Dochodzenie należności można podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest próba polubownego rozwiązania problemu. Na tym etapie przedsiębiorca może dochodzić należności np. przez wysyłanie wezwań do zapłaty lub zaproponowanie swojemu dłużnikowi podpisania ugody.
Jeżeli próba polubownego zamknięcia sprawy nie przynosi efektów, warto pomyśleć o możliwości skierowania sprawy do sądu. Po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego, jeżeli były kontrahent w dalszym ciągu będzie unikał płatności, można spróbować skierować sprawę do komornika. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można szybko i sprawnie odzyskać należności.
Tytuł egzekucyjny a wykonawczy
Jaka jest różnica między tytułem egzekucyjnym a wykonawczym? Ten pierwszy jest uregulowany w art. 777 Kodeksu postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z nim tytułami egzekucyjnymi są:
W praktyce taki tytuł jedynie stwierdza istnienie zobowiązania jednej ze stron i prawo żądania jego spełnienia przez stronę drugą. Tytuł egzekucyjny nie pozwala jednak na dochodzenie roszczeń przy pomocy komornika sądowego, By dochodzić należności na drodze egzekucji sądowej, przedsiębiorca jest zobowiązany do uzyskania tytułu wykonawczego.
Istota tytułu wykonawczego
Czym jest tytuł wykonawczy? Ten rodzaj tytułu również jest uregulowany w Kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 776 jest on podstawą egzekucji i jest nim zawsze tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. W praktyce oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca skieruje sprawę o zapłatę do sądu, uzyska tytuł egzekucyjny. By móc skierować sprawę do komornika, będzie zobowiązany do wystąpienia o nadanie uzyskanemu wyrokowi klauzuli wykonalności.
Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca złoży do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji i – zamiast tytułu wykonawczego – przedstawi tytuł egzekucyjny? Komornik wystawi pismo – wezwanie do uzupełnienia braków formalnych i wezwie wierzyciela (przedsiębiorcę) do dostarczenia tytułu wykonawczego pod rygorem zwrotu wniosku.