Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4087        SUBSKRYBUJE: 7544
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie róznice, Dokumenty aplikacyjne, Urlop wychowawczy, Wczasy pod gruszą, Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Umowa na okres próbny

Zaświadczenie o niekaralności - czy warto je dołączyć do CV?

Zaświadczenie o niekaralności - czy warto je dołączyć do CV?
Jako osoba poszukująca pracy doskonale zdajesz sobie sprawę ze stopnia konkurencji. Jeżeli chcesz zdobyć pracę, to powinieneś wykorzystać wszystkie dostępne środki. Czy zaświadczenie o niekaralności może pomóc w otrzymaniu posady?

Zaświadczenie o niekaralności - czy pracodawca może go wymagać?

Zaświadczenia o niekaralności wymaga tylko część pracodawców. Wymóg ten dotyczy m.in. firm zatrudniających ochroniarzy czy sklepów, które nie mogą pozwolić sobie na przyjęcie do pracy pracowników skazanych np. za przestępstwo skarbowe. Również urzędy skrupulatnie sprawdzają potencjalnych urzędników przed ich zatrudnieniem.

Skoro zaświadczenie o niekaralności może być dla pracodawcy kluczowe, to coraz więcej osób dołącza taki dokument do CV. Robią one to głównie dlatego, że chcą podnieść swoje szanse na zdobycie posady. Trzeba jednak wiedzieć, że przesyłanie takiego dokumentu wraz z CV czy listem motywacyjnym nie jest obowiązkowe – pracodawca tylko w niektórych przypadkach może wymagać, by potencjalny pracownik okazał takie zaświadczenie.

 

Ile kosztuje zaświadczenie o niekaralności?

Starając się o pracę w sklepie czy na ochronie, z pewnością dobrze zrobisz, jeżeli zdecydujesz się na dołączenie do przygotowanego zestawu dokumentów właśnie zaświadczenia o niekaralności. Jednak uzyskanie takiego dokumentu wiąże się z koniecznością wystąpienia z wnioskiem o jego wydanie i uiszczeniem opłaty. Szczegółowe informacje o tym, jak można złożyć wniosek i ile aktualnie wynosi wysokość opłaty można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Zaświadczenie o niekaralności jako załącznik do dokumentów

Wysyłając pracodawcy zestaw dokumentów aplikacyjnych wysłać można również zaświadczenie o niekaralności. Skan takiego dokumentu warto odpowiednio zatytułować, np. „Zaświadczenie o niekaralności Jan Nowak”. To rozwiązanie sprawdza się, bo dzięki niemu osoba odbierająca wiadomość nie musi zaglądać do załącznika, by dowiedzieć się, jaki dokument dodał kandydat.

To Cię powinno też zainteresować: Dokumenty aplikacyjne - CV to nie wszystko

 

Czy wpis o niekaralności w CV?

Dołączanie do wiadomości skanu zaświadczenia nie zawsze jest jednak konieczne. Dobrym rozwiązaniem może być również jedynie wzmianka o posiadaniu zaświadczenia o niekaralności zawarta w dokumentach aplikacyjnych. W takiej sytuacji dobrze wskazać datę wydania dokumentu – ma on swój termin ważności, który (z punktu widzenia pracodawcy) może być bardzo istotny.

 

"Nie zapomnij zabrać zaświadczenia o niekaralności na rozmowę kwalifikacyjną

Zaświadczenie o niekaralności warto zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Być może pracodawca będzie chciał zobaczyć oryginał. Rekruter może również zapytać, co nas skłoniło do tego, by wystąpić o wydanie zaświadczenia. Wówczas najlepiej powiedzieć prawdę – że ten dokument miał nas wyróżnić wśród kandydatów ubiegających się o to samo stanowisko. Bardzo możliwe, że pracodawca doceni takie „wyjście przed szereg”.

 

Czy zaświadczenie o niekaralności zawsze jest potrzebne?

Zaświadczenie o niekaralności nie jest istotne dla wszystkich pracodawców. Dołączyć do CV i listu motywacyjnego należy je wyłącznie wówczas, gdy pracownik będzie miał styczność z pieniędzmi lub dobrami o znacznej wartości. Osoby zajmujące się zawodowo np. sprzątaniem czy starające się o pracę w call center nie muszą dodawać tego dokumentu do swojej aplikacji – ich pracodawca prawie na pewno nie będzie zainteresowany taką informacją.

 

Zaświadczenie o niekaralności przez Internet?

Czy zaświadczenie o niekaralności można dostać przez Internet, nie wychodząc z własnego domu? Jak złożyć wniosek o niekaralność, który może być niezbędny do otrzymania nowej pracy?

Dokument o niekaralności jest wydawany przez Krajowy Rejestr Karny. Warto wiedzieć, że można go otrzymać także elektronicznie, dzięki czemu przede wszystkim zaoszczędzamy czas i przyspieszamy cały proces wydawania dokumentu. Wniosek o zaświadczenie o niekaralności jest też zdecydowanie tańszy niż wniosek załatwiany drogą tradycyjną. Dokładnie o 10 złotych.

Orzeczenie o niekaralności wymaga wysłania wniosku o wydanie takiego zaświadczenia. Należy to zrobić korzystając z ekrk.ms.gov.pl, gdzie znajduje się elektroniczny dostęp do Krajowego Rejestru Karnego. Poza wypełnieniem i wysłaniem wniosku przez stronę, dobrze jest też od razu posłużyć się podpisem zaufanym oraz elektronicznie uiścić opłatę. To znacznie przyspieszy moment wydania zaświadczenia. Podany wyżej serwis jest kierowany nie tylko do osób fizycznych, ale również do podmiotów instytucjonalnych. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to to, że aby móc z niego skorzystać, należy posiadać Profil Zaufany lub certyfikat kwalifikowany.

W sieci można znaleźć bardzo przejrzyste poradniki, które pokazują krok po kroku, jak korzystać z serwisu i jak złożyć wniosek o niekaralność. Mają one formę prezentacji ze zdęciami (zrzutami ekranu), tekstem i przydatnym komentarzem objaśniający w zasadzie każdy krok.

Pierwszym etapem jest dokonanie rejestracji w serwisie. W tym celu trzeba podać swoje podstawowe dane, jak imię i nazwisko, adres e-mail, hasło . Należy zaznaczyć też zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Następnie trzeba nadać sobie identyfikator lub system zrobi to za nas. Wtedy możemy spodziewać się, że zaraz na naszej skrzynce mailowej wyląduje wiadomość z potwierdzeniem rejestracji. Trzeba ją odczytać i potwierdzić. W ten sposób aktywujemy swoje konto. Po tym należy zalogować się w serwisie i złożyć wniosek o niekaralność.

 

Oceń ten wpis
Zaświadczenie o niekaralności - czy warto je dołączyć do CV?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 27

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.