Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak zostać hostessą?

Jak zostać hostessą?
Praca hostessy polega na promowaniu produktów wśród klientów. W zależności od produktu, hostessy mogą pracować w supermarketach, sklepach odzieżowych czy pojawiać się na prezentacji np. samochodów. O takim zajęciu marzy wiele młodych dziewczyn, bo praca – jak im się wydaje – jest prosta i nie wymaga kwalifikacji. W rzeczywistości jest jednak inaczej – by być dobrą hostessą, trzeba mieć konkretne predyspozycje. Na bardzo dobre zarobki może liczyć tylko część dziewczyn.

Hostessa - wygląd jest ważny, ale to nie wszystko

Przyjęło się, że hostessa musi przede wszystkim dobrze wyglądać. Nie do końca jest to prawdą. Choć idealna hostess jest wysoka, szczupła i ładna, to nie można zapomnieć, że zajmuje się ona promowaniem konkretnego produktu. Powinna być zatem kontaktowa i potrafić odpowiedzieć na pytania klientów. By odpowiedzi były konkretne, odpowiednio wcześniej musi zdobyć informacje o produkcie, który będzie reklamować.

Hostessa co to za zawód?

W czasie godzin pracy hostessa zawsze reprezentuje swojego pracodawcę i firmę, której produkty oferuje/promuje. W efekcie podejście do klienta, zrozumienie jego potrzeb i doradzenie mu jest niezwykle istotne. To potrafią tylko najlepsze hostessy.

Zapomnieć nie można, że praca hostessy polega również na wielogodzinnym staniu i to nierzadko w jednym miejscu. Z tego też względu dobrze, by dziewczyna zainteresowana podjęciem pracy w tym charakterze miała świadomość, że faktycznie będzie pracowała fizycznie.
 

Praca hostessy - gdzie jej szukać?

Dziewczyny myślące o pracy w charakterze hostessy mogą zgłosić się m.in. do agencji modelek. Takich na rynku działa sporo, np. Mango Models, Fuku Models czy Malva Models. Regularnie przeprowadzają one castingi, na których są wyłaniane kandydatki na hostessy. Choć ukończenie specjalnej szkoły nie jest konieczne, to z pewnością na spotkaniu z przedstawicielami agencji zapunktują te dziewczyny, które ukończyły np. policealną szkołę dla modelek. Po takiej szkole dziewczyny potrafią się samodzielnie umalować na każdą okazję, wiedzą też jak się poruszać.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Poza agencjami modelek, pracy można szukać w agencjach pracy tymczasowej. Do takich bardzo często zgłaszają się pracodawcy zainteresowani promocją swoich produktów. Może się jednak okazać, że agencja pracy będzie wymagała od kandydatek doświadczenia. Pracy w charakterze modelki można szukać również na portalach ogłoszeniowych. 

 

W pracy hostessy liczy się elastyczność

Z punktu widzenia dziewczyn zainteresowanych pracą w charakterze hostessy, warto wspomnieć, że praca jest elastyczna. Z powodzeniem mogą ją wykonywać wszystkie młode kobiety, bo najczęściej istnieje możliwość dostosowania godzin pracy np. do studenckiego grafiku.

Większość hostess jest zatrudniana na podstawie umowy cywilnoprawnej lub o pracę. Tylko nieliczne decydują się na założenie własnej działalności i samodzielne działanie w branży – tu konieczne jest już posiadanie zawodowych kontaktów.

 

A co w przyszłości?

Elastyczne zatrudnienie jest idealne w trakcie nauki. Co później? W zależności od tego, czy dziewczyna sprawdza się w pracy, może liczyć na więcej atrakcyjnych kontraktów.

Część doświadczonych hostess  w pewnym momencie decyduje się na działanie na własny rachunek – z hostess przekształcają się w kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą, ale wciąż działają na tym samym rynku. Mając doświadczenie, bez trudu mogą samodzielnie poprowadzić agencję hostess. Inne decydują się na pracę w wyuczonym zawodzie, jeszcze inne prowadzą kursy dla przyszłych hostess – dobra hostess może pracować w branży przez cały okres aktywności zawodowej.

Ile zarabia hostessa?

Trudno jednoznacznie określić, ile zarabia hostessa, ponieważ zwykle jest to praca krótkotrwała, podejmowana na podstawie umowy cywilnoprawnej. Obowiązki hostessy obejmują głównie aktywne promowanie oferty, zachęcanie klientów do udziału w różnych promocjach, rozdawanie ulotek, próbek czy gadżetów reklamowych. Jak więc widać zakres obowiązków jest dość zróżnicowany, przy czym najczęściej hostessy można spotkać w dużych sklepach, gdzie oferują one próbki produktów. Taka praca jest jedną z najmniej opłacalnych, ponieważ hostessa zarabia wówczas nie więcej niż 10-15 zł za godzinę, przy czym pracuje zwykle zaledwie kilka godzin w ciągu weekendu, więc miesięczne zarobki nie są oszałamiające.

Na znacznie wyższe zarobki mogą liczyć hostessy, biorące udział w dużych kampaniach promocyjnych, a także zatrudnione do obsługi bankietów czy konferencji. Wówczas potencjalni pracodawcy najczęściej mają do dyspozycji specjalne katalogi hostess, z których wybierają konkretne osoby. Zarobki są wtedy znacznie wyższa – najlepsze hostessy mogą zarobić nawet 50-100 zł za godzinę pracy. Pracują oczywiście głównie w weekendy, a przy dobrej stawce mogą liczyć na wynagrodzenie sięgające ponad 2800 zł netto miesięcznie. Najlepiej wyceniania jest praca związana z promowaniem alkoholi – doświadczone hostessy mogą otrzymać 150 zł za godzinę pracy.

Hostessy mogą pracować na różnych stanowiskach, co wiąże się bezpośrednio z wysokością zarobków. Jeśli praca hostessy ma się wiązać także z funkcją tłumacza, to automatycznie wynagrodzenie jest wyższe – może sięgać nawet 200 zł za godzinę pracy. Znacznie mniejsze zarobki są na stanowiskach promotorki, ankieterki czy personelu technicznego – stawki zaczynają się od 10 zł za godzinę pracy. Każdorazowo wysokość zarobków jest ustalana w porozumieniu ze zleceniodawcą. Kwoty są uzależnione nie tylko od stanowiska i zakresu obowiązków, ale również stażu pracy oraz od miejscowości, w której odbywać się będzie akcja promocyjna. Największe zarobki oferowane są w dużych miastach – Krakowie, Warszawie czy Gdańsku.

Oceń ten wpis
Jak zostać hostessą?
Ocena: 4.6, liczba głosów: 12
Tematy, które interesują czytelników:  Portfolio, Agencja pracy tymczasowej, Dobre CV

Zobacz inne porady

Opinie

Jerzy
2019-05-18, 20:04
Jak zostać hostessą? Bardzo fajny artykuł. Osoby pragnące pracować jako hostessy, powinny zapoznać się z tym artykułem..
Zablokowano
2018-12-03, 23:32
Komentarz został zablokowany przez administratora.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.