Współcześnie pracodawcy poszukują pracowników przede wszystkim przez ogłoszenia. Takie zamieszczają głównie na portalach ogłoszeniowych. Ale to nie jedyne miejsce, w którym właściciele firm poszukują potencjalnych pracowników. Nie możesz zapomnieć, że w sieci prężenia działają portale branżowe. Są też media społecznościowe. W efekcie informacje o aktualnych ogłoszeniach możesz czerpać z różnych źródeł. Docierając do wielu, możesz aplikować na interesujące cię oferty. W efekcie możesz liczyć, że telefon zadzwoni szybciej.
1) Zorientuj się, które portale ogłoszeniowe warto przeglądać
Fakt, że w sieci działa naprawdę wiele portali ogłoszeniowych wcale nie musi być dla ciebie korzystny – możesz spędzać długie godziny przed komputerem, przeglądając opublikowane ogłoszenia. Czy jest alternatywa? Okazuje się, że tak. Przede wszystkim zorientuj się, na których portalach faktycznie są publikowane ogłoszenia mogące cię zainteresować. Szczególnie cenne mogą być lokalne portale ogłoszeniowe – na takich znajdziesz oferty pracy pochodzące od pracodawców z rejonu.
Czym się kierować, dokonując selekcji portali ogłoszeniowych? Sprawdź, jak często pojawiają się nowe oferty i czy są one wiarygodne. Dobrze, aby portal pozwalał ci zapisać się na newsletter, bo wówczas będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych ofertach – zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu, gdyż ominie cię codzienne sprawdzanie, jakie ogłoszenia się pojawiły.
2) Poinformuj o poszukiwaniu pracy znajomych
Masz znajomych, którzy pracują w tej samej branży? Nie zapomnij im wspomnieć o tym, że poszukujesz zatrudnienia. Wcale nie chodzi o to, aby polecali cię oni swoim szefom, ale poinformowali, jeżeli w ich firmach zwolni się stanowisko pracy i zostanie zorganizowana rekrutacja.
W ostatnim czasie na rynku przybywa również pracodawców chcących zatrudniać osoby z polecenia. Jeżeli taką politykę prowadzi szef twojego znajomego, to nie ma przeszkód, abyś został polecony. Pamiętaj jednak, że wówczas musi się postarać, aby nie zawieść znajomego, który za ciebie poręczył.
3) Pokaż się w social mediach
Korzystasz z Facebooka? Świetnie, ale nie o to tu chodzi. W sieci znajdziesz sporo portali społecznościowych, które powstały z myślą o osobach chcących pokazać swoje kontakty zawodowe. Właśnie tam powinieneś stworzyć profil i zamieści na nim informacje dotyczące wykształcenia czy zdobytego doświadczenia.
Jeżeli mądrze zaprezentujesz się w mediach społecznościowych, to może to zaprocentować. Pamiętaj, że dziś wielu pracodawców sprawdza potencjalnych pracowników, przeszukując właśnie zasoby internetu.
4) Przygotuj ciekawe dokumenty aplikacyjne
Z pewnością doskonale wiesz, że odpowiadając na ogłoszenie, powinieneś wysłać swoje CV i list motywacyjny. Pamiętaj jednak, że zasadą jest, aby nigdy nie wysyłać tych samych dokumentów w odpowiedzi na różne zgłoszenia. Jeżeli skoncentrujesz się na poszukiwaniu pracy w swojej branży, to dokumentów do przygotowania wcale nie będzie dużo.
Niezależnie od stanowiska, na które aplikujesz, poinformuj swojego potencjalnego pracodawcę o swoim dotychczasowym doświadczeniu i wykształceniu. Pochwal się również referencjami, jeżeli takie posiadasz. Wszystko to może pomóc ci zainteresować swoją kandydaturą pracodawcę.
5) Bądź aktywny
Bezrobocie to nie czas lenistwa. Jeżeli przestaniesz wychodzi z domu, to szybko popadniesz w stan, w którym z dnia na dzień będzie ci się chciało coraz mniej. Aby tego uniknąć, powinieneś być aktywny – zapisz się na kurs językowy, zrealizuj swoje plany dotyczące wolontariatu. Wszystko to, co będziesz robił w czasie poszukiwania pracy może pomóc ci przekonać pracodawcę do zatrudnienia właśnie ciebie.
Aby spędzać na bezrobociu dnie w sposób aktywny, wcale nie potrzebujesz pieniędzy. Pamiętaj, że kursy językowe bardzo często organizują urzędy pracy. Zarejestruj się zatem i sprawdź, na jakie wsparcie z jego strony możesz liczyć.
To może Cię również zainteresować