Własna firma

Poznaj metody odzyskiwania długów – poradnik dla przedsiębiorców

17 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

7 komentarzy
Poznaj metody odzyskiwania długów – poradnik dla przedsiębiorców
Dowiedz się, co zrobić, jeśli stos nieopłaconych faktur nie zmniejsza się, a prośby o zapłatę nie działają. Opowiemy Ci, jak działają firmy windykacyjne oraz jak w wyegzekwowaniu długu wesprze Cię polskie sądownictwo.

Odzyskiwanie długów na ogół bywa bardzo stresujące. To nieprzyjemna sytuacja, ale nie martw się – jeśli wiesz, jak to zrobić, będzie dużo łatwiej. Cały proces można podzielić na dwa etapy.

Pierwszym jest próba polubownego rozwiązania problemu. Przedsiębiorca może dochodzić należności np. przez wysyłanie wezwań do zapłaty lub zaproponowanie swojemu dłużnikowi podpisania ugody.

Jeżeli próba polubownego zamknięcia sprawy nie przynosi efektów, warto pomyśleć o możliwości skierowania sprawy do sądu. Po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego, jeżeli były kontrahent w dalszym ciągu będzie unikał płatności, można spróbować skierować sprawę do agencji windykacyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można szybko i sprawnie odzyskać należności.

Chcesz odzyskać długi? Zatrudnij firmę windykacyjną

Windykacja jest kluczowym aspektem działalności każdego przedsiębiorcy, który chce odzyskać pieniądze od dłużników. Wykorzystując profesjonalne usługi w zakresie odzyskiwania należności, przedsiębiorca odzyskuje czas i zasoby, które może przeznaczyć na rozwijanie swojego biznesu.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

( PS ) Sprzedawca / Ekspedientka

SGP APT Sp. z o.o.

  • Skwierzyna
Dodana
Dodana

Asystent/ka ds. Biurowych

4mobility SA

  • Warszawa
Dodana

Zatrudnimy SPECJALISTĘ / SPECJALISTKĘ DS. BHP

Southern Spars Europe Sp. z o.o.

  • Goleszów
Dodana

Do najważniejszych rodzajów windykacji należą:

  • windykacja polubowna,
  • windykacja miękka,
  • windykacja twarda,
  • windykacja egzekucyjna,
  • windykacja sądowa.

Z punktu widzenia zarówno dłużnika, jak i wierzyciela, najlepszą opcją jest windykacja polubowna. Pozwala dojść do rozwiązania satysfakcjonującego obie strony i nie generuje dodatkowych kosztów, takich jak opłaty sądowe.

Jak działa windykacja?

W zależności od sprawy, proces windykacyjny może wyglądać różnie. Dlatego w pierwszej kolejności firma, której zlecasz uporanie się z zalegającym długiem, musi zapoznać się z rodzajem problemu. Na ogół jednak proces windykacji przebiega następująco:

  1. Wierzyciel kontaktuje się z dłużnikiem, aby przypomnieć o należnościach. Może użyć do tego maila, telefonu, korespondencji listowej, sms-ów i innych form komunikacji.
  2. Następnie, jeśli dłużnik nie reaguje na powiadomienia, zostają podjęte dalsze działania. Firma windykacyjna może kontaktować się z dłużnikiem, próbować negocjować harmonogram spłat lub inny sposób uregulowania zobowiązania.
  3. Firma windykacyjna ma możliwość sprawdzenia sytuacji dłużnika. Uzyskuje dane dotyczące jego sytuacji finansowej, nadal próbuje negocjować spłatę zobowiązania. 
  4. Bywa, że negocjacje nie przynoszą rezultatu. Wówczas firma windykacyjna we współpracy z klientem kieruje sprawę do konsultacji prawnej i wysyła przedsądowe wezwanie do zapłaty. Jeśli to nie działa, kieruje sprawę do sądu.
  5. Po uzyskaniu sądowego nakazu zapłaty, komornik może podjąć egzekucję komorniczą.

Wszystkie kroki wymagają kontaktu i akceptacji wierzyciela. Należy również pamiętać o tym, że windykator musi działać w ramach obowiązującego prawa.

Odzyskiwanie długów w sądzie

Zdarza się, że po wykorzystaniu wszystkich narzędzi windykacyjnych nie pozostanie Ci nic innego, jak założyć sprawę w sądzie. Jeśli prawo zadziała na Twoją korzyść, sprawa może otrzymać dwa tytuły: egzekucyjny i wykonawczy.

Jaka jest różnica między tytułem egzekucyjnym a wykonawczym?

Ten pierwszy jest uregulowany w art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, tytułami egzekucyjnymi są:

  • akty notarialne,
  • ugody zawarte przed sądem polubownym,
  • orzeczenia sądu – podlegające natychmiastowej wykonalności lub prawomocne;
  • orzeczenia referendarza sądowego – jak wyżej, prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,
  • wyroki sądu polubownego,
  • oraz inne orzeczenia, akty i ugody podlegające egzekucji sądowej na mocy ustawy.

W praktyce taki tytuł jedynie stwierdza istnienie zobowiązania jednej ze stron i prawo żądania jego spełnienia przez stronę drugą. Tytuł egzekucyjny nie pozwala jednak na dochodzenie roszczeń przy pomocy komornika sądowego. By dochodzić należności na drodze egzekucji sądowej, przedsiębiorca jest zobowiązany do uzyskania tytułu wykonawczego.

Video

Czym tytuł wykonawczy różni się od egzekucyjnego?

Tytuł wykonawczy reguluje kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 776, jest on podstawą egzekucji. Oznacza to, że tytuł egzekucyjny zostaje zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

A jak sprawa wygląda w praktyce? Jeżeli przedsiębiorca skieruje sprawę o zapłatę do sądu, uzyska tytuł egzekucyjny. By móc skierować sprawę do komornika, będzie zobowiązany do wystąpienia o nadanie uzyskanemu wyrokowi klauzuli wykonalności.

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca złoży do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji i – zamiast tytułu wykonawczego – przedstawi tytuł egzekucyjny? Komornik wystawi pismo – wezwanie do uzupełnienia braków formalnych i wezwie wierzyciela (przedsiębiorcę) do dostarczenia tytułu wykonawczego pod rygorem zwrotu wniosku. 

Podsumowanie

Dla przedsiębiorcy, który ma dłużników, kluczowe jest zacząć od podejścia polubownego, próbując negocjować uregulowanie zaległości z dłużnikiem. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej, która pomoże w odzyskaniu długów, umożliwiając przedsiębiorcy skoncentrowanie się na rozwoju swojego biznesu. Dodatkowym plusem skorzystania z firmy windykacyjnej jest fakt, że dłużnik nie wykorzysta znajomości z Tobą – nawet tej biznesowej – do podjęcia próby odroczenia spłaty.

Niezależnie od podejmowanych działań, firma windykacyjna musi działać zgodnie z obowiązującym prawem i z poszanowaniem praw dłużnika.

Najczęściej zadawane pytania

Jak mogę ściągnąć długi od dłużnika?

Można to zrobić polubownie przez wysyłanie wezwań czy negocjacje, lub prawnie, skierowując sprawę do sądu i następnie do komornika.

Czym jest tytuł egzekucyjny podczas odzyskiwania należności?

To formalny dokument potwierdzający istnienie zobowiązania jednej strony do spełnienia wobec drugiej strony.

Jakie kroki powinienem podjąć, aby odzyskać należne pieniądze?

Zacznij od prób polubownych, następnie skorzystaj z drogi sądowej, uzyskaj tytuł egzekucyjny i wykonawczy, a w razie potrzeby skieruj sprawę do komornika.

Czy odzyskiwanie należności wpływa na moje relacje z kontrahentami?

Tak, odpowiednie podejście do procesu może wpłynąć pozytywnie na relacje, chroniąc reputację firmy i dbając o długotrwałe partnerstwo.

Jakie korzyści daje przedsiębiorcy odzyskiwanie należności?

Ochrona finansów firmy, utrzymanie płynności finansowej, zabezpieczenie przed stratami oraz budowanie trwałych relacji biznesowych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

7 komentarzy

Piotrek

Piotrek

Dla wszystkich, którzy skutecznie odzyskali co swoje to dobra wiadomość i schemat jak to realizować.
Delma

Delma

Zgodnie z art. 776 rzeczywiście jest tak jak tutaj piszecie. Wszystkie rozwiązania dobrze sprawdzić u źródeł.
Tomasz

Tomasz

Wszystkie przepisy mają znaczenie i dlatego wiedza jest najważniejsza. Porady prawne oraz specjalistyczne artykuły pomagają na zapoznanie się z tematem by dotrzeć do właściwych instytucji z tym związanych.
Zenko

Zenko

Tytuł egzekucyjny kontra wykonawczy, czyli przedsiębiorca odzyskuje należności. Nic więcej nie potrzeba dodać, bo tytuł artykułu daje odpowiedź.
Lonia

Lonia

Spoko, że istnieje coś takiego że przedsiębiorca w Polsce coś może odzyskać. Przecież przedsiębiorcy mają trudno z wszystkim i wszędzie są koszty i podatki i cała reszta.
Maksim

Maksim

Dobrze, że są reguły jakie pozwalają na wyjście z trudnych sytuacji. Szczególnie jeżeli chodzi o sprawy finansowe to warto jest znać działania by pozytywnie zadbać o wszystko.
Danuta

Danuta

Ciekawe rzeczy tutaj się można dowiedzieć. Poszukuję właśnie takich materiałów do referatu. Interesuje mnie wiedza bazowa. Bardzo ciekawie opisane i zrozumiale.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.