Czy awans może być kłopotem?

Czy awans może być kłopotem?
Jako pracownicy lubimy być doceniani. Pochwały czy awans to nasze cele. Gdy jednak otrzymujemy awans, zyskujemy też nowe obowiązki. Co wówczas, gdy jest ich za dużo i mamy problem z ich rzetelnym wypełnianiem?

My, pracownicy, chcemy być doceniani. W pracy spędzamy większą część dnia, a życiu zawodowemu często zostaje podporządkowane życie prywatne. Gdy pojawia się perspektywa awansu, dzielnie walczymy i robimy wszystko, by szef uznał, że to właśnie my powinniśmy go otrzymać. Ale awans to nie tylko prestiż i większe zarobki – to często także dodatkowe obowiązki. Co robić, gdy tych jest za dużo? Jak poradzić sobie z nadmiarem pracy, skoro doba w dalszym ciągu ma 24 godziny? Jak wypracować sobie szacunek i uznanie wśród podwładnych?


Czym właściwie jest awans?

Słowniki najczęściej definiują awans, jako „przejście na wyższe stanowisko”. Wyższe stanowisko wiąże się z otrzymaniem wyższego wynagrodzenia i nowych obowiązków. Dlatego też pracodawcy najczęściej dokładnie zapoznają się z kandydaturami swoich pracowników, by wybrać spośród nich takiego, który rzeczywiście będzie w stanie unieść ciężar awansu.

Z awansem jednego pracownika często wiąże się szereg innych zmian personalnych. Głównie w dużych firmach dokonuje się przesunięć – specjaliści doskonale wiedzą, że pracownik, który zostanie przełożonym, nie powinien pracować z byłymi kolegami. Co jednak wówczas, gdy nie ma możliwości wprowadzenia takich zmian? Pracownik musi poradzić sobie sam.


Awans – źródło stresu?

Jeżeli właśnie okazało się, że zostaniesz kierownikiem działu lub będziesz osobą odpowiedzialną za koordynowanie prac pozostałych pracowników, to twoje uczucia może zdominować stres. Rzeczywiście, awans może być źródłem stresu, zwłaszcza gdy będziesz musiał egzekwować wykonanie obowiązków od osób, które dotychczas były twoimi kolegami i koleżankami z pracy. Jak poradzić sobie z nową sytuacją?

Specjaliści wskazują, że najważniejsze jest opanowanie. Przywództwa można się nauczyć, a koleżeńskie relacje z byłymi współpracownikami zachować. Niezależnie od tego, czy na niego liczyłeś, czy też nie spodziewałeś się awansu, to dobry moment, by pomyśleć o szkoleniu. Aktualnie na rynku prężnie działa wiele firm szkoleniowych, które uczą, jak powinien zachowywać się kierownik czy szef, by zdobyć uznanie wśród podwładnych.

To Cię powinno też zainteresować: Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy


Odpowiedzialność, czyli jak poradzić sobie z obowiązkami?

Awans nie musi wcale oznaczać większej puli obowiązków, ale np. nadzorowanie całego zespołu i odpowiedzialność za jego działania. Ponieważ skontrolowanie pracy np. 5 czy 10 osób nie zawsze jest możliwe, pojawia się pytanie, jak zorganizować pracę, by wszystko działało sprawie. Znaczenie ma m.in. sposób przekazania podwładnym informacji o awansie. Jeżeli ty sam masz poinformować pracowników o tym, że zostajesz ich przełożonym, to warto podzielić się z grupą swoimi wątpliwościami. Dlaczego?

Decydując się na szczerą rozmowę z zespołem, masz szansę – po raz pierwszy – wziąć pod uwagę jego zdanie. Pamiętaj, że uważne słuchanie powinno być dla ciebie teraz szczególnie ważne. Jeżeli uzgodnisz styl pracy ze swoimi podwładnymi, możesz uznać, że zrobiłeś właśnie pierwszy krok ku temu, byście działali jak dobra drużyna.

Oceń ten wpis
Czy awans może być kłopotem?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Bodo
2019-12-11, 13:53
Sporo jest sytuacji z jakimi ludzie się spotykają. Niby awans kojarzy się z czymś pozytywnym a w wielu tematach może być bardzo kłopotliwy i nie wiązać się z wieloma korzyściami.
Łukasz Skalikow
2019-06-14, 23:13
Ktokolwiek czyta dziś to świadectwo, powinien świętować ze mną i moją rodziną, ponieważ wszystko zaczęło się jako żart dla niektórych ludzi, a inni powiedzieli, że to niemożliwe. Nazywam się Łukasz Skalikow i jestem z Polski, ale przeprowadzam się z żoną do Chicago. Jestem szczęśliwie żonaty z dwójką dzieci i uroczą żoną. Coś strasznego stało się z moją rodziną, straciłem pracę i moja żona opuściła mój dom, ponieważ nie mogłem dbać o siebie i potrzeby rodziny. jej i moich dzieci w tym konkretnym momencie. Przez dziewięć lat nie miałem żony, która wspierałaby mnie w opiece nad dziećmi. próbuję wysłać wiadomość testową do mojej żony, ale ona blokuje mi rozmowę z nią próbuję porozmawiać z jej przyjacielem i członkami jej rodziny, ale wciąż wiem, że ktoś może mi pomóc, a później złożyłem wniosek do tak wielu firm, ale nadal tak nie dzwoń do mnie, dopóki nie nadejdzie wierny dzień, w którym nigdy nie zapomnę w swoim życiu. Kiedy spotkałem starego przyjaciela, którego wyjaśniłem wszystkim moim trudnościom i powiedział mi o wspaniałym człowieku, który pomaga mu w dobrej pracy w Coca Cola Company i powiedział mi, że jest czarodziejem zaklęć, ale jestem osobą, która nigdy nie wierzy w rzucającego zaklęcia, ale postanowiłem spróbować, a Drosagiede pouczył mnie i pokazał mi, co zrobić w ciągu tych trzech dni lunchu. Przestrzegam wszystkich instrukcji i robię to, o co mnie prosił. Drosagiede upewnij się, że wszystko poszło dobrze i moja żona zobaczy mnie ponownie po Drosagiede wspaniałej pracy. Moja żona zadzwoniła do mnie z nieznanym numerem i przeprosiła, a ona powiedziała mi, że naprawdę za mną tęskni, a nasze dzieci i moja żona wracają do domu. Po dwóch dniach firma, którą przesłałem list z uznaniem, teraz jestem kierownikiem firma paragon tutaj w USA. Radzę, jeśli masz jakieś problemy, wyślij wiadomość na ten adres e-mail: doctorosagiede75@gmail.com, a uzyskasz najlepszy wynik. Weź rzeczy za pewnik i zostanie ci odebrane. Życzę ci wszystkiego najlepszego.
Zuza K
2019-05-21, 15:01
Wielu pracowników marzy o awansie. Nawet taki temat porusza z przełożonym bo wie, że wykonywaną pracę wykonuje należycie i to nie śpiesząc się. Nieraz awans może być kłopotem. Ma się tyle obowiązków, że nieraz nie można się zmieścić w czasie. Należy to przezwycieżyć.
Józek
2019-05-07, 18:06
Czasami tak, bowiem awans może się wiązać z większymi obowiązkami kosztem odpowiedzialności i stresu i małą rekompensatą pod względem wynagrodzenia.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.