Urlop okolicznościowy ślub

Urlop okolicznościowy ślub
Umowa o pracę jest najkorzystniejszą umową z punktu widzenia pracowników, bo pozwala im korzystać z różnych przywilejów. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego. Dzięki takiemu osoba zatrudniona może przygotować się do ważnej dla siebie uroczystości.

Jeżeli w tym roku staniesz na ślubnym kobiercu, a pracujesz na umowę o pracę, to mogą przysługiwać Ci dodatkowe dni wolnego. Mogą, bo nabycie prawa do nich zależy od rodzaju ślubu. Aby zatem przygotować się do uroczystości, nie zawsze będziesz musiał korzystać z urlopu wypoczynkowego.

Urlop okolicznościowy na ślub

Urlop okolicznościowy przysługuje wyłącznie tym pracownikom zamierzającym wziąć urlop cywilny lub konkordatowy. W przypadku ślubu wyznaniowego dodatkowe dni wolne nie przysługują zatrudnionym, bo taka uroczystość wiąże się ze skutkami jedynie w świetle prawa kanonicznego, nie zaś cywilnego.

Powyższe rozróżnienie jest o tyle istotne, że powszechnie przyjęło się mówić, że pracownikowi przysługują dodatkowe dni wolnego, gdy bierze ślub. Tymczasem sprecyzowanie, o jaki ślub chodzi, jest niezbędne, bo od tego zależy prawo do nabycia urlopu okolicznościowego.

Urlop okolicznościowy ślub ile dni

Informacji na temat urlopów okolicznościowych nie znajdziesz w Kodeksie Pracy, ale w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. W przypadku ślubu cywilnego lub konkordatowego przysługują ci 2 dni wolnego.

Kiedy zawnioskować o ten urlop? Zasadniczo musi istnieć związek między złożeniem wniosku a zaplanowaną uroczystością. Przyjmuje się, że pracownik może skorzystać z dodatkowych dni wolnych np. kilka tygodni przed wyznaczoną datą, aby załatwić prywatne sprawy związane ze ślubem (np. zakup odzieży, wynajęcie sali, zorganizowanie zabawy dla gości, znalezienie fotografa czy umówienie się z trenerem personalnym) lub bezpośrednio przed uroczystością.

Ślub urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy jest przez ustawodawcę traktowany w inny sposób niż urlop wypoczynkowy. Jeżeli nie wykorzystasz przysługującego Ci urlopu wypoczynkowego, to możesz liczyć na ekwiwalent pieniężny. Ten nie zostanie Ci wypłacony wówczas, gdy zrezygnujesz z przysługujących Ci dni – ustawodawca nie przewidział takiego rozwiązania. Jeżeli zatem zrezygnujesz ze skorzystania z urlopu okolicznościowego, to przepadnie on.

Chcesz wykorzystać dodatkowe 2 dni wolnego, aby przygotować się do uroczystości? Wypełnij wniosek, wskazując jako przyczynę ślub. Pamiętaj przy tym, aby zaznaczyć, czy jest to ślub cywilny czy też konkordatowy. We wniosku możesz również zobowiązać się do dostarczenia dokumentu potwierdzającego zawarcie ślub (odpis aktu ślubu).

Urlop okolicznościowy ślub dziecka

Ślub uznaje się za jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu. Przyszli małżonkowie najczęściej zapraszają do wspólnego świętowania zarówno rodzinę, jak i znajomych. Ci pierwsi również mogą skorzystać z urlopu okolicznościowego, choć w mniejszym wymiarze.
Zgodnie z przywołanym rozporządzeniem na 1 dzień wolnego mogą liczyć również rodzice przyszłych małżonków, pod warunkiem oczywiście, że są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Urlop okolicznościowy ślub brata

Ślub brata lub siostry to niewątpliwie ważne wydarzenie rodzinne. Najczęściej z rodzeństwem łączą nas silne relacje i chcemy w pełni uczestniczyć w tym ważnym dla nich dniu. Nieoceniona staje się również nasza pomoc, np. przy wyborze garniuturu lub sukni ślubnej. Niestety ustawodawca nie przewidział dnia wolnego dla rodzeństwa osób zawierających związek małżeński. Zatem urlop okolicznościowy na ślub siostry lub brata zostanie jedynie w sferze marzeń niejednego z nas.

