Nie od dziś wiadomo, że za sukcesem firmy stoją oddani pracownicy. Ponieważ coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę z tego faktu, pojawia się pytanie, jak zdobyć dobrych pracowników? Okazuje się, że nie zawsze trzeba wykładać sporo pieniędzy, by wykształcić profesjonalną kadrę – łatwiejszym, choć nie zawsze korzystniejszym rozwiązaniem, może być nawiązanie współpracy z agencją headhunterską.
Jak działają firmy headhunterskie? Zatrudnienie w nich zdobywają headhunterzy, których praca polega w głównej mierze na znalezieniu cenionych specjalistów, nawiązaniu z nimi kontaktu i skłonieniu ich do zmiany pracodawcy. Większość takich podmiotów działa na polecenie firm zainteresowanych podkupieniem pracowników.
Bo to tańsze rozwiązanie
Nawiązanie współpracy z firmą headhunterską może być szczególnie interesującym rozwiązaniem z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli działać na rynku i którzy liczą na szybki rozwój. Zatrudnienie doświadczonych pracowników wydaje się rozwiązaniem rozsądnym. Jeżeli nie będzie trzeba im tłumaczyć, na czym polegają ich obowiązki, to firma może w krótkim czasie stać się liderem w branży.
Podkupienie pracowników innej firmy, działającej w tej samej branży i chcącej nawiązać współpracę z tymi samymi klientami jest również tanim rozwiązaniem. Pracodawca nie musi inwestować w osoby przyjęte do pracy, nie musi organizować szkoleń i kursów mających podnieść ich umiejętności czy kwalifikacje. Choć rzeczywiście jest to rozwiązanie tańsze, to jednak zdecydowanie można powiedzieć o nim jako o elemencie nieuczciwej konkurencji. Dodatkowo to rozwiązanie mogące pracodawcy przynieść więcej szkody niż pożytku.
Czym kusi nowy pracodawca?
Firmy headhunterskie działające na rynku doskonale wiedzą, jak można skusić pracowników do złożenia wypowiedzenia i rozpoczęcia pracy w innej firmie. Nie zawsze jednak wyższe wynagrodzenie to element, na którym pracownikom zależy najbardziej. Zdarza się, że osoba, z którą rozmawiają, zdecydowanie bardziej ceni sobie możliwość rozwoju czy awansu, dlatego też pracodawcy zainteresowani podkupieniem pracowników powinni oferować znacznie więcej niż tylko wyższe wynagrodzenie.
Choć firma może kusić wieloma dodatkowymi bonusami, możliwością awansu, rozbudowaną ścieżką kariery czy nawet wczasami na koszt pracodawcy, to każdy pracodawca decydujący się na taki krok musi być przygotowany na to, że konkurencja nie próżnuje. Zdarza się, że pracownik przenosi się do firmy, ale na krótko, bo otrzymuje kolejną, intratniejszą niż dotychczas propozycję.
Rozwiązanie, które się (nie)opłaca
Czy nawiązanie współpracy z firmą headhunterską to rozwiązanie, które się opłaca? Wielu pracodawców ma uzasadnione wątpliwości. Zdecydowana większość podkreśla, że to rozwiązanie dobre tylko na chwilę. Bo choć rzeczywiście jest tańsze niż szkolenia zespołu od początku i pozwala na osiągnięcie dobrych wyników finansowych, to jednak jest ryzykowne.
Pracodawcy mogą wyrażać zaniepokojenie tym, że na rynku zaczyna funkcjonować coraz więcej firm headhunterskich. Z drugiej jednak strony to również dobry sposób na sprawdzenie rzetelności i uczciwości podwładnych. Eksperci podkreślają przy tym, że przedsiębiorcy dysponują narzędziami, za pomocą których mogą uchronić się przed odejściem pracownika do konkurencyjnej firmy.
To może Cię również zainteresować