Pracownik - prawa i obowiązki

Czy awans może być kłopotem?

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

4 komentarze
Czy awans może być kłopotem?
Jako pracownicy lubimy być doceniani. Pochwały czy awans to nasze cele. Gdy jednak otrzymujemy awans, zyskujemy też nowe obowiązki. Co wówczas, gdy jest ich za dużo i mamy problem z ich rzetelnym wypełnianiem?

Czym właściwie jest awans?

Słowniki najczęściej definiują awans zawodowey, jako „zmiana stanowiska pracy na lepiej płatne lub bardziej prestiżowe”. Wyższe stanowisko wiąże się z otrzymaniem wyższego wynagrodzenia i nowych obowiązków. Dlatego też pracodawcy najczęściej dokładnie zapoznają się z kandydaturami swoich pracowników, by wybrać spośród nich takiego, który rzeczywiście będzie w stanie unieść ciężar awansu.

Z awansem jednego pracownika często wiąże się szereg innych zmian personalnych. Głównie w dużych firmach dokonuje się przesunięć – specjaliści doskonale wiedzą, że pracownik, który zostanie przełożonym, nie powinien pracować z byłymi kolegami. Co jednak wówczas, gdy nie ma możliwości wprowadzenia takich zmian? Pracownik musi poradzić sobie sam.

Zasady awansów, czyli poznaj reguły

Wielu firmach zasady awansu, tylko z pozoru są jasno określone. Czasami pracownicy nie są pewni, jakie są kryteria awansu, a system awansu rodzi mnóstwo pytań i wątpliwości. Z tego powodu bardzo istoną kwestią jest, aby pracodawcy jasno komunikowali zasady awansu zawodowego, dzięki temu pracownicy będą wiedzieli, czego się spodziewać i jakie cele powinni sobie postawić.

Jeśli masz wątpliwości co do zasad awansu w twoim miejscu pracy, nie bój się o to zapytać. Zrozumienie, jak działa proces awansu, pomoże ci lepiej zrozumieć swoją pozycję i to, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na awans. W końcu, jak mówi stare powiedzenie, "wiedza jest siłą".

Pamiętaj, że awans to nie tylko wyższe stanowisko i większe zarobki, ale także większa odpowiedzialność. Skuteczna komunikacja z przełożonymi oraz umiejętność negocjowania podwyżki są kluczowe w procesie awansu.

Szukasz pracy?

Monter nawierzchni kolejowej

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Zbąszynek
Dodana

Technik Montażu (wiązki światłowodowe)

RADIOTECHNIKA MARKETING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Pietrzykowice
Dodana

Doradca Klienta - LEROY MERLIN - RUMIA

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Rumia
 • 4 200-5 900 zł / mc
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Doradca Klienta - LEROY MERLIN - Olsztyn GIGAmarket

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Olsztyn
 • 3 900-5 600 zł / mc
Dodana

Awans - większa odpowiedzialność

Awans często oznacza większą odpowiedzialność, co może być zarówno ekscytujące, jak i stresujące. Może to oznaczać zarządzanie zespołem, podejmowanie ważniejszych decyzji lub odpowiedzialność za większy zakres obowiązków. Ważne jest, aby pamiętać, że z awansem przychodzi też możliwość rozwoju i nauki nowych umiejętności.

Wzrost wynagrodzenia i odpowiedzialności zawodowej może przynieść wiele korzyści, ale pamiętaj, że najważniejsza jest równowaga pomiędzy pracą i wypoczynkiem oraz życiem zawodowym i prywatnym. Większa odpowiedzialność oznacza również większy stres i presję. Warto więc zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, aby móc sprostać nowym wyzwaniom, które niesie ze sobą awans.

Awans – źródło stresu?

Jeżeli właśnie okazało się, że zostaniesz kierownikiem działu lub będziesz osobą odpowiedzialną za koordynowanie prac pozostałych pracowników, to możesz odczuwać stres i presję. Rzeczywiście, wiele osób przyznaje, że awans może być źródłem stresu, zwłaszcza gdy zachodzi konieczność egzekwowania wykonania obowiązków od osób, które dotychczas były współpracownikami. Jak poradzić sobie z nową sytuacją?

Specjaliści wskazują, że najważniejsze jest opanowanie. Przywództwa można się nauczyć, a koleżeńskie relacje z byłymi współpracownikami zachować. Niezależnie od tego, czy na niego liczyłeś, czy też nie spodziewałeś się awansu, to dobry moment, by pomyśleć o szkoleniu. Aktualnie na rynku prężnie działa wiele firm szkoleniowych, które uczą, jak powinien zachowywać się kierownik czy szef, by zdobyć uznanie wśród podwładnych. Warto rozważyć skorzystanie z takiej opcji.

Odpowiedzialność, czyli jak poradzić sobie z obowiązkami?

Awans nie musi wcale oznaczać większej puli obowiązków, ale np. nadzorowanie całego zespołu i odpowiedzialność za jego działania. Ponieważ skontrolowanie pracy np. 5 czy 10 osób nie zawsze jest możliwe, pojawia się pytanie, jak zorganizować pracę, by wszystko działało sprawie. Z pewnością masz pomysł i o opracowałeś system działania ale... co jest naturalne, masz też pytania i wąpliwości.  Warto podzielić się z grupą swoimi planami. Dlaczego?

