Awans, czyli przejście na wyższe stanowisko, wiąże się dla pracownika z konkretnymi profitami w postaci wyższego wynagrodzenia, prestiżu i… dodatkowych obowiązków. Te jednak nie zawsze muszą być nużące czy trudne do wykonania. Przeciwnie, zdecydowana większość pracowników walczy o awans, bo on oznacza również rozwój zawodowy.
Jako pracownik masz wiele możliwości, by zawalczyć o awans. Dużo zależy jednak od firmy, w której znalazłeś zatrudnienie i jej struktury. Pracując w niewielkim przedsiębiorstwie, szanse na awans masz niewielkie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dużych firm – tam możliwości na awans są znacznie większe.
Po pierwsze – pracuj dobrze
Trudno, by pracodawca przy awansowaniu pracowników wziął pod uwagę tych, którzy często przebywają na zwolnieniach lekarskich, z ledwością radzą sobie z powierzonymi im obowiązkami czy mają problemy ze zorganizowaniem swojego dnia pracy. Pierwszą zasadą w drodze do sukcesu jest zatem doskonałe wykonywanie powierzonych obowiązków. Pracując solidnie, masz szansę zostać zauważonym.
Pomagaj innym
Wyrabiasz się ze swoją pracą? Zostaje ci sporo czasu wolnego? Postaraj się wykorzystać go na pomoc innym pracownikom. Współpracownicy dążący – podobnie jak ty – do awansu wcale nie muszą chcieć go osiągnąć za wszelką cenę. Bardzo możliwe, że docenią twoją pomoc i zaangażowanie. Zauważyć powinien to również szef, zwłaszcza jeżeli okaże się, że firma pracuje sprawniej niż dotychczas.
Wyjdź z inicjatywą
Nikt nie dowie się o twoich pomysłach, jeżeli o nich nie powiesz. Postaraj się zatem wyjść z inicjatywą, porozmawiać z przełożonymi o swoich koncepcjach na ulepszenie miejsca pracy. Jeżeli twoje pomysły nie przypadną do gustu przełożonym, to i tak zapunktujesz – wykażesz, że zależy ci na rozwoju firmy. To bardzo istotne, bo dla części pracowników zakład pracy to po prostu miejsce, w którym spędzają 8 godzin dziennie.
Rozwijaj się po godzinach
Praca pracą, ale musisz zadbać również o swój rozwój. Dodatkowe kursy, podniesienie swoich kwalifikacji – to pozwoli ci zapunktować w oczach pracodawcy. Pamiętaj, że rozwijając się po godzinach, masz szasnę na jeszcze dokładniejsze wypełnianie swoich obowiązków. Efekt? Pracujesz wydajniej, lepiej, dokładniej.
Porozmawiaj o swoim awansie
Nie zawsze pracodawca musi wychodzić z inicjatywą – również dobrze możesz to być ty. Jeżeli marzy ci się awans, to powinieneś porozmawiać o nim ze swoimi przełożonymi. Wskaż, co w ostatnim roku zrobiłeś, by podnieść swoje umiejętności i kwalifikacje, podkreśl, że doskonale opanowałeś swoje dotychczasowe obowiązki. To powinno również pomóc, jeżeli pracodawca dopiero myśli o awansowaniu jednego z pracowników, ale jeszcze nie podjął personalnych decyzji.
Porozmawiaj ze współpracownikami
Awans to wydarzenie dotyczące nie jednego pracownika, lecz wszystkich. By nie okazało się, że robisz coś za plecami współpracowników, powiedz im, że będziesz starać się o awans i umotywuj swój zamiar. Jeżeli dotychczas byłeś pomocy dla osób, z którymi pracujesz, a one poznały twoje umiejętności, to z pewnością nie staną na twojej drodze.
To może Cię również zainteresować