Zawody i ich potencjał

Jak zostać masażystą?

9 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

11 komentarzy
Jak zostać masażystą?
W ostatnich latach coraz więcej młodych ludzi myśli o tym, by zdobyć konkretny zawód. Masażysta jest jedną z profesji cieszących się dużym zainteresowaniem, gdyż nie brakuje miejsc, w których przyszły masażysta może znaleźć zatrudnienie. Jak zostać masażystą? Sprawdź!

Obok masażu leczniczego, w którym specjalizują się np. ośrodki rehabilitacji, masażyści mogą wyspecjalizować się w masażu relaksacyjnym, oferowanym choćby przez gabinety masażu czy SPA. Zawód masażysty polega oczywiście na wykonywaniu masaży. W zależności od specjalizacji masażysta może wykonywać masaż leczniczy lub relaksacyjny.

Na rynku nie brakuje specjalistów, którzy zdecydowali się na pracę ze sportowcami – oni wykonują masaże sportowe. Samych technik wykonywania masażu ciała jest wiele, wystarczy wspomnieć choćby ostatnio modny masaż gorącymi kamieniami. Osoby zainteresowane zawodem masażysty muszą zatem mieć ogromną wiedzę, której mogą się nauczyć w szkole dla masażystów.

Technik masażysta – zawód, który narodził się w starożytności

Starożytnym słowo „masaż” nie było znane. Z zachowanych źródeł wiadomo jednak, że istniały osoby, które wykonywały czynności masażystów – rozcierały na ciele olejek z oliwek. Takich zabiegów nie przeprowadzano jednak w celach terapeutycznych czy relaksacyjnych, ale po to, by nawilżyć skórę. Równolegle do europejskich technik masażu rozwijał się masaż chiński. Ten wywodzi się z tradycyjnej chińskiej medycyny – trzeba pamiętać, że starożytni Chińczycy wierzyli, że ugniatanie skóry w określonych miejscach poprawia samopoczucie i zdrowie człowieka.

Edukacja, czyli jak zostać masażystą?

Osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu masażysty powinny pomyśleć o ukończeniu jednego z kursów masażu organizowanych przez szkoły dla masażystów. Istnieje również możliwość zapisania się do szkoły policealnej. W drugim przypadku kursanci mogą uzyskać tytuł technika masażysty. Policealna szkoła dla masażystów to szansa na zdobycie certyfikatu, który ułatwia znalezienie zatrudnienia. Ścieżka kształcenia przyszłego masażysty biegnie dwutorowo – obok nauczania teoretycznego, istotnym elementem są zajęcia praktyczne. Ponieważ praca ta wiąże się z wysiłkiem fizycznym, o tym zawodzie powinny myśleć przede wszystkim osoby silne, które nie będą miały problemu z kilkugodzinnym staniem przy stole do masażu.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Masażysta

Masażysta / Masażystka

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

Fizjoterapeuta/Masażysta/Ergoterapeuta

AE Favorite Group Sp. z o.o.

 • Niemcy
Dodana

Masażysta - masażystka masaży balijskich

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Leszno
Dodana

Masażysta

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Kórnik
Dodana

Fizjoterapeuta - masażysta

USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANE JÓZEF LIPA : GALERIA JORDANOWSKA

 • Jordanów
Dodana

Ile zarabia masażysta?

Każdy masażysta może samodzielnie kształtować rozwój swojej kariery, bo może zdecydować się na założenie własnej firmy. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z kosztami i koniecznością prowadzenia m.in. ksiąg rachunkowych. Z drugiej strony masażyści, którzy zdecydują się pracować na własny rachunek, mają nie tylko nieograniczone możliwości rozwoju, lecz także zarobkowe – to, ile zarabia masażysta prowadzący własny biznes, zależy wyłącznie od jego pracy.

Warto wiedzieć!
Masażyści, którzy nie zdecydują się na otwarcie własnej firmy, mogą znaleźć zatrudnienie na przykład w klubach fitness, siłowniach, prywatnych ośrodkach rehabilitacji czy salonach SPA. Ofert pracy w zawodzie masażysty warto szukać na regionalnych portalach pracy, coraz częściej też umieszcza się ogłoszenia w social mediach.

Czy warto zostać technikiem masażystą?

Zawód masażysta daje szansę na pracę w zaskakująco wielu miejscach. Pierwsze skojarzenia to oczywiście gabinety odnowy biologicznej, gabinety fizjoterapii czy uzdrowiska. W takich miejscach najczęściej wykonywany jest masaż leczniczy, którego celem jest ułatwienie powrotu do zdrowia osobom po różnego rodzaju urazach czy chorobach. Jednak to nie wszystko, ponieważ masażystka czy masażysta może też z łatwością znaleźć zatrudnienie w przychodniach, szpitalach oraz prywatnych placówkach medycznych. Wynika to z faktu, że coraz więcej lekarzy zaleca terapię masażem, ponieważ przynosi ona znakomite efekty, a przy tym jest bezinwazyjna. Masaże zalecane są jako uzupełnienie standardowych terapii, a niekiedy nawet w ich zastępstwie, ponieważ nie dają skutków ubocznych. Szkoła dla masażystów przygotowuje swoich uczniów do wykonywania masażu w celach:

 • terapeutycznych;
 • wspomagających przygotowanie zawodników sportowych;
 • leczniczych;
 • rehabilitacyjnych;
 • kosmetycznych lub relaksacyjnych;
 • profilaktycznych;

Możliwości, jakie ma technik masażysta, nie kończą tylko na medycynie, ponieważ masaż oprócz właściwości leczniczych, ma także działanie relaksujące. Stąd masażyści są chętnie zatrudniani przez takie placówki jak ośrodki SPA, kluby fitness, siłownie, kluby sportowe, a nawet hotele. W takich miejscach najważniejszym zadaniem masażysty jest sprawienie, by gość poczuł się odprężony i zrelaksowany. Technik masażu powinien zapewnić pacjentowi doskonały nastrój.

Nieco bardziej złożona, ale dająca większe możliwości na rynku pracy, jest ścieżka kariery fizjoterapeuty. Do tego zawodu konieczne jest ukończenie studiów kierunkowych. Zdobycie dyplomu z fizjoterapii otwiera drzwi do pracy w wielu placówkach, do których kwalifikacje masażysty są niewystarczające. Zawód ten bywa zarazem bardziej odpowiedzialny, bo fizjoterapeuci niejednokrotnie prowadzą długotrwałe terapie osób o różnych stopniach sprawności, które wymagają bardzo specjalistycznej wiedzy i umiejętnego prowadzenia pacjenta.

Więcej o pracy fizjoterapeuty dowiesz się z poniższego filmu:

Video

Własna działalność gospodarcza

Czy warto zostać technikiem masażystą, prowadząc własną działalność? Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, które uniemożliwiałyby masażyście prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Tego typu praca nie wymaga żadnych dużych inwestycji, a co więcej, aby rozpocząć praktykę, nie trzeba nawet otwierać własnego, dobrze wyposażonego gabinetu. Na początek świetnym rozwiązaniem jest przenośne, lekkie łóżko do masażu oraz świadczenie usług bezpośrednio w domach klientów.

Z racji tego, że coraz więcej osób na co dzień boryka się ze stresem i napięciem, prywatny technik masażysta to usługa niezwykle ceniona. Jest to dla klientów rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ z masażu można skorzystać, kiedy się chce i we własnym domu. Nie trzeba tracić czasu na dojazdy i dodatkowo stresować się korkami w mieście. Problematyczne może być jednak, zwłaszcza zaraz po zdobyciu umiejętności, znalezienie klientów i utrzymanie ich. Trzeba mieć pomysły na autopromocję i starać się jak najszerzej reklamować swoje usługi, aby wyrobić sobie dobrą opinię i zyskać stałych klientów. Ta część rozwoju kariery bywa bardzo trudna i wiele osób, zanim zyska renomę w środowisku i miano dobrego, polecanego w okolicy masażysty, musi dorabiać w innych pracach, a jednocześnie stale doskonalić umiejętności.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak można zostać masażystą?

