Twoje wsparcie w rekrutacji

Zawód z przyszłością - dietetyk

Zawód z przyszłością - dietetyk
Specjaliści biją na alarm – coraz więcej z nas ma problem z nadwagą, coraz częściej też do lekarzy zgłaszają się osoby otyłe. Dodatkowe kalorie mogą być przyczyną nie tylko problemów z samopoczuciem, lecz także zdrowiem. I właśnie dlatego dietetyk to zawód z przyszłością.

Dietetycy na co dzień zajmują się opracowywaniem diet z myślą o swoich klientach. Jadłospis przygotowują jednak po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z osobą szukającą u nich pomocy. Jest to o tyle ważne, że dzięki takiej praktyce mogą poznać nawyki żywieniowe i tryb życia danej osoby. Ci, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy nie zawsze w ciągu dnia mają czas na przygotowywanie różnorodnych posiłków.

Obok ustalania menu tygodniowych czy miesięcznych, praca dietetyka polega na motywowaniu klientów do dalszych wysiłków. Praca takich osób najczęściej wykracza poza standardowy 8-godzinny etat – dietetyk często jest dostępny pod telefonem przez cały dzień i nawet w nocy. Ci, którzy myślą o wykonywaniu tego zawodu muszą zatem wykazać się empatią i zrozumieniem.


Jak zostać dietetykiem – szkoła policealna czy studia?

Współcześnie osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu dietetyka mogą zdecydować się na ukończenie takiego kierunku w szkole policealnej, mogą również wybrać studia. Ci, którzy postawią na studia, zdobędą znacznie szerszą wiedzę z zakresu żywienia. Przedmioty wykładane na uczelniach to m.in.: anatomia człowieka, technologia potraw, chemia czy biochemia.

W czasie pobierania nauki zarówno słuchacze szkół policealnych, jak i studenci odbywają liczne praktyki. Jest to związane z tym, że muszą się oni szczegółowo zapoznać z pracą dietetyka i określić, w którym kierunku będą się rozwali. Możliwości jest bowiem wiele.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Gdzie dietetyk znajdzie pracę?

Dietetycy nie powinni narzekać na brak pracy. Coraz więcej osób, które zajadają stres lub które mają problemy z trzymaniem się diety, szuka pomocy właśnie u specjalistów. Jedną z dróg, na jaką mogą zdecydować się przyszli dietetycy, jest założenie własnej firmy. Prowadzenie gabinetu wiąże się jednak z samodzielnym pozyskiwaniem klientów. Osoby, które zdecydują się na tę ścieżkę powinny zauważyć, że w ostatnim czasie dietetycy są bardzo aktywni w sieci. Dzięki prowadzeniu np. blogów mogą znaleźć kolejnych klientów zainteresowanych ich pracą. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić m.in. na kosztach wynajmu pomieszczeń biurowych w centrum miasta.

Przyszli dietetycy mogą też zdecydować się na pracę naukowo-badawczą. Liczne instytuty, zajmujące się badaniem żywności i jej wpływu na człowieka, poszukują każdego roku nowych pracowników. Praca czeka również w publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia. Niektórzy dietetycy decydują się na współpracę ze sportowcami, jeszcze inni podejmują się pracy naukowej i szkolą przyszłych dietetyków – możliwości jest zatem wiele.


Na jakie zarobki mogą liczyć dietetycy?

Wynagrodzenie przyszłych dietetyków jest uzależnione przede wszystkim od ilości osób, z którymi współpracują. Ci, którzy zdecydują się na założenie własnej firmy, muszą pamiętać o konieczności samodzielnego promowania własnych usług.

W przypadku pracy w instytucjach publicznych negocjowanie zarobków nie jest możliwe. Dietetycy, którzy znajdą zatrudnienie w prywatnych ośrodkach, mogą liczyć na to, że – obok pensji – otrzymają również szereg narzędzi usprawniających ich pracę. Do podstawowych należą: komputer, telefon służbowy i specjalistyczna literatura, pomagająca w opracowywaniu diet.

Oceń ten wpis
Zawód z przyszłością - dietetyk
Ocena: 3.9, liczba głosów: 9

Opinie

Igor
2019-12-12, 15:23
Czy ja wiem tutaj nie trzeba wiele wiedzieć, a zawodu się nauczy każdy pasjonat. Zatem już jest tego przesyt więc jaka przyszłość?
grubasek
2019-05-19, 12:36
Widzimy na każdym kroku reklamy, które związane są, aby mieć zgrabną figurę. Z pewnością zawód DIETETYK - to zawód z przyszłością. Już nie tylko kobiety pragną mieć piękną figurę, ale i mężczyźni również. Kto zdobędzie zawód dietetyka, o pracę nie musi się martwić. Znajdzie ją bez problemu.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.