Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak zostać kucharzem?

Jak zostać kucharzem?
Gotować i przyrządzać potrawy może każdy. Nie każdy jednak robi to z pasją, nie każdemu sprawia to ogromną przyjemność, wreszcie nie każdy poszukuje wyjątkowych połączeń smaków. To domena profesjonalistów – mistrzów sztuki kulinarnej zawsze dążących do tego, by zaskoczyć swoich gości.

Aby zostać kucharzem i pracować w kuchniach najlepszych restauracji czy hoteli na świecie, droga jest długa. Z pewnością jednak nie jest to cel nieosiągalny.

 

Czym zajmuje się kucharz?

Można powiedzieć, że praca kucharza sprowadza się do gotowania i przygotowywania potraw. To jednak tylko częściowo prawda. Dlaczego? Kucharze dziś robią znacznie więcej. Rozpoznawalne nazwisko to najlepsza reklama dla restauracji czy hotelu. Tam, gdzie pracują dobrzy kucharze nie brakuje gości. To przekłada się na zysk firmy.

Z powyższego wynika, że kucharz nie tylko musi świetnie gotować, lecz także pamiętać o tym, by podać danie z najwyższą starannością. W ostatnich latach szczególny nacisk kładzie się na dekorowanie dań. Bardzo ważne, by zaskoczyć klienta, a to można osiągnąć przez niecodzienne podanie dania.

 

Jak zostać kucharzem?

Nie ma jednej drogi do tego, by zostać kucharzem. Osoby zainteresowane nie muszą nawet posiadać kierunkowego wykształcenia, choć to z pewnością pomoże w osiągnięciu założonego celu. Najważniejsze są bowiem predyspozycje. Przyszły kucharz powinien doskonale orientować się na rynku żywności, śledzić nowinki, brać udział w zjazdach i konkursach kucharskich. Znaczenie ma również poczucie estetyki czy podzielność uwagi. Zwłaszcza ta ostatnia przyda się w kuchni.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Osoby myślące o tym, by zdobyć kierunkowe wykształcenie, muszą pamiętać o tym, że mają kilka możliwości. Aktualnie coraz większą popularnością cieszą się szkoły zawodowe. W takich szkołach działają klasy, w których przyszli kucharze uczą się zarówno teorii, jak i praktyki. Zapomnieć nie można również o szkołach średnich – technika mają w ofercie kształcenie właśnie w tym kierunku.

Warto zapoznać się z artykułem: Jak napisać list motywacyjny? 4 praktyczne wskazówki

 

Gdzie szukać pracy i jakich oczekiwać zarobków?

By znaleźć zatrudnienie, kucharz ma kilka możliwości. Może na własną rękę rozesłać dokumenty aplikacyjne do wybranych przez siebie restauracji, może również szukać ogłoszeń o pracę na jednym z lokalnych portali pracy. W drugim przypadku musi zaaplikować i – po otrzymaniu odpowiedzi zwrotnej – przejść rozmowę kwalifikacyjną. Ta nie zawsze jest standardowa – zdecydowana większość sprowadza się do przyrządzenia konkretnych dań, bo umiejętności w tej branży znacznie są ważniejsze niż wykształcenie.

Zarobki kucharzy zależą od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba wskazać na doświadczenie. Zdecydowanie lepiej zarabiają ci, którzy mogą wykazać, że pracowali już dla kilku restauracji z dobrym wynikiem. Zapomnieć nie można też o renomie restauracji. Kucharze zatrudnieni w dużych, znanych restauracjach mogą liczyć na lepsze zarobki nich ich koledzy przygotowujący potrawy w mniej popularnych lokalach.

Oceń ten wpis
Jak zostać kucharzem?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 19
Tematy, które interesują czytelników:  List motywacyjny, Umowa na czas nieokreślony, Cel zawodowy, L4 na dziecko

Zobacz inne porady

Opinie

kucharka RU
2019-05-19, 09:46
Kucharze są zatrudnieni m.in. w restauracjach. Kto chce zostać kucharzem, niech przeczyta ten artykuł. Pozdrawiam przyszłych kucharzy. Kucharzem może być kobieta, jak i mężczyzna.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.