Pracownik - prawa i obowiązki

Znaczenie awansu, doświadczenie i jak przeprowadzić rozmowę o awansie

4 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

4 komentarze
Znaczenie awansu, doświadczenie i jak przeprowadzić rozmowę o awansie
Zrozum, jak doświadczenie przyczynia się do awansu, jakie korzyści niesie wyższe stanowisko i jak efektywnie przeprowadzić rozmowę o awansie w pracy.

Awans, czyli przejście na wyższe stanowisko, wiąże się dla pracownika z konkretnymi profitami w postaci wyższego wynagrodzenia, prestiżu i… dodatkowych obowiązków. Te jednak nie zawsze muszą być nużące czy trudne do wykonania. Przeciwnie, zdecydowana większość pracowników walczy o awans, bo on oznacza również rozwój zawodowy.

Jako pracownik masz wiele możliwości, by zawalczyć o awans. Dużo zależy jednak od firmy, w której znalazłeś zatrudnienie i jej struktury. Pracując w niewielkim przedsiębiorstwie, szanse na awans masz niewielkie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dużych firm – tam możliwości na awans są znacznie większe.

Walka o awans

Trudno, by pracodawca przy awansowaniu pracowników wziął pod uwagę tych, którzy często przebywają na zwolnieniach lekarskich, z ledwością radzą sobie z powierzonymi im obowiązkami czy mają problemy ze zorganizowaniem swojego dnia pracy. Pierwszą zasadą w drodze do sukcesu jest zatem doskonałe wykonywanie powierzonych obowiązków. Pracując solidnie, masz szansę zostać zauważonym.

Elementy awansu Opis Korzyści Znaczenie dla pracownika
Doświadczenie zawodowe Umiejętności techniczne i miękkie zdobyte podczas pracy Podstawa do awansowania na wyższe stanowiska Większa odpowiedzialność i wyższe wynagrodzenie
Awans Promocja do wyższej roli w organizacji Większe wynagrodzenie, nowe możliwości nauki i rozwoju Uznanie kompetencji i wartości dla firmy
Rozmowa o awansie Dialog z przełożonym na temat możliwości awansu Możliwość wyrażenia ambicji i planów kariery Otwiera drogę do awansu i rozwoju w firmie

Pomagaj innym

Szukasz pracy?

**PRACA DODATKOWA** TYGODNIÓWKI**33,50zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Tychy
  • 30-33 zł / h
Dodana

Brygadzista linii galwanicznej - do przyuczenia

NEW ZINC Sp. z o.o.

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Specjalista ds. inwestycji

DD7 Sp. zo.o.

  • Czechowice-Dziedzice
  • 7 000-10 000 zł / mc
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Mińsk Mazowiecki
Dodana

Księgowa /y

HS Multiservices

  • Bielsko-Biała
Dodana

Wyrabiasz się ze swoją pracą? Zostaje ci sporo czasu wolnego? Postaraj się wykorzystać go na pomoc innym pracownikom. Współpracownicy dążący – podobnie jak ty – do awansu wcale nie muszą chcieć go osiągnąć za wszelką cenę. Bardzo możliwe, że docenią twoją pomoc i zaangażowanie. Zauważyć powinien to również szef, zwłaszcza jeżeli okaże się, że firma pracuje sprawniej niż dotychczas.

Wyjdź z inicjatywą

Nikt nie dowie się o twoich pomysłach, jeżeli o nich nie powiesz. Postaraj się zatem wyjść z inicjatywą, porozmawiać z przełożonymi o swoich koncepcjach na ulepszenie miejsca pracy. Jeżeli twoje pomysły nie przypadną do gustu przełożonym, to i tak zapunktujesz – wykażesz, że zależy ci na rozwoju firmy. To bardzo istotne, bo dla części pracowników zakład pracy to po prostu miejsce, w którym spędzają 8 godzin dziennie.

Rozwijaj się po godzinach

Praca pracą, ale musisz zadbać również o swój rozwój. Dodatkowe kursy, podniesienie swoich kwalifikacji – to pozwoli ci zapunktować w oczach pracodawcy. Pamiętaj, że rozwijając się po godzinach, masz szasnę na jeszcze dokładniejsze wypełnianie swoich obowiązków. Efekt? Pracujesz wydajniej, lepiej, dokładniej.

