Zawody i ich potencjał

Jak zostać hostessą?

22 stycznia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

3 komentarze

Jak zostać hostessą?
Praca hostessy polega na promowaniu produktów wśród potencjalnych klientów. W zależności od produktu, hostessy mogą pracować w supermarketach, sklepach odzieżowych czy pojawiać się na prezentacji np. samochodów. O takim zajęciu marzy wiele młodych dziewczyn, bo praca – jak im się wydaje – jest prosta i nie wymaga kwalifikacji. W rzeczywistości jest jednak inaczej – by być dobrą hostessą, trzeba mieć konkretne predyspozycje. Na bardzo dobre zarobki może liczyć tylko część dziewczyn.

Hostessa – wygląd to nie wszystko. Jakie są wymagania?

Dziś teoretycznie każda kobieta może być hostessą, a każdy mężczyzna promotorem. Przyjęło się, że hostessa musi przede wszystkim dobrze wyglądać. Nie do końca jest to prawdą. Choć idealna hostessa jest wysoka, szczupła i ładna, to nie można zapomnieć, że zajmuje się ona promowaniem konkretnego produktu, a przecież istnieją przedmioty, których skuteczna reklama polega głównie na rzeczowym i kompletnym przedstawieniu zalet i funkcjonalności. Jakie są więc wymagania wobec hostessy? Powinna być przede wszystkim kontaktowa, uprzejma i potrafić odpowiedzieć na pytania klientów. By odpowiedzi były konkretne, odpowiednio wcześniej musi zdobyć informacje o produkcie, który będzie reklamować i przygotować się gruntownie, by nie dać się zaskoczyć dokładnymi pytaniami.

Hostessa – co to za zawód?

W czasie godzin pracy hostessa zawsze reprezentuje swojego pracodawcę i firmę, której produkty oferuje/promuje. W efekcie podejście do klienta, zrozumienie jego potrzeb i doradzenie mu jest niezwykle istotne. To potrafią tylko najlepsze hostessy.

Zapomnieć nie można, że praca hostessy wiąże się z wielogodzinnym chodzeniem lub staniem i to nierzadko w jednym miejscu, w dodatku niekiedy na obcasach. Z tego też względu dobrze, by dziewczyna zainteresowana podjęciem pracy w tym charakterze miała świadomość, że jest to poniekąd praca fizyczna i dla osób, które np. mają problemy z kręgosłupem, może się okazać zbyt ciężka.

Praca hostessy. Gdzie jej szukać?

Dziewczyny myślące o pracy w charakterze hostessy mogą zgłosić się m.in. do agencji modelek. Takich na rynku działa sporo, np. Mango Models, Fuku Models czy Malva Models. Regularnie przeprowadzają one castingi, na których są wyłaniane kandydatki na hostessy. Choć ukończenie specjalnej szkoły nie jest konieczne, to z pewnością na spotkaniu z przedstawicielami agencji zapunktują te dziewczyny, które ukończyły np. policealną szkołę dla modelek. Po takiej szkole dziewczyny potrafią się samodzielnie umalować na każdą okazję, wiedzą też jak się poruszać, pilnować postawy itp.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Hostessa

Hostessa

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Bielsko-Biała
Dodana

Hostessa

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Leżajsk
Dodana

Promotor produktu

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Gdańsk
Dodana

Brand master/hostessa/host

OEX CURSOR SPÓŁKA AKCYJNA

  • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Hostessa

RYTEBŁOTA RESORT & SPA sp. z o.o.

  • Brodnica
Dodana

Poza agencjami modelek, pracy można szukać w agencjach pracy tymczasowej. Do takich bardzo często zgłaszają się pracodawcy zainteresowani promocją swoich produktów. Może się jednak okazać, że agencja pracy będzie wymagała od kandydatek doświadczenia. Pracy w charakterze modelki czy hostessy można szukać również na portalach ogłoszeniowych. Najłatwiej otrzymać zatrudnienie przy okazji sezonowych akcji w marketach lub galeriach handlowych, a także na różnego rodzaju targach. W zależności od wydarzenia takie prace hostessy nie zawsze są satysfakcjonujące i przyjemne, ale pozwalają zdobyć doświadczenie i obycie w zawodzie. Owocna współpraca z różnymi firmami przynosi z czasem coraz ciekawsze i korzystniejsze oferty.

Jakie umiejętności powinna posiadać hostessa?

  • komunikatywność, łatwość nawiązywania i prowadzenia rozmowy,
  • atrakcyjna, schludna prezencja,
  • uprzejmość i pozytywne podejście,
  • odporność na stres,
  • sprawność fizyczna.

W pracy hostessy liczy się elastyczność

Z punktu widzenia dziewczyn zainteresowanych pracą w charakterze hostessy, warto wspomnieć, że ta praca jest dość elastyczna. Z powodzeniem mogą ją wykonywać wszystkie młode kobiety, bo najczęściej istnieje możliwość dostosowania godzin pracy np. do studenckiego grafiku.

