Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30058        SUBSKRYBUJE: 7178
Tematy, które interesują czytelników:  Wypalenie zawodowe, Obliczanie stażu pracy, Zwolnienie z obowiązków

Umowa na czas określony czy na czas wykonywania określonej pracy?

Umowa na czas określony czy na czas wykonywania określonej pracy?
Pracodawca zatrudniający pracowników powinien pamiętać, że w niektórych sytuacjach wskazanych w Kodeksie pracy ma on obowiązek zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę. Kiedy można zaproponować swojemu przyszłemu podwładnemu umowę na czas określony, kiedy zaś na czas wykonywania określonej pracy?

Podstawową kwestią jest to, że ustawodawca dokładnie wskazał, kiedy pracodawca jest zobowiązany zaoferować swojemu podwładnemu umowę o pracę. Mowa tu o sytuacji, w której zostaje nawiązany stosunek pracy. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy ma to miejsce wówczas, gdy pracownik zobowiązuje się do „wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”.

Gdy mowa o umowie o pracę, to nie można zapomnieć, że polski ustawodawca przewidział możliwość zdecydowania się przez strony na podpisanie umów o różnym czasie ich trwania: na czas określony, nieokreślony lub na czas wykonywania określonej pracy. To, którą z nich strony wybiorą, powinno zależeć od rodzaju pracy czy potrzeb pracodawcy.


Umowa na czas określony wciąż popularna

Współcześnie często zestawia się umowę o pracę z innymi rodzajami umów, jakie mogą podpisać zainteresowane strony. Ponieważ umowa o pracę chroni pracownika w najpełniejszy sposób, pracodawcy często próbują ominąć przepisy. Ci, którzy zatrudniają zgodnie z literą prawa powinni pamiętać, że mogą przetestować umiejętności pracownika. Umowa na czas określony sprawdza się w tej roli świetnie.

Umowa o pracę na czas określony jest o tyle korzystna (z punktu widzenia pracodawcy), że może zostać rozwiązana zarówno za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem, jak i bez zachowania okresu wypowiedzenia. W odróżnieniu jednak od umowy o pracę na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia jest krótszy. Oznacza to, że z pracownikiem można rozstać się szybciej, jeżeli nie spełni on oczekiwań i nie będzie potrafił sprostać zadaniom przed nim stawianym.


Kiedy podpisać umowę na czas wykonywania określonej pracy?

Umowa na czas wykonywania określonej pracy jest mniej popularna niż wyżej omówiona umowa o pracę na czas określony. Wszystko dlatego, że sytuacji, w których jej podpisanie jest uzasadnione jest stosunkowo niewiele. Zasadniczo, taką umowę pracodawcy podpisują z kandydatem wówczas, gdy nie są w stanie przewidzieć, ile czasu zajmie mu wykonanie powierzonych zadań służbowych.

Ten rodzaj umowy stosują najczęściej ci pracodawcy, którzy oferują zatrudnienie przy pracach sezonowych. Jak wynika z samej nazwy, w takiej umowie nie pojawia się data jej rozwiązania, lecz informacja o tym, że dokument przestanie strony obowiązywać wówczas, gdy pracownik skończy wykonywać powierzoną mu pracę.


Która umowa jest korzystniejsza?

Trudno porównać omówione umowy i jednoznacznie wskazać, która z nich jest korzystniejsza z punktu widzenia pracownika czy pracodawcy. Dzieje się tak dlatego, że mają one zastosowanie w różnych sytuacjach. Warto przy tym pamiętać, że druga z nich (czyli umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy) faktycznie jest stosowana rzadziej. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ostatnim czasie zapowiadało też, że zajmie się kwestią tych umów i usunie z Kodeksu pracy umowę o pracę na czas wykonywania określonej pracy.

 

Oceń ten wpis
Umowa na czas określony czy na czas wykonywania określonej pracy?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 10

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.