Porozmawiaj o swoim awansie

Nie zawsze pracodawca musi wychodzić z inicjatywą – również dobrze możesz to być ty. Jeżeli marzy ci się awans, to powinieneś porozmawiać o nim ze swoimi przełożonymi. Wskaż, co w ostatnim roku zrobiłeś, by podnieść swoje umiejętności i kwalifikacje, podkreśl, że doskonale opanowałeś swoje dotychczasowe obowiązki. To powinno również pomóc, jeżeli pracodawca dopiero myśli o awansowaniu jednego z pracowników, ale jeszcze nie podjął personalnych decyzji.

Porozmawiaj ze współpracownikami

Awans to wydarzenie dotyczące nie jednego pracownika, lecz wszystkich. By nie okazało się, że robisz coś za plecami współpracowników, powiedz im, że będziesz starać się o awans i umotywuj swój zamiar. Jeżeli dotychczas byłeś pomocy dla osób, z którymi pracujesz, a one poznały twoje umiejętności, to z pewnością nie staną na twojej drodze.

Doświadczenie i awansowanie

Doświadczenie zawodowe jest nieocenionym składnikiem, który przyczynia się do zdobycia wyższego stanowiska. Kiedy gromadzisz doświadczenie, zdobywasz nie tylko umiejętności techniczne związane z twoją branżą, ale także cenne umiejętności miękkie, takie jak zarządzanie czasem, budowanie relacji i zdolność do radzenia sobie ze stresem. Te umiejętności są niezbędne do awansowania na wyższe stanowiska, które często wiążą się z większą odpowiedzialnością i naciskiem. Awansowanie nie tylko oznacza wyższe wynagrodzenie, ale także szerszy zakres obowiązków, co może być satysfakcjonujące dla tych, którzy poszukują wyzwań i możliwości rozwoju.

Znaczenie awansu

Znaczenie awansu w miejscu pracy nie ogranicza się tylko do finansowych korzyści. Awans oznacza, że twój pracodawca uważa cię za cennego członka zespołu, który posiada niezbędne umiejętności i doświadczenie do przeprowadzania zadań na wyższym poziomie. To jest dowódem na to, że jesteś uważany za niezawodnego i kompetentnego pracownika. Awansować oznacza także nowe możliwości do nauki i rozwoju, co z kolei może przyczynić się do dalszej kariery. Wyższe stanowisko może także oznaczać szansę na wprowadzenie zmian w organizacji, co daje satysfakcję z wpływania na rozwój firmy.

To może Cię również zainteresować

Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Najczęściej zadawane pytania

Jak doświadczenie wpływa na możliwości awansu?

Doświadczenie zawodowe jest nieocenione, gdy chodzi o awans. Zdobywając doświadczenie, nabywasz umiejętności techniczne i miękkie, które są kluczowe na wyższych stanowiskach.

Jakie jest znaczenie awansu?

Awans oznacza, że jesteś cenionym członkiem zespołu, który posiada niezbędne umiejętności i doświadczenie do pracy na wyższym stanowisku.

Jak przeprowadzić rozmowę o awansie?

Na rozmowę o awansie przygotuj się dokumentując swoje osiągnięcia i pokazując, jak przyczyniłeś się do sukcesu firmy.

Czy awans oznacza tylko wyższe wynagrodzenie?

Awans to nie tylko wyższe wynagrodzenie, ale również szerszy zakres obowiązków, nowe możliwości rozwoju i szansa na wprowadzenie zmian w organizacji.

Czy każde doświadczenie pomaga w awansowaniu?

Każde zdobyte doświadczenie zawodowe jest cenne, jednak kluczowe znaczenie mają umiejętności, które są bezpośrednio związane z wyższym stanowiskiem, na które aspirowasz.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

4 komentarze

Nalia

Nalia

Jeśli szczególnie ważne jest dla Ciebie poznawanie nowych ludzi, możesz skorzystać z pomocy innych. Wspomnij przełożonemu, że przedstawienie się jest dla Ciebie priorytetem i poproś o listę osób, które powinieneś poznać. Walka o siebie jest bardzo ważna.
Egon

Egon

Awans to ważna rzecz dla kariery i wiele ludzi zna swoją ścieżkę w firmie, ale często to wygląda inaczej w mniejszych firmach.
Jaś M

Jaś M

Jeśli pracuję wydajnie, sumiennie i przełożony nawet prosi mnie, abym wykonał za kogoś prace i ją wykonam, to uważam, że mogę przełożonego prosić o awans. W końcu szczera rozmowa nic nie kosztuje.
Mariusz

Mariusz

Walka szczurów często jest straszna. No ale człowiek oczywiście chce pozyskać lepszą pozycję, wynagrodzenie i stanowisko. Trzeba zawalczyć o swoje z powodzeniem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.