Zawody i ich potencjał

Jak zostać kucharzem?

30 stycznia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

7 komentarzy
Jak zostać kucharzem?
Gotować i przyrządzać potrawy może każdy. Nie każdy jednak robi to z pasją, nie każdemu sprawia to ogromną przyjemność, wreszcie nie każdy poszukuje wyjątkowych połączeń smaków. To domena profesjonalistów – mistrzów sztuki kulinarnej zawsze dążących do tego, by zaskoczyć swoich gości.

Aby zostać kucharzem i pracować w kuchniach najlepszych restauracji czy hoteli na świecie, droga jest długa. Z pewnością jednak nie jest to cel nieosiągalny.

Czym zajmuje się kucharz?

Większość z nas myśli, że praca kucharza sprowadza się do gotowania i przygotowywania potraw. To jednak tylko częściowo prawda. Dlaczego? Kucharze dziś robią znacznie więcej. Rozpoznawalne nazwisko to najlepsza reklama dla restauracji czy hotelu. Tam, gdzie pracują dobrzy kucharze, nie brakuje gości. To przekłada się na zysk firmy.

Z powyższego wynika, że kucharz nie tylko musi świetnie gotować, lecz także pamiętać o tym, by podać danie z najwyższą starannością. W ostatnich latach szczególny nacisk kładzie się na dekorowanie dań. Bardzo ważne, by zaskoczyć klienta, a to można osiągnąć przez niecodzienne podanie dania.

Jak zostać kucharzem?

Nie ma jednej drogi do tego, by zostać kucharzem. Osoby zainteresowane nie muszą nawet posiadać kierunkowego wykształcenia, choć to z pewnością pomoże w osiągnięciu założonego celu. Najważniejsze są bowiem predyspozycje. Przyszły kucharz powinien doskonale orientować się na rynku żywności, śledzić nowinki, brać udział w zjazdach i konkursach kucharskich. Znaczenie ma również poczucie estetyki i podzielność uwagi. Zwłaszcza ta ostatnia przyda się w kuchni.

Czy można  zostać kucharzem bez szkoły?
Byłoby to spore wyzwanie, bo większość restauracji wymaga odpowiedniego przygotowania od osoby, którą chcą zatrudnić. Nawet jeśli kładą nacisk bardziej na doświadczenie, trzeba je najpierw zdobyć, a to może być trudne bez umiejętności, jakie zdobywa się np. w szkole gastronomicznej.

Szukasz pracy?

Kucharz/kucharka

Dom Pomocy Społecznej Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie

  • Warszawa
Dodana
Aplikuj bez CV

Pizzerman/Pizzerwoman

Schiever Polska

  • Rzeszów
Dodana
Dodana

Kucharz (K/M) - Campanile Wroclaw

Jakub Kobylec Recruitment & Consulting

  • Wrocław
Dodana

Kucharz, Szef kuchni

Śródmiejska Gralik Spółka Jawna

  • 34-40 zł / h
  • Warszawa
Dodana

Osoby myślące o tym, by zdobyć kierunkowe wykształcenie, muszą pamiętać o tym, że mają kilka możliwości. Aktualnie coraz większą popularnością cieszą się szkoły zawodowe. W takich szkołach działają klasy, w których przyszli kucharze uczą się zarówno teorii, jak i praktyki. Zapomnieć nie można również o szkołach średnich – technika mają w ofercie kształcenie właśnie w tym kierunku.

Gdzie szukać pracy i jakich oczekiwać zarobków?

By znaleźć zatrudnienie, kucharz ma kilka możliwości. Może na własną rękę rozesłać dokumenty aplikacyjne do wybranych przez siebie restauracji, może również szukać ogłoszeń o pracę na jednym z lokalnych portali pracy. W drugim przypadku musi zaaplikować i – po otrzymaniu odpowiedzi zwrotnej – przejść rozmowę kwalifikacyjną. Ta nie zawsze jest standardowa – zdecydowana większość sprowadza się do przyrządzenia konkretnych dań, bo umiejętności w tej branży znacznie są ważniejsze niż wykształcenie.

Zarobki kucharzy zależą od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba wskazać na doświadczenie i umiejętności. Zdecydowanie lepiej zarabiają ci, którzy mogą wykazać, że pracowali już dla kilku restauracji z dobrym wynikiem. Zapomnieć nie można też o renomie restauracji. Kucharze zatrudnieni w dużych, znanych restauracjach mogą liczyć na lepsze zarobki nich ich koledzy przygotowujący potrawy w mniej popularnych lokalach.

Video

Praca jako kucharz w wojsku

Specyficznym stanowiskiem związanym z tym zawodem jest kucharz w wojsku. Taki kucharz nie tylko umie gotować, ale często jest zarazem żołnierzem. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy są rozdarci między chęcią pracy przy kuchni a pasją do służb mundurowych czy sił zbrojnych. Jednak nie tylko: również cywile mogą dostać tę pracę, jeżeli odpowiadają im godziny i pensja. Jak zostać kucharzem w wojsku? Oferty są dość częste, bo nie należy ona do lekkich, a bywa niełatwo znaleźć osobę, która potrafią gotować dla sporej liczby osób i z uwzględnieniem specyfiki zawodu żołnierza.

Wymagania na to stanowisko zwykle obejmują: ukończoną szkołę średnią gastronomiczną, posiadanie książeczki sanepidowskiej oraz gotowość pracy zmianowej. Placówki szukają pracowników poprzez ogłoszenia w sieci i Urzędy Pracy, jeśli więc chcemy znaleźć zatrudnienie w tym obszarze, najłatwiej będzie przeglądać i sprawdzać wyniki w wyszukiwarce internetowej na konkretne zapytanie "praca dla kucharza w wojsku" lub "oferta pracy kucharz w wojsku".

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

7 komentarzy

Pomocna

Pomocna

Jestem bezrobotny i zastanawiam się nad zmianą zawodu. Myślę, że kucharstwo może być dobrym wyborem dla mnie. Cieszę się, że nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego. Zastanawiam się teraz, gdzie szukać pracy jako kucharz i jakie zarobki mogę oczekiwać. Muszę zacząć szukać ogłoszeń w internecie.
Tolek

Tolek

Zatrudniam kucharzy w mojej restauracji i mogę potwierdzić, że dobre umiejętności i doświadczenie to klucz do sukcesu w tej branży. Staram się zawsze wybierać pracowników, którzy nie tylko potrafią gotować, ale także mają poczucie estetyki i dbają o wygląd podawanych dań. Kucharze z renomowanych restauracji mają większe szanse na lepsze zarobki.
Kazik

Kazik

Ciekawe, że nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego, żeby zostać kucharzem. Jestem zainteresowany tym zawodem i zacząłem już uczyć się gotować w domu. Mam nadzieję, że szkoły zawodowe dadzą mi szansę na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej, żeby w przyszłości móc znaleźć dobrą pracę.
Rad

Rad

Ja jako kucharz muszę się zgodzić z tym artykułem. Nie tylko muszę umieć gotować, ale także dbać o wygląd dania, a to nie raz bywa trudne. Szukając pracy najlepiej wykazywać się doświadczeniem i umiejętnościami, wtedy może uda mi się trafić do dobrej restauracji i lepiej zarabiać.
Samara

Samara

Kursy wystarcza ale jak w wielu zawodach przede wszystkim pasja potrafi wiele zdziałać.
Tadek

Tadek

Umiejętności kulinarne to podstawa a szkoły jak wiadomo gastronomiczne potrafią do tego przygotować lub po prostu samodzielnie nabyte umiejętności w kuchni.
kucharka RU

kucharka RU

Kucharze są zatrudnieni m.in. w restauracjach. Kto chce zostać kucharzem, niech przeczyta ten artykuł. Pozdrawiam przyszłych kucharzy. Kucharzem może być kobieta, jak i mężczyzna.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.