Aby pracować jako masażysta, konieczne jest zdobycie stosownych kwalifikacji i tytułu technika masażysty. Należy w tym celu odbyć kurs w szkole zawodowej, policealnej lub skończyć specjalną szkołę dla masażystów. Większy zakres umiejętności i wiedzy oraz większe możliwości pracy zapewniają pięcioletnie studia fizjoterapii.

Ile zarabia masażysta?

Zarobki masażystów są bardzo różnicowane i zależą od trybu pracy oraz rodzaju zatrudnienia. Specjaliści pracujący samodzielnie i mobilni pozyskują klientów sami i to od ich liczby i częstotliwości wizyt zależy wynagrodzenie. Z kolei miesięczne zarobki masażystów zatrudnionych w placówkach wynoszą w zależności od pracodawcy średnio między 1900 a 2500 zł.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

11 komentarzy

Danna1

Danna1

Jako pracodawca, często zatrudniam masażystów w moim gabinecie odnowy biologicznej i muszę powiedzieć, że są to bardzo cenni pracownicy. Uważam, że artykuł dobrze przedstawił zarówno zalety, jak i wymagania tego zawodu.
Lidia

Lidia

Jako osoba poszukująca pracy, uważam, że praca masażysty to świetna opcja. Zawsze chciałam mieć zawód, który pozwoli mi pomagać innym i jednocześnie zarabiać. Dzięki temu artykułowi wiem, że jest to opłacalny zawód.
Klupa

Klupa

Myślę, że zostanie masażystą to dobry pomysł dla osoby bezrobotnej, ponieważ praca ta daje wiele możliwości rozwoju i zdobycia cennego doświadczenia. Jednakże, uczęszczanie do szkoły dla masażystów to kosztowna inwestycja.
Melmak

Melmak

Ja jestem masażystą i uważam, że ten artykuł dobrze opisuje zawód masażysty i jego możliwości. Zgadzam się, że praca ta wiąże się z wysiłkiem fizycznym, ale dla mnie to świetny sposób na zarabianie i pomaganie ludziom.
Wandal

Wandal

Jestem w trakcie nauki technik masażysta i czym więcej wiem tym bardziej zdaję sobie sprawę, że można komuś zrobić krzywdę. Dlatego powyższe komentarze sama nauczyłam się masażu i masuję przerażają mnie. Można komuś zrobić krzywdę i sobie kłopoty. Chyba, że ma się na myśli delikatne glaskanie od tego nikt nie umarł, czy doznał jakiegoś uszczerbku:)).
Kazimierz

Kazimierz

Dobrzy ludzie w tym zakresie są poszukiwani. Praca z pewnością wymaga specyficznych umiejętności.
Anna

Anna

Ja zrobiłam kursy masazu lata temu w Polsce oraz w Ausrtalii czy to wystarczy do tego by rozpoczac działalnosć W Polsce?
Karolina

Karolina

Nauczyłam się masażu bardzo szybko i wcale nie musiałam kończyć kursów i szkol aby go umieć robić.
Helmut

Helmut

Praca wymaga siły i znajomości technik masażu. Dlatego najlepsi w tym zawodzie dość dobrze zarabiają.To bardzo ciekawa perspektywa.
Justyna

Justyna

Nie zgadzam się.Wcale nie jest łatwo znaleźć pracę jako masażysta.
Zosia WA

Zosia WA

Zawód masażysta - pracę znajdzie na pewno. Aby nim być, to należy ukończyć kurs masażu organizowanych przez szkoły masażu. dobrze jak jest po liceum medycznym...

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.