Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 32052        SUBSKRYBUJE: 7328
Tematy, które interesują czytelników:  Nagroda jubileuszowa, Wymiar czasu pracy, Staż wynagrodzenie, Staż czy praktyka, Kompetencje zawodowe

Jak zostać manikiurzystką?

Jak zostać manikiurzystką?
Manikiurzystka to według Słownika Języka Polskiego PWN „kobieta zajmująca się zawodowo robieniem manikiuru”. Ten zawód to jeden z tych, które najczęściej wybierają panie.

Manikiurzystka

Może się wydawać, że by dbać o dłonie i paznokcie wcale nie potrzeba specjalnej wiedzy, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. By wykonywać swoją pracę rzetelnie, manikiurzystki najczęściej wyposażają swoje miejsce pracy w niezbędne przybory, kosmetyki i na bieżąco śledzą rynkowe nowości.

 

Czym zajmuje się manikiurzystka?

Zawód manikiurzystki pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Rozwój nowych form ozdabiania paznokci i konieczność wykorzystywania przy tym wielu urządzeń sprawiły, że na rynku pojawiły się pierwsze gabinety, w których klienci mogli prawidłowo zadbać o dłonie i przy okazji skorzystać z zabiegów upiększenia paznokci. Dziś z usług manikiurzystek można skorzystać w ośrodkach SPA, gabinetach kosmetycznych czy nawet salonach fryzjerskich. Te ostatnie najczęściej dzierżawią kawałek przestrzeni, który jest zagospodarowany przez manikiurzystkę.

 

Jak zostać manikiurzystką?

Kobiety myślące o wykonywaniu zawodu manikiurzystki powinny wiedzieć, że nie muszą posiadać do tego specjalnych uprawnień. Zawód ten może wykonywać każda osoba zainteresowana. Nie oznacza to jednak, że nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Przeciwnie – przyszła manikiurzystka powinna pamiętać o tym, że ważne są odpowiednie predyspozycje: cierpliwość, dokładność, umiejętność słuchania czy poczucie estetyki. Dobra manikiurzystka powinna również umieć doradzić, gdy klientka jest niezdecydowana i – co istotne – potrafić rozpoznać objawy chorób skórnych.

Kurs najczęściej kończy się otrzymaniem przez każdą kursantkę stosownego dokumentu. Ilość klientek nie zależy jednak od ilości posiadanych dyplomów, lecz umiejętności. Z tego też względu na rynku można znaleźć manikiurzystki nie posiadające kierunkowego wykształcenia, ale z zapełnionym terminarzem.

Warto zapoznać się również z artykułem: Zawody, w których dobrze się zarabia

 

Własny gabinet manikiurzystki czy współpraca? 

Zdecydowana większość manikiurzystek decyduje się na otwarcie własnego gabinetu lub wydzierżawienie miejsca np. w zakładzie fryzjerskim. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać niezależność, ale nie można zapomnieć, że każda manikiurzystka pracująca na własny rachunek, musi wyposażyć swoje miejsca pracy w niezbędne kosmetyki i urządzenia. Podstawowy zestaw narzędzi, który jest konieczny do wykonania manikiuru, to: nożyczki do paznokci, pilniki, polerki czy drewniane patyczki do usuwania skórek. Pracę można znaleźć również, korzystać z serwisu z ogłoszeniami o pracę.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Jak wygląda ścieżka rozwoju manikiurzystki? Taka specjalistka ma możliwość brania udziału w wybranych kursach i szkoleniach, za pomocą których może podnieść swoje umiejętności. Manikiurzystki specjalizujące się w zdobieniu paznokci, powinny pamiętać o tym, że mogą wziąć udział w wielu mistrzostwach związanych właśnie z tą dziedziną. Zdobycie wyróżnień na takich zawodach otwiera możliwość współpracy np. z najlepszymi gabinetami odnowy biologicznej.

 

Ile zarabia manikiurzystka?

Absolwentki szkół kosmetycznych i studiów kosmetologicznych bardzo często zastanawiają się, ile można zarobić na robieniu paznokci? Szkoły i studia kierunkowe kształcą w różnych dziedzinach kosmetycznych, wśród których wykonywanie manicure jest tylko ułamkiem wszystkich umiejętności. Jednak warto podkreślić, że usługi pielęgnacji dłoni i paznokci są najczęściej wykonywanymi zabiegami w salonach kosmetycznych, dlatego zapotrzebowanie na tego typu pracowników jest bardzo duże.

Kosmetyczki szukające pracy w salonach, powinny posiadać duże doświadczenie w wykonywaniu manicure i pedicure. Są to dwa rodzaje zabiegów uznawane w branży za podstawowe. Trzeba jednak podkreślić, że dobra manikiurzystka nie musi być osobą po szkole kosmetycznej czy studiach wyższych. W tej pracy najważniejsze jest doświadczenie, pewna ręka, znajomość różnego rodzaju zabiegów manicure, zainteresowanie aktualnie obowiązującymi trendami w kosmetyce i dobre wyczucie stylu.

 

Terminarz dla manicurzystki – ile czasu zajmuje praca i jak dużo można zarobić?

Manicurzystki zatrudnione w salonach kosmetycznych zazwyczaj otrzymują wynagrodzenie w postaci stałej podstawy i prowizję od każdego wykonanego zabiegu. Najczęściej na zwykły manicure czy manicure japoński wystarczy sobie zarezerwować około godziny czasu. Manicure hybrydowy trwa dłużej, a zdecydowanie najbardziej pracochłonne są zabiegi typu tipsy czy przedłużanie paznokci na żelu.

Dobre CV manikiurzystki powinno zawierać nie tylko informacje o ukończonych szkołach, kursach i zdobytych certyfikatach oraz o doświadczeniu zawodowym, ale również coś na kształt portfolio, aby przyszły pracodawca mógł się z nim zapoznać. Mogą to być np. zdjęcia wcześniej wykonywanych zabiegów.

Doświadczona manikiurzystka zazwyczaj poza pracą na etacie w salonie dodatkowo działa na własny rachunek, przyjmując stałych klientów. W ten sposób jest w stanie dorobić nawet dodatkową pensję. Nie licząc napiwków, które bardzo często są ofiarowywane przez zadowolone klientki.

Oceń ten wpis
Jak zostać manikiurzystką?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 18

Zobacz inne porady

Opinie

Daria
2019-05-19, 10:19
Manikiurzystka to nie tylko osoba zajmująca się malowaniem paznokci. To praca dla kobiet. Wielu manikiurzystek prowadzi działalność gospodarczą i nie narzekają na brak klientów. Moja znajoma zatrudniona jest w salonie kosmetycznym.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.