Spis treści
Dochodzenie należności można podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest próba polubownego rozwiązania problemu. Na tym etapie przedsiębiorca może dochodzić należności np. przez wysyłanie wezwań do zapłaty lub zaproponowanie swojemu dłużnikowi podpisania ugody.
Jeżeli próba polubownego zamknięcia sprawy nie przynosi efektów, warto pomyśleć o możliwości skierowania sprawy do sądu. Po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego, jeżeli były kontrahent w dalszym ciągu będzie unikał płatności, można spróbować skierować sprawę do komornika. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można szybko i sprawnie odzyskać należności.
Ściąganie długów
Ściąganie długów jest kluczowym aspektem działalności każdego przedsiębiorcy, który chce odzyskać pieniądze od dłużników. Właściwe strategie pozwalają na spłaty należności w sposób wydajny i zgodny z prawem. Wykorzystując profesjonalne usługi w zakresie odzyskiwania należności, przedsiębiorca odzyskuje czas i zasoby, które może przeznaczyć na rozwijanie swojego biznesu.
Odzyskiwanie należności
Proces odzyskiwania należności to nie tylko wyzwanie prawne, ale także szansa na zbudowanie trwałych relacji z kontrahentami. Przedsiębiorca odzyskuje należności, mając na uwadze reputację firmy i dbałość o długotrwałe partnerstwo. Wybór właściwego podejścia może prowadzić do sytuacji win-win, gdzie zarówno wierzyciel, jak i dłużnik dochodzą do zadowalającego rozwiązania.
Tytuł egzekucyjny a wykonawczy
Jaka jest różnica między tytułem egzekucyjnym a wykonawczym? Ten pierwszy jest uregulowany w art. 777 Kodeksu postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z nim tytułami egzekucyjnymi są:
- orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem,
- orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,
- inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej,
- akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie,
- akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności,
- akt notarialny określony, w którym niebędąca dłużnikiem osobistym osoba, której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem, poddała się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi.
W praktyce taki tytuł jedynie stwierdza istnienie zobowiązania jednej ze stron i prawo żądania jego spełnienia przez stronę drugą. Tytuł egzekucyjny nie pozwala jednak na dochodzenie roszczeń przy pomocy komornika sądowego, By dochodzić należności na drodze egzekucji sądowej, przedsiębiorca jest zobowiązany do uzyskania tytułu wykonawczego.
Czym jest tytuł wykonawczy? Ten rodzaj tytułu również jest uregulowany w Kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 776 jest on podstawą egzekucji i jest nim zawsze tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. W praktyce oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca skieruje sprawę o zapłatę do sądu, uzyska tytuł egzekucyjny. By móc skierować sprawę do komornika, będzie zobowiązany do wystąpienia o nadanie uzyskanemu wyrokowi klauzuli wykonalności.
Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca złoży do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji i – zamiast tytułu wykonawczego – przedstawi tytuł egzekucyjny? Komornik wystawi pismo – wezwanie do uzupełnienia braków formalnych i wezwie wierzyciela (przedsiębiorcę) do dostarczenia tytułu wykonawczego pod rygorem zwrotu wniosku.