Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 995        SUBSKRYBUJE: 7258
Tematy, które interesują czytelników:  Zasiłek macierzyński, Wypowiedzenie umowy, Książeczka sanepidowska, Błędy w CV, Szkolenia pracowników

Co to jest restrukturyzacja zatrudnienia?

Co to jest restrukturyzacja zatrudnienia?

Restrukturyzacja zatrudnienia nie jest pojęciem jednoznacznym. Dla wielu pracodawców może oznaczać coś innego: o ile jedni uznają ją za możliwość wdrożenia grupowych zwolnień w firmie, o tyle inni mogą rozumieć przez nią skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia.

Firma, która się rozwija, potrzebuje pracowników. Przedsiębiorca decydujący się na stworzenie nowego stanowiska pracy jest najczęściej pełen optymizmu, bo jego firma jest w coraz lepszej kondycji. Gdy jednak pojawiają się problemy i są one trwałe, może on zadawać sobie pytanie, czy nie jest konieczna restrukturyzacja zatrudnienia. W zależności od wielkości firmy, liczby zleceń, oszczędności i zobowiązań, realizacja takiego planu może okazać się koniecznością.

Czym jest restrukturyzacja zatrudnienia? Dla każdego pracodawcy to pojęcie może znaczyć coś innego. O ile część przedsiębiorców uzna, że oznacza ona zwolnienia grupowe, o tyle część przez to pojęcie rozumie współpracę z agencją pracy tymczasowej i korzystanie z jej zasobów. Każde z tych stwierdzeń może być poprawną odpowiedzią, bo nie ma jednej definicji tego terminu.


Ograniczenie zatrudnienia, czyli…

Zdecydowana większość firm działających na rynku w czasach niespokojnych gospodarczo decyduje się na ograniczenie zatrudnienia. W takiej sytuacji poszczególne działy nie są wspomagane pracą dodatkowych rąk, nie są też przyjmowani kolejni specjaliści, którzy mogliby pracować na rzecz rozwoju przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie jest najpopularniejsze, bo pozwala na poczynienie znacznych oszczędności w firmowym budżecie. Przedsiębiorca, który nie zatrudnia, nie musi obawiać się o koszty zatrudnienia. Na te składa się nie tylko pensja otrzymywana przez pracownika, lecz także podatki czy składki. Te drugie należy odprowadzać do ZUS.

Ograniczenie zatrudnienia wiąże się również z tym, że pracodawcy nie przeprowadzają rozmów kwalifikacyjnych i nie dają ogłoszeń o pracę. Gdy pojawia się konieczność zatrudnienia pracownika, większość zdaje się na agencje pracy. To praktyczne i oszczędne rozwiązanie – wszelkimi formalnościami zajmują się specjaliści, a pracodawca nie musi dokładać swoim podwładnym dodatkowych obowiązków.

To Cię powinno też zainteresować: Zwolnienia grupowe - co warto wiedzieć?


Gdy firma wstrzymuje rekrutację

Zwolnienia w firmie lub niepowstawanie nowych miejsc pracy mogą negatywnie odczuć pracownicy. W takiej sytuacji są oni najczęściej obarczani dodatkowymi zajęciami. Otrzymują więcej obowiązków, bo na miejsca zwolnionych nie są zatrudniani nowi. Ewentualna poprawa w firmie i więcej zamówień niż dotychczas również nie muszą oznaczać, że pracownicy automatycznie zostaną odciążeni z części obowiązków – wówczas niezbędne jest przeprowadzenie rekrutacji. Ta może trwać zarówno kilka dni, jak i kilkanaście tygodni – wszystko zależy od stanowisk, na jakie rekrutować będzie pracodawca.

Dokładanie pracownikom dodatkowych obowiązków nie jest na dłuższą metę rozwiązaniem dobrym. W takim przypadku zachodzi prawdopodobieństwo, że nie będą oni wydajni. Przemęczenie negatywnie wpływa na sposób postrzegania przez pracownika pracy, może też być powodem braku skupienia na wykonywanych czynnościach.


Elastyczne rozwiązanie. To dobry wybór?

Restrukturyzację zatrudnienia można też rozumieć jako zatrudnianie pracowników w sposób elastyczny. Dotyczy to wszystkich firm, choć najczęściej na takie rozwiązanie decydują się te, które działają wyłącznie w trakcie sezonu letniego czy zimowego. Taka restrukturyzacja sprawia, że pracodawca może zaoszczędzić na kosztach zatrudnienia podwładnych.

Elastyczne zatrudnianie pracowników może być też rozumiane jako rozwiązanie doraźne. Wówczas sprawdza się np. gdy firma ma sezonowy wzrost pracy.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.