Decydując się na szczerą rozmowę z zespołem, masz szansę wziąć pod uwagę jego zdanie. Ponadto pokarzesz, że zależy Ci na podwładnych, cenisz sobie ich uwagi. Będzie to również okazja, aby jasno określić zadania poszczególnych osób. Pamiętaj, że uważne słuchanie powinno być dla ciebie teraz szczególnie ważne. Jeżeli uzgodnisz styl pracy ze swoimi podwładnymi, możesz uznać, że zrobiłeś właśnie pierwszy krok ku temu, byście działali jak dobra drużyna.

A co jeśli nie umiesz rozmawiać o awansie?

Droga do awansu często wiąże się z koniecznością skomunikowania swoich ambicji i oczekiwań pracodawcy. Pragnienie awansu i podwyżki jest naturalne, ale wiele osób czuje dyskomfort, próbując poruszyć te kwestie. Czasami ten problem wynika z niepewności, czy jesteśmy wystarczająco dobrzy, by ubiegać się o awans, a czasami z obawy przed odrzuceniem.

Pamiętaj, że twoja wartość jako pracownika nie zależy wyłącznie od twojego bieżącego stanowiska. Twoje umiejętności, doświadczenie i zaangażowanie są wartościowe, a jeśli czujesz, że przyszedł czas na awans, nie wahaj się tego komunikować. Pamiętaj, że rozmowa o awansie i podwyżce to nie tylko wyrażenie pragnienia, ale również okazja do zastanowienia się nad swoją karierą i tym, co chcesz osiągnąć.

Przygotuj się na rozmowę o podwyżce

Awans jest często związany z podwyżką zarobków, ale nie zawsze jest to oczywiste. Wiele osób boi się rozmowy o pieniądzach, ale jest to niezbędne, aby upewnić się, że twoja praca jest odpowiednio wynagradzana. Podwyżka przy awansie to oznaka docenienia przez pracodawcę i zaufania w twoje umiejętności. Musisz być gotowy, aby negocjować zmianę wynagrodzenia.

Negocjowanie wynagrodzenia może być trudne, ale jest to niezbędne, aby uzyskać sprawiedliwe wynagrodzenie za pracę. Przygotuj się do rozmowy o wynagrodzeniu, zbierając informacje o standardowych stawkach w twojej branży i na podobnym stanowisku. To pomoże ci stworzyć mocny argument podczas negocjacji.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o awansie w pracy

 • Ciekawostką jest to, że nie wszyscy pracownicy pragną awansu. Według różnych badań, niektórzy ludzie są zadowoleni z obecnej pozycji i wolą skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności, niż na walce o wyższe stanowisko.
 • W Japonii istnieje system awansu zwany "Nenko", który opiera się na stażu pracy, a nie na umiejętnościach czy wydajności. To oznacza, że im dłużej pracujesz, tym wyższe masz stanowisko, niezależnie od twoich umiejętności.
 • Według badań Harvard Business Review, 40% nowo awansowanych liderów doświadcza porażki w ciągu pierwszych 18 miesięcy na nowym stanowisku.
 • Badania przeprowadzone przez "Career Builder" wykazały, że 58% menedżerów nigdy nie otrzymało żadnego treningu po awansie na stanowisko kierownicze.
 • Ciekawostką jest to, że niektóre firmy, takie jak Google, dają swoim pracownikom "awansy boczne". To oznacza, że zamiast awansować w hierarchii firmy, pracownicy mają możliwość przestawienia się na inną ścieżkę kariery, która lepiej pasuje do ich umiejętności lub zainteresowań.

To może Cię również zainteresować

Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Najczęściej zadawane pytania

Jak negocjować podwyżkę przy awansie?

Przygotuj się na rozmowę, mając na uwadze swoje osiągnięcia i obowiązki na nowym stanowisku. Bądź gotów na to, że pracodawca może chcieć negocjować.

Jakie są zasady awansów w firmie?

Zasady awansów zależą od konkretnej firmy. Pracodawcy powinni jasno komunikować te zasady, aby pracownicy wiedzieli, jakie cele powinni sobie postawić.

Jak radzić sobie z większą odpowiedzialnością po awansie?

Podejście do nowych obowiązków z odpowiednim planem i otwartym umysłem. Pamiętaj, że nikt nie oczekuje, że od razu będziesz doskonały. Szkolenia i mentoring mogą być pomocne.

Czy awans zawsze oznacza podwyżkę wynagrodzenia?

Często awans wiąże się z podwyżką, ale nie zawsze. Wszystko zależy od polityki firmy i konkretnej sytuacji.

Czy powinienem rozmawiać o wynagrodzeniu z moim pracodawcą?

Tak, zawsze powinieneś być otwarty na rozmowę o wynagrodzeniu. Dobrze jest przygotować się do tej rozmowy i jasno wyrazić swoje oczekiwania.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

4 komentarze

Latynos

Latynos

Może być kłopotem, różne są sytuacje przecież w firmach.
Bodo

Bodo

Sporo jest sytuacji z jakimi ludzie się spotykają. Niby awans kojarzy się z czymś pozytywnym a w wielu tematach może być bardzo kłopotliwy i nie wiązać się z wieloma korzyściami.
Zuza K

Zuza K

Wielu pracowników marzy o awansie. Nawet taki temat porusza z przełożonym bo wie, że wykonywaną pracę wykonuje należycie i to nie śpiesząc się. Nieraz awans może być kłopotem. Ma się tyle obowiązków, że nieraz nie można się zmieścić w czasie. Należy to przezwycieżyć.
Józek

Józek

Czasami tak, bowiem awans może się wiązać z większymi obowiązkami kosztem odpowiedzialności i stresu i małą rekompensatą pod względem wynagrodzenia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka