Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4087        SUBSKRYBUJE: 7544
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie przez pracodawcę, Palenie w pracy, Staż pracy a zlecenie, Ubezpieczenie zdrowotne, Ocena okresowa pracownika, CV po angielsku

Błędy, których nie powinieneś popełnić prowadząc firmę

Błędy, których nie powinieneś popełnić prowadząc firmę
Prowadzenie firmy nie jest zadaniem łatwym. Zdecydowana większość przedsiębiorców uczy się na własnych błędach. Jest jednak dość duża pula pomyłek, które najczęściej popełniają osoby dopiero rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej. Na co powinieneś uważać?

Jako przedsiębiorca doskonale wiesz, że formalności to tylko jeden z aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Z tymi miałeś do czynienia na samym początku, rejestrując firmę choćby w CEIDG. Jeżeli zdecydowałeś się na otwarcie firmy, to powinieneś poznać najpopularniejsze błędy popełniane przez przedsiębiorców. Dzięki tej wiedzy możesz poradzić sobie na rynku lepiej niż inni.


Brak biznesplanu

Sukces firmy powinien zostać zbudowany na solidnych podstawach. Biznesplan znacząco ułatwia obranie strategii i wytycza ścieżkę do celów, bo w tym dokumencie można zawrzeć cele firmy (zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe), można również określić, ile pieniędzy stanowi niezbędne minimum, by firma ruszyła.

Ponieważ stworzenie biznesplanu nie jest obowiązkowe (chyba, że przedsiębiorca składa wniosek o kredyt lub dofinansowanie działalności), zdecydowana większość przyszłych przedsiębiorców nie przywiązuje większej uwagi do tego dokumentu. Szkoda, bo dzięki niemu możliwe jest precyzyjne określenie, jak będzie wyglądać działalność gospodarcza i jakie są szanse, że utrzyma się na rynku za  5, 10 czy 20 lat.


Firma, o której wiedzą nieliczni

Nie każdy początkujący przedsiębiorca dysponuje wystarczającą kwotą, by zainwestować w reklamę firmy. Jeżeli nie dysponujesz wystarczającą kwotą gotówki, by opłacić reklamę radiową, prasową czy telewizyjną, to zainwestuj przynajmniej w firmową stronę internetową.

Zdecydowana większość przedsiębiorców zapomina, że prowadzenie firmy wymaga reklamowania oferowanych usług lub towarów. Brak reklamy sprawi, że o ofercie będzie wiedziało niewiele osób. Założenie firmowej strony internetowej jest szczególnie istotne w przypadku tych przedsiębiorców, którzy będą swoje usługi oferować właśnie przez sieć.


Nastawienie na sukces

Zdecydowana większość przedsiębiorców jest nastawiona na odniesienie sukcesu. Choć dążenie do tego nie jest niczym złym, trzeba pamiętać, że sukces nie jest sam w sobie celem. O ten stosunkowo łatwo, zdecydowanie trudniej utrzymać wypracowaną pozycję. Z tego też względu tak ważne jest to, by przedsiębiorca pamiętał, że ważne jest opracowanie planów z myślą o przyszłości.

Jeżeli chcesz odnieść sukces w wybranej branży, to szczegółowo zaplanuj nie tylko drogę, która cię do niego doprowadzi, lecz także określ, co musisz zrobić, by utrzymać swoją pozycję. W ten sposób będziesz miał pewność, że nie popełnisz błędu, który – w najgorszym wypadku – będzie wymagał od ciebie zamknięcia prowadzonej działalności gospodarczej.


Brak korzystania z pomocy doradców

Nikt nie zna się na wszystkim. Wielu przedsiębiorców, głównie z uwagi na koszty, obawia się korzystania z pomocy specjalistów. To duży błąd, który może kosztować wiele. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy ekspertów z poszczególnych dziedzin, np. rachunkowości czy prawa. Rozwiązanie to daje pewność przedsiębiorcy, że będzie mógł skupić się na tym, co najważniejsze – prowadzeniu firmy.

Korzystanie z pomocy specjalistów nie zawsze musi być drogie. Warto pamiętać, że na rynku działa wiele organizacji skoncentrowanych na niesieniu pomocy przedsiębiorcom. Zainteresuj się takimi, by mieć wsparcie na każdym etapie prowadzenia firmy.

Oceń ten wpis
Błędy, których nie powinieneś popełnić prowadząc firmę
Ocena: 4.5, liczba głosów: 21

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.