Rodzaje urlopów

Umowa na czas określony czy na czas wykonywania określonej pracy?

12 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

7 komentarzy
Umowa na czas określony czy na czas wykonywania określonej pracy?
Zrozum różne aspekty umów o pracę - od ograniczeń umów na czas określony do praw pracowników w ciąży. Dowiedz się więcej o wypowiedzeniu i umowach na czas nieokreślony

Podstawową kwestią jest to, że ustawodawca dokładnie wskazał, kiedy pracodawca jest zobowiązany zaoferować swojemu podwładnemu umowę o pracę. Mowa tu o sytuacji, w której zostaje nawiązany stosunek pracy. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy ma to miejsce wówczas, gdy pracownik zobowiązuje się do „wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”.

Gdy mowa o umowie o pracę, to nie można zapomnieć, że polski ustawodawca przewidział możliwość zdecydowania się przez strony na podpisanie umów o różnym czasie ich trwania: na czas określony, nieokreślony lub na czas wykonywania określonej pracy. To, którą z nich strony wybiorą, powinno zależeć od rodzaju pracy czy potrzeb pracodawcy.

Umowa na czas określony wciąż popularna

Współcześnie często zestawia się umowę o pracę z innymi rodzajami umów, jakie mogą podpisać zainteresowane strony. Ponieważ umowa o pracę chroni pracownika w najpełniejszy sposób, pracodawcy często próbują ominąć przepisy. Ci, którzy zatrudniają zgodnie z literą prawa powinni pamiętać, że mogą przetestować umiejętności pracownika. Umowa na czas określony sprawdza się w tej roli świetnie.

Umowa o pracę na czas określony jest o tyle korzystna (z punktu widzenia pracodawcy), że może zostać rozwiązana zarówno za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem, jak i bez zachowania okresu wypowiedzenia. W odróżnieniu jednak od umowy o pracę na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia jest krótszy. Oznacza to, że z pracownikiem można rozstać się szybciej, jeżeli nie spełni on oczekiwań i nie będzie potrafił sprostać zadaniom przed nim stawianym.

Kiedy podpisać umowę na czas wykonywania określonej pracy?

Szukasz pracy?

Pracownik fizyczny do rozładunku kontenerów

Domino Polska Sp. z o. o.

  • Bieruń
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • Tarnów
Dodana

Młodszy Inspektor - Psycholog

Straż Miejska m. st. Warszawy

  • Warszawa
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • 4 500-5 500 zł / mc
  • Kraków
Dodana

Umowa na czas wykonywania określonej pracy jest mniej popularna niż wyżej omówiona umowa o pracę na czas określony. Wszystko dlatego, że sytuacji, w których jej podpisanie jest uzasadnione jest stosunkowo niewiele. Zasadniczo, taką umowę pracodawcy podpisują z kandydatem wówczas, gdy nie są w stanie przewidzieć, ile czasu zajmie mu wykonanie powierzonych zadań służbowych.

Ten rodzaj umowy stosują najczęściej ci pracodawcy, którzy oferują zatrudnienie przy pracach sezonowych. Jak wynika z samej nazwy, w takiej umowie nie pojawia się data jej rozwiązania, lecz informacja o tym, że dokument przestanie strony obowiązywać wówczas, gdy pracownik skończy wykonywać powierzoną mu pracę.

Znajomość praw i zasad dotyczących umów o pracę w Polsce jest kluczowa dla ochrony Twoich praw jako pracownika.

Która umowa jest korzystniejsza?

Trudno porównać omówione umowy i jednoznacznie wskazać, która z nich jest korzystniejsza z punktu widzenia pracownika czy pracodawcy. Dzieje się tak dlatego, że mają one zastosowanie w różnych sytuacjach. Warto przy tym pamiętać, że druga z nich (czyli umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy) faktycznie jest stosowana rzadziej. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ostatnim czasie zapowiadało też, że zajmie się kwestią tych umów i usunie z Kodeksu pracy umowę o pracę na czas wykonywania określonej pracy.

Limit umów na czas określony

Pracownicy powinni być świadomi, że prawo pracy w Polsce określa limit umów na czas określony, które mogą podpisać z tym samym pracodawcą. Po podpisaniu trzech umów na czas określony, każda kolejna umowa zawarta z tym samym pracodawcą staje się automatycznie umową na czas nieokreślony. Jest to zabezpieczenie mające na celu zapewnienie stabilności zatrudnienia i ochrony pracownika przed niesprawiedliwymi praktykami zatrudnienia.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

W przypadku wypowiedzenia umowy na czas określony, pracodawca musi przestrzegać określonego okresu wypowiedzenia. W zależności od długości zatrudnienia, okres ten może wynosić od dwóch tygodni do trzech miesięcy. To ważne prawo, które pozwala pracownikom na przygotowanie się do zmiany pracy i daje im wystarczająco dużo czasu na znalezienie nowego zatrudnienia.

