Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak zostać lektorem?

Jak zostać lektorem?
Czym na co dzień zajmuje się lektor? Czytaniem otrzymanych kwestii w studiu nagrań. Nagrania lektorskie są wykorzystywane nie tylko w filmach, lecz także reklamach.


Zapomnieć nie można również o audiobookach, które w ostatnich latach są bardzo popularne wśród konsumentów. Przy ich realizacji może pracować jeden lektor, może też kilku – zależy to wyłącznie od tego, jaki efekt chce uzyskać producent. Ponieważ lektor pracuje przede wszystkim głosem, to najważniejszym elementem jest barwa tego ostatniego. Istotne jest również to, by lektor nie miał problemów z wymową czy akcentem. Specjaliści uczestniczący na co dzień w realizacji nagrań podkreślają, że najlepiej radzą sobie lektorzy potrafiący wczuć się w czytane kwestie.

 

Lektor – pracy w Polsce jest najwięcej?

W krajach Europy Zachodniej lektorzy biorą udział głównie w nagrywaniu materiałów reklamowych lub audiobooków. W Polsce lektorzy często znajdują zatrudnienie również przy filmach. Ma to związek z historią polskiej kinematografii i tym, że przez długi czas w naszym kraju działały tylko dwa studia zajmujące się opracowywaniem filmów. Z uwagi na problemy z dubbingiem, który jest czasochłonny i wymaga sporych nakładów finansowych, w Polsce postawiono właśnie na lektorów. Dziś jest to też jedna z najpopularniejszych form tłumaczenia filmów zagranicznych w naszym kraju.

Wykorzystanie umiejętności lektorów do lokalizacji filmów jest powszechnie stosowane również w innych krajach Europy Wschodniej, np. na Ukrainie, Białorusi czy w Rosji. Kraje Europy Zachodniej w innym sposób rozwiązują problem tłumaczenia filmów zagranicznych – najczęściej decydują się na napisy, rzadziej wykorzystują dubbing.

Czytaj również: Wstań od biurka, zadbaj o siebie

 

Czy lektor musi mieć wykształcenie?

Osoby myślące o pracy w charakterze lektora nie potrzebują specjalnego wykształcenia. Ci, którzy sprawdzają się w tej pracy najlepiej i należą do czołówki, najczęściej są absolwentami wydziałów aktorskich (np. Szkoły Filmowej w Łodzi). Aktor, jako osoba potrafiąca wczuć się w rolę, znacznie lepiej daje sobie radę z wypowiedzeniem każdej kwestii.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Obok wykształcenia, które nie jest jednak najistotniejsze, każda osoba zainteresowana zdobyciem pierwszej pracy lekarskiej, powinna pomyśleć o tym, by umieścić próbkę swoich umiejętności w jednym z banków głosów. Właśnie w takich miejscach nowych głosów szukają łowcy talentów i osoby poszukujące lektora. Przykładowym bankiem głosów jest www.bankglosow.com.pl.

 

Kariera i zarobki lektorów

Kariera lektora zależy od jego umiejętności i podpisanych kontraktów. Każdy potencjalny lektor powinien przemyśleć ścieżkę swojej przyszłej kariery i określić, czy jest zainteresowany pracą w reklamie czy też bardziej interesuje go praca z filmem. Specjalizowanie się jest o tyle istotne, że w ten sposób lektor może skupić się na rozwijaniu swoich umiejętności. Tylko najlepsi są w stanie przeczytać każdą z kwestii i wypaść przy tym wiarygodnie. Ofert pracy przyszli lektorzy mogą szukać na przykład na portalu Aplikuj.pl. 

Zarobki lektora, podobnie jak jego kariera, zależą przede wszystkim od ilości podpisanych kontraktów. Im jest ich więcej, tym na większe wynagrodzenie może liczyć lektor. Część lektorów prowadzi przy tym własne firmy, część zaś decyduje się na stabilne zatrudnienie i podejmuje się dodatkowych, dorywczych prac w prywatnych studiach nagraniowych.

Oceń ten wpis
Jak zostać lektorem?
Ocena: 3.8, liczba głosów: 21
Tematy, które interesują czytelników:  Choroba zawodowa, Warunki szkodliwe, Opłacalne kierunki studiów

Zobacz inne porady

Opinie

Góra
2019-05-19, 09:54
Lektor to zawód, który chce wykonywać coraz więcej osób. jak zostać lektorem, jest to opisane w tym artykule.
pracuś
2017-07-25, 14:03
Praca w ivoiceover.pl przy reklamach radiowych ciekawa, inspirująca, skuteczna. Polecam!
Lektorem_rr
2017-02-27, 17:19
Ale supeeeeeeeerrrrrr dzięki temu wszystkie moje wątpliwości wywiało...
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.