Zawody i ich potencjał

Jak zostać lektorem?

16 grudnia 2019

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 20 głosów

20 głosów

21 komentarzy
Jak zostać lektorem?
Jak zostać lektorem? Czym na co dzień zajmuje się lektor filmowy? Czytaniem otrzymanych kwestii w studiu nagrań. Praca jako lektor staje się coraz bardziej popularna. Nagrania lektorskie są wykorzystywane nie tylko w filmach, lecz także reklamach.

Zapomnieć nie można również o audiobookach, które w ostatnich latach są bardzo popularne wśród konsumentów. Przy ich realizacji może pracować jeden lektor, może też kilku – zależy to wyłącznie od tego, jaki efekt chce uzyskać producent. Obecnie niektórzy samodzielni twórcy zakładają własne firmy zajmujące się produkcją audiobooków oraz ich rozprowadzaniem. W tym celu kontaktują się z wydawnictwami, zatrudniają lektorów czy nawet sami nagrywają swój głos, w celu podłożenia go pod tekst książki. Ponieważ lektor pracuje przede wszystkim głosem, to najważniejszym elementem jest barwa tego ostatniego. Istotne jest również to, by lektor nie miał problemów z wymową czy akcentem. Specjaliści uczestniczący na co dzień w realizacji nagrań podkreślają, że najlepiej radzą sobie lektorzy potrafiący wczuć się w czytane kwestie. Jak zostać lektorem?

Praca jako lektor filmowy w Polsce

W krajach Europy Zachodniej lektorzy biorą udział głównie w nagrywaniu materiałów reklamowych lub audiobooków. W Polsce lektorzy często znajdują zatrudnienie również przy filmach. Ma to związek z historią polskiej kinematografii i tym, że przez długi czas w naszym kraju działały tylko dwa studia zajmujące się opracowywaniem filmów. Z uwagi na problemy z dubbingiem, który jest czasochłonny i wymaga sporych nakładów finansowych, w Polsce praca jako lektor jest częściej wykorzystywana. Dziś jest to też jedna z najpopularniejszych form tłumaczenia filmów zagranicznych w naszym kraju.

Wykorzystanie umiejętności lektorów do lokalizacji filmów jest powszechnie stosowane również w innych krajach Europy Wschodniej, np. na Ukrainie, Białorusi czy w Rosji. Kraje Europy Zachodniej w innym sposób rozwiązują problem tłumaczenia filmów zagranicznych – najczęściej decydują się na napisy, rzadziej wykorzystują dubbing.

Czy lektor musi mieć wykształcenie?

Osoby, które interesuje praca jako lektor, nie potrzebują specjalnego wykształcenia. Ci, którzy sprawdzają się w tej pracy najlepiej i należą do czołówki, najczęściej są absolwentami wydziałów aktorskich (np. Szkoły Filmowej w Łodzi). Aktor, jako osoba potrafiąca wczuć się w rolę, znacznie lepiej daje sobie radę z wypowiedzeniem każdej kwestii. Wielu lektorów rozpoczynało swoją karierę jako aktorzy teatralni lub filmowi; doświadczenie w tym zawodzie pomogło im podjąć pracę jako lektor, ponieważ już wcześniej musieli zwracać uwagę na barwę głosu i tempo, a także interpretację wypowiedzi.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lektor

Pomoc lektora języka obcego

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Jerzmanowice
Dodana

Lektor - Nauczyciel języka angielskiego

Early Stage Białołęka II

 • Stare Babice
Dodana

Lektor - Nauczyciel języka angielskiego

Early Stage Białołęka II

 • Łódź
Dodana

Lektor - Nauczyciel języka angielskiego

Early Stage Białołęka II

 • Sochaczew
Dodana

Lektor - Nauczyciel języka angielskiego

Early Stage Białołęka II

 • Józefów
Dodana

Obok wykształcenia, które nie jest jednak najistotniejsze, każda osoba zainteresowana zdobyciem pierwszej pracy lekarskiej, powinna pomyśleć o tym, by umieścić próbkę swoich umiejętności w jednym z banków głosów. Właśnie w takich miejscach nowych głosów szukają łowcy talentów i osoby poszukujące lektora. Przykładowym bankiem głosów jest bankglosow.com.pl.

Na co każdy początkujący lektor powinien zwrócić uwagę?

