Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 29812        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, Rodzaje umów, Zakres obowiązków pracownika, Praca za granicą, Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych

Refundacja okularów - kiedy się o nią starać?

Refundacja okularów - kiedy się o nią starać?
Pracujesz przy komputerze? Zauważyłeś, że twój wzrok się pogarsza? Jeżeli okulista uzna, że musisz korzystać z okularów w trakcie pracy przed monitorem, powinieneś wiedzieć, że możesz starać się o refundację kosztów ich zakupu. Kiedy i na jakich zasadach się to odbywa?

Co w przepisach?

Pracując przy komputerze, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na zapisy znajdujące się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. W §8 tego aktu prawnego można przeczytać, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok, jeżeli stosowanie takich zaleci okulista.

Każdy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę musi przechodzić badania lekarskie wstępne, okresowe lub kontrolne. Wizyty u specjalisty mają potwierdzić m.in. to, że pracownik jest zdolny do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Ponieważ w zakres badań wchodzi obejmują również skontrolowanie stanu wzroku, możliwe jest wskazanie, czy pacjent powinien korzystać ze specjalnych okularów korekcyjnych. Jeżeli tak, to pracownik będzie mógł ubiegać się o partycypacją pracodawcy w pokryciu kosztów ich zakupu.

 

Okulary korekcyjne dla każdego pracownika?

Każdy z pracowników może sobie zakupić okulary korekcyjne, aby polepszyć jakość widzenia. Na refundację całości lub części kosztów mogą jednak liczyć wyłącznie ci pracownicy, którzy pracują przy komputerze co najmniej 4 godziny dziennie i posiadają zaświadczenie wystawione przez lekarza.

Jeżeli chodzi o wysokość takiego dofinansowania, to w przepisach na próżno szukać szczegółowych informacji. Przyjęło się zatem, że pracodawca jest zobowiązany ponieść koszt zakupu okularów w standardzie podstawowym. Korzystasz z okularów? W takim przypadku doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że ceny okularów zależą od wielu czynników, m.in. jakości materiałów, z których wykonano soczewki czy marki oprawek. Okulary w standardzie podstawowym mogą cię nie zadowolić choćby z uwagi na brak powłoki antyrefleksyjnej. Decydując się na taką lub na markowe oprawki, musisz mieć świadomość, że pracodawca nie będzie musiał wyłożyć pełnej kwoty – będzie jedynie partycypował w koszcie zakupu okularów.

To Cię powinno też zainteresować: Obsługa komputera - jak napisać o niej w CV?

 

Porozmawiaj z pracodawcą

Skoro kwestia refundacji kosztów zakupu okularów zależy w dużej mierze od pracodawcy, to – mając wątpliwości – powinieneś skonsultować się ze swoim przełożonym. Będzie to konieczne zwłaszcza wtedy, gdy pracujesz w niewielkiej firmie. Być może w zakładzie pracy, w którym znalazłeś zatrudnienie, został opracowany regulamin pracy. W takiej sytuacji wszystkie niezbędne informacje o refundacji kosztów zakupu okularów korekcyjnych powinieneś znaleźć właśnie tam.

Poza kwestią partycypowania przez pracodawcę w koszcie zakupu okularów korekcyjnych, pozostają również wątpliwości związane z ich wymianą. Wzrok może ci się pogarszać stopniowo, dlatego też tak ważne jest abyś zgłosił taką informację pracodawcy. Wówczas powinieneś zostać skierowany na badania, by okulista mógł stwierdzić czy konieczna jest wymiana soczewek.

Oceń ten wpis
Refundacja okularów - kiedy się o nią starać?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 28

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.