Twoje wsparcie w rekrutacji

Coraz więcej przedsiębiorców ucieka przez...ZUS

Coraz więcej przedsiębiorców ucieka przez...ZUS
Co zrobić, aby nie płacić ponad 1000 zł co miesiąc do ZUS? Przedsiębiorcy doskonale wiedzą – przenieść firmę za granicę. Z roku na rok rośnie liczba osób prowadzących firmy, które decydują się na takie rozwiązanie.

 Osoby prowadzące firmy są zobowiązane do płacenia coraz większych z roku na rok składek. Różnicę widać ewidentnie, gdy porówna się wysokość kwoty, od jakiej liczone są składki na ubezpieczenie. W 1999 r. składki były wyliczane od kwoty 749,35 zł, z kolei aktualnie wynosi ona 2375,40 zł. To jednak tylko składki na ubezpieczenie społeczne, a przedsiębiorcy zobowiązani są do odprowadzania również składek na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy.

Wysokie składki i brak pewności, czy ZUS za kilkanaście lat będzie w ogóle funkcjonował w takim kształcie jak dzisiaj sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojej firmy za granicę. Głównym kierunkiem do niedawna była Wielka Brytania, jednak aktualnie również Słowacja wydaje się atrakcyjna. A ZUS nie może tego zabronić.

Unia Europejska po stronie przedsiębiorczych  

Jeszcze do niedawna prowadzenie firmy poza granicami Polski w celu uniknięcia konieczności odprowadzania składek do ZUS było ryzykowne. Sytuacja zmieniła się po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Zgodnie z przepisami unijnymi (dokładniej art.1 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego) osoba zatrudniona jako pracownik w dowolnym kraju należącym do Wspólnoty może prowadzić firmę w Polsce i to bez konieczności odprowadzania składek do ZUS.

Ważne orzeczenie sądu

Choć wyżej wymienione rozporządzenie jest jasne, przez dłuższy czas ZUS – przeprowadzając kontrole w firmach – podważał legalność takiego rozwiązywania kwestii odprowadzania przez przedsiębiorców składek. Z punktu widzenia wszystkich zainteresowanych istotny był zatem wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 czerwca 2013 r. (sygn. II UK 333/12), na podstawie którego ZUS został zobowiązany do uznawania ubezpieczenia w innym kraju przy jednoczesnym zwolnieniu z płacenia składek w Polsce. Wskazany wyrok Sądu pozwala przedsiębiorcom na skuteczną obronę przed kwestionowaniem przez ZUS faktu nieodprowadzania przez przedsiębiorcę składek w kraju.

Popularne kraje

Gdzie najczęściej zatrudnienia szukają przedsiębiorcy? Gdzie najchętniej przenoszą swoje firmy? Do niedawna najpopularniejszym kierunkiem była Wielka Brytania. W ostatnich latach coraz więcej przedsiębiorców decyduje się również na Słowację. Nie bez znaczenia jest bliskość tego kraju, jego strategiczne położenie i… znacznie niższe składki, jakie przedsiębiorcy są zobowiązani odprowadzać.
Słowacja jest też chętnie wybierana z uwagi na język. Polski i słowacki są do siebie bardzo podobne, a dzięki temu załatwienie formalności jest stosunkowo łatwe – przedsiębiorca nie potrzebuje pomocy tłumacza. Jeżeli dodać do tego możliwość załatwienia wszystkich formalności w jeden dzień, wybór tego kraju nie dziwi.

Coraz więcej profesjonalnych firm

Według ekspertów zajmujących się tematem przedsiębiorczości i obserwujących zmiany na rynku pracy, zjawisko ucieczki przedsiębiorców z Polski będzie trwało. Wszystko dlatego, że część krajów Wspólnoty Europejskiej oferuje lepsze warunki niż nasz kraj. Warto przy tym dodać, że już teraz na rynku funkcjonują specjalne firmy, oferujące pomoc w przeniesieniu działalności lub znalezieniu zatrudnienia na terenie np. Słowacji.

Zjawisko migracji przedsiębiorców – przynajmniej na razie – jest jeszcze niewielkie. Wszystko dlatego, że wiele osób prowadzących firmy nie jest świadomych takiej możliwości. Pewne jest jednak, że w najbliższych latach coraz więcej osób będzie zainteresowanych przeniesieniem firmy lub znalezieniem zatrudnienia za granicą, by nie być zobowiązanym do opłