!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Błędy, których nie powinieneś popełnić prowadząc firmę

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 21 głosów

21 głosów

6 komentarzy

Błędy, których nie powinieneś popełnić prowadząc firmę
Prowadzenie firmy nie jest zadaniem łatwym. Zdecydowana większość przedsiębiorców uczy się na własnych błędach. Jest jednak dość duża pula pomyłek, które najczęściej popełniają osoby dopiero rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej. Na co powinieneś uważać?

Prowadzenie działalności gospodarczej - najczęstsze błędy

Jako przedsiębiorca doskonale wiesz, że formalności to tylko jeden z aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Z tymi miałeś do czynienia na samym początku, rejestrując firmę choćby w CEIDG. Jeżeli zdecydowałeś się na otwarcie firmy, to powinieneś poznać najpopularniejsze błędy popełniane przez przedsiębiorców. Dzięki tej wiedzy możesz poradzić sobie na rynku lepiej niż inni.

 Najczęstszy błąd przedsiębiorców - brak biznesplanu

Sukces firmy powinien zostać zbudowany na solidnych podstawach. Biznesplan znacząco ułatwia obranie strategii i wytycza ścieżkę do celów, bo w tym dokumencie można zawrzeć cele firmy (zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe), można również określić, ile pieniędzy stanowi niezbędne minimum, by firma ruszyła.

Ponieważ stworzenie biznesplanu nie jest obowiązkowe (chyba, że przedsiębiorca składa wniosek o kredyt lub dofinansowanie działalności), zdecydowana większość przyszłych przedsiębiorców nie przywiązuje większej uwagi do tego dokumentu. Szkoda, bo dzięki niemu możliwe jest precyzyjne określenie, jak będzie wyglądać działalność gospodarcza i jakie są szanse, że utrzyma się na rynku za  5, 10 czy 20 lat.

 Niewłaściwy marketing, czyli firma o której wiedzą nieliczni

Nie każdy początkujący przedsiębiorca dysponuje wystarczającą kwotą, by zainwestować w reklamę firmy. Jeżeli nie dysponujesz wystarczającą kwotą gotówki, by opłacić reklamę radiową, prasową czy telewizyjną, to zainwestuj przynajmniej w firmową stronę internetową.

Zdecydowana większość przedsiębiorców zapomina, że prowadzenie firmy wymaga reklamowania oferowanych usług lub towarów. Brak reklamy sprawi, że o ofercie będzie wiedziało niewiele osób. Założenie firmowej strony internetowej jest szczególnie istotne w przypadku tych przedsiębiorców, którzy będą swoje usługi oferować właśnie przez sieć.


Nastawienie na sukces

Zdecydowana większość przedsiębiorców jest nastawiona na odniesienie sukcesu. Choć dążenie do tego nie jest niczym złym, trzeba pamiętać, że sukces nie jest sam w sobie celem. O ten stosunkowo łatwo, zdecydowanie trudniej utrzymać wypracowaną pozycję. Z tego też względu tak ważne jest to, by przedsiębiorca pamiętał, że ważne jest opracowanie planów z myślą o przyszłości.

Jeżeli chcesz odnieść sukces w wybranej branży, to szczegółowo zaplanuj nie tylko drogę, która cię do niego doprowadzi, lecz także określ, co musisz zrobić, by utrzymać swoją pozycję. W ten sposób będziesz miał pewność, że nie popełnisz błędu, który – w najgorszym wypadku – będzie wymagał od ciebie zamknięcia prowadzonej działalności gospodarczej.

Brak korzystania z pomocy doradców to częsty błąd przedsiębiorców

Nikt nie zna się na wszystkim. Wielu przedsiębiorców, głównie z uwagi na koszty, obawia się korzystania z pomocy specjalistów. To duży błąd, który może kosztować wiele. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy ekspertów z poszczególnych dziedzin, np. rachunkowości czy prawa. Rozwiązanie to daje pewność przedsiębiorcy, że będzie mógł skupić się na tym, co najważniejsze – prowadzeniu firmy.

Korzystanie z pomocy specjalistów nie zawsze musi być drogie. Warto pamiętać, że na rynku działa wiele organizacji skoncentrowanych na niesieniu pomocy przedsiębiorcom. Zainteresuj się takimi, by mieć wsparcie na każdym etapie prowadzenia firmy.

Błędy, których nie powinieneś popełnić prowadząc firmę

Młoda firma, która w przyszłości będzie miała szansę na powodzenie to nie tylko firma z pomysłem, mająca dobrze opracowany plan biznesowy i chociaż niewielki kapitał do inwestowania. To także firma, którą dowodzi odpowiednia osoba, czyli przedsiębiorca potrafiący przede wszystkim dobrze zarządzać swoim personelem. W końcu to właśnie pracownicy budują każdą firmę i to w zdecydowanie największej mierze właśnie od nich zależy, czy przedsiębiorstwo osiągnie sukces biznesowy i czy jego klienci będą chętnie do niego wracać oraz polecać tę markę swoim przyjaciołom i znajomym.

Prowadzenie firmy jak spacer po linie nad przepaścią

Zmotywowani pracownicy i dobre zarządzanie finansami to podstawa rentownego przedsiębiorstwa. Każdy kto zastanawia się, jak prowadzić firmę powinien doskonale zdawać sobie sprawę z tego na czym polega prawidłowe prowadzenie działalności. To przede wszystkim odpowiednie podejście do pracowników, umiejętność motywowania ich do pracy, dbanie o morale zespołu oraz obiektywne nagradzanie podwładnych. Ważne jest także zbudowanie atmosfery opartej na zaufaniu i koleżeństwie, dzięki której pracownicy będą chętnie przychodzili do pracy, co znacząco podniesie ich efektywność oraz jakość wykonywanej pracy.

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jak nie popełniać błędów w zarządzaniu firmą. Jednym z podstawowych z nich jest złe delegowanie obowiązków w zespole, co przede wszystkim objawia się nieuczciwym obciążaniem poszczególnych pracowników. Jeśli jeden pracownik wykonuje o wiele więcej obowiązków od innego, a nadal zajmuje takie same stanowisko lub ma takie samo wynagrodzenie co mniej obciążony kolega, to ciężko jest oczekiwać, że będzie on przez dłuższy czas pracował wydajnie. Na pewno w najbliższym czasie poczuje się pokrzywdzony, co może doprowadzić do jego odejścia lub przynajmniej wykonywania obowiązków po łebkach.

Jak prowadzić działalność gospodarczą, jeśli do tej pory nie zarządzaliśmy nigdy większym zespołem ludzi? Dobrze jest udać się na kurs zarządzania oraz w każdym dniu swojej pracy aktywnie słuchać pracowników, negocjować, wcielać ich w procesy podejmowania decyzji, aby czuli odpowiedzialność za wspólne dobro firmy.

Podziel się

6 komentarzy

Norbert Masny

Norbert Masny

Dlatego szukam informacji by ich nie popełniać przez takie artykuły.
Bidek

Bidek

Popraw kwestie prawne i podatkowe za pierwszym razem. Znalezienie błędu i rozwiązanie da nam sukces.
Nazca

Nazca

Unikanie błędów decyduje często o korzyściach, jednak nie zawsze da się wszystko przewidzieć, póki nie zdarzy się to w praktyce, ale czytając o błędach można się na to przygotować.
ZAuta

ZAuta

Błędy, których nie powinieneś popełnić prowadząc firmę. Warto przeczytać ten wpis.
Lena

Lena

Przede wszystkim na samym początku trzeba dużo czytać i być na bieżąco i czytać błędy innych jak powstały i co było tego Powodowem. Na bieżąco trzeba być z wszystkim.
Alien

Alien

Pragnienie firm dowolnej wielkości, formy prawnej i profilu działalności w celu zmniejszenia kosztów operacyjnych i innych kosztów doprowadziło do rozwoju rynku outsourcingu usług księgowych. To dobra propozycja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.