Twoje wsparcie w rekrutacji

Detektyw - praca, która się nie nudzi

Detektyw - praca, która się nie nudzi
Agencje detektywistyczne działają w każdym większym mieście Polski. Na czym polega codzienna praca detektywa? Kto ma szanse na to, by nim zostać?

Zainteresowanie pracą detektywa jest duże wśród osób poszukujących ciekawego zawodu. Ci, którzy myślą o tym, by wykonywać właśnie tę pracę, powinni wiedzieć, że… nie wygląda ona tak, jak na filmach. Współczesnemu detektywowi nie jest potrzebne szkło powiększające, przyda się za to dobry aparat fotograficzny, szybki komputer i samochód. Dlaczego? Bo codzienna praca osób wykonujących ten zawód koncentruje się głównie na śledzeniu niewiernych małżonków, zbieraniu „haków” na konkurencję i wywiadzie gospodarczym.


Detektyw. Kim jest najczęściej?

Współcześnie działające agencje detektywistyczne oferują swoim klientom szeroki zakres usług, z których korzystają nie tylko osoby fizyczne, lecz także przedsiębiorcy. O ile obsługa klientów indywidualnych dotyczy przede wszystkim zbierania informacji o konkretnej osobie, o tyle klienci biznesowi najczęściej chcą zweryfikować potencjalnego kontrahenta lub pracownika. Z tego względu od współczesnych detektywów wymaga się przede wszystkim elastyczności i znajomości aktualnych przepisów prawa.

Wśród detektywów pracujących dla najlepszych agencji detektywistycznych nie brakuje emerytowanych żołnierzy, policjantów czy pracowników służb specjalnych. Takie osoby są szczególnie cenione przez pracodawców, bo doskonale wiedzą, jak zachowywać się dyskretnie i jak zdobywać informacje.


Myślisz o tej pracy? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by otworzyć agencję!

Choć agencje detektywistyczne chętnie przyjmują byłych funkcjonariuszy różnych służb, droga nie jest zamknięta dla tych, którzy wcześniej nie pracowali w takim charakterze. Również te osoby mają możliwość otwarcia własnej agencji detektywistycznej. By to zrobić, muszą jednak spełnić wymagania, które zostały wymienione w ustawie z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych. Mowa o konieczności:

 • posiadania licencji,
 • niebycia wpisanym do rejestru dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego,
 • posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności detektywa.

Jeżeli agencja będzie spółką, to osoby nieposiadające licencji, a wchodzące w skład organu zarządzającego firmą oraz ustanowieni przez ten organ prokurenci nie mogą być karani za przestępstwa umyślne lub umyślne przestępstwa skarbowe. Ten wymóg dotyczy również przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną.


Jakie usługi oferują agencje detektywistyczne?

Usługi agencji detektywistycznych są ukierunkowane na obsługę klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Osobom fizycznym detektywi oferują m.in.:

 • ustalanie adresu i majątku wskazanych osób,
 • obserwację wskazanej osoby,
 • poszukiwanie osób zaginionych,
 • poszukiwanie spadku, którego odziedziczenie mogłoby pogorszyć sytuację materialną klienta (dziedziczenie długów).

Przykładowe usługi z oferty skierowanej do przedsiębiorców to:

 • poszukiwanie majątku firm zalegających z płatnościami,
 • przeprowadzanie wywiadów środowiskowych – dotyczy kandydatów, którzy aplikowali na jedno ze stanowisk w firmie,
 • prowadzenie śledztw gospodarczych,
 • czynności w zakresie ustalania, czy konkurencyjne przedsiębiorstwa nie prowadzą nieuczciwej konkurencji.
Oceń ten wpis
Detektyw - praca, która się nie nudzi
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Bożena
2019-12-12, 15:24
Jak na filmie detektyw :) Zawód konkretnie z tym mi się kojarzy. No ale faktycznie takie usługi są niezbędne dla wielu ludzi.
słuchacz
2019-05-19, 12:41
Agencje detektywistyczne są w każdym mieście. Warto kto ma takie chęci i predyspozycje, aby zdobył zawód detektywa. Taki zawód z miesiąca na miesiąc staje się coraz popularniejszy. Co oferują agencje tego typu- zerknijcie na artykuł.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.