Pracodawca - prawa i obowiązki

Co to jest restrukturyzacja zatrudnienia?

20 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

8 komentarzy
Co to jest restrukturyzacja zatrudnienia?
Restrukturyzacja zatrudnienia nie jest pojęciem jednoznacznym. Dla wielu pracodawców może oznaczać coś innego: o ile jedni uznają ją za możliwość wdrożenia grupowych zwolnień w firmie, o tyle inni mogą rozumieć przez nią skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia.

Firma, która się rozwija, potrzebuje pracowników. Przedsiębiorca decydujący się na stworzenie nowego stanowiska pracy jest najczęściej pełen optymizmu, bo jego firma jest w coraz lepszej kondycji. Gdy jednak pojawiają się problemy i są one trwałe, może on zadawać sobie pytanie, czy nie jest konieczna restrukturyzacja zatrudnienia. W zależności od wielkości firmy, liczby zleceń, oszczędności i zobowiązań, realizacja takiego planu może okazać się koniecznością.

Czym jest restrukturyzacja zatrudnienia? Dla każdego pracodawcy to pojęcie może znaczyć coś innego. O ile część przedsiębiorców uzna, że oznacza ona zwolnienia grupowe, o tyle część przez to pojęcie rozumie współpracę z agencją pracy tymczasowej i korzystanie z jej zasobów. Każde z tych stwierdzeń może być poprawną odpowiedzią, bo nie ma jednej definicji tego terminu.

Ograniczenie zatrudnienia, czyli…

Zdecydowana większość firm działających na rynku w czasach niespokojnych gospodarczo decyduje się na ograniczenie zatrudnienia. W takiej sytuacji poszczególne działy nie są wspomagane pracą dodatkowych rąk, nie są też przyjmowani kolejni specjaliści, którzy mogliby pracować na rzecz rozwoju przedsiębiorstwa. o rozwiązanie jest najpopularniejsze, bo pozwala na poczynienie znacznych oszczędności w firmowym budżecie.

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia, nie musi obawiać się o koszty zatrudnienia. A na to składają się nie tylko pensja otrzymywana przez pracownika, lecz także podatki czy składki. Te drugie należy odprowadzać do ZUS. W 2020 r. rząd podniósł płacę minimalną do 2600 zł, co jest znaczną różnicą i oznacza jeszcze wyższe koszty ponoszone przez pracodawcę. Jak to wyglądało w ostatnich latach, możemy prześledzić na podstawie poniższej tabeli.

Koszty <a href=zatrudnienia pracownika 2018 i 2019 - infografika" src="https://www.aplikuj.pl/userfiles/_CMS_/porady/droga.jpg" style="width: 1000px; height: 750px;" />

Źródło: https://droga-do.pl/koszty-zatrudnienia-pracownika/

Ograniczenie zatrudnienia wiąże się również z tym, że pracodawcy nie przeprowadzają rozmów kwalifikacyjnych i nie dają ogłoszeń o pracę. Gdy pojawia się konieczność zatrudnienia pracownika, większość zdaje się na agencje pracy. Taka restrukturyzacja firmy to praktyczne i oszczędne rozwiązanie – wszelkimi formalnościami zajmują się specjaliści, a pracodawca nie musi dokładać swoim podwładnym dodatkowych obowiązków.

Szukasz pracy?
Dodana

Specjalista ds. Sprzedaży

PROAL

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Kierownik budowy

FIRMA BUDOWLANA ROBERT LICHOSYT

  • 5 000-8 000 zł / mc
  • Sucha Beskidzka
Dodana

Sortowanie pustych skrzynek - Bez angielskiego

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • 13-15 € / mc
  • Holandia
Dodana

Gdy firma wstrzymuje rekrutację

Zwolnienia w firmie lub niepowstawanie nowych miejsc pracy mogą negatywnie odczuć pracownicy. Gdy rekrutacje nowych osób zostają wstrzymane, są oni najczęściej obarczani dodatkowymi zajęciami. Otrzymują więcej obowiązków, bo na miejsca zwolnionych nie są zatrudniani nowi. Ewentualna poprawa rentowności i więcej zamówień niż dotychczas również nie muszą oznaczać, że pracownicy automatycznie zostaną odciążeni z części obowiązków – wówczas niezbędne jest przeprowadzenie rekrutacji. Ta może trwać zarówno kilka dni, jak i kilkanaście tygodni – wszystko zależy od stanowisk, na jakie rekrutować będzie pracodawca.