 • Barwa głosu
 • Intonacja
 • Akcent
 • Dynamika
 • Naturalność
 • Własna kreatywna interpretacja

Kariera i zarobki lektorów

Kariera lektora zależy od jego umiejętności i podpisanych kontraktów. Każdy potencjalny lektor powinien przemyśleć ścieżkę swojej przyszłej kariery i określić, czy jest zainteresowany pracą w reklamie, czy też bardziej interesuje go praca z filmem. Specjalizowanie się jest o tyle istotne, że w ten sposób lektor może skupić się na rozwijaniu umiejętności w kierunku swoich celów zawodowych. Tylko najlepsi są w stanie przeczytać każdą z kwestii i wypaść przy tym wiarygodnie. Warto przyjąć radę od profesjonalistów czy ludzi bardziej doświadczonych, którzy mogą ocenić umiejętności początkującego lektora, odpowiedzieć na jego pytania i wątpliwości, a także podpowiedzieć, jak pokierować swoją ścieżką zawodową. Ofert pracy przyszli lektorzy mogą szukać na przykład na portalu Aplikuj.pl.

Zarobki lektora, podobnie jak jego kariera, zależą przede wszystkim od ilości podpisanych kontraktów. Im jest ich więcej, tym na większe wynagrodzenie może liczyć lektor. Warto więc być częstym kandydatem castingów i przesłuchań, które mogą ułatwić nam poszukiwanie potencjalnej pracy jako lektor. Część lektorów prowadzi przy tym własne firmy, część zaś decyduje się na stabilne zatrudnienie i podejmuje się dodatkowych, dorywczych prac w prywatnych studiach nagraniowych. Najlepsze dochody mają oczywiście doświadczeni, rozpoznawalni lektorzy, którzy mogą wybierać najkorzystniejsze z wielu ofert współpracy. 

Na poniższym materiale o swoich zarobkach mówi popularny lektor Jarosław Łukomski:

Video

Jak zostać dubbingerem?

Bez wątpienia lektor filmowy odznacza się umiejętnościami związanymi z modulacją głosu czy naturalnym wypowiadaniem się. Istnieje wiele sposobów, aby trenować swój głos - wystarczy ćwiczyć jego barwę lub znaleźć osobę, która potrafi wskazać błędy i zaproponować rozwiązania, a także nauczyć pokonywania swoich słabych stron. Przykładowym treningiem może być ćwiczenie emisji głosu. Praca nad emisją głosu jest ważna, ponieważ może pomóc zwalczać i zapobiegać chorobom krtani, a także nieprzyjemnym objawom, na które narażone są osoby przesilające głos. Tymi objawami są między innymi chrypka, suchość w gardle, uczucie drapania i zalegania.

Przygotowując się do ćwiczeń, należy zacząć od rozluźnienia mięśni karku, żuchwy, języka i podniebienia. Można to robić, wyginając język, a także ziewając, głośno się śmiejąc, gwiżdżąc lub cmokając. Ważnym etapem są również ćwiczenia oddechowe, na które składa się wydłużanie wydechu i zatrzymanie wdechu w klatce piersiowej na dłużej. Niektórzy wykonują te czynności przed lustrem, co pomaga im kontrolować układ narządów mowy.

Jak powinieneś zadbać o swój głos?

 • Zadbaj o właściwy oddech w ciągu dnia. Powinien być spokojny i równomierny. Warto przy tym unikać stresu i napięcia;
 • Pij duże ilości wody. Pamiętaj jednak, że nie jest wskazane spożywanie bardzo zimnych napojów;
 • Nie pal papierosów;
 • Utrzymuj odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu. Człowiekowi najbardziej sprzyja wilgotność powietrza w okolicach 50%;
 • Unikaj napojów zawierających kofeinę; mogą one przyczyniać się do podrażnienia gardła przez odwodnienie;
 • Nie przemęczaj swojego głosu. Pamiętaj, że należy Ci się przerwa.

Warto zaufać specjalistom, którzy mogą przedstawić nam cenne uwagi. Jak zostać dubbingerem? Stawiając pierwsze kroki na ścieżce swojej kariery, warto poprosić o pomoc doradcę zawodowego lub poznać uwagi bardziej doświadczonych profesjonalistów. Zasadnicze ćwiczenia dobrze sprawdzą się podczas trenowania głosu. Sprawiają, że mówiący brzmi pewnie i autentycznie. Należy pamiętać, co jest najważniejsze w zawodzie dubbingera oraz jak rozsądnie pokierować swój rozwój w zawodzie. Lektor filmowy ma szansę dostać pracę, wygrywając casting organizowany przez kierownika produkcji danego filmu lub reżysera.

