Zawody i ich potencjał

Jak zostać hostessą?

22 stycznia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

7 komentarzy
Jak zostać hostessą?
Praca hostessy polega na promowaniu produktów wśród potencjalnych klientów. W zależności od produktu, hostessy mogą pracować w supermarketach, sklepach odzieżowych czy pojawiać się na prezentacji np. samochodów. O takim zajęciu marzy wiele młodych dziewczyn, bo praca – jak im się wydaje – jest prosta i nie wymaga kwalifikacji. W rzeczywistości jest jednak inaczej – by być dobrą hostessą, trzeba mieć konkretne predyspozycje. Na bardzo dobre zarobki może liczyć tylko część dziewczyn.

Hostessa – wygląd to nie wszystko. Jakie są wymagania?

Dziś teoretycznie każda kobieta może być hostessą, a każdy mężczyzna promotorem. Przyjęło się, że hostessa musi przede wszystkim dobrze wyglądać. Nie do końca jest to prawdą. Choć idealna hostessa jest wysoka, szczupła i ładna, to nie można zapomnieć, że zajmuje się ona promowaniem konkretnego produktu, a przecież istnieją przedmioty, których skuteczna reklama polega głównie na rzeczowym i kompletnym przedstawieniu zalet i funkcjonalności. Jakie są więc wymagania wobec hostessy? Powinna być przede wszystkim kontaktowa, uprzejma i potrafić odpowiedzieć na pytania klientów. By odpowiedzi były konkretne, odpowiednio wcześniej musi zdobyć informacje o produkcie, który będzie reklamować i przygotować się gruntownie, by nie dać się zaskoczyć dokładnymi pytaniami.

Hostessa – co to za zawód?

W czasie godzin pracy hostessa zawsze reprezentuje swojego pracodawcę i firmę, której produkty oferuje/promuje. W efekcie podejście do klienta, zrozumienie jego potrzeb i doradzenie mu jest niezwykle istotne. To potrafią tylko najlepsze hostessy.

Zapomnieć nie można, że praca hostessy wiąże się z wielogodzinnym chodzeniem lub staniem i to nierzadko w jednym miejscu, w dodatku niekiedy na obcasach. Z tego też względu dobrze, by dziewczyna zainteresowana podjęciem pracy w tym charakterze miała świadomość, że jest to poniekąd praca fizyczna i dla osób, które np. mają problemy z kręgosłupem, może się okazać zbyt ciężka.

Praca hostessy. Gdzie jej szukać?

Dziewczyny myślące o pracy w charakterze hostessy mogą zgłosić się m.in. do agencji modelek. Takich na rynku działa sporo, np. Mango Models, Fuku Models czy Malva Models. Regularnie przeprowadzają one castingi, na których są wyłaniane kandydatki na hostessy. Choć ukończenie specjalnej szkoły nie jest konieczne, to z pewnością na spotkaniu z przedstawicielami agencji zapunktują te dziewczyny, które ukończyły np. policealną szkołę dla modelek. Po takiej szkole dziewczyny potrafią się samodzielnie umalować na każdą okazję, wiedzą też jak się poruszać, pilnować postawy itp.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Hostessa
Dodana

Hostessa/Host* pon-pt * 7-15 * UZ * 32zł/h

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Warszawa
 • 31-32 zł / h
Dodana

Prace pomocnicze w biurowcu* pon-pt * 7-15 * UZ * 32zł/h

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Warszawa
 • 31-32 zł / h
Dodana

Asystent do spraw sprzedaży - Ankieter - atrakcyjne zarobki

Słoneczny Doradca PL Sp. z o.o.

 • Krasne
 • 20-100 zł / h
Dodana

Merchandiser

MAG DYSTRYBUCJA SP. Z O.O. SP.J.

 • Bydgoszcz
Dodana

Poza agencjami modelek, pracy można szukać w agencjach pracy tymczasowej. Do takich bardzo często zgłaszają się pracodawcy zainteresowani promocją swoich produktów. Może się jednak okazać, że agencja pracy będzie wymagała od kandydatek doświadczenia. Pracy w charakterze modelki czy hostessy można szukać również na portalach ogłoszeniowych. Najłatwiej otrzymać zatrudnienie przy okazji sezonowych akcji w marketach lub galeriach handlowych, a także na różnego rodzaju targach. W zależności od wydarzenia takie prace hostessy nie zawsze są satysfakcjonujące i przyjemne, ale pozwalają zdobyć doświadczenie i obycie w zawodzie. Owocna współpraca z różnymi firmami przynosi z czasem coraz ciekawsze i korzystniejsze oferty.

Jakie umiejętności powinna posiadać hostessa?

 • komunikatywność, łatwość nawiązywania i prowadzenia rozmowy,
 • atrakcyjna, schludna prezencja,
 • uprzejmość i pozytywne podejście,
 • odporność na stres,
 • sprawność fizyczna.

W pracy hostessy liczy się elastyczność

Z punktu widzenia dziewczyn zainteresowanych pracą w charakterze hostessy, warto wspomnieć, że ta praca jest dość elastyczna. Z powodzeniem mogą ją wykonywać wszystkie młode kobiety, bo najczęściej istnieje możliwość dostosowania godzin pracy np. do studenckiego grafiku.

Jak natomiast wyglądają w tym zawodzie formalności? Większość hostess jest zatrudniana na podstawie umowy cywilnoprawnej lub o pracę. Tylko nieliczne decydują się na założenie własnej działalności i samodzielne działanie w branży – tu konieczne jest już posiadanie zawodowych kontaktów. W żadnym wypadku nie warto zgadzać się na pracę "na czarno", gdyż nie jesteśmy wówczas objęci żadnymi ubezpieczeniami, ponadto niesie to ryzyko, że pracodawca nie wypłaci nam wynagrodzenia na czas, w całości albo wcale.

A co w przyszłości?

Elastyczne zatrudnienie jest idealne w trakcie nauki. Co później? W zależności od tego, czy dziewczyna sprawdza się w pracy, może liczyć na więcej atrakcyjnych kontraktów.

Część doświadczonych hostess  w pewnym momencie decyduje się na działanie na własny rachunek – z hostess przekształcają się w kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą, ale wciąż działają na tym samym rynku. Mając doświadczenie, bez trudu mogą samodzielnie poprowadzić agencję hostess. Inne decydują się na pracę w wyuczonym zawodzie, jeszcze inne prowadzą kursy dla przyszłych hostess – dobra hostess może pracować w branży przez cały okres aktywności zawodowej.

Ile zarabia hostessa?

Trudno jednoznacznie określić, ile zarabia hostessa, ponieważ zwykle jest to praca krótkotrwała, podejmowana na podstawie umowy cywilnoprawnej. Obowiązki hostessy obejmują głównie aktywne promowanie oferty, zachęcanie klientów do udziału w różnych promocjach, rozdawanie ulotek, próbek czy gadżetów reklamowych. Jak więc widać, zakres zadań jest dość zróżnicowany.

Warto wiedzieć!
Najczęściej hostessy można spotkać w dużych sklepach, gdzie oferują one próbki produktów. Taka praca jest jedną z najmniej opłacalnych. Hostessa zarabia wówczas nie więcej niż 10-15 zł za godzinę, przy czym pracuje zwykle zaledwie kilka godzin w ciągu weekendu, więc miesięczne wynagrodzenie nie jest oszałamiające.

Na znacznie wyższe zarobki mogą liczyć hostessy biorące udział w dużych kampaniach promocyjnych, a także zatrudnione do obsługi bankietów czy konferencji. Wówczas potencjalni pracodawcy najczęściej mają do dyspozycji specjalne katalogi hostess, z których wybierają konkretne osoby. Zarobki są wtedy wysokie – najlepsze hostessy mogą zarobić nawet 50-100 zł za godzinę pracy. Pracują oczywiście głównie w weekendy, a przy dobrej stawce mogą liczyć na wynagrodzenie sięgające ponad 2800 zł netto miesięcznie. Najlepiej wyceniania jest praca związana z promowaniem alkoholi – doświadczone hostessy mogą otrzymać 150 zł za godzinę pracy.

Hostessy mogą pracować na różnych stanowiskach, co wiąże się bezpośrednio z wysokością zarobków. Jeśli praca hostessy łączy się z funkcją tłumacza, to automatycznie wynagrodzenie jest wyższe – może sięgać nawet 200 zł za godzinę pracy. Znacznie mniejsze zarobki są na stanowiskach promotorki, ankieterki czy personelu technicznego – stawki zaczynają się od 10 zł za godzinę pracy. Każdorazowo wysokość zarobków jest ustalana w porozumieniu ze zleceniodawcą. Kwoty są uzależnione nie tylko od stanowiska i zakresu obowiązków, ale również stażu pracy oraz od miejscowości, w której odbywać się będzie akcja promocyjna. Największe zarobki oferowane są w dużych miastach – Krakowie, Warszawie czy Gdańsku.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać hostessą?

Do pracy jako hostessa nie jest konieczne wykształcenie kierunkowe. Przydatne jest jednak ukończenie szkoły dla modelek lub odpowiedniego kursu.

Ile zarabia hostessa?

Zarobki hostess zależą od miejsca pracy, obowiązków, a przede wszystkim okazji i firmy zatrudniającej. Popularne prace przy promowaniu próbek produktów na targach czy w marketach to zwykle stawki rzędu 10-15 zł za godzinę, ale w przypadku większych akcji promocyjnych oraz promocji podczas ważnych wydarzeń czy bankietów, hostessa może zarobić nawet 50 zł za godzinę.

Na czym polega praca hostessy?

Hostessa zajmuje się promocją produktu, a to może obejmować różne zadania. W zależności od pracodawcy, produktu oraz akcji promocyjnej, praca ta może polegać może na: rozdawaniu próbek lub ulotek, informowaniu i odpowiadaniu na pytania potencjalnych klientów, zachęcaniu do skorzystania z usług firmy, bądź po prostu spacerowaniu z produktem i demonstrowaniu go zainteresowanym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

7 komentarzy

Memphisto

Memphisto

Bardzo przydatne informacje dla osób, które szukają pracy w charakterze hostessy. Na pewno będę brał pod uwagę te wskazówki, gdy będę rekrutował hostessy do mojej firmy.
Robert

Robert

Chyba zacznę szukać pracy jako hostessa. Lubię kontakt z ludźmi i myślę, że byłabym w tym dobra.
Aster

Aster

Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawiam się, czy to byłoby coś dla mnie. Może warto spróbować?
andzia

andzia

Praca hostessy wydaje mi się bardzo wymagająca i trudna, ale zarazem ciekawa. Szczerze mówiąc, podziwiam te panie za ich elastyczność i umiejętności.
Idka

Idka

Hostessa kojarzy mi się z promocjami i byciem na wieczorkach i wystawach jako kelnerka.
Wania

Wania

Hostessa zawód dla wielu dziewczyn. Także zawód dl osób które nie poradziły sobie w modelingu. Rożnie też nazywa się hostessy.
Jerzy

Jerzy

Jak zostać hostessą? Bardzo fajny artykuł. Osoby pragnące pracować jako hostessy, powinny zapoznać się z tym artykułem..

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.