Skąd wziąć pomysł na swój biznes?

Skąd wziąć pomysł na swój biznes?
Założenie firmy zajmuje mniej niż kilka godzin. W ciągu jednego dnia z bezrobotnego można zatem stać się przedsiębiorcą. Ale by firma osiągnęła sukces i utrzymała się na rynku, niezbędne jest opracowanie dobrego planu działania. Pomysł jest kluczową sprawą.

Osoby otrzymujące wypowiedzenie z firmy różnie reagują na fakt, że właśnie stały się osobami bezrobotnymi. Część natychmiast szuka innej posady, część kieruje swoje kroki do najbliższego urzędu pracy, jeszcze inni starają się znaleźć pozytywne strony takiej sytuacji. Ale są również tacy, dla których wypowiedzenie jest chwilą, gdy biorą życie we własne ręce i myślą o tym, by rozpocząć działać na własną rękę.

Założenie firmy może być świetnym planem na życie. By jednak potencjalny przedsiębiorca nie zakończył prowadzenia działalności gospodarczej na minusie, niezbędne jest dokładne opracowanie planu działania firmy, czyli sporządzenie biznesplanu. Jeszcze wcześniej konieczne jest określenie, czym będzie się zajmować stworzone przez niego przedsiębiorstwo. I tu najczęściej pojawia się problem, bo okazuje się, że część osób nie ma pomysłu na własną firmę.


Hobby – najlepszy pomysł

Nie każdy pracownik je ma, nie każdy zadbał o to, by je rozwijać. Hobby, bo o nim mowa, może być świetnym punktem wyjścia dla stworzenia koncepcji firmy. Jeżeli jesteś osobą posiadającą zainteresowania, to powinieneś wiedzieć, że mogą być one twoim stałym zajęciem. W takim przypadku masz również przewagę nad innymi osobami, bo twoje codzienne zajęcie będzie twoją pasją, nie tylko źródłem pieniędzy.

Choć założenie firmy opartej na swoim hobby jest świetnym pomysłem, nie można zapomnieć, że takie rozwiązanie ma też minusy. Może się zdarzyć, że zajęcie wykonywane na co dzień jako praca, nie tylko hobby, przestaje być interesujące, a zaczyna być monotonne. Warto wziąć pod uwagę taką możliwość, bo szansa na to, że tak właśnie się stanie, jest duża.


Inspiruj się pracą innych

Gdy okryta zostaje nisza, to automatycznie wypełniają ją osoby zainteresowane zarobieniem szybko pieniędzy. Jeżeli nie masz pomysłu na własny biznes, to powinieneś sprawdzić, co w ostatnim czasie zrobiło się modne i popularne. W ten sposób możesz zainwestować pieniądze bez obawy o to, że inwestycja się nie zwróci. Ale i takie rozwiązanie nie jest pozbawione słabych stron.

To Cię powinno też zainteresować: Franczyza w Polsce - wady i zalety

Nisze dość szybko przestają być niszami. Pojawianie się na rynku kolejnych firm zorientowanych na działanie w tej samej branży może spowodować, że w rzeczywistości będziesz musiał liczyć się z dużą konkurencją. W efekcie zyski mogą być niższe, bo konkurencyjne firmy mogą obniżać ceny za usługi lub produkty, by przyciągnąć jak największą grupę zainteresowanych.


A może franczyza?

Jeszcze innym rozwiązaniem może być zainteresowanie się franczyzą. Co to takiego? To specyficzny system sprzedaży dóbr lub usług, polegający na zależności między indywidualnym franczyzobiorcą a franczyznodawcą, czyli pomysłodawcą. Przedsiębiorca decydujący się na sięgnięcie po takie rozwiązanie, prowadzi działalność zgodnie z założeniami podmiotu odpowiedzialnego za opracowanie koncepcji i jej wdrożenie na rynek.

W Polsce franczyza rozwija się od lat 90. ubiegłego wieku. Dziś osoby zainteresowane prowadzeniem biznesu na takiej zasadzie, mają w czym wybierać – czekają tysiące pomysłów na działalność gospodarczą. By jednak takie rozwiązanie było opłacalne, osoba zainteresowana powinna dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez franczyznodawcę.

Oceń ten wpis
Skąd wziąć pomysł na swój biznes?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Bartosz
2019-12-11, 10:20
Możesz założyć własną firmę od zera, ponieważ robią to inni skutecznie. Wiele pomysłów można pozyskać po burzy mózgu czy też w artykułach i na forach oraz grupach. Trzeba pomyśleć nad tym. Z pewnością znajdzie się coś dla siebie.
Piotr
2019-05-25, 15:54
Założenie własnej firmy to żadna sztuka. Ale każdy kto założy pragnie, aby zysk był z prowadzenie firmy. Bardzo ważny jest pomysł na swój biznes....
xxx78
2019-05-03, 14:12
Franczyza jak już też nie jest zła. Pomysłów może być wiele i najlepsze korzyści ma firma jaka lokalnie jest lepsza od konkurencji lub działa w specjalnej niszowej branży.
Sylwester Matuszny
2019-04-19, 08:47
Można skorzystać z wielu pomysłów w sieci zamieszczanych w takich artykułach. Najlepiej jednak znaleźć patenty, które pomogą w rozwoju firmy i są ciekawe dla odbiorców.
Dukat
2019-04-02, 16:47
Wiele jest w sieci stronę gdzie można poczytać op światowych pomysłach. Franczyza może też jest dobra ale to też wymaga jak wszystko posiadanie środków na start i zabezpieczenia.
Klara
2017-07-13, 09:04
Trzeba przeszukać sieć i znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Ja znalazłam informację, że nest bank szuka osób chętnych na otwieranie nowych placówek.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.