Zawody i ich potencjał

Jak zostać nauczycielem?

15 stycznia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

19 komentarzy
Jak zostać nauczycielem?
Praca nauczyciela to przekazywanie wiedzy. By ta była efektywna, kandydat na nauczyciela musi posiadać konkretne predyspozycje. Sprawdź, czy powinieneś pomyśleć o pracy w szkole i czy naprawdę jest ona tak łatwa, jak się powszechnie wydaje. Co trzeba zrobić, aby zostać nauczycielem? Jakie są perspektywy, plusy i minusy pracy w tym zawodzie? Podpowiadamy.

Zawód nauczyciela w praktyce

O pracy nauczycieli krąży wiele mitów. Wolne święta, wakacje, ferie… Nauczycielom zazdrościmy przede wszystkim wielu dni wolnych i etatu wynoszącego ok. 20 godzin, a także emerytury nauczycielskiej i innych przywilejów. Ale czy rzeczywiście praca nauczycieli jest taka łatwa? Czy podana liczba godzin to rzeczywisty wymiar pracy nauczyciela? Niekoniecznie – wszystko zależy od wybranego przez nich kierunku studiów i szkoły, w której rozpoczną pracę.

Wykształcenie nauczyciela – co zrobić, żeby zostać nauczycielem?

By zostać nauczycielem, konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego. W trakcie studiów przyszli nauczyciele muszą odbyć specjalizację nauczycielską lub ukończyć studium pedagogiczne uprawniające do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą. W praktyce nauczycielem może zostać absolwent szkoły pedagogicznej, jak i absolwent politechniki czy uniwersytetu.

Wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące kursu pedagogicznego są bardzo precyzyjne i to z nimi warto się zapoznać, gdy zastanawiamy się, jak zostać nauczycielem. Osoby zainteresowane nauczaniem w szkole muszą odbyć kurs pedagogiczny składający się z 270 godzin. W tym czasie przyszły nauczyciel zostaje zapoznany m.in. z podstawami psychologii czy metodyki nauczania. Praktyki w szkole są również elementem przygotowania wchodzącym w skład kursu pedagogicznego.

Predyspozycje do pracy nauczyciela

Nie każdy sprawdzi się w pracy nauczyciela. Ponieważ jest to wymagający zawód, osoby zainteresowane jego wykonywaniem powinny sprawdzić, czy odnajdą się w tej roli. Jakie predyspozycje powinien mieć przyszły nauczyciel? Najważniejsza jest umiejętność nawiązywania kontaktu z dziećmi – bez tego czynnika trudno wyobrazić sobie, by nauczyciel mógł efektywnie przekazać wiedzę. Ważna jest też odporność na stres – w szkole nietrudno o hałas, a zachowania podopiecznych też bywają uciążliwe. Zwłaszcza dla nauczycieli rozpoczynających karierę zawodową może być bardzo trudno zachować spokój w niektórych sytuacjach.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Nauczyciel

Nauczyciel języka angielskiego w przedszkolu

Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej

  • 70-90 zł / h
  • Gdańsk
Dodana

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Poszukiwany!

SZKOŁY I PRZEDSZKOLA PRO FUTURO

  • Blizne Łaszczyńskiego
Dodana

Nauczyciel Wychowania Przedszkolnego - Katowice

EDU4FUN Barbara Dyba

  • 5 500-7 500 zł / mc
  • Katowice
Dodana

Nauczyciel i logopeda do przedszkola dla dzieci z autyzmem.

FUNDACJA SCOLAR

  • 7 000-8 000 zł / mc
  • Warszawa
Dodana

Nauczyciel przedszkola

Publiczne Przedszkole FIKU MIKU Sp. z o.o.

  • 6 500 zł / mc
  • Kraków
Dodana

Video

Ponieważ dzieci i młodzież spotykająca się w szkolnej klasie wywodzi się z różnych środowisk, istotne jest również to, by nauczyciel był otwarty na problemy innych. Znaczenie ma również empatia. Z punktu widzenia uczniów ważne jest również to, by nauczyciel posługiwał się prostym językiem i potrafił wytłumaczyć zawiłości danego problemu.

