Pracodawca ma wiele obowiązków w stosunku do osób, które zatrudnia. Część z nich jest ściśle związana z porami roku. O ile w zimie musi on zadbać o to, by odśnieżyć firmowy chodnik, o tyle latem musi zapewnić pracownikom dostęp do wody i napojów chłodzących. A co z maksymalna temperaturą, jaka może panować w zamkniętych pomieszczeniach?
W Kodeksie pracy na próżno szukać przepisu wskazującego na to, jaka może być latem maksymalna temperatura w pomieszczeniach firmowych. Z drugiej strony, pracodawca ma obowiązek zapewnienia „temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14oC (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18oC (291 K)” – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Liczy się konserwacja urządzeń
Montaż klimatyzacji to bardzo dobre rozwiązanie, bo pozwala na pracę w komfortowych warunkach. Jako pracodawca nie możesz jednak zapomnieć o odpowiedniej konserwacji urządzeń. Jest to szczególnie ważne, bo nie od dziś wiadomo, że klimatyzacja może być przyczyną problemów zdrowotnych.
Skoro klimatyzacja może powodować szereg kłopotów, np. bóle głowy, zapalenie zatok czy zespół suchego oka, nie bez znaczenia jest miejsce jej montażu. Ważne, by urządzenia były zamontowane w pewnej odległości od stanowisk pracy, gdzie swoje zadania wykonują pracownicy. Takie rozwiązanie chroni ich np. przed przeciągami czy dolegliwościami zdrowotnymi.
Gdy nie ma szans na klimatyzację
Jako pracodawca nie musisz decydować się na klimatyzację. W takim przypadku warto jednak odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy pracownicy będą mogli bez większych problemów otworzyć poszczególne okna. Nie bez znaczenia jest również zadbanie o zapas wody do picia czy dostępność napojów chłodzących. Takie rozwiązania pracownicy również powinni docenić.
W jaki jeszcze sposób można ułatwić pracownikom przeżycie upalnych dni w biurze? Pracodawca powinien pomyśleć o możliwości zwolnienia pracowników (lub przynajmniej ich części) z konieczności noszenia oficjalnych strojów. W wielu firmach obowiązuje dress code, który z punktu widzenia zatrudnionych jest najbardziej uciążliwy właśnie letnią porą.
Przesunięcie godzin pracy
Praca w biurze latem nie jest przyjemnością. Jeżeli jest to możliwe, to można pomyśleć również o zmianie godzin pracy na takie, by pracownicy spędzali możliwie najmniej czasu w nagrzanych pomieszczeniach. Część pracodawców decyduje się np. na wprowadzenie godzinnej przerwy od pracy. Dzięki temu pracownicy mogą odpocząć nie tylko od pracy, lecz także skorzystać z najcieplejszej części dnia.
To może Cię również zainteresować