Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31579        SUBSKRYBUJE: 7317
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa kontraktowa, Praca w ciązy, Przepisy BHP, Zatrudnianie cudzoziemców, Umowa lojalnościowa, Impreza integracyjna, Rozmowa kwalifikacyjna ubiór, Kreator CV

Pierwsze kroki w zawodzie fotografa

Pierwsze kroki w zawodzie fotografa
Aby rozpocząć pracę na stanowisku fotografa, nie jest potrzebne wykształcenie, ale dobry sprzęt i przede wszystkim umiejętność wykonywania ciekawych ujęć.

Choć o klientów trudniej niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, to jednak wciąż bywają takie uroczystości, np. śluby, na które fotografowie są zapraszani chętnie. Ponieważ na imprezach okolicznościowych fotografowie mogą zarobić najwięcej, zdecydowana większość z nich specjalizuje się właśnie w takich.

 

Jaką szkołę ukończyć?

Ważniejsze od posiadania dyplomu jest to, by fotograf potrafił zaciekawić swoimi pracami potencjalnych klientów. Nie oznacza to jednak, że liczy się tylko doświadczenie. Konkretne umiejętności przyszły fotograf może zdobyć lub rozwijać zarówno w szkołach policealnych i studiach (np. Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku Akademia Fotografii w Warszawie), jak i kursach i warsztatach organizowanych w największych miastach Polski.

Ukończenie szkoły pozwala poznać programy graficzne dedykowane fotografom. Korzystanie z takich jest dziś koniecznością, a ich nieznajomość praktycznie wyklucza z branży. Dzięki podjęciu trudu nauki, każdy przyszły fotograf może rozwijać swoje umiejętności w tym kierunku. Praca fotografa – o czym wie niewiele osób – rozpoczyna się dopiero po zgromadzeniu materiału, na bazie którego będzie można przygotować album z wyjątkowymi zdjęciami - radzi ekspert portalu praca-dabrowa.pl.

 

Aby szybko się wybić…

…konieczne jest wystawienie swoich prac i zaprezentowanie ich odbiorcom, zwłaszcza zaś ekspertom. Z myślą o fotografach jest organizowanych wiele konkursów, a ci, którym uda się zdobyć miejsce w czołówce mogą liczyć na wiele intratnych propozycji. Do najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych zalicza się m.in. World Press Photo czy Nikon Photo Contest. Organizatorem drugiego konkursu jest Nikon Corporation, czyli firma zajmująca się projektowaniem i produkowaniem profesjonalnego sprzętu fotograficznego.

To Cię powinno też zainteresować: Portfolio - ważny dodatek do CV

Poza międzynarodowymi konkursami, zainteresowani powinni też bacznie śledzić krajowe konkursy. Również one pozwalają się wybić i pokazać swoje prace szerszej publiczności. Wyrobienie sobie nazwiska w branży to szybka droga do ciekawych i dobrze płatnych zleceń.

 

Gdzie pracę znajdzie fotograf?

Fotografowie stosunkowo rzadko pracują na etacie – zdecydowana większość decyduje się otworzyć własną działalność gospodarczą. Część fotografów nie żyje wyłącznie z wykonywania zdjęć. Takie osoby najczęściej łączą pracę na etacie z pasją, bo fotografią zajmują się głównie z weekendy, czyli wówczas, gdy odbywa się większość imprez okolicznościowych, np. śluby.

Fotografowie działający na własną rękę najczęściej specjalizują się w wykonywaniu konkretnych ujęć. Zdecydowana większość oferuje zdjęcia do dokumentów (np. legitymacji uczniowskiej, dowodu osobistego) lub uwiecznia śluby. Nie brakuje przy tym takich, którzy postawili na współpracę z klientami biznesowymi. Część fotografów szukających zatrudnienia przegląda lokalne portale z ogłoszeniami. Dotyczy to głównie tych, którzy chcą pracować w agencjach prasowych lub współpracować z serwisami internetowymi. Warto pamiętać, że spora grupa fotografów utrzymuje się z dostarczania zdjęć właśnie do gazet czy agencji reklamowych.

 

Ile zarabia fotograf?

Zarobki fotografów są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Gdy mowa o specjaliście posiadającym rozbudowane portfolio, to za ślubną sesję zdjęciową może on żądać nawet 4–5 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że fotografowie pracujący na własny rachunek, czyli posiadający firmy, muszą cyklicznie opłacać m.in. podatki i składki ZUS. W praktyce zatem ich zarobek za jedną sesję jest niższy.

Oceń ten wpis
Pierwsze kroki w zawodzie fotografa
Ocena: 4.5, liczba głosów: 28

Zobacz inne porady

Opinie

Lola
2019-05-18, 18:55
W zawodzie fotografa nie jest potrzebne wykształcenie. Zazwyczaj fotografowie prowadzą działalność gospodarczą i to najczęściej jednoosobową. Reklamują swoje usługi na różnych portalach. Można spotkać się z ofertami typu fotograf na ślub i wesele, ale nie tylko. Dobrze jak mają swój zakład fotograficzny.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.