Praca jako nauczyciel nie zawsze wygląda tak samo

Choć wciąż łatwiej o zatrudnienie w szkołach w dużych miastach i na niepełny etat, ofert pracy dla nauczycieli jest dziś więcej niż jeszcze kilka lat temu. Nie można zapomnieć, że praca nauczyciela może mieć różne oblicza. Dlaczego? Wystarczy zestawić choćby obowiązki nauczyciela języka polskiego z pracą nauczyciela plastyki, by zauważyć kontrast, nie wspominając o różnicach związanych z grupą wiekową uczniów. Ten pierwszy musi przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzić sprawdzian polegający na napisaniu przez uczniów pracy pisemnej. Sprawdzenie takich prac zawiera więcej czasu niż sprawdzenie testu. Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w szkole średniej, to nie można zapomnieć, że uczniowie będą chcieli również przeczytać podsumowanie czy otrzymać wskazówki, jak pisać lepiej.

Warto wiedzieć!
W odróżnieniu od nauczyciela języka polskiego nauczyciel plastyki czy wychowania fizycznego ma znacznie mniej dodatkowych obowiązków. Najczęściej nie musi brać pracy do domu, nie sprawdza wypracowań. Tę różnicę podkreśla coraz więcej osób pracujących w zawodzie.

Praca w szkole lub innej placówce edukacyjnej wiąże się też z nieco innymi zasadami i regulaminem pracy, niż np. w biurze. Prawa i obowiązki nauczyciela są dokładnie omówione w polskiej ustawie z 1982 r., tzw. Karcie Nauczyciela i w tym zawodzie należy się do niej stosować. Jeżeli myślisz o pracy w zawodzie nauczyciela, to wiedz, że nie jest to łatwa praca – to misja. Mając podejście do dzieci i młodzieży, możesz jednak mieć satysfakcję, że kształtujesz umysły kolejnych pokoleń.

Praca dla nauczycieli i wynagrodzenie nauczyciela

W sieci znaleźć można bardzo różne oferty zatrudnienia dla nauczycieli, ponieważ nie są to tylko posady w szkołach publicznych, ale również prywatnych oraz w innych firmach edukacyjnych. Jednak zanim przejdziemy do omówienia możliwości otrzymania pracy, warto najpierw pamiętać o różnorodności stanowisk w zawodzie nauczyciela oraz o tym, że w większości szkół i placówek ich praca podlega weryfikacji - tzw. ocenie pracy nauczyciela. Dlatego w pewnym sensie wymaga ona ciągłego samodoskonalenia i dostosowania kształcenia do określonej grupy uczniów. 

Praca dla nauczycieli może przybierać różne formy zatrudnienia, dlatego szukając odpowiedzi na pytanie, czy warto być nauczycielem, dobrze jest najpierw przeanalizować wszystkie możliwości. Poza pracą na etacie w placówkach oświaty, wielu nauczycieli korzysta z ofert pracy np. w prywatnych szkołach językowych czy firmach oferujących korepetycje z różnych przedmiotów. Inni doskonale odnajdują się, prowadząc kursy przygotowujące do matury lub innych egzaminów (np. gimnazjalnych), ponieważ pozwala im to nie tylko na spełnianie się edukowaniu uczniów, ale również w przygotowywaniu własnej koncepcji i planu nauczania. Prowadząc kursy, zazwyczaj mają o wiele większą swobodę w swojej w pracy niż podczas np. prowadzenia zajęć w szkołach publicznych.

Wynagrodzenie nauczyciela jest tak samo różnorodne, jak ich stanowiska. Stosownie do stażu pracy i zawodu przysługują im oczywiście określone prawem dodatki i premie, jednak podstawa wynagrodzenia zależy od pracodawcy, a w przypadku projektów dofinansowanych przez Unię Europejską, pensja również obliczana jest według ściśle określonych zasad.

Nauczyciele bardzo często też pracują na własny rachunek, prowadząc prywatne korepetycje. Dzięki temu mają możliwość w zasadzie nieograniczonego dorabiania do pensji podstawowej. A mimo to, dość często w sieci na różnych forach pojawiają się dyskusje pt. „jestem nauczycielem, chcę zmienić zawód”. Osoby rozważające zmianę zawodu najczęściej warunkują to np. wypaleniem zawodowym, które w przypadku nauczyciela jest dość częstym zjawiskiem.

Na szczęście nauczyciele mają wiele możliwości przebranżowienia się. Na przykład nauczyciel wychowania fizycznego może bez problemów trenować jakąś grupę sportową w klubie sportowym lub jeśli ma do tego zdolności polonistyczne, to np. pisać artykuły sportowe do gazet czy portali internetowych.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać nauczycielem?

Aby pracować w zawodzie nauczyciela, niezbędne jest wykształcenie wyższe oraz odbycie 270-godzinnego kursu pedagogicznego.

Gdzie może pracować nauczyciel?

Nauczyciel może pracować w szkołach publicznych i prywatnych, w innych placówkach edukacyjnych, a także prowadzić kursy organizowane samodzielnie lub zewnętrzne. Ma też możliwość dodatkowego zarobku np. poprzez udzielanie korepetycji czy prowadzenie warsztatów.

Co to jest Karta Nauczyciela?

Karta Nauczyciela to inaczej ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215), określająca prawa i obowiązki zatrudnionych na stanowisku nauczyciela.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

19 komentarzy

Staszek

Staszek

Warto zauważyć, że nie tylko praca w szkołach jest dostępna dla nauczycieli, ale również prywatnych szkołach językowych czy firmach mających na celu kształcenie młodzieży. Dzięki temu nauczyciel może znaleźć pracę bardziej dostosowaną do swoich potrzeb.
Radzio

Radzio

Jako pracodawca bardzo cenię sobie nauczycieli, którzy mają odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności pedagogiczne. Artykuł na temat wykształcenia nauczyciela oraz predyspozycji do pracy w tej roli jest bardzo cenny dla osób, które chcą rozpocząć karierę zawodową w pokoju nauczycielskim.
Genia

Genia

Ciekawy artykuł na temat zawodu nauczyciela. Chociaż odnalezienie się w tym zawodzie wymaga odpowiedniego podejścia do dzieci i młodzieży, to na pewno da to wiele satysfakcji. Warto zastanowić się nad tym zawodem, jako opcją dla siebie.
Składka zdrowotna, a składka chorobowa to zupełnie

Składka zdrowotna, a składka chorobowa to zupełnie

Bardzo ciekawy artykuł dla osób, które zastanawiają się nad zostaniem nauczycielem. Jest to bardzo wymagający zawód, ale przede wszystkim wspaniała misja, która daje ogromną satysfakcję. Trzeba jednak pamiętać, że praca dla nauczycieli może przybierać różne formy zatrudnienia.
włodek

włodek

Praca nauczyciela to naprawdę trudna misja. Wymaga to od nauczyciela nie tylko wiedzy ale również odporności na stres i empatii. Jednak jeśli ktoś ma dobre podejście do dzieci i młodzieży, to kształtowanie umysłów kolejnych pokoleń daje dużą satysfakcję.
Madzia

Madzia

Dobrze mieć w ręku solidne studia przygotowujące do tego zawodu wiem że to później procentuje. Robię właśnie pedagogikę online na tej samej uczelni, co Kladudia i uważam, ze to dobry wybór.
Julka

Julka

Czy po licencjacie z psychologii i przygotowaniem pedagogicznym mozna zostac nauczycielem? Powiedzcie proszę kto wie?
Klaudia

Klaudia

Evva najlepiej skontaktować się z kuratorium, żeby sprawdzili Twoje kwalifikacje, ja akurat nie mialam specjalizacji nauczycielskiej ale pedagogike opiekuńczą, byłam pewna ze mam przygotowanie okazalo się, że nie bo brakuje mi godzin. Finalnie skończyłam podyplomówkę z przygotowania online (wskz) i teraz pracuje w szkole.
Evva

Evva

Dzień dobry - w 2003 r. skończyłam filologię polską ze specjalizacją nauczycielską. Nie pracowałam w zawodzie, teraz chciałabym podjąć pracę nauczyciela - co muszę zrobić, jakie kursy, szkolenia? Proszę o informację
Wydra

Wydra

Nie każdy się do tego zarodu nadaje a poza tym każdy musi wiedzieć ile się tu zarabia a nie potem narzekać.
Jowi

Jowi

Hej, też chciałam uzupełnić te studia nadające kwalifikacje ale wszystko rozbiło się o praktyki, nie udało mi się ich załatwić.
Karina

Karina

Kochani, moja siostra skończyła politechnikę na kierunku matematyka (w dyplomie napisane wykształcenie wyższe tytuł inż). Od 20lat zajmuje sie niepełnosprawnym dzieckiem i cały też czas prowadzi działalnoś" jako korepetytor dla licealistów i studentów. Jednak od zawsze chciała uczyć w szkole. Kocha pracę z młodzieżą. Czy tytuł iż i zrobienie przygotowania pedagogicznego wystarczyłoby do podjęcia pracy?
Ola

Ola

czy jeśli chciałabym zostać nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej (skończyłam studia magisterskie prawnicze), to wystarczy, że zrobię kurs pedagogiczny, czy muszę kończyć dodatkowe studia drugiego stopnia?
Renka

Renka

Moim zdaniem, praca nauczyciela jest dla osób, które na prawdę chcą pracować w tym zawodzie. Od zawsze to było moje marzenie, aczkolwiek ukończyłam inny kierunek studiów wyższych. Udało mi się skończyc wychowanie fizyczne iprzygotowanie pedagogiczne równolegle na wskz :) bardzo fajna uczelia i kwalifikacje, które uzyskujesz są pełnoprawne, nic tylko polecać :)
Matylda

Matylda

Ja osobiście jestem zadowolona z zawodu nauczyciela matematyki. Uwielbiam swoją prace i dzieciaki z którymi pracuje. Abym mogła uczyć skończyłam studia podyplomowe w WSKZ właśnie z nauczania matematyki i byłam bardzo z nich zadowolona. Dzięki tematu teraz spełniam się zawodowo.
basia

basia

Mam wrażenie, że coraz więcej jest nauczycieli z powołania. Jest to bardzo pocieszające bo dzięki temu dzieci będą lubiły chodzić do szkoły i się uczyć :) Ja od zawsze uwielbiałam dzieci i chciałam zostać nauczycielką. Udało się :) Ostatnio ukończyłam studia podyplomowe z nauczania języka polskiego w wskz-cie i od 3 miesięcy prowadzę zajęcia.
Nauczyciel

Nauczyciel

Dagmara co masz na myśli w stwierdzeniu, że nauczyciele mają się teraz najlepiej od lat? W PRL-u i w II RP nauczyciel zarabiał tyle co urzędnik średniego szczebla i takim szacunkiem był darzony, a dziś władza postępuje z nauczycielami najgorzej od lat, dlatego strajkowaliśmy i będziemy strajkować.
Dagmara

Dagmara

Sporo ludzi chce pracować w edukacji ale potem nieporozumienia są jak w tym strajku. Najlepiej mają się teraz nauczyciele od lat i ciągle im mało.
mgr. inż. T U

mgr. inż. T U

Aby być dobrym nauczycielem, to powinno się mieć powołanie do tego zawodu. Są szkoły pedagogiczne, które przygotowują do zawodu nauczyciela. Należy mieć odpowiednią specjalizację. Jedni mogą uczyć nauczania początkowego, inni języka polskiego a inni matematyki. Ja byłem mgr. inż. budownictwa. Aby nauczać w szkole budowlanej przedmioty zawodowe, musiałem ukończyć ponadto kurs pedagogiczny.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.