!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Poszukiwanie pracownika

"Podkupię pracowników". Czy to już nieuczciwa konkurencja?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

6 komentarzy

"Podkupię pracowników". Czy to już nieuczciwa konkurencja?
Konkurencja między firmami jest bardzo duża, ale nie wszystkie w grze o klienta stosują zasady fair play. Na rynku działa coraz więcej agencji headhunterskich, których zadaniem jest podkupienie pracowników. Czy należy korzystać z takiego rozwiązania?

Nie od dziś wiadomo, że za sukcesem firmy stoją oddani pracownicy. Ponieważ coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę z tego faktu, pojawia się pytanie, jak zdobyć dobrych pracowników? Okazuje się, że nie zawsze trzeba wykładać sporo pieniędzy, by wykształcić profesjonalną kadrę – łatwiejszym, choć nie zawsze korzystniejszym rozwiązaniem, może być nawiązanie współpracy z agencją headhunterską.

Jak działają firmy headhunterskie? Zatrudnienie w nich zdobywają headhunterzy, których praca polega w głównej mierze na znalezieniu cenionych specjalistów, nawiązaniu z nimi kontaktu i skłonieniu ich do zmiany pracodawcy. Większość takich podmiotów działa na polecenie firm zainteresowanych podkupieniem pracowników.


Bo to tańsze rozwiązanie

Nawiązanie współpracy z firmą headhunterską może być szczególnie interesującym rozwiązaniem z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli działać na rynku i którzy liczą na szybki rozwój. Zatrudnienie doświadczonych pracowników wydaje się rozwiązaniem rozsądnym. Jeżeli nie będzie trzeba im tłumaczyć, na czym polegają ich obowiązki, to firma może w krótkim czasie stać się liderem w branży.

Podkupienie pracowników innej firmy, działającej w tej samej branży i chcącej nawiązać współpracę z tymi samymi klientami jest również tanim rozwiązaniem. Pracodawca nie musi inwestować w osoby przyjęte do pracy, nie musi organizować szkoleń i kursów mających podnieść ich umiejętności czy kwalifikacje. Choć rzeczywiście jest to rozwiązanie tańsze, to jednak zdecydowanie można powiedzieć o nim jako o elemencie nieuczciwej konkurencji. Dodatkowo to rozwiązanie mogące pracodawcy przynieść więcej szkody niż pożytku.


Czym kusi nowy pracodawca?

Firmy headhunterskie działające na rynku doskonale wiedzą, jak można skusić pracowników do złożenia wypowiedzenia i rozpoczęcia pracy w innej firmie. Nie zawsze jednak wyższe wynagrodzenie to element, na którym pracownikom zależy najbardziej. Zdarza się, że osoba, z którą rozmawiają, zdecydowanie bardziej ceni sobie możliwość rozwoju czy awansu, dlatego też pracodawcy zainteresowani podkupieniem pracowników powinni oferować znacznie więcej niż tylko wyższe wynagrodzenie.

Choć firma może kusić wieloma dodatkowymi bonusami, możliwością awansu, rozbudowaną ścieżką kariery czy nawet wczasami na koszt pracodawcy, to każdy pracodawca decydujący się na taki krok musi być przygotowany na to, że konkurencja nie próżnuje. Zdarza się, że pracownik przenosi się do firmy, ale na krótko, bo otrzymuje kolejną, intratniejszą niż dotychczas propozycję.


Rozwiązanie, które się (nie)opłaca

Czy nawiązanie współpracy z firmą headhunterską to rozwiązanie, które się opłaca? Wielu pracodawców ma uzasadnione wątpliwości. Zdecydowana większość podkreśla, że to rozwiązanie dobre tylko na chwilę. Bo choć rzeczywiście jest tańsze niż szkolenia zespołu od początku i pozwala na osiągnięcie dobrych wyników finansowych, to jednak jest ryzykowne.

Pracodawcy mogą wyrażać zaniepokojenie tym, że na rynku zaczyna funkcjonować coraz więcej firm headhunterskich. Z drugiej jednak strony to również dobry sposób na sprawdzenie rzetelności i uczciwości podwładnych. Eksperci podkreślają przy tym, że przedsiębiorcy dysponują narzędziami, za pomocą których mogą uchronić się przed odejściem pracownika do konkurencyjnej firmy.

To może Cię również zainteresować

Headhunter - twój przyjaciel czy wróg?

Podziel się

6 komentarzy

Wichura

Wichura

Niestety czasami to jest nie do sprawdzenia i tak to jest praktykowane.
Jamnik

Jamnik

No różne są praktyki na świecie. Nie zawsze jednak da się temu przeciwdziałać. Najważniejsze sadzę jest bycie fer do wszystkich.
Salamandra

Salamandra

Ten artykuł mnie w wielu tematach uświadomił. Nie miałam pojęcia, że istnieją agencje headhunterskie. Osobiście mi się to nie podoba, ze takie istnieją.
Lunik

Lunik

Jako właściciel firmy potrzeba zatrudnienia nowych pracowników często wydaje się być stała. Może długoletni pracownik opuścił twoją służbę i musisz znaleźć odpowiedni zamiennik. Sprawdzony pracownik dobrą opcją.
Jan

Jan

Dziś ta metoda znajdowania pracowników jest bardzo popularna w dziedzinie małych i średnich przedsiębiorstw. Działa to u nas także ik coraz więcej słyszę u innych.
Maleks

Maleks

Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim największych graczy w branży, którzy posiadają informacje, możliwości finansowe i atrakcje jakie mogą zaproponować takim pracownikom.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.