Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 32052        SUBSKRYBUJE: 7328
Tematy, które interesują czytelników:  Odpowiedzialność materialna pracowników, Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, Likwidacja stanowiska pracy, Zdjęcie do CV, Obsługa komputera, Pytania na rozmowie, Employer branding

Zanim wyślesz CV, sprawdź przyszłego pracodawcę

Zanim wyślesz CV, sprawdź przyszłego pracodawcę
Lokalne portale specjalizujące się w zamieszczaniu ogłoszeń o pracę są bardzo popularne wśród osób poszukujących pracy. Jeżeli niedawno straciłeś posadę lub zdecydowałeś się znaleźć lepsze stanowisko niż to, które zajmujesz obecnie, to bardzo prawdopodobne, że regularnie zaglądasz na takie portale.

Już pobieżne zapoznanie się z ogłoszeniami pozwala stwierdzić, które są mało wiarygodne – mowa o ofertach zawierających niewiele informacji o wymogach stawianych kandydatowi lub obietnicę wysokiej pensji za wykonywanie prostych prac. Czy jednak masz pewność, że ogłoszenie, na które odpowiadasz, faktycznie zamieściła firma działająca na rynku?


Jak sprawdzić, czy firma istnieje?

Zanim odpowiesz na ogłoszenie, które wygląda na profesjonalne, powinieneś zadać sobie trud, aby sprawdzić, czy firma faktycznie działa na rynku. Dziś zadanie to jest stosunkowo proste – wystarczy, że zajrzysz na stronę internetową Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Po wpisaniu m.in.: NIP-u, REGON-u, nazwy firmy czy danych osobowych przedsiębiorcy, możesz sprawdzić, czy firma faktycznie prowadzi działalność gospodarczą. Dlaczego to tak ważne?

Kreatywność oszustów jest imponująca. Okazuje się, że często – aby wzbudzić ufność osób poszukujących zatrudnienia – wykorzystują oni dane nieaktywnych podmiotów gospodarczych. Jeżeli zlekceważysz ten krok, twój numer telefonu może trafić do bazy, która następnie zostanie sprzedana firmom zajmujących się telemarketingiem lub telesprzedażą.

Co jeżeli w CEIDG nie znajdziesz informacji na temat poszukiwanej firmy? Pamiętaj, że ten podmiot gromadzi dane na temat jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych. Jeżeli zatem ogłoszenie zamieściła np. spółka z ograniczą odpowiedzialnością lub fundacja, to faktycznie nie uzyskasz żadnych informacji o niej z CEIDG. W takim przypadku konieczne będzie zajrzenie do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)

Korzystanie zarówno z CEIDG, jak i KRS jest bezpłatne.


Sprawdź również na stronie internetowej firmy

Większość firm poszukujących pracowników decyduje się zamieścić ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych, aby dotrzeć do jak największej grupy kandydatów. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyne miejsce, w którym ogłoszenie zostaje umieszczone. Jeżeli chcesz mieć pewność, że dana firma poszukuje pracowników, powinieneś zajrzeć również na jej stronę internetową. Duże firmy lub te, które faktycznie są zainteresowane zatrudnieniem nowych osób, najczęściej tworzą zakładkę „Praca” lub „Kariera”. Jeżeli taka jest na stronie, sprawdź, czy firma również tam umieściła ogłoszenie.


Co z agencjami pracy?

Na rynku działa wiele agencji zatrudnienia. Obok tych dużych, które są bardzo popularne, musisz pamiętać, że są też agencje działające lokalnie. Te współpracują głównie z drobnymi przedsiębiorcami. Jeżeli znalazłeś interesujące ogłoszenie, które zamieściła agencja zatrudnienia, również ma możliwość zweryfikować, czy działa ona na rynku legalnie. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi Rejestr agencji zatrudniania. Sprawdź, czy widnieje ona w rejestrze. Jeżeli tak, to twoje dane powinny być prawidłowo przechowywane.

Korzystając z usług agencji zatrudnienia, powinieneś pamiętać również o podstawowej zasadzie sprowadzającej się do tego, że takie podmioty nie pobierają wynagrodzenia za świadczone usługi od osób poszukujących zatrudnienia. Dotyczy to zarówno agencji działających w kraju, jak i rekrutujących pracowników na rzecz zagranicznych przedsiębiorców.

Mając wiedzę, jak sprawdzić potencjalnego pracodawcę lub pośrednika, będziesz miał pewność, że twoje dane nie trafią w ręce osoby niepożądanej.

Oceń ten wpis
Zanim wyślesz CV, sprawdź przyszłego pracodawcę
Ocena: 4.5, liczba głosów: 4

Zobacz inne porady

Opinie

Italo Disco
2019-05-13, 14:12
Znajdź odpowiednią osobę kontaktową do listu motywacyjnego Jeśli osoba kontaktowa nie została jeszcze wymieniona w ogłoszeniu o pracy, spróbuj ją zbadać.
wakat
2019-05-04, 14:31
Każdy powinien mieć możliwość napisania CV. Często żądany wraz z życiorysem tzw. List motywacyjny. Najważniejsze jednak wcześniej sprawdzić firmę co może pomóc w sprecyzowaniu info.
Filip Stokłosa
2019-04-17, 14:57
Ponieważ rolą dokumentu referencyjnego jest życiorys, nie ma potrzeby duplikowania tych samych „suchych” faktycznych informacji o swojej karierze w załączonym liście.
Klemens
2019-04-16, 17:51
Właściwa prezentacja idei to połowa jej wdrożenia. Odpowiednio przedstawiając się jako potencjalny pracownik w wybranym miejscu pracy, jesteś już w połowie drogi do sukcesu. Ja zawsze sprawdzam firmy.
Przemo
2019-04-05, 11:07
Ja zawsze sprawdzam firmę dającą ogłoszenie tyle ile mogę. W ten sposób można się także dowiedzieć zasad naboru oraz szczegółów pomocnych przy aplikowaniu na ogłoszenie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.