Własna firma

Windykacja małych kwot – odzyskiwanie niewielkich sum od klientów

29 grudnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

6 komentarzy
Windykacja małych kwot – odzyskiwanie niewielkich sum od klientów
Odkryj, jak windykacja małego zadłużenia pomaga przedsiębiorcom zachować płynność finansową i zabezpieczyć finanse firmy. Dowiedz się, jak odzyskać pieniądze od klientów!

W Polsce największy sektor gospodarczy obejmuje małe i średnie przedsiębiorstwa. To właśnie te podmioty mają największy udział w polskim PKB. One są też najczęściej narażone na problemy finansowe. Czasem wystarczy, że firma nie otrzyma na czas płatności od kilku kontrahentów, by sama zaczęła mieć trudności z regulowaniem swoich zobowiązań. Co wtedy?

Każda firma, która spóźnia się z odprowadzaniem składek do ZUS, podatku do urzędu skarbowego czy regulowaniem faktur musi liczyć się z szeregiem konsekwencji. Oprócz odsetek może jej grozić np. postępowanie ze strony urzędu skarbowego. W związku z tym coraz więcej przedsiębiorców – świadomych czyhających na nich zagrożeń – postanawia zgłębiać zagadnienia związane z windykacją. Jak skutecznie chronić się przed koniecznością dochodzenia swoich roszczeń przed sądami?

Windykacja należności małych kwot – czy to ma sens?

Windykacja niewielkich kwot może wydawać się nieopłacalna, ale dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza wśród małych i średnich firm, nawet najmniejsza suma ma znaczenie. Odzyskanie pieniędzy wierzyciela może wpłynąć na płynność finansową firmy. Rozważając skorzystanie z usług firmy windykacyjnej, warto mieć na uwadze, że profesjonaliści są przygotowani do odzyskiwania niewielkich kwot w efektywny sposób, bez nadmiernego obciążenia finansowego dla przedsiębiorstwa.

Windykacja małych kwot – ile to kosztuje?

Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących małe firmy, windykacja małego długu może wydawać się zbyt kosztowna lub skomplikowana. Jednak z pomocą profesjonalnej firmy windykacyjnej można odzyskać nawet najmniejsze kwoty w sposób opłacalny.

Korzystając z usług ekspertów, firmy mogą skupić się na swoim rdzeniowym biznesie, podczas gdy specjaliści od windykacji dbają o odzyskanie niewielkich sum. To strategia, która pozwala na zachowanie kontroli nad finansami firmy bez niepotrzebnego stresu.

Warto wiedzieć, że większość agencji windykacyjnych rozlicza się na zasadzie success fee – jeśli skutecznie wyegzekwują należność, dopiero z niej potrącana jest prowizja.

Video

Szukasz pracy?

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Szczecin
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Rzeszów
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Kielce
Dodana

Operator maszyn - produkcja lodów - hala ciepła

Covebo Work Office

 • 16 € / h
 • Holandia
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Opole
Dodana

Jak zabezpieczyć się przed nierzetelnymi kontrahentami?

Podstawową kwestią jest umiejętność zabezpieczania się przed potencjalnymi dłużnikami, czyli firmami, które są niewypłacalne. Wiedza ta nie jest tak istotna w przypadku firm, które wymagają natychmiastowej płatności za dostarczone produkty czy wykonane usługi. Sytuacja wygląda jednak zgoła inaczej w przypadku podmiotów stosujących odroczony termin płatności. Najlepiej widać to na przykładzie firm działających w branży budowlanej, gdzie faktury są wystawiane z 60- lub 90-dniowym terminem płatności.

Jak zabezpieczyć się przed nierzetelnymi kontrahentami?