Ciąża podczas umowy na czas określony

Przepisy prawne w Polsce zapewniają szczególną ochronę pracownicom w ciąży, również podczas trwania umowy na czas określony. W przypadku potwierdzenia ciąży podczas trwania umowy na czas określony, umowa ta nie może zostać wypowiedziana przez pracodawcę. Jest to ważne prawo, które gwarantuje bezpieczeństwo i stabilność pracownikom oczekującym dziecka, niezależnie od rodzaju umowy, na jakiej są zatrudnieni.

Rodzaj umowy Okres wypowiedzenia Ograniczenia Specjalne zabezpieczenia prawne
Umowa na czas określony Krótki Maksymalnie 33 miesiące Brak
Umowa na czas nieokreślony Dłuższy Brak Brak
Umowa na czas wykonywania określonej pracy Brak Maksymalnie 3 lata Brak
Umowa na czas określony (w ciąży) Krótki Maksymalnie 33 miesiące Tak

Podsumowanie

Artykuł omawia istotne kwestie związane z umowami o pracę w kontekście polskiego prawodawstwa. Wyjaśniono tutaj zasady dotyczące umów o pracę na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy, a także poruszono temat limitu umów na czas określony. Omówiono również aspekty związane z zawarciem i rozwiązaniem umowy, w tym okres próbny i procedurę wypowiedzenia. Dodatkowo, artykuł zawiera informacje o specyfice umowy na czas nieokreślony oraz prawach pracownicy w ciąży w kontekście umowy na czas określony. Ważne jest, aby każdy pracownik znał swoje prawa i obowiązki, a także był świadomy konsekwencji rozwiązania umowy. Bez względu na rodzaj umowy, pamiętaj o istotności przestrzegania przepisów dotyczących umów o pracę, aby chronić swoje prawa i interesy.

To może Cię również zainteresować

Umowa na czas określony

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są limity dla umów na czas określony w Polsce?

Możesz podpisać z tym samym pracodawcą maksymalnie trzy umowy na czas określony w ciągu 33 miesięcy.

Jak wygląda proces wypowiedzenia umowy na czas określony?

Umowę na czas określony można wypowiedzieć z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia.

Czym jest okres próbny w umowie o pracę?

Okres próbny to czas, w którym pracodawca ocenia umiejętności pracownika przed podpisaniem długoterminowej umowy.

Jakie są zalety umowy na czas nieokreślony?

Umowa na czas nieokreślony daje większą stabilność pracy i dłuższy okres wypowiedzenia.

Czy są jakieś specjalne zabezpieczenia dla pracowników w ciąży pracujących na podstawie umowy na czas określony?

Tak, w Polsce pracownicy w ciąży mają dodatkowe prawa i zabezpieczenia, nawet jeśli są zatrudnieni na podstawie umowy na czas określony.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

7 komentarzy

ruda

ruda

Zostało tutaj wszystko dobrze napisane. To wszystko ma znaczenie w knkretnej sytuacji.
Piper

Piper

Niby się mało to różni a jednak zupełny zonk! Najważniejsze to sprawdzić się w pracy to awans na lepsze umowy będzie tylko kwestią czasu.
Tytus

Tytus

Bardzo jestem ciekawy co teraz się w tym zakresie zmieni z takimi umowami, że niby to nie mają już śmieciówki? Kiedy to jakoś pierwsza połowa 20?
Stefan

Stefan

Bardzo dużo pracodawców zawiera umowy o pracę na czas określony. Liczą, że wtedy pracownik będzie wykonywał jak najlepiej pracę, bo będzie mu zależało na tym, aby umowa została przedłużona. Tak jak Patryk napisał, taka umowa jest i tak lepsza niż umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Kto jest zatrudniony na umowie o pracę na czas wykonywania określonej pracy - to chyba niedługo takiej umowy nie będzie?
mgr

mgr

Istnieje wiele powodów, które mogą motywować pracowników do korzystania z polityki urlopowej. Urlop to podstawowe prawo przysługujące każdemu zatrudnionemu i to jest ważne.
Pama

Pama

Z prawnego punktu widzenia istnieje tylko kilka rodzajów urlopów, które firmy muszą zapewnić - a nawet wtedy większość z nich dotyczy tylko kwalifikujących się pracodawców.
Patryk Firlej

Patryk Firlej

Umowa na czas określony sadze jest lepsza niż umowy cywilno-prawne takie jak o dzieło czy zlecenie. W sumie pracując w danej firmie na etat dalej można korzystać z zatrudnienia u innych gdy da się to zrobić.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.