Wniosek o urlop okolicznościowy ślub

Podobnie jak w przypadku pozostałych urlopów okolicznościowych, aby uzyskać urlop okolicznościowy ślub należy złożyć odpowiednie dokumenty. Wniosek o urlop okolicznościowy ślub powinien zawierać dane pracodawcy, dane pracownika, okoliczności uprawniające do skorzystania z urlopu, liczbę dni, oraz termin w jakim chce się je wykorzystać. Najczęściej pracodawcy wymagają również dostarczenia aktu ślubu.

Oceń ten wpis
Urlop okolicznościowy ślub
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Dorota W
2019-12-24, 06:53
Mamy ślub w pierwsze święto Bożego Narodzenia. Pracujemy na umowach o pracę. Przysługują nam na ten dzień 2 dni urlopu okolicznościowego, które wykorzystamy 30. 31 grudnia, a w dniu 27.12. bierzemy 1 dzień urlopu wypoczynkowego. Życzymy sobie i wszystkim zdrowia, szczęścia w 2020 roku.
Lena
2019-12-10, 12:32
Jakie wydarzenia życiowe kwalifikują się do urlopu? Jak można jako kierownik, poradzić sobie z urlopem pracowniczym? Czy są jakieś kruczki w tym przypadku?
Olek
2019-12-03, 10:40
Już jestem po ślubie, mam dwójkę dzieci i bez problemu wykorzystałem na każdą tą okoliczność 2 dni wolnego. Nie było z tym żadnego problemu, a w dodatku jestem zatrudniony na umowę o pracę.
Jola
2019-05-28, 13:29
Dobrze jest wiedzieć jak to zrealizować. Niby wszystko proste a w natłoku różnych spraw ktoś może być niedoinformowany, a można to wykorzystać dośc strategicznie.
Beata Wiśniewska
2019-05-13, 12:03
Ślub to niezwykłe wydarzenie. Braliśmy ślub i dostaliśmy bez najmniejszego problemu na to nieodwracalne wydarzenie 2 dni wolnego. Złożyliśmy pracodawcy oczywiście odpowiednie dokumenty. Zaznaczam, że jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę. Nawet pracodawca nam szedł na rękę, bo jeszcze załatwiliśmy oprócz urlopu okolicznościowego na ślub - 2 dni urlopu na żądanie, bo nam były potrzebne (4 dni można wykorzystać w ciągu roku kalendarzowego).
Urma
2019-05-08, 18:54
W końcu ślub to raczej zdarza się jeden raz w życiu więc takie podanie wniosek o wolne jest regulowane sposób bardzo prosty. Dość dobrze to jednak wiedzieć wcześniej.
Jakub
2019-05-04, 12:48
Ponadto pracodawca nie ma prawa zapewnić pracownikowi urlopu na mniejszą liczbę dni niż określono we wniosku (oczywiście w granicach ustawowego okresu).
Mateos
2019-04-15, 10:09
Dobrze, że coś przysługuje i nie jest to brane od 26 dni przysługujących. Wiele ludzi dzięki temu także może się odpowiednio przygotować do wszystkiego w tym okresie.
Marianna
2019-03-26, 10:53
Z tego co wiem, to 2 dni zawsze przysługują. Jak ja brałam ślub to tak było, tylko to było z dziesięć lat temu. Jest to wtedy normalnie płatne i nic się na tym w pracy nie traci.
Gosc
2018-06-13, 17:42
Dzień dobry,
proszę o poradę. Ślub biorę 25sierpnia, a urlop wypoczynkowy od 22(sroda) do 31 sierpnia. Chciałabym skorzystać z urlopu okolicznościowego w celu załatwienia ostatnich spraw w dniach 20(poniedziałek) i 21(wtorek) sierpnia. Czy pracodawca może odmówić mi tego urlopu okolicznościowego czy on mi się należy?
Z tego co się doczytałam urlop okolicznościowy można wykorzystać również wczesniej lub pozniej jesli jest to powiazane ze slubem, ale w internecie jest duzo sprzecznych informacji, że jest biorę ślub w okresie urlopu wypoczynkowego to taki urlop okolicznosciowy mi się nie nalezy
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.