 • Dokładna weryfikacja kontrahenta – sprawdzenie danych rejestrowych firmy (KRS, CEIDG), weryfikacja historii firmy i jej wiarygodności poprzez bazy danych takie jak Krajowy Rejestr Sądowy czy Centralna Informacja o Dłużnikach Niewypłacalnych, analiza opinii i referencji od innych firm.
 • Sprawdzenie wiarygodności finansowej – analiza zdolności kredytowej i płynności finansowej kontrahenta, sprawdzanie historii płatności i ewentualnych zaległości.
 • Umowy i dokumentacja – tworzenie szczegółowych i jasnych umów określających warunki współpracy, zabezpieczenia w umowie (kary umowne, gwarancje, weksle, zastaw), weryfikacja umów przez prawnika specjalizującego się w prawie handlowym.
 • Ubezpieczenie wierzytelności – zabezpieczenie przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta poprzez ubezpieczenie wierzytelności.
 • Monitoring płatności – systematyczne monitorowanie terminowości płatności, reagowanie na wszelkie opóźnienia.
 • Ograniczenie ryzyka – unikanie angażowania się w duże transakcje z nowymi kontrahentami bez uprzedniego sprawdzenia, dywersyfikacja kontrahentów.
 • Systematyczna weryfikacja – regularne aktualizowanie informacji na temat kontrahentów, szczególnie przy długotrwałej współpracy.
 • Wykorzystanie monitoringów gospodarczych – korzystanie z usług monitorujących sytuację finansową i prawną firm.

Działania prewencyjne polegają zatem głównie na sprawdzaniu, czy kontrahent nie widnieje w jednej z baz gromadzących dane o dłużnikach. Innym metodą może być sprawdzenie, czy firma nie ma zaległości w urzędach. Znaczenie mają również opinie, które można znaleźć w internecie.

Odroczony termin płatności? Tylko dla rzetelnych podmiotów

Przedsiębiorca może stosować odroczony termin płatności, ale powinien ostrożnie podchodzić do tego, komu taki oferuje. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie, że z takiego udogodnienia mogą skorzystać wyłącznie stali klienci firmy, którzy dotychczas regulowali swoje zobowiązania bez opóźnień. W ten sposób przedsiębiorca może zapobiec sytuacji, w której towary lub usługi będą u niego zamawiać kontrahenci, którzy wcale nie zamierzają płacić.

Stosuj pieczęć prewencyjną

To kolejny sposób, by zabezpieczyć się przed nieuczciwymi klientami i jednocześnie nie narażać swojego wizerunku. Pieczęć prewencyjna informuje kontrahenta o tym, jakie kroki podejmie przedsiębiorca w sytuacji, gdy wystawiona faktura nie zostanie uregulowana w terminie. W zależności od tego, z jakim podmiotem przedsiębiorca rozpocznie współpracę, może on stosować pieczęć prewencyjną o różnej treści i w różnych wersjach językowych.

Video

Kiedy pojawi się dług, działaj szybko

Windykacja to słowo, które kojarzy się negatywnie wielu osobom. Jeżeli przedsiębiorstwo należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, to zachodzi obawa, że nieopłacone przez klientów faktury lub rachunki przyczynią się do tego, że i firma będzie miała problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. To poważny problem, bo taka sytuacja może doprowadzić nawet najlepiej zarządzaną firmę na skraj bankructwa.

Co robić, gdy pojawia się problem z płatnościami? Należy działać szybko. Większość dużych firm nie tylko współpracuje z szeregiem prawników i osób, których działalność jest ukierunkowana na kontakt z zalegającymi z płatnościami klientami i przypominaniem im o konieczności uregulowania faktur lub rachunków. Małe firmy przeciwnie – ich właściciele najczęściej nie wiedzą, jak podejść do zagadnienia odzyskiwania należności i jednocześnie zapierają się przed współpracą z firmą windykacyjną. Czy słusznie?

Agencja windykacyjna pomoże Ci odzyskać zadłużenie

Nawiązanie współpracy z firmą windykacyjną jest najlepszym rozwiązaniem i to niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Specjaliści doskonale wiedzą, jak powinni podejść do zagadnienia dochodzenia należności. Co więcej, dysponują znacznie szerszymi środkami niż przedsiębiorca. Warto zauważyć, że mogą oni nie tylko kontaktować się z dłużnikiem telefonicznie czy listownie (wysyłając wezwanie do zapłaty), lecz także odwiedzić go pod adresem zamieszkania czy w jego siedzibie.

