Zawody i ich potencjał

Praca archeologa: oferty, zarobki, wymagania i jak zostać archeologiem

19 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy
Praca archeologa: oferty, zarobki, wymagania i jak zostać archeologiem
Odkryj tajniki pracy archeologa! Poznaj najnowsze oferty pracy, dowiedz się więcej o zarobkach, wymaganiach na stanowisku i jak rozpocząć swoją karierę w archeologii.

Jak wygląda praca archeologa?

Praca archeologa jest niezwykle różnorodna i ciekawe. W zależności od miejsca zatrudnienia, archeolog musi mierzyć się z szeregiem różnych zadań - od prowadzenia wykopalisk, poprzez analizę znalezisk, aż po przygotowywanie raportów i publikacji. Wszystko to w celu zrozumienia i ochrony naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Praca archeologa jest zwykle pełna wyzwań. Praca na wykopaliskach wymaga nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale również precyzji i cierpliwości. W biurze zaś archeolog może analizować dane, przygotowywać plany dalszych prac czy pisać raporty. Archeolog musi również współrpacować z innymi specjalistami np. antropologami, geofizykami czy historykami sztuki.

Sprawdź specyfikę pracy archeologa na wykopaliskach

Praca archeologów jest fascynująca i wiąże się z przeżyciem przygody. Trzeba jednak pamiętać, że archeologowie pracują głównie w terenie. Ich zadanie koncentruje się na poznaniu zawartości ziemi, w której ukryte są artefakty, pozwlające na poznanie przeszłości. Nie wszystkie prace mogą odbyć się w letnich miesiącach roku – zdarza się, że archeologowie muszą wykonywać pracę w czasie jesieni czy nawet zimy.

Archeologowie pracując na wykopaliskach zdejmują kolejne warstwy ziemi i starannie oczyszczają znalezione przedmioty za pomocą specjalnych pędzli. Muszą więc cechować się skrupulatnością, cierpliwością, precyzją i dokładnością. Ponadto osoby myślące o wykonywaniu tego zawodu w przyszłości powinny pamiętać, że będą zmuszone zmierzyć się z pogodą i brakiem wygodnych warunków pracy.

Pasja, wykształcenie i doświadczenie to klucz do sukcesu w zawodzie archeologa.

W jakim kierunku może rozwijać się kariera archeologa?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Archeolog

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Łódź
Dodana

Specjalista/tka ds. e-Commerce

M&Z SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Gdynia
Dodana

Praca przy drzewkach ozdobnych w Holandii!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Kraków
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Gdańsk
Dodana

O ile w trakcie studiów przyszły archeolog nie musi martwić się o pracę – praktyki najczęściej organizuje uczelnia, na której studiuje, o tyle po zdobyciu dyplomu sytuacja wygląda inaczej. Osoby poszukujące zatrudnienia w zawodzie powinny regularnie przeglądać branżową prasę. Alternatywą jest kontynuowanie kariery naukowej – wówczas archeolog będzie mógł w przyszłości sam szkolić kolejne pokolenia archeologów.

Jeśli chodzi o karierę archeologów, to również nie można liczyć na wiele. Tylko wielkie odkrycia gwarantują, że nazwisko archeologa pojawi się nie tylko w specjalistycznej prasie. Nie warto jednak rezygnować z marzeń. Kto wie, może będziesz drugim Howardem Carterem i odkryjesz znalezisko na miarę grobowca Tutanchamona?

Kto zatrudnia archeologów? - czyli gdzie znaleźć pracę 

Praca archeologa teraz wygląda nieco inaczej niż mogłoby się wydawać. Coraz więcej instytucji kultury, muzeów i instytucji naukowych poszukuje specjalistów od starożytności. Do tego dochodzą liczne firmy konsultingowe, które zajmują się prowadzeniem nadzoru archeologicznego podczas realizacji różnych inwestycji budowlanych. Oferty pracy są różne - od stałych etatów, przez umowy o dzieło, aż po kontrakty na pojedyncze projekty badawcze czy wykopaliska ratunkowe.

Kwalifikacje archeologa są niezwykle ważne w momencie poszukiwania zatrudnienia. Osoby z wykształceniem archeologicznym mają możliwość pracy nie tylko w terenie, ale też w biurach, laboratoriach czy muzeach. Praca archeologa to także możliwość prowadzenia badań, pisania publikacji naukowych, czy uczestnictwa w międzynarodowych projektach badawczych.

Aspekt pracy Opis
Oferty pracy Praca w instytucjach kultury, muzeach, firmach konsultingowych, na stanowiskach badawczych czy na wykopaliskach ratunkowych.
Jak wygląda praca Prowadzenie wykopalisk, analiza znalezisk, przygotowywanie raportów, praca w biurach, laboratoriach, muzeach czy na placu wykopalisk.
Zarobki Zależne od miejsca pracy, doświadczenia, wykształcenia i specjalizacji. Na ogół, na początku na poziomie średniej krajowej, z czasem mogą znacznie wzrosnąć.
Jak zostać Studia archeologiczne, zdobycie doświadczenia poprzez praktyki, staże, uczestnictwo w wykopaliskach.

Archeolog - pierwsze doświadczenie zdobędziesz na studiach

Studenci, którzy zdecydują się na studiowanie na kierunku archeologia muszą pamiętać, że będą zobowiązani do uczestniczenia w praktykach. Takie nie zawsze odbywają się latem – najczęściej są organizowane w czasie trwania roku akademickiego. Dlaczego warto się na nie zapisywać jak najczęściej?

