Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31528        SUBSKRYBUJE: 7306
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

CV - jak napisać interesujące?

CV - jak napisać interesujące?
Mówiąc ciekawe i oryginalne CV mamy na myśli najczęściej niektóre jego elementy, jak np. interesujące hobby czy nietypowe języki, które opanowaliśmy do perfekcji. Co jeśli nasze doświadczenie zawodowe nie było zbyt oryginalne czy interesujące? Jak ze schematycznego przebiegu kariery zawodowej i mało pasjonujące osobowości zrobić coś niezwykłego?

Każdy ma w sobie swoistą wyjątkowość i warto jest to podkreślić. Po pierwsze, pisz więc językiem korzyści. Zwróć uwagę na prowadzone przez ciebie projekty czy osiągnięcia, które warte są wspomnienia. Opisuj je używając liczb, które lepiej przemówią do rekrutera. Jeżeli w swojej karierze pozyskałeś do współpracy kluczowego klienta, to napisz o tym coś więcej.


Jesteś idealnym kandydatem

Podczas tworzenia CV musisz je dokładnie dopasować do stanowiska, o jakie się ubiegasz. Nie może to być więc CV ogólne, które wysyłasz do wielu pracodawców jednocześnie. Powinno być ukierunkowane na ewentualne oczekiwania pracodawcy. Napisz więc, że to właśnie ty postarasz się promować firmę pracodawcy, opisz swoje cele zawodowe i plan jaki masz na siebie. Musisz potraktować własną osobę, jako bardzo dobry produkt, który należy sensownie sprzedać.


Nie zapomnij o własnych kompetencjach

Za każdym razem staraj się pisać nieszablonowo. Wyobraź sobie, że wszyscy kandydaci używają tego samego języka do opisywania własnych umiejętności, kompetencji czy osobowości. Najczęściej wspominają więc, że interesują się sportem, posiadają umiejętność radzenia sobie ze stresem, dobrej organizacji pracy, podejmowania decyzji itp. Rekruterzy doskonale znają ten szablon, z którymi w niekoniecznie chcą się zapoznać.

Staraj się wyszukać więc takie cechy i elementy, które są dość nietypowe. Dobrze jest przejrzeć w tym celu, jak rekruterzy formułują swoją ofertę. Niech twój list motywacyjny będzie odpowiedział na ich konkretne potrzeby.

To Cię powinno też zainteresować: Jak napisać CV - przyciągnij uwagę rekrutera


Estetyka i wygląd CV

Szablon CV zmienia się niemal z roku na rok. Niegdyś, na początku pisano o szkołach, jakie ukończył kandydat, szczegółowo uwzględniając jego przebieg edukacji. Dziś liczy się głównie doświadczenie. Opisz więc, gdzie pracowałeś, z jakimi projektami miałeś do czynienia, kto wcześniej był twoim pracodawcą i itp.

Być może dobrym pomysłem będzie także rozważenia niecodziennego układu treści oraz estetyki wizualnej twojego CV. W tym celu spróbuj skorzystać z infografiki, kolorów, które będą podkreślały treść, jaka stanie się wówczas bardziej czytelna. Takim układem tekstu zwrócisz uwagę pracodawcy na konkretne fragmenty, które będą dla niego najbardziej interesujące. Rekruterzy mają  zaledwie kilka minut na przejrzenie całego CV, stąd najczęściej stosują metodę skanowania tekstu. Jeśli zaoszczędzisz ich czas, z pewnością zyskasz ich sympatię.


A gdzie szukać ogłoszeń?

CV wysyłamy w odpowiedzi na ogłoszenie. Jeżeli chcesz znaleźć ciekawe, to musisz szukać co najmniej w kilku źródłach. Cyklicznie odwiedzaj portale, na których ogłoszenia publikują pracodawcy. Sięgnij również po lokalną prasę. Jeśli jesteś specjalistą, to nie zapomnij zajrzeć do specjalistycznej prasy. Mając wielu znajomych powinieneś poinformować o swoich poszukiwaniach w mediach społecznościowych – być może ktoś ze znajomych ma informacje o pracodawcy mającym zamiar w najbliższym czasie przeprowadzić rekrutację.

Oceń ten wpis
CV - jak napisać interesujące?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 22

Zobacz inne porady

Opinie

Gargamel
2019-05-13, 14:17
Curriculum Vitae (C.V.), który jest również życiorysem, zapewnia jasny przegląd poprzedniej kariery ze wszystkimi odpowiednimi oddziałami i służbami wnioskodawców.
Bolko
2019-05-04, 14:36
Zalecamy jednak napisanie listów motywacyjnych. Pomoże to podkreślić Twoje mocne strony, zademonstrować twoją edukację, otwartość i gotowość do dialogu.
Paweł
2019-04-17, 15:03
Zalecany rozmiar CV to jeden lub dwa arkusze, a dla listu motywacyjnego jedna strona standardowa. Ponieważ czas i uwaga pracodawcy nie są nieograniczone, lepiej jest zachować połowę strony.
Konrad26
2019-04-16, 17:57
Zanim zaczniesz pisać cv i lm postaraj się jak najdokładniej przestudiować działania wybranej firmy oraz wymagane umiejętności i wiedzę do pracy. Zdecyduj, co motywuje cię do zdobycia tego stanowiska i dlaczego powinni wybrać ciebie.
Marika
2019-04-05, 11:17
Można się wieloma innymi CV sugerować i na tej podstawie stworzyć coś równie oryginalnego. Najgorsze jest kopiowanie ale dobre przykłady uczą i wiele pomagają.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.