Skorzystanie z pomocy ekspertów z zakresu windykacji nie kosztuje przy tym wiele. To informacja szczególnie ważna dla niewielkich, np. rodzinnych firm, które obawiają się kosztów. Większość agencji windykacyjnych działających na rynku ma swoje metody na odzyskiwanie należności i oferuje atrakcyjny sposób współpracy zainteresowanym – mowa o tym, że wynagrodzenie kasują oni dopiero wówczas, gdy odzyskają należność i jest to jej konkretny procent.

Podsumowanie

Zarówno z finansowego, jak i wizerunkowego punktu widzenia współpraca z firmą windykacyjną jest opłacalna. Firmy mające problem ze swoimi klientami lub kontrahentami nie powinny przeprowadzać windykacji na własną rękę. Znaczenie lepiej jest postawić na specjalistów, którzy mają kompleksową wiedzę w zakresie odzyskiwania należności.

Czym kierować się przy wyborze firmy windykacyjnej? Przedsiębiorca zainteresowany współpracą z takim podmiotem powinien pamiętać o tym, by sprawdzić jego skuteczność i renomę. Pomocne mogą być strony, na których można znaleźć informacje opinie o poszczególnych firmach windykacyjnych. Ponieważ wybór jest szeroki – takich podmiotów na rynku działa wiele, to można wybrać korzystnie dla siebie.

 

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto windykować małe kwoty?

Tak, windykacja małych kwot jest ważna dla płynności finansowej firmy, a profesjonalna pomoc może uczynić ten proces opłacalnym.

Jak przebiega proces windykacji małych kwot?

Proces obejmuje etapy takie jak negocjacje, mediacje i postępowanie sądowe, prowadzone w sposób etyczny i profesjonalny.

Czy windykacja małego długu jest kosztowna dla przedsiębiorcy?

Nie musi być. Z pomocą profesjonalnej firmy windykacyjnej, proces może być ekonomicznie efektywny.

Jak wybrać firmę do windykacji małego zadłużenia?

Wybierz firmę z doświadczeniem w odzyskiwaniu niewielkich kwot, z dobrą renomą i sprawdzoną metodologią.

Czy windykacja należności wpływa na relacje z klientem?

Profesjonalna windykacja małego zadłużenia może zachować dobre relacje z klientem, zachowując jednocześnie reputację firmy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

6 komentarzy

Jolanta Kopeć

Jolanta Kopeć

Bardzo ciekawie napisane - polecam artykuły w tym dziale. Sprawdzają się wyśmienicie.
Zuzanna

Zuzanna

Jak wszędzie znajdzie się coś dla każdego. Inaczej by była luka. Wiele jest podmiotów realizujących takie sprawy dla takich mniejszych firm.
Juma

Juma

Pieczęć prewencyjna pomaga w walce z dłużnikami. Określone zasady dość czytelnie są tutaj opisane. Warto inwestować w takie sprawdzone rozwiązania.
Siostra WE

Siostra WE

W tym temacie bardzo fajny był artykuł o pieczęci prewencyjnej pozwalającej zwiększyć dyscyplinę płatniczą kontrahentów. Jak ktoś firmie zalega, należy szybko działać. Skorzystać z pomocy firm windykacyjnych.
Cramber

Cramber

Windykacja jest taka sama podejście chyba jest podobne. Zakres działań może być inny jeżeli chodzi o wysokość pieniędzy jakie chce się odzyskać i chyba tylko to jest istotne.
Wela

Wela

Ostatecznym celem naszej pracy jest otrzymanie kwoty długu od niewykonującego lub nieprawidłowo wykonującego swoje zobowiązania umowne wobec dłużnika tak szybko i skutecznie, jak to możliwe.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.