Czy umiesz walczyć o siebie, czyli w drodze o awans

Czy umiesz walczyć o siebie, czyli w drodze o awans
Czy jest pracownik, który nie chce awansu? Z tym najczęściej łączy się podwyżka wynagrodzenia i prestiż. Sprawdź, jak skutecznie walczyć o awans i pokazać pracodawcy, że to właśnie ty na niego zasługujesz.

Awans, czyli przejście na wyższe stanowisko, wiąże się dla pracownika z konkretnymi profitami w postaci wyższego wynagrodzenia, prestiżu i… dodatkowych obowiązków. Te jednak nie zawsze muszą być nużące czy trudne do wykonania. Przeciwnie, zdecydowana większość pracowników walczy o awans, bo on oznacza również rozwój zawodowy.

Jako pracownik masz wiele możliwości, by zawalczyć o awans. Dużo zależy jednak od firmy, w której znalazłeś zatrudnienie i jej struktury. Pracując w niewielkim przedsiębiorstwie, szanse na awans masz niewielkie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dużych firm – tam możliwości na awans są znacznie większe.


Po pierwsze – pracuj dobrze

Trudno, by pracodawca przy awansowaniu pracowników wziął pod uwagę tych, którzy często przebywają na zwolnieniach lekarskich, z ledwością radzą sobie z powierzonymi im obowiązkami czy mają problemy ze zorganizowaniem swojego dnia pracy. Pierwszą zasadą w drodze do sukcesu jest zatem doskonałe wykonywanie powierzonych obowiązków. Pracując solidnie, masz szansę zostać zauważonym.


Pomagaj innym

Wyrabiasz się ze swoją pracą? Zostaje ci sporo czasu wolnego? Postaraj się wykorzystać go na pomoc innym pracownikom. Współpracownicy dążący – podobnie jak ty – do awansu wcale nie muszą chcieć go osiągnąć za wszelką cenę. Bardzo możliwe, że docenią twoją pomoc i zaangażowanie. Zauważyć powinien to również szef, zwłaszcza jeżeli okaże się, że firma pracuje sprawniej niż dotychczas.


Wyjdź z inicjatywą

Nikt nie dowie się o twoich pomysłach, jeżeli o nich nie powiesz. Postaraj się zatem wyjść z inicjatywą, porozmawiać z przełożonymi o swoich koncepcjach na ulepszenie miejsca pracy. Jeżeli twoje pomysły nie przypadną do gustu przełożonym, to i tak zapunktujesz – wykażesz, że zależy ci na rozwoju firmy. To bardzo istotne, bo dla części pracowników zakład pracy to po prostu miejsce, w którym spędzają 8 godzin dziennie.

To Cię powinno też zainteresować: Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy


Rozwijaj się po godzinach

Praca pracą, ale musisz zadbać również o swój rozwój. Dodatkowe kursy, podniesienie swoich kwalifikacji – to pozwoli ci zapunktować w oczach pracodawcy. Pamiętaj, że rozwijając się po godzinach, masz szasnę na jeszcze dokładniejsze wypełnianie swoich obowiązków. Efekt? Pracujesz wydajniej, lepiej, dokładniej.


Porozmawiaj o swoim awansie

Nie zawsze pracodawca musi wychodzić z inicjatywą – również dobrze możesz to być ty. Jeżeli marzy ci się awans, to powinieneś porozmawiać o nim ze swoimi przełożonymi. Wskaż, co w ostatnim roku zrobiłeś, by podnieść swoje umiejętności i kwalifikacje, podkreśl, że doskonale opanowałeś swoje dotychczasowe obowiązki. To powinno również pomóc, jeżeli pracodawca dopiero myśli o awansowaniu jednego z pracowników, ale jeszcze nie podjął personalnych decyzji.


Porozmawiaj ze współpracownikami

Awans to wydarzenie dotyczące nie jednego pracownika, lecz wszystkich. By nie okazało się, że robisz coś za plecami współpracowników, powiedz im, że będziesz starać się o awans i umotywuj swój zamiar. Jeżeli dotychczas byłeś pomocy dla osób, z którymi pracujesz, a one poznały twoje umiejętności, to z pewnością nie staną na twojej drodze.

Oceń ten wpis
Czy umiesz walczyć o siebie, czyli w drodze o awans
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Egon
2019-12-11, 13:41
Awans to ważna rzecz dla kariery i wiele ludzi zna swoją ścieżkę w firmie, ale często to wygląda inaczej w mniejszych firmach.
Jaś M
2019-05-21, 14:24
Jeśli pracuję wydajnie, sumiennie i przełożony nawet prosi mnie, abym wykonał za kogoś prace i ją wykonam, to uważam, że mogę przełożonego prosić o awans. W końcu szczera rozmowa nic nie kosztuje.
Mariusz
2019-05-07, 17:50
Walka szczurów często jest straszna. No ale człowiek oczywiście chce pozyskać lepszą pozycję, wynagrodzenie i stanowisko. Trzeba zawalczyć o swoje z powodzeniem.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.