Zapamiętaj!
Dokładanie pracownikom coraz więcej dodatkowych obowiązków nie jest na dłuższą metę rozwiązaniem dobrym. Nadmiar zadań szybko może sprawić, że nie będą oni wydajni. Przemęczenie negatywnie wpływa na sposób postrzegania przez pracownika pracy, może też być powodem wypalenia zawodowego i braku skupienia na wykonywanych czynnościach.

Elastyczne rozwiązanie. To dobry wybór?

Restrukturyzację zatrudnienia można też rozumieć jako zatrudnianie pracowników w sposób elastyczny. Dotyczy to wszystkich firm, choć najczęściej na takie rozwiązanie decydują się te, które działają wyłącznie w trakcie sezonu letniego czy zimowego. Taka restrukturyzacja przedsiębiorstwa sprawia, że pracodawca może zaoszczędzić na kosztach zatrudnienia podwładnych.

Elastyczne zatrudnianie pracowników, ze wsparciem agencji pracy, może być też rozumiane jako rozwiązanie doraźne. Wówczas sprawdza się np. gdy firma ma sezonowy wzrost pracy.

Restrukturyzacja zatrudnienia w firmie

Przyczyn, dla których niezbędna jest restrukturyzacja zakładu pracy, jest bardzo dużo. Najczęściej konieczność ta pojawia się, gdy trzeba poszukać oszczędności. Wówczas opiera się ona przede wszystkim na zmniejszeniu kosztów pracy, a zwłaszcza wynagrodzeń dla pracowników. W najgorszym wypadku konieczna jest restrukturyzacja zatrudnienia, czyli rozwiązanie umów o pracę lub dokonanie wypowiedzeń, które zmieniają warunki płacy i pracy.

Tego typu działania przedsiębiorcy wiążą się z dużym ryzykiem prawnym oraz ryzykiem pozaprawnym. Większość kwestii związanych ze zwolnieniami grupowymi jest określonych w Kodeksie pracy. Przepisy nakładają na pracodawcę szereg obowiązków i restrykcji, których celem jest ochrona pracownika.

Restrukturyzacja firmy a pracownicy to kwestia, która wzbudza najwięcej obaw. Niestety nie da się przeprowadzić zmian w taki sposób, aby nikt nie ucierpiał. Jeśli jest taka konieczność, pracodawca może dokonać zwolnień grupowych, jednak istnieją wyjątki, które powodują wykluczenie możliwości rozwiązania umowy. Warto pamiętać, że Kodeks pracy to nie wszystko, ponieważ kompleksowe regulacje dotyczące zwolnień pracowników znajdują się także orzecznictwie sądów oraz m.in. w ustawie z dnia 13 marca 2003 roku o szczegółowych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami z przyczyn, które nie dotyczą pracowników – potocznie ustawa nazywana jest ustawą o zwolnieniach grupowych.

Video

Restrukturyzacja w firmie to niekoniecznie zwolnienia grupowe – czasem pracodawca decyduje się tylko na wstrzymanie rekrutacji. Wówczas obecni pracownicy mają więcej obowiązków za to samo wynagrodzenie, ale nikt nie zostaje zwolniony. Na dłuższą metę rozwiązanie to nie jest najlepsze, ponieważ spada wydajność pracowników, a to odbija się na dochodach firmy.

Jedną z często stosowanych form restrukturyzacji jest wprowadzenie elastycznego czasu pracy – pozwala to na pewne oszczędności, ale jest rozwiązaniem doraźnym, sprawdzającym się w firmach, w których ilość pracy zwiększa się sezonowo. Rodzaj działań restrukturyzacyjnych zależy w dużej od prowadzonej działalności oraz kondycji firmy.

To może Cię również zainteresować

Zwolnienia grupowe - co warto wiedzieć?

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega restrukturyzacja zatrudnienia?

W przypadku problemów z rentownością firmy pracodawca musi podjąć kroki w kierunku naprawy sytuacji. Restrukturyzacja zatrudnienia ma na celu zaoszczędzenie kosztów pracowniczych i wiąże się ze zmianami kadrowymi: wstrzymaniem rekrutacji, zwalnianiem indywidualnym lub grupowym, zmianami warunków zatrudnienia (np. przeniesienie z pełnego na część etatu).

Jak przeprowadzić restrukturyzację zatrudnienia w firmie?

Wszystko zależy od danej sytuacji. Pracodawca powinien przeanalizować możliwe rozwiązania i wybrać najlepsze, jakie pozwolą zaoszczędzić część budżetu, a zarazem pozwolą firmie nadal wydajnie funkcjonować. Można zdecydować się na elastyczne zatrudnienie (zależne od sezonu), nowy podział obowiązków, tymczasowe zmniejszenia pensji, zwolnienia i tym podobne.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Slavia

Slavia

Ograniczenie zatrudnienia to dla mnie jako osoby bezrobotnej kolejny cios. Mniej miejsc pracy oznacza, że jest mniejsza szansa na dobrą pracę. Mam nadzieję, że to tylko tymczasowa sytuacja i gospodarka szybko się odbuduje, a ilość miejsc pracy zwiększy się.
miska

miska

Jako pracodawca, rozumiem, że restrukturyzacja to konieczność w obliczu trudności gospodarczych. Zdarza się, że trzeba podjąć decyzję o zwolnieniu pracowników. W takim przypadku ważne jest jednak przeprowadzenie tego procesu w sposób sprawiedliwy i bezpieczny dla pracowników.
Robert

Robert

Ja jako osoba szukająca pracy jestem zaniepokojona ograniczeniem zatrudnienia. To oznacza, że jest mniej miejsc pracy, a to oznacza, że łatwiej jest pozostać bezrobotnym. Mam tylko nadzieję, że zadecyzują o tym dobrze i to nie wpłynie również negatywnie na gospodarkę.
Duda

Duda

Ja uważam, że restrukturyzacja zatrudnienia może być strasznie stresująca dla pracowników. Często to oni muszą zapłacić za błędy zarządu. To dobry pomysł, żeby przedsiębiorcy zastanowili się dwukrotnie, zanim podjętną decyzję o ograniczeniu zatrudnienia.
Justyna

Justyna

Temat bardzo na czasie w obecnej sytuacji panstwowej godpodarczej. Przede wszystkim jak nie zaszkodzić pracownikowi. Na co zwracać uwagę przy rozwiazywaniu stosunku pracy
Witek

Witek

Restrukturyzacja zatrudnienia - jak przeprowadzić proces zwolnień wśród pracowników. Czasami taki proces jest koniecznością. Wypowiadając pracownikowi umowę z powodu restrukturyzacji zatrudnienia, pracodawca powinien wskazać, jakimi posłużył się kryteriami ...
Roman

Roman

Interesujący temat. Restrukturyzacja zatrudnienia nie jest pojęciem jednoznacznym... Czasami jest to zamierzone działanie pracodawcy...gdy szuka oszczędności... Kto chce więcej wiedzieć o tym temacie, niech przeczyta ten artykuł.
Pelikan

Pelikan

Dobrą praktyką jest przyjęcie procedury monitorowania w celu zarejestrowania cech osobistych, takich jak rasa i płeć wnioskodawców i nominowanych. Zasady są jasne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.