Zawody i ich potencjał

Pierwsze kroki w zawodzie fotografa

6 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 28 głosów

28 głosów

8 komentarzy
Pierwsze kroki w zawodzie fotografa
Aby rozpocząć pracę na stanowisku fotografa, nie jest niezbędne kierunkowe wykształcenie, ale dobry sprzęt i przede wszystkim umiejętność wykonywania ciekawych ujęć. Tej jednak trzeba się nauczyć. A zatem jak zostać fotografem, ile można zarobić i czy jak wygląda praca fotografa na co dzień? Dowiedz się z tego materiału.

Choć o klientów trudniej niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, to jednak wciąż bywają takie uroczystości, np. śluby, na które fotografowie są zapraszani chętnie. Ponieważ na imprezach okolicznościowych fotografowie mogą zarobić najwięcej, zdecydowana większość z nich specjalizuje się właśnie w tym zajęciu.

Jak zostać fotografem? Szkoła

Ważniejsze od posiadania dyplomu jest to, by fotograf potrafił zaciekawić swoimi pracami potencjalnych klientów. Nie oznacza to jednak, że liczy się tylko doświadczenie. Konkretne umiejętności przyszły fotograf może zdobyć lub rozwijać zarówno w szkołach policealnych i studiach (np. Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku Akademia Fotografii w Warszawie), jak i kursach i warsztatach organizowanych w największych miastach Polski.

Ukończenie szkoły fotografii pozwala poznać sprzęty i programy graficzne dedykowane fotografom. Korzystanie z takich jest dziś koniecznością, a ich nieznajomość praktycznie wyklucza z branży. Dzięki podjęciu trudu nauki, każdy przyszły fotograf może rozwijać swoje umiejętności w tym kierunku. Praca fotografa – o czym wie niewiele osób – rozpoczyna się dopiero po zgromadzeniu materiału, na bazie którego będzie można przygotować album z wyjątkowymi zdjęciami i próbować pozyskać pierwsze zlecenia.

Portfolio, strona czy katalog?
Popularne od lat portfolio fotograficzne, czyli folder w formie drukowanej i cyfrowej, powoli zostaje wyparte przez strony internetowe.

Poszukiwanie usług fotograficznych przenosi się z roku na rok niemal całkowicie do sieci, a stworzenie własnej strony umożliwia nie tylko wygodną aktualizację materiałów, ale także obecność w wynikach wyszukiwarki. Z kolei innym, łatwiejszym sposobem na zwiększenie obecności w sieci fotografa jest rejestracja na stronach dedykowanych konkretnym fotograficznym usługom, jak np. fotograf-wesele.pl.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Fotograf

Drukarnia zatrudni grafika DTP

Masterprint Production House Sp. z o.o.

  • Kostrzyn
Dodana

Kreatywny Grafik 3D

UDS S.A.

  • Warszawa
Dodana

Architekt - Grafik

GRUPA CHYŻBET SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Kraków
Dodana

Technik fotografii i multimediów

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Ostrów Wielkopolski
Dodana

Animator grafiki 3d

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Oleśnica
Dodana

Aby szybko się wybić…

…konieczne jest wystawienie swoich prac i zaprezentowanie ich odbiorcom, zwłaszcza zaś ekspertom. Z myślą o fotografach jest organizowanych wiele konkursów, a ci, którym uda się zdobyć miejsce w czołówce mogą liczyć na wiele intratnych propozycji. Do najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych zalicza się m.in. World Press Photo czy Nikon Photo Contest. Organizatorem drugiego konkursu jest Nikon Corporation, czyli firma zajmująca się projektowaniem i produkowaniem profesjonalnego sprzętu fotograficznego.

Poza międzynarodowymi konkursami zainteresowani powinni też bacznie śledzić krajowe konkursy. Również one pozwalają się wybić i pokazać swoje prace szerszej publiczności. Wyrobienie sobie nazwiska w branży to szybka droga do ciekawych i dobrze płatnych zleceń.

Gdzie może pracować fotograf?

Fotografowie stosunkowo rzadko pracują na etacie – zdecydowana większość decyduje się otworzyć własną działalność gospodarczą. Część fotografów nie żyje wyłącznie z wykonywania zdjęć. Takie osoby najczęściej łączą pracę na etacie z pasją, bo fotografią zajmują się głównie z weekendy, czyli wówczas, gdy odbywa się większość imprez okolicznościowych, np. śluby.

Video

Fotografowie działający na własną rękę najczęściej specjalizują się w wykonywaniu konkretnych ujęć. Zdecydowana większość oferuje zdjęcia do dokumentów (np. legitymacji uczniowskiej, dowodu osobistego) lub obsługuje śluby. Nie brakuje przy tym takich, którzy postawili na współpracę z klientami biznesowymi. Część fotografów szukających zatrudnienia przegląda lokalne portale z ogłoszeniami. Dotyczy to głównie tych, którzy chcą pracować w agencjach prasowych lub współpracować z serwisami internetowymi. Warto pamiętać, że spora grupa fotografów utrzymuje się z dostarczania zdjęć właśnie do gazet czy agencji reklamowych, choć i w tym przypadku rzadko jest to jedyne źródło zarobku – często najlepszym rozwiązaniem do uzyskania stałych dochodów jest łączenie różnych zajęć.

Ile zarabia fotograf?

