Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1049        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie róznice, Dokumenty aplikacyjne, Urlop wychowawczy, Wczasy pod gruszą, Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Umowa na okres próbny

Zaświadczenie o niekaralności - czy warto je dołączyć do CV?

Zaświadczenie o niekaralności - czy warto je dołączyć do CV?

Jako osoba poszukująca pracy doskonale zdajesz sobie sprawę ze stopnia konkurencji. Jeżeli chcesz zdobyć pracę, to powinieneś wykorzystać wszystkie dostępne środki. Czy zaświadczenie o niekaralności może pomóc w otrzymaniu posady?

Zaświadczenia o niekaralności wymaga tylko część pracodawców. Wymóg ten dotyczy m.in. firm zatrudniających ochroniarzy czy sklepów, które nie mogą pozwolić sobie na przyjęcie do pracy pracowników skazanych np. za przestępstwo skarbowe. Również urzędy skrupulatnie sprawdzają potencjalnych urzędników przed ich zatrudnieniem.

Skoro zaświadczenie o niekaralności może być dla pracodawcy kluczowe, to coraz więcej osób dołącza taki dokument do CV. Robią one to głównie dlatego, że chcą podnieść swoje szanse na zdobycie posady. Trzeba jednak wiedzieć, że przesyłanie takiego dokumentu wraz z CV czy listem motywacyjnym nie jest obowiązkowe – pracodawca tylko w niektórych przypadkach może wymagać, by potencjalny pracownik okazał takie zaświadczenie.


Zaświadczenie kosztuje

Starając się o pracę w sklepie czy na ochronie, z pewnością dobrze zrobisz, jeżeli zdecydujesz się na dołączenie do przygotowanego zestawu dokumentów właśnie zaświadczenia o niekaralności. Jednak uzyskanie takiego dokumentu wiąże się z koniecznością wystąpienia z wnioskiem o jego wydanie i uiszczeniem opłaty. Szczegółowe informacje o tym, jak można złożyć wniosek i ile aktualnie wynosi wysokość opłaty można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.


Dołączyć skan dokumentu…

Wysyłając pracodawcy zestaw dokumentów aplikacyjnych wysłać można również zaświadczenie o niekaralności. Skan takiego dokumentu warto odpowiednio zatytułować, np. „Zaświadczenie o niekaralności Jan Nowak”. To rozwiązanie sprawdza się, bo dzięki niemu osoba odbierająca wiadomość nie musi zaglądać do załącznika, by dowiedzieć się, jaki dokument dodał kandydat.

To Cię powinno też zainteresować: Dokumenty aplikacyjne - CV to nie wszystko


…czy poinformować w CV?

Dołączanie do wiadomości skanu zaświadczenia nie zawsze jest jednak konieczne. Dobrym rozwiązaniem może być również jedynie wzmianka o posiadaniu zaświadczenia o niekaralności zawarta w dokumentach aplikacyjnych. W takiej sytuacji dobrze wskazać datę wydania dokumentu – ma on swój termin ważności, który (z punktu widzenia pracodawcy) może być bardzo istotny.


Weź na rozmowę

Zaświadczenie o niekaralności warto zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Być może pracodawca będzie chciał zobaczyć oryginał. Rekruter może również zapytać, co nas skłoniło do tego, by wystąpić o wydanie zaświadczenia. Wówczas najlepiej powiedzieć prawdę – że ten dokument miał nas wyróżnić wśród kandydatów ubiegających się o to samo stanowisko. Bardzo możliwe, że pracodawca doceni takie „wyjście przed szereg”.


Czy zawsze potrzebne?

Zaświadczenie o niekaralności nie jest istotne dla wszystkich pracodawców. Dołączyć do CV i listu motywacyjnego należy je wyłącznie wówczas, gdy pracownik będzie miał styczność z pieniędzmi lub dobrami o znacznej wartości. Osoby zajmujące się zawodowo np. sprzątaniem czy starające się o pracę w call center nie muszą dodawać tego dokumentu do swojej aplikacji – ich pracodawca prawie na pewno nie będzie zainteresowany taką informacją.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.