!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

By odzyskać dług...

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

7 komentarzy

By odzyskać dług...
Odzyskiwanie należności to skomplikowany proces, wiążący się m.in. z koniecznością wysyłania dobrze skonstruowanych pism – wezwań do zapłaty. Firmy posiadające dłużników mogą samodzielnie podejmować działania windykacyjne, mogą też nawiązać współpracę z profesjonalistami.

 Wiele firm ma problem z płynnością finansową. Część podmiotów popada w tarapaty finansowe wówczas, gdy jego kontrahenci nie opłacają w terminach faktur. Z tego względu dużym zainteresowaniem cieszą się firmy windykacyjne, oferujące sprawne odzyskiwanie długów. Przedsiębiorca korzystający z pomocy takiego podmiotu może liczyć na profesjonalizm. Nie oznacza to jednak, że nie może on samodzielnie przeprowadzić czynności prowadzących do odzyskania należności.

W jaki sposób samodzielnie zająć się odzyskiwaniem długów? Przedsiębiorca może zdecydować się na stworzenie w swojej firmie działu prawnego, może również postawić na profesjonalne szkolenia dla pracowników. Takie ukierunkowane są na praktykę, pracownicy uczą się np. konstruowania wezwań do zapłaty. Ponieważ zajęcia prowadzone są przez prawników, przedsiębiorca może być pewien, że jego pracownicy będą działać zgodnie z prawem.


Kiedy postawić na dział prawny?

O osobnym dziale prawnym powinny pomyśleć przede wszystkim duże firmy. Wówczas pracownicy tego działu mogą zajmować się nie tylko odzyskiwaniem należności, lecz także skupić się na tym, by przedsiębiorstwo nie podejmowało współpracy z podmiotami zadłużonymi. W praktyce zatem zadanie pracowników z działu prawnego obejmuje również sprawdzenie kondycji finansowej potencjalnych partnerów biznesowych.

Stworzenie działu prawnego i zatrudnienie np. radcy prawnego pozwala również na wyeliminowanie błędów w umowach. Przedsiębiorca powinien kierować tam wszystkie dokumenty, zanim zostaną one wysłane do kontrahentów czy klientów. Minusem takiego rozwiązania są koszty – stworzenie osobnego działu prawnego z całą pewnością nie jest tanim rozwiązaniem.

Na własną rękę

Działania windykacyjne można prowadzić również na własną rękę. W takim przypadku potrzebna jest jednak wiedza. Przedsiębiorca musi pamiętać np. o terminach przedawnień, wiedzieć w jaki sposób skonstruować pozew o zapłatę czy mieć świadomość klauzul niedozwolonych. To wymaga czasu – konieczne jest zapoznanie się z przepisami i bieżące śledzenie wszystkim zmian.

Rozwiązaniem może być przeszkolenie części pracowników, by mogli oni zajmować się tymi sprawami. Dobrze, by szkolenie obejmowało również informacje na temat sprawdzania potencjalnych kontrahentów. Istnieją podmioty posiadające bazy, w których gromadzone są informacje np. o zadłużeniu przedsiębiorców. To doskonały sposób, by zapobiec zatorowi finansowemu we własnej firmie.

A może współpraca z firmą windykacyjną?

Innym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z firmą windykacyjną. Z punktu widzenia przedsiębiorcy może to być korzystne również pod względem finansowym. Większość takich podmiotów nie pobiera opłat – ich wynagrodzeniem jest procent od uzyskanej puli środków.

Nawiązując współpracę z firmą windykacyjną, przedsiębiorca może liczyć również na to, że jego przedsiębiorstwo ograniczy potencjalny uszczerbek na wizerunku. To istotny punkt, ważny przede wszystkim wówczas, gdy dług dotyczy innego podmiotu, z którym przedsiębiorca pracuje już przez dłuższy czas.

Podziel się

7 komentarzy

Malwina

Malwina

Każdy kto stracił musi starać się skutecznie to odzyskać.
Mirosłąw

Mirosłąw

Normalne, że każdy chce odzyskać dług. Warto poznać możliwości by zrobić to sprawnie ale przede wszystkim skutecznie.
Ucher

Ucher

Chyba każdy chce odzyskać swój dług. Jak widać są bardzo skomplikowane sytuacje jakie się zdarzają, ale dobrze jest poznać działania w jaki sposób spróbować to odzyskać.
wind. Czesław

wind. Czesław

Nie jest łatwą sprawą odzyskać dług. Ale są sposoby na to, że można odzyskać dług. Najlepiej sprawę powierzyć firmie windykacyjnej..
123ada

123ada

Schematy działań trzeba wykorzystać dobrze. Fajnie napisane jak sie do tego zabrać gdy taka sytuacja zaistnieje. Odzyskanie długu jest bardzo ważne dla wielu.
Aleks

Aleks

Wielu specjalistów się tym zajmuje. Czasami lepiej dać to specjaliście, gdyż potem można być niezadowolonym z efektów, a czas minął. Z tym często nie ma co iść w półśrodki.
Renia

Renia

Sprawa odzyskania długu to niestety bardzo ciężka sprawa. Dobrze, że istnieje jakaś ścieżka działań, gdzie można coś zacząć robić by przyspieszyć cały temat. Prawnicy wiedzą jak robić.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.