Zarobki fotografów są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Gdy mowa o specjaliście posiadającym rozbudowane portfolio, to za ślubną sesję zdjęciową może on żądać nawet 5–7 tys. zł, choć wówczas jego oferta musi być naprawdę atrakcyjna, a co za tym idzie, musi on dysponować różnorodnym i wysokiej jakości sprzętem. Mimo to zdecydowana większość fotografów w Polsce zarabia średnio ok. 3 tys. złotych miesięcznie netto. Dlaczego?

Ceny pakietów reportażu fotograficznego - wykres

Źródło: https://niezleaparaty.pl/ile-zarabia-fotograf-slubny/

Należy uwzględnić koszty takich usług, przeznaczane na sprzęt, dojazdy i naprawy. Ponadto praca przy eventach zawsze jest zależna od sezonu i bywają okresy, że zleceń jest mniej. Trzeba także pamiętać, że nawet przy dobrych zarobkach fotografa pracującego na własny rachunek, czyli posiadającego firmę, musi on cyklicznie opłacać m.in. podatki i składki ZUS. W praktyce zatem jego przychód z jednej sesji jest niższy.

To może Cię również zainteresować

Portfolio - ważny dodatek do CV

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać fotografem?

Aby pracować jako fotograf, niekonieczne jest odbycie studiów, jednak trzeba zdobyć szereg umiejętności, wiedzę teoretyczną i praktyczną. Odbywanie kursów fotograficznych, warsztatów, a także udział w plenerach, może w tym pomóc, zwłaszcza że najistotniejsze jest ciągłe ćwiczenie i udoskonalanie w profesji.

Gdzie może pracować fotograf?

Osoby zajmujące się fotografią rzadko pracują na zlecenie (dla agencji marketingowej czy mediów), a zdecydowanie częściej prowadzą własną działalność. Wówczas w zależności od wybranej specjalności oferują swoje usługi w branżach ślubnej czy eventowej, bądź wykonują sesje artystyczne na zlecenie lub wykonują zdjęcia portretowe i do dokumentów.

Ile zarabia fotograf?

Zarobki fotografa zależą głównie od liczby zleceń i stawek, jakie ustala (przy własnej działalności). Średnie zarobki fotografów w Polsce wynoszą do 3 tys. zł miesięcznie netto, ale najlepsi i najbardziej obrotni zarabiają miesięcznie ponad 5 tys zł.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Simon

Simon

Bardzo dobry artykuł. Myślę, że to doskonały poradnik dla osób, które chcą rozpocząć karierę w tej branży. Z mojego doświadczenia wynika, że posiadanie dyplomu nie jest najważniejsze, ale właśnie umiejętności i zdolność do przyciągnięcia potencjalnych klientów. Dlatego szkoły fotografii oraz organizowane konkursy są niezwykle wartościowe dla rozwoju i zdobycia większej liczby klientów. Jednak mam nadzieję, że twórcy poradnika uświadomią wszystkim przyszłym fotografom o znaczeniu skutecznej promocji, tym bardziej, że konkurencja w tej branży jest bardzo duża.
Amelia

Amelia

Interesujący artykuł, ale trochę mnie zmartwiło, że większość fotografów nie żyje wyłącznie z wykonywania zdjęć. Będzie to dla mnie wyzwanie, ponieważ szukam pracy, która umożliwi mi utrzymanie się z własnej działalności. Ale mimo to nadal jestem zdeterminowany i mam nadzieję, że w końcu uda mi się osiągnąć stabilność finansową w tej branży.
Korona

Korona

Bardzo ciekawy artykuł dla ludzi, którzy szukają pracy lub chcą znaleźć sposób na uzyskanie stałych dochodów. Myślę, że fotografia to świetna opcja dla osób, które interesują się sztuką i chcą rozwijać swoje umiejętności. Dzięki temu poradnikowi będę miał możliwość dowiedzieć się, jak najlepiej zacząć moją przygodę z fotografowaniem.
z22czerwca

z22czerwca

Wspaniałe informacje. Myślę, że właśnie poradnik ten będzie dla mnie idealnym rozwiązaniem dla mojego brata. Już na uczelni interesował się fotografią, więc szkoła fotografii będzie dla niego świetnym rozwiązaniem. Mam nadzieję, że niedługo będzie mógł rozwijać swoje umiejętności i zmierzać w kierunku pracy, która sprawi mu wiele satysfakcji.
Basia

Basia

Fotografia była moim hobby od zawsze, ale z biegiem czasu postanowiłam, że to jest właśnie to co chce robić też na co dzień. Znalazłam podyplomówkę z fotografii na WSKZ, kierunek już skończyłam, Studia były w formie online, wieczorkiem na spokojnie mogłam oglądać wykłady :) Pracuje jako fotograf już od kilku miesięcy i to jest praca dla mnie :)
Uryga

Uryga

Dobrze poznać jak inni do tego podchodzą. Specjalistą się nie jest od zaraz ale już jakieś zacięcie za dziecka może to kierunkować.
Wioletta

Wioletta

Specjalistów w tym zakresie jest wielu ale tutaj liczy się talent oraz wizja artystyczna. Nie dla wszystkich jest to zawód ale najlepsi są bardzo cenienie w tym zakresie.
Lola

Lola

W zawodzie fotografa nie jest potrzebne wykształcenie. Zazwyczaj fotografowie prowadzą działalność gospodarczą i to najczęściej jednoosobową. Reklamują swoje usługi na różnych portalach. Można spotkać się z ofertami typu fotograf na ślub i wesele, ale nie tylko. Dobrze jak mają swój zakład fotograficzny.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.