Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4072        SUBSKRYBUJE: 7499
Tematy, które interesują czytelników:  Co wpisać do CV, Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Znajomość języków obcych, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy

Papierowe CV i list motywacyjny mają... siłę!

Papierowe CV i list motywacyjny mają... siłę!
Poszukiwania pracy wiążą się z koniecznością stworzenia CV i listu motywacyjnego. Współcześnie, jako osoby poszukujące zatrudnienia, przywykliśmy do elektronicznej formy takich dokumentów. Może czas odkryć na nowo moc drzemiącą w papierowych dokumentach aplikacyjnych?

Dziś mało kto poszukuje pracy wspomagając się ogłoszeniami w lokalnej prasie. Osoby zaglądające do gazet w poszukiwaniu ofert zatrudnienia najczęściej przeglądają prasę branżową, bo tam ogłaszają się pracodawcy poszukujący specjalistów, fachowców związanych z konkretną dziedziną. Jako pracownicy przywykliśmy do tego, że ogłoszeń o pracę szukamy na internetowych portalach ogłoszeniowych. Nawet ci, którzy liczą na to, że posadę pomoże im znaleźć urząd pracy, przeglądają ogłoszenia publikowane na stronach internetowych poszczególnych placówek.

Efektem szukania ofert w sieci jest to, że na wybrane ogłoszenia odpowiadamy w formie elektronicznej. Założenie skrzynki e-mail – podobnie jak wysyłanie wiadomości elektronicznych – jest bezpłatne. Z punktu widzenia osób poszukujących posady takie rozwiązanie jest idealne, bo pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy – nie trzeba drukować CV i samodzielnie roznosić go po wybranych firmach, tracąc niejednokrotnie środki na bilety. Faktem jest, że dziś niemal wszyscy szukając pracy wysyłają elektroniczne aplikacje. W efekcie papier nabiera na wartości.


Papierowe CV to rzadkość

Jak zatem wykorzystać fakt, że pracownicy najczęściej wysyłają do firm dokumenty w formie elektronicznej? Odpowiedź jest prosta – warto pokusić się o wydruk przygotowanego przez siebie CV czy listu motywacyjnego. Skoro osobiste dostarczanie dokumentów należy już do rzadkości, to rozwiązaniem mogącym przynieść sporo korzyści jest właśnie osobista wizyta w siedzibie firmy lub wysłanie aplikacji w wersji papierowej na firmowy adres.

Kto powinien skorzystać z okazji, by się wyróżnić i przygotować tradycyjne (czyli papierowe) CV czy list motywacyjny? Zdecydowanie te osoby, które chcą szybko znaleźć zatrudnienie. To jeden ze sposobów na zaprezentowanie się pracodawcy od dobrej strony i przyciągnięcie jego uwagi.

Jaki papier na CV?

Osoby zamierzające przygotować CV i list motywacyjny w tradycyjnej, papierowej formie, powinny pamiętać o doborze odpowiedniego papieru. Dotyk jest jednym ze zmysłów i warto ten fakt wykorzystać. Oczywiście, można ciąć koszty i wydrukować dokumenty aplikacyjne na zwykłym papierze używanym w kserokopiarkach, ale taki arkusz – o czym warto pamiętać – może ulec szybkiemu zniszczeniu.
Dostępne na rynku rodzaje papierów różnią się między sobą m.in. gramaturą czy strukturą. Warto zainwestować w zakup takiego papieru, który będzie trwalszy niż ten powszechnie stosowany w domowych drukarkach. W ten również sposób przygotowane dokumenty wyróżnią się wśród innych, które znajdą się na biurku osoby odpowiedzialnej za rekrutację.


Jak dostarczyć CV i list motywacyjny?

Gdy mowa o dokumentach przygotowanych w sposób tradycyjny (czyli wydrukowanych na papierze) możliwości dostarczenia ich do firmy organizującej rekrutację są dwie: za pośrednictwem operatora pocztowego (czy firmy kurierskiej) lub osobiście. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku warto zwrócić uwagę na to, by dokumenty nie zostały podarte lub się nie pogniotły.

Jeżeli zamierzasz dostarczyć do wybranej firmy dokumenty w tradycyjnej formie, to warto, byś zainwestował w zakup teczki. Sprawdzi się biała, sprawdzi się i kolorowa. Ponownie jednak ważny jest papier – najlepiej, by był na tyle gruby, by skutecznie chronił dokumenty. Dobrze też, by nie był pokryty substancjami, które mogą rozmazać podpis na teczce.

Oceń ten wpis
Papierowe CV i list motywacyjny mają... siłę!
Ocena: 5.0, liczba głosów: 8

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.