Choć studenci biorący udział w badaniach archeologicznych w terenie dopiero się uczą, to uczestnicząc w praktycka zdobywają cenne doświadczenie w niektórych przypadkach mogą też liczyć na wynagrodzenie. Pieniądze nie są duże, ale mogą skutecznie zmotywować przyszłych archeologów do dalszej nauki i pracy nad pogłębianiem swojej wiedzy.

Na jakie zarobki może liczyć archeolog?

Wynagrodzenie archeologa zależy od wielu czynników - miejsca pracy, doświadczenia, wykształcenia, a także specjalizacji. Na ogół, początkujący archeolodzy mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie średniej krajowej. Z czasem jednak, z doświadczeniem i zdobytymi kwalifikacjami, zarobki mogą znacznie wzrosnąć.

Warto jednak pamiętać, że praca archeologa to przede wszystkim pasja i zamiłowanie do odkrywania przeszłości. To nie są zawody, w których można liczyć na duże zarobki. Jednak satysfakcja z odkrywania nieznanych faktów o historii ludzkości jest bezcenna.

Jak zostać archeologiem?

Jeśli marzysz o zostaniu archeologiem, powinieneś zacząć od zdobycia odpowiedniego wykształcenia. Studia archeologiczne to pierwszy krok na tej drodze. Przygotują Cię do prowadzenia badań, zrozumienia metodyki działalności archeologów, a także nauczą, jak dbać o zabezpieczanie historycznych przedmiotów.

Kolejnym krokiem jest zdobycie doświadczenia. Praktyki, staże, uczestnictwo w wykopaliskach - to wszystko pomaga zrozumieć, jak wygląda praca archeologa na co dzień. Warto też nawiązać kontakty w środowisku - to może pomóc w przyszłym znalezieniu pracy.

Zawód archeologa jest wyjątkowy i pełen pasji. To praca dla osób ciekawych świata, które chcą odkrywać tajemnice przeszłości i przyczynić się do zrozumienia historii ludzkości

Gdzie kształci się przyszłych archeologów?

Jeśli myślisz o pracy w charakterze archeologa, to koniecznie powinieneś zorientować się, które uniwersytety w pobliżu twojego miejsca zamieszkania oferują kierunek „archeologia”. To właściwie jedyna możliwość, by zdobyć solidne wykształcenie i w przyszłości znaleźć zatrudnienie przy wykopaliskach.

W trakcie studiów przyszli archeologowie mają szereg zajęć teoretycznych i praktycznych. Przykładowo studenci, tego kierunku będą mieli okazję uczestniczyć m.in. w wykładach ogólnohumanistycznych, zajęciach ze źródłoznawstwa archeologicznego czy etnografii.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o pracy archeologa

 • Najstarsza znana szkoła archeologiczna na świecie, École française d'Athènes, została założona w 1846 roku w Atenach. 
 • Archeolodzy odkrywali nie tylko starożytne cywilizacje, ale również skarby! Znane "Złoto Priama", skarb odkryty przez Heinricha Schliemanna w Truji, jest jednym z najbardziej znanych przykładów. 
 • Pierwszy kodeks etyczny dla archeologów został wprowadzony przez American Anthropological Association w 1971 roku, podkreślając znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego. 
 • Według danych z 2020 roku, w Stanach Zjednoczonych jest zatrudnionych około 7,600 archeologów. 
 • Wyniki ankiety przeprowadzonej przez British Archaeological Jobs Resource w 2014 roku pokazują, że średnie zarobki archeologa w Wielkiej Brytanii wynosiły około 20,000 funtów rocznie.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są oferty pracy dla archeologa?

Archeolog może pracować w instytucjach kultury, muzeach, firmach konsultingowych, na stanowiskach badawczych czy na wykopaliskach ratunkowych.

Jak wygląda dzień pracy archeologa?

Dzień pracy archeologa może obejmować prowadzenie wykopalisk, analizę znalezisk, przygotowywanie raportów, pracę w biurze, laboratorium czy muzeum.

Ile zarabiają archeolodzy?

Zarobki archeologa zależą od miejsca pracy, doświadczenia, wykształcenia i specjalizacji. Na ogół, na początku na poziomie średniej krajowej, z czasem mogą znacznie wzrosnąć.

Jakie są wymagania na stanowisku archeologa?

Archeolog musi mieć wykształcenie archeologiczne, a także doświadczenie zdobyte poprzez praktyki, staże czy uczestnictwo w wykopaliskach.

Jak zostać archeologiem?

Aby zostać archeologiem, najpierw trzeba ukończyć studia archeologiczne. Kolejnym krokiem jest zdobycie doświadczenia, na przykład poprzez praktyki, staże czy uczestnictwo w wykopaliskach.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

5 komentarzy

archeo

archeo

Tekst o archeologii a zdjęcie ilustracyjne dot. geologii...
Koliksa

Koliksa

Praca dla małej liczby ludzi z pasją. Szkoda, bowiem zainteresowanie z pewnością ma więcej osób.
Iza

Iza

Zawód dla pasjonatów i generalnie liczy się tutaj coś więcej niż zarobek bo praca równa się można hobby itp. Fajny zawód dla ludzi.
archeolog ZB

archeolog ZB

Archeolog − osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, która wyspecjalizowana jest w dziedzinie archeologii, zajmuje się badaniem minionych kultur i cywilizacji oraz ich relacjami z otaczającym środowiskiem. Aby pracować w tym zawodzie, to taka prace należy lubić. Z pewnością to zawód z przyszłością. W zależności gdzie zatrudniony jest archeolog, to może zarobić od około 2300 zł do 4300 zł netto.
Anonim Gall

Anonim Gall

Ale na zdjęciu, to raczej znaleziska paleontologiczne a nie archeologiczne :-)

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka