!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Zawód z przyszłością - dietetyk

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

3 komentarze

Zawód z przyszłością - dietetyk
Specjaliści biją na alarm – coraz więcej z nas ma problem z nadwagą, coraz częściej też do lekarzy zgłaszają się osoby otyłe. Dodatkowe kalorie mogą być przyczyną nie tylko problemów z samopoczuciem, lecz także zdrowiem. I właśnie dlatego dietetyk to zawód z przyszłością.

Dietetycy na co dzień zajmują się opracowywaniem diet z myślą o swoich klientach. Jadłospis przygotowują jednak po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z osobą szukającą u nich pomocy. Jest to o tyle ważne, że dzięki takiej praktyce mogą poznać nawyki żywieniowe i tryb życia danej osoby. Ci, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy nie zawsze w ciągu dnia mają czas na przygotowywanie różnorodnych posiłków.

Obok ustalania menu tygodniowych czy miesięcznych, praca dietetyka polega na motywowaniu klientów do dalszych wysiłków. Praca takich osób najczęściej wykracza poza standardowy 8-godzinny etat – dietetyk często jest dostępny pod telefonem przez cały dzień i nawet w nocy. Ci, którzy myślą o wykonywaniu tego zawodu muszą zatem wykazać się empatią i zrozumieniem.


Jak zostać dietetykiem – szkoła policealna czy studia?

Współcześnie osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu dietetyka mogą zdecydować się na ukończenie takiego kierunku w szkole policealnej, mogą również wybrać studia. Ci, którzy postawią na studia, zdobędą znacznie szerszą wiedzę z zakresu żywienia. Przedmioty wykładane na uczelniach to m.in.: anatomia człowieka, technologia potraw, chemia czy biochemia.

W czasie pobierania nauki zarówno słuchacze szkół policealnych, jak i studenci odbywają liczne praktyki. Jest to związane z tym, że muszą się oni szczegółowo zapoznać z pracą dietetyka i określić, w którym kierunku będą się rozwali. Możliwości jest bowiem wiele.


Gdzie dietetyk znajdzie pracę?

Dietetycy nie powinni narzekać na brak pracy. Coraz więcej osób, które zajadają stres lub które mają problemy z trzymaniem się diety, szuka pomocy właśnie u specjalistów. Jedną z dróg, na jaką mogą zdecydować się przyszli dietetycy, jest założenie własnej firmy. Prowadzenie gabinetu wiąże się jednak z samodzielnym pozyskiwaniem klientów. Osoby, które zdecydują się na tę ścieżkę powinny zauważyć, że w ostatnim czasie dietetycy są bardzo aktywni w sieci. Dzięki prowadzeniu np. blogów mogą znaleźć kolejnych klientów zainteresowanych ich pracą. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić m.in. na kosztach wynajmu pomieszczeń biurowych w centrum miasta.

Przyszli dietetycy mogą też zdecydować się na pracę naukowo-badawczą. Liczne instytuty, zajmujące się badaniem żywności i jej wpływu na człowieka, poszukują każdego roku nowych pracowników. Praca czeka również w publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia. Niektórzy dietetycy decydują się na współpracę ze sportowcami, jeszcze inni podejmują się pracy naukowej i szkolą przyszłych dietetyków – możliwości jest zatem wiele.


Na jakie zarobki mogą liczyć dietetycy?

Wynagrodzenie przyszłych dietetyków jest uzależnione przede wszystkim od ilości osób, z którymi współpracują. Ci, którzy zdecydują się na założenie własnej firmy, muszą pamiętać o konieczności samodzielnego promowania własnych usług.

W przypadku pracy w instytucjach publicznych negocjowanie zarobków nie jest możliwe. Dietetycy, którzy znajdą zatrudnienie w prywatnych ośrodkach, mogą liczyć na to, że – obok pensji – otrzymają również szereg narzędzi usprawniających ich pracę. Do podstawowych należą: komputer, telefon służbowy i specjalistyczna literatura, pomagająca w opracowywaniu diet.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Podziel się

3 komentarze

yoga

yoga

Na rynku sporo działa dietetyków, możliwe że dla niektórych to zawód z przyszłością ale to chyba nie dla mas zajęcie.
Igor

Igor

Czy ja wiem tutaj nie trzeba wiele wiedzieć, a zawodu się nauczy każdy pasjonat. Zatem już jest tego przesyt więc jaka przyszłość?
grubasek

grubasek

Widzimy na każdym kroku reklamy, które związane są, aby mieć zgrabną figurę. Z pewnością zawód DIETETYK - to zawód z przyszłością. Już nie tylko kobiety pragną mieć piękną figurę, ale i mężczyźni również. Kto zdobędzie zawód dietetyka, o pracę nie musi się martwić. Znajdzie ją bez problemu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.