Jak natomiast wyglądają w tym zawodzie formalności? Większość hostess jest zatrudniana na podstawie umowy cywilnoprawnej lub o pracę. Tylko nieliczne decydują się na założenie własnej działalności i samodzielne działanie w branży – tu konieczne jest już posiadanie zawodowych kontaktów. W żadnym wypadku nie warto zgadzać się na pracę "na czarno", gdyż nie jesteśmy wówczas objęci żadnymi ubezpieczeniami, ponadto niesie to ryzyko, że pracodawca nie wypłaci nam wynagrodzenia na czas, w całości albo wcale.

A co w przyszłości?

Elastyczne zatrudnienie jest idealne w trakcie nauki. Co później? W zależności od tego, czy dziewczyna sprawdza się w pracy, może liczyć na więcej atrakcyjnych kontraktów.

Część doświadczonych hostess  w pewnym momencie decyduje się na działanie na własny rachunek – z hostess przekształcają się w kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą, ale wciąż działają na tym samym rynku. Mając doświadczenie, bez trudu mogą samodzielnie poprowadzić agencję hostess. Inne decydują się na pracę w wyuczonym zawodzie, jeszcze inne prowadzą kursy dla przyszłych hostess – dobra hostess może pracować w branży przez cały okres aktywności zawodowej.

Ile zarabia hostessa?

Trudno jednoznacznie określić, ile zarabia hostessa, ponieważ zwykle jest to praca krótkotrwała, podejmowana na podstawie umowy cywilnoprawnej. Obowiązki hostessy obejmują głównie aktywne promowanie oferty, zachęcanie klientów do udziału w różnych promocjach, rozdawanie ulotek, próbek czy gadżetów reklamowych. Jak więc widać, zakres zadań jest dość zróżnicowany.

Warto wiedzieć!
Najczęściej hostessy można spotkać w dużych sklepach, gdzie oferują one próbki produktów. Taka praca jest jedną z najmniej opłacalnych. Hostessa zarabia wówczas nie więcej niż 10-15 zł za godzinę, przy czym pracuje zwykle zaledwie kilka godzin w ciągu weekendu, więc miesięczne wynagrodzenie nie jest oszałamiające.

Na znacznie wyższe zarobki mogą liczyć hostessy biorące udział w dużych kampaniach promocyjnych, a także zatrudnione do obsługi bankietów czy konferencji. Wówczas potencjalni pracodawcy najczęściej mają do dyspozycji specjalne katalogi hostess, z których wybierają konkretne osoby. Zarobki są wtedy wysokie – najlepsze hostessy mogą zarobić nawet 50-100 zł za godzinę pracy. Pracują oczywiście głównie w weekendy, a przy dobrej stawce mogą liczyć na wynagrodzenie sięgające ponad 2800 zł netto miesięcznie. Najlepiej wyceniania jest praca związana z promowaniem alkoholi – doświadczone hostessy mogą otrzymać 150 zł za godzinę pracy.

Hostessy mogą pracować na różnych stanowiskach, co wiąże się bezpośrednio z wysokością zarobków. Jeśli praca hostessy łączy się z funkcją tłumacza, to automatycznie wynagrodzenie jest wyższe – może sięgać nawet 200 zł za godzinę pracy. Znacznie mniejsze zarobki są na stanowiskach promotorki, ankieterki czy personelu technicznego – stawki zaczynają się od 10 zł za godzinę pracy. Każdorazowo wysokość zarobków jest ustalana w porozumieniu ze zleceniodawcą. Kwoty są uzależnione nie tylko od stanowiska i zakresu obowiązków, ale również stażu pracy oraz od miejscowości, w której odbywać się będzie akcja promocyjna. Największe zarobki oferowane są w dużych miastach – Krakowie, Warszawie czy Gdańsku.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać hostessą?

Do pracy jako hostessa nie jest konieczne wykształcenie kierunkowe. Przydatne jest jednak ukończenie szkoły dla modelek lub odpowiedniego kursu.

Ile zarabia hostessa?

Zarobki hostess zależą od miejsca pracy, obowiązków, a przede wszystkim okazji i firmy zatrudniającej. Popularne prace przy promowaniu próbek produktów na targach czy w marketach to zwykle stawki rzędu 10-15 zł za godzinę, ale w przypadku większych akcji promocyjnych oraz promocji podczas ważnych wydarzeń czy bankietów, hostessa może zarobić nawet 50 zł za godzinę.

Na czym polega praca hostessy?

Hostessa zajmuje się promocją produktu, a to może obejmować różne zadania. W zależności od pracodawcy, produktu oraz akcji promocyjnej, praca ta może polegać może na: rozdawaniu próbek lub ulotek, informowaniu i odpowiadaniu na pytania potencjalnych klientów, zachęcaniu do skorzystania z usług firmy, bądź po prostu spacerowaniu z produktem i demonstrowaniu go zainteresowanym.

Podziel się

3 komentarze

Idka

Idka

Hostessa kojarzy mi się z promocjami i byciem na wieczorkach i wystawach jako kelnerka.
Wania

Wania

Hostessa zawód dla wielu dziewczyn. Także zawód dl osób które nie poradziły sobie w modelingu. Rożnie też nazywa się hostessy.
Jerzy

Jerzy

Jak zostać hostessą? Bardzo fajny artykuł. Osoby pragnące pracować jako hostessy, powinny zapoznać się z tym artykułem..

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka