Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4087        SUBSKRYBUJE: 7544
Tematy, które interesują czytelników:  Urlop wypoczynkowy, Trzynastka, Jak zmienić pracę

Jak zostać nauczycielem?

Jak zostać nauczycielem?
Praca nauczyciela to przekazywanie wiedzy. By ta była efektywna, kandydat na nauczyciela musi posiadać konkretne predyspozycje. Sprawdź, czy powinieneś pomyśleć o pracy w szkole i czy naprawdę jest ona tak łatwa, jak się powszechnie wydaje.

Zawód nauczyciela w praktyce

O pracy nauczycieli krąży wiele mitów. Wolne święta, wakacje, ferie… Nauczycielom zazdrościmy przede wszystkim wielu dni wolnych i etatu wynoszącego ok. 20 godzin. Ale czy rzeczywiście praca nauczycieli jest taka łatwa? Niekoniecznie – wszystko zależy od wybranego przez nich kierunku studiów i szkoły, w której rozpoczną pracę.

Wykształcenie nauczyciela - jak wygląda edukacja przyszłego nauczyciela?

By zostać nauczycielem, konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego. W trakcie studiów przyszli nauczyciele muszą odbyć specjalizację nauczycielską lub ukończyć studium pedagogiczne uprawniające do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą. W praktyce nauczycielem może zostać absolwent szkoły pedagogicznej, jak i absolwent politechniki czy uniwersytetu.

Wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące kursu pedagogicznego są bardzo precyzyjne. Osoby zainteresowane nauczaniem w szkole, muszą odbyć kurs pedagogiczny składający się z 270 godzin. W tym czasie przyszły nauczyciel zostaje zapoznany m.in. z podstawami psychologii czy metodyki nauczania. Praktyki w szkole są również elementem przygotowania wchodzącym w skład kursu pedagogicznego.

Predyspozycje do pracy nauczyciela

Nie każdy sprawdzi się w pracy nauczyciela. Ponieważ jest to wymagający zawód, osoby zainteresowane jego wykonywaniem powinny sprawdzić, czy odnajdą się w tej roli. Jakie predyspozycje powinien mieć przyszły nauczyciel? Najważniejsza jest umiejętność nawiązywania kontaktu z dziećmi – bez tego czynnika trudno wyobrazić sobie, by nauczyciel mógł efektywnie przekazać wiedzę.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Ponieważ dzieci i młodzież spotykająca się w szkolnej klasie wywodzi się z różnych środowisk, istotne jest również to, by nauczyciel był otwarty na problemy innych. Znaczenie ma również empatia. Z punktu widzenia uczniów ważne jest również to, by nauczyciel posługiwał się prostym językiem i potrafił wytłumaczyć zawiłości danego problemu.

Praca jako nauczyciel nie zawsze wygląda tak samo..

Nie można zapomnieć, że praca nauczyciela nie jest pracy nauczyciela równa. Dlaczego? Wystarczy zestawić choćby pracę nauczyciela języka polskiego z pracą nauczyciela plastyki, by zauważyć znaczące różnice. Ten pierwszy musi przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzić sprawdzian polegający na napisaniu przez uczniów pracy pisemnej. Sprawdzenie takich prac zawiera więcej czasu niż sprawdzenie testu. Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w szkole średniej, to nie można zapomnieć, że uczniowie będą chcieli również przeczytać podsumowanie czy otrzymać wskazówki, jak pisać lepiej.

W odróżnieniu od nauczyciela języka polskiego, nauczyciel plastyki czy wychowania fizycznego ma znacznie mniej pracy. Najczęściej nie musi brać pracy do domu, nie sprawdza wypracowań. Tę różnicę podkreśla coraz więcej osób pracujących w zawodzie.
Jeżeli myślisz o pracy w zawodzie nauczyciela, to wiedz, że nie jest to łatwa praca – to misja. Mając podejście do dzieci i młodzieży możesz jednak mieć satysfakcję, że kształtujesz umysły kolejnych pokoleń.

Praca dla nauczycieli

Ofert zatrudnienia dla nauczycieli jest bardzo dużo, ponieważ nie są to tylko posady w szkołach publicznych, ale również prywatnych oraz w innych firmach edukacyjnych. Jednak zanim przejdziemy do omówienia możliwości otrzymania pracy, warto najpierw podkreślić, że istnieją różne rodzaje nauczycieli. Na zupełnie inne oferty może liczyć nauczyciel wychowania fizycznego, na inne polonista, a na jeszcze inne np. nauczyciel języka angielskiego.

Praca dla nauczycieli jest bardzo zróżnicowana, dlatego szukając odpowiedzi na pytanie, czy warto być nauczycielem, dobrze jest najpierw przeanalizować wszystkie możliwości. Poza pracą na etacie w placówkach oświaty, wielu nauczycieli dorabia np. w prywatnych szkołach językowych czy firmach oferujących korepetycje z różnych przedmiotów. Wielu nauczycieli doskonale odnajduje się prowadząc kursy przygotowujące do matury lub innych egzaminów (np. gimnazjalnych), ponieważ pozwala im to nie tylko na spełnienie się w trakcie edukowania uczniów, ale również w trakcie przygotowywania własnej koncepcji i planu nauczania. Prowadząc kursy zazwyczaj mają o wiele większą swobodę w swojej w pracy niż podczas np. prowadzenia zajęć w szkołach publicznych.

Nauczyciele bardzo często też pracują na własny rachunek, prowadząc prywatne korepetycje. Dzięki temu mają możliwość w zasadzie nieograniczonego dorabiania do pensji podstawowej. A mimo to, dość często w sieci na różnych forach pojawiają się dyskusje pt. „jestem nauczycielem chcę zmienić zawód”. Osoby rozważające zmianę zawodu najczęściej warunkują to np. wypaleniem zawodowym, które w przypadku nauczyciela jest dość częstym zjawiskiem.

Na szczęście nauczyciele mają wiele możliwości przebranżowienia się. Na przykład nauczyciel wychowania fizycznego może bez problemów trenować jakąś grupę sportową w klubie sportowym lub jeśli ma do tego zdolności polonistyczne, to np. pisać artykuły sportowe do gazet czy portali internetowych.

Oceń ten wpis
Jak zostać nauczycielem?
Ocena: 3.6, liczba głosów: 17

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.