Polscy lektorzy

Polscy lektorzy czasami swoją karierę rozpoczynali w radio – przykładem jest Krystyna Czubówna. Inni, tak jak Bartłomiej Kasprzykowski, Łukasz Nowicki czy Ireneusz Machnicki byli aktorami telewizyjnymi lub teatralnymi. Polscy lektorzy uczestniczą w opracowaniu zagranicznych filmów na język polski, zastępując pierwotny głos swoim. Polscy lektorzy muszą zwracać uwagę na poprawną wymowę słów, końcówek i specyficznych zestawień liter w języku polskim. Potrafią skupić uwagę słuchaczy, nie zwracając uwagi na siebie, jedynie na czytany przez nich tekst, przez co są naturalni i autentyczni. Dobierają odpowiednie tempo i wysokość głosu, mówią płynnie, a w ich głosie nie słychać stresu ani pomyłek.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać lektorem filmowym?

Warto nagrać demo, w którym zaprezentujesz swoją barwę i możliwości głosu, a następnie umieścić je w jednym z wielu Banków Głosów.

Jak lektor powinien dbać o swój głos?

Ważne są odpowiednie nawilżanie i regularne ćwiczenia zarówno dykcji, jak i emisji głosu.

Ile zarabia lektor?

Zarobki lektorów zależne są od ilości podpisanych kontraktów. Początkujący lektorzy często próbują swoich sił w spotach reklamowych, gdzie można całkiem nieźle zarobić.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

21 komentarzy

Bożena

Bożena

Jako pracodawca, myślę, że praca jako lektor może być świetnym rozwiązaniem dla osób z talentem w obszarze aktorstwa i umiejętności modulacji głosu. Lektorzy mogą przyczynić się do sukcesu filmów i reklam, dodając im niepowtarzalnego charakteru i emocji.
Malwina

Malwina

Praca jako lektor filmowy wydaje się być między innymi ciekawą opcją dla osób poszukujących pracy na etacie lub dorywczo. Warto rozważyć specjalizację w określonej dziedzinie, na przykład w pracy reklamowej. Odpowiednie przygotowanie i umiejętności są kluczem do sukcesu w tej branży.
Tomasz

Tomasz

Mam do dyspozycji 4 głosy gdzie potrafię prowadzić dialog wieloosobowy sam ze sobą nie wiem gdzie się zgłosić mój nr tel ..........
Tomasz

Tomasz

Wygląda na to, że praca jako lektor może być dobrym rozwiązaniem dla osób bezrobotnych, które lubią pracę związane z filmem i teatrem. Jest wiele sposobów na rozpoczęcie kariery lektora, a jednym z najlepszych kroków może być umieszczenie próbki głosu na banku głosów.
Z Podkarpacia

Z Podkarpacia

Praca jako lektor filmowy wydaje się być ciekawą opcją kariery zawodowej, szczególnie dla osób z talentem aktorskim oraz charyzmą. Możliwość realizowania swoich celów i rozwijania umiejętności w tak dynamicznej branży jest bezcenna.
emerytka

emerytka

Mam 70 lat i uważam, że barwa mojego głosu i dykcja może wielu zachwycić.
Maniuś Klapsa

Maniuś Klapsa

Czy ktoś może mi powiedzieć kto jest lektorem w reklamie Kinder chocolate, głos kobiety
Piotro

Piotro

Witam serdecznie ! Mam 34 lata i prawdopodobnie ze względu na zdrowie będę musiał podjąć się mniej obciążającej mój chory kręgosłup pracy. Jestem zainteresowany lektorowaniem bo uważam, ze całkiem dobrze mi to wychodzi. Barwa, modulacja naturalność, entuzjazm, etc. Czy mógłby mi ktoś poradzić jak się za to zabrac? Miałbym możliwość stworzenia własnej pracowni -studio nagrań z jakością profesjonalna. Jednak mieszkam za granicami Polski i z racji tego czy taka praca jest możliwa na takich warunkach. Pozdrawiam
Wiktor

Wiktor

Przepraszam mam 14 lat i moim marzeniem jest praca w dubbingu co trzeba zrobić?
tokio town

tokio town

Dobra, dykcja, głos, wzrok, spostrzegawczość. To wszystko są wielkie atuty pracy na tym stanowisku.
Jakub Tomaszewski

Jakub Tomaszewski

Dzień dobry, Piszę z zapytaniem o to, czy istnieje możliwość pracy w tej branży dla trzynastolatka. Wiele osób mówi, że mam do tego talent. Ja również dobrze czuję się w pracy głosem. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Michał

Michał

Mam 14 lat i mam pytanie. Czy mógłbym zostać lektorem? Próbowałem swpich sił czytając różne opowiadania i rówieśnicy mówili, że idzie mi całkiem nieźle? Bardzo bym prosił o odpowiedz Z wyrazami szacunku Michał
Ewa

Ewa

mam 16 lat . czy mogę w tym wieku zostać lektorem ?
Ania

Ania

Wie ktoś może czy są firmy w Gdańsku które szukają lektorów do dubbingów? Bardzo chciałabym spróbować
Finlandia

Finlandia

Ogólnie lektor to fach, do którego wejść ciężko. Nie ma w nim bowiem półśrodków. Ktoś jest zawodowcem, albo wcale. Ale taki urok.
Chris

Chris

W artykule jest kilka przekłamań, ale to nic złego. Niuanse, aczkolwiek znaczące. Choćby to, że lektor jako lektor, nie ma się wczuwać w postać. Musi być płaski, przezroczysty. Nadążać odrobinę, ale nic więcej. Podobnie audiobooki i dubbing. Niestety to segment zarezerwowany dla zawodowych aktorów. Lektorzy nie są często brani pod uwagę, a praca z naturszczykami / amatorami nie jest często brana pod uwagę. A sam głos...setki, tysiące, miliony mają dobrą barwę głosu. Ale profesjonalnie operować aparatem mowy to ciężka praca. Nie zawsze możliwa bez oka, ucha i nauk profesjonalisty. Lektorstwo to fach, do którego wejść jest ciężko. Jest to dość zamknięte i hermetyczne środowisko zawodowe. Tym bardziej, że lektor nie jest oficjalnym zawodem. Studia nagraniowe często nie odpowiadają na próbki, a topowi lektorzy to segment nie do wejścia. Ogólnie lektor to fach, do którego wejść ciężko. Nie ma w nim bowiem półśrodków. Ktoś jest zawodowcem, albo wcale. Ale taki urok.
Anna

Anna

Bardzo podoba mi sie opcja zostania dubbingerem, problem w tym ze mam dopiero 14 lat i nie wiem jak bym mogla zaczac w tym wieku pryzgode z dubbingiem. Chodze jeszcze do podstawowki ale przeciez dzieci tez podkladaja glos pod rozne postacie. Moji znajomi chodza na castingi i ubiegaja sie o role w paradokumentach. Nie wiem, czy to sa jakies castingi z ogloszen? Jak oglasyaja ze potrzebuja glosu dziececego lub cos w tzm stzlu? Gdzie moge pojsc abprzyjsc na takie przesluchania? Bardzo dziekuje za odpowiedz, mieszkam w okolicach Krakowa, i mysle ze nadaje sie to tej roli poniewaz potrafie modulowac glosem, przedstawiac rosne sztuacje, i miec 100 roznych wzraznzch glosow.
Wiktoriachcedubbingować

Wiktoriachcedubbingować

Mam 12 lat i bardzo podoba mi się ta praca, nie chodzi mi o pieniądze czy coś, chciałabym spróbować bo wydaje mi się że mam dobry głos, ale nie wiem od ilu lat można zacząć i gdzieś blisko Rzeszowa :(
Addi

Addi

Dobra dykcja i głos daje wiele. Trzeba także być sumiennym, spostrzegawczym i energicznym. To z pewnością zawód dla wybranych.
Góra

Góra

Lektor to zawód, który chce wykonywać coraz więcej osób. jak zostać lektorem, jest to opisane w tym artykule.
Lektorem_rr

Lektorem_rr

Ale supeeeeeeeerrrrrr dzięki temu wszystkie moje wątpliwości wywiało...

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka