Osoby otrzymujące wypowiedzenie z firmy różnie reagują na fakt, że właśnie stały się osobami bezrobotnymi. Część natychmiast szuka innej posady, część kieruje swoje kroki do najbliższego urzędu pracy, jeszcze inni starają się znaleźć pozytywne strony takiej sytuacji. Ale są również tacy, dla których wypowiedzenie jest chwilą, gdy biorą życie we własne ręce i myślą o tym, by rozpocząć działać na własną rękę.
Założenie firmy może być świetnym planem na życie. By jednak potencjalny przedsiębiorca nie zakończył prowadzenia działalności gospodarczej na minusie, niezbędne jest dokładne opracowanie planu działania firmy, czyli sporządzenie biznesplanu. Jeszcze wcześniej konieczne jest określenie, czym będzie się zajmować stworzone przez niego przedsiębiorstwo. I tu najczęściej pojawia się problem, bo okazuje się, że część osób nie ma pomysłu na własną firmę.
Hobby – najlepszy pomysł
Nie każdy pracownik je ma, nie każdy zadbał o to, by je rozwijać. Hobby, bo o nim mowa, może być świetnym punktem wyjścia dla stworzenia koncepcji firmy. Jeżeli jesteś osobą posiadającą zainteresowania, to powinieneś wiedzieć, że mogą być one twoim stałym zajęciem. W takim przypadku masz również przewagę nad innymi osobami, bo twoje codzienne zajęcie będzie twoją pasją, nie tylko źródłem pieniędzy.
Choć założenie firmy opartej na swoim hobby jest świetnym pomysłem, nie można zapomnieć, że takie rozwiązanie ma też minusy. Może się zdarzyć, że zajęcie wykonywane na co dzień jako praca, nie tylko hobby, przestaje być interesujące, a zaczyna być monotonne. Warto wziąć pod uwagę taką możliwość, bo szansa na to, że tak właśnie się stanie, jest duża.
Inspiruj się pracą innych
Gdy okryta zostaje nisza, to automatycznie wypełniają ją osoby zainteresowane zarobieniem szybko pieniędzy. Jeżeli nie masz pomysłu na własny biznes, to powinieneś sprawdzić, co w ostatnim czasie zrobiło się modne i popularne. W ten sposób możesz zainwestować pieniądze bez obawy o to, że inwestycja się nie zwróci. Ale i takie rozwiązanie nie jest pozbawione słabych stron.
Nisze dość szybko przestają być niszami. Pojawianie się na rynku kolejnych firm zorientowanych na działanie w tej samej branży może spowodować, że w rzeczywistości będziesz musiał liczyć się z dużą konkurencją. W efekcie zyski mogą być niższe, bo konkurencyjne firmy mogą obniżać ceny za usługi lub produkty, by przyciągnąć jak największą grupę zainteresowanych.
A może franczyza?
Jeszcze innym rozwiązaniem może być zainteresowanie się franczyzą. Co to takiego? To specyficzny system sprzedaży dóbr lub usług, polegający na zależności między indywidualnym franczyzobiorcą a franczyznodawcą, czyli pomysłodawcą. Przedsiębiorca decydujący się na sięgnięcie po takie rozwiązanie, prowadzi działalność zgodnie z założeniami podmiotu odpowiedzialnego za opracowanie koncepcji i jej wdrożenie na rynek.
W Polsce franczyza rozwija się od lat 90. ubiegłego wieku. Dziś osoby zainteresowane prowadzeniem biznesu na takiej zasadzie, mają w czym wybierać – czekają tysiące pomysłów na działalność gospodarczą. By jednak takie rozwiązanie było opłacalne, osoba zainteresowana powinna dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez franczyznodawcę.
To może Cię również zainteresować