NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Zawód z przyszłością - dietetyk

Zawód z przyszłością - dietetyk

Specjaliści biją na alarm – coraz więcej z nas ma problem z nadwagą, coraz częściej też do lekarzy zgłaszają się osoby otyłe. Dodatkowe kalorie mogą być przyczyną nie tylko problemów z samopoczuciem, lecz także zdrowiem. I właśnie dlatego dietetyk to zawód z przyszłością.

Dietetycy na co dzień zajmują się opracowywaniem diet z myślą o swoich klientach. Jadłospis przygotowują jednak po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z osobą szukającą u nich pomocy. Jest to o tyle ważne, że dzięki takiej praktyce mogą poznać nawyki żywieniowe i tryb życia danej osoby. Ci, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy nie zawsze w ciągu dnia mają czas na przygotowywanie różnorodnych posiłków.

Obok ustalania menu tygodniowych czy miesięcznych, praca dietetyka polega na motywowaniu klientów do dalszych wysiłków. Praca takich osób najczęściej wykracza poza standardowy 8-godzinny etat – dietetyk często jest dostępny pod telefonem przez cały dzień i nawet w nocy. Ci, którzy myślą o wykonywaniu tego zawodu muszą zatem wykazać się empatią i zrozumieniem.


Jak zostać dietetykiem – szkoła policealna czy studia?

Współcześnie osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu dietetyka mogą zdecydować się na ukończenie takiego kierunku w szkole policealnej, mogą również wybrać studia. Ci, którzy postawią na studia, zdobędą znacznie szerszą wiedzę z zakresu żywienia. Przedmioty wykładane na uczelniach to m.in.: anatomia człowieka, technologia potraw, chemia czy biochemia.

W czasie pobierania nauki zarówno słuchacze szkół policealnych, jak i studenci odbywają liczne praktyki. Jest to związane z tym, że muszą się oni szczegółowo zapoznać z pracą dietetyka i określić, w którym kierunku będą się rozwali. Możliwości jest bowiem wiele.


Gdzie dietetyk znajdzie pracę?

Dietetycy nie powinni narzekać na brak pracy. Coraz więcej osób, które zajadają stres lub które mają problemy z trzymaniem się diety, szuka pomocy właśnie u specjalistów. Jedną z dróg, na jaką mogą zdecydować się przyszli dietetycy, jest założenie własnej firmy. Prowadzenie gabinetu wiąże się jednak z samodzielnym pozyskiwaniem klientów. Osoby, które zdecydują się na tę ścieżkę powinny zauważyć, że w ostatnim czasie dietetycy są bardzo aktywni w sieci. Dzięki prowadzeniu np. blogów mogą znaleźć kolejnych klientów zainteresowanych ich pracą. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić m.in. na kosztach wynajmu pomieszczeń biurowych w centrum miasta.

Przyszli dietetycy mogą też zdecydować się na pracę naukowo-badawczą. Liczne instytuty, zajmujące się badaniem żywności i jej wpływu na człowieka, poszukują każdego roku nowych pracowników. Praca czeka również w publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia. Niektórzy dietetycy decydują się na współpracę ze sportowcami, jeszcze inni podejmują się pracy naukowej i szkolą przyszłych dietetyków – możliwości jest zatem wiele.


Na jakie zarobki mogą liczyć dietetycy?

Wynagrodzenie przyszłych dietetyków jest uzależnione przede wszystkim od ilości osób, z którymi współpracują. Ci, którzy zdecydują się na założenie własnej firmy, muszą pamiętać o konieczności samodzielnego promowania własnych usług.

W przypadku pracy w instytucjach publicznych negocjowanie zarobków nie jest możliwe. Dietetycy, którzy znajdą zatrudnienie w prywatnych ośrodkach, mogą liczyć na to, że – obok pensji – otrzymają również szereg narzędzi usprawniających ich pracę. Do podstawowych należą: komputer, telefon służbowy i specjalistyczna literatura, pomagająca w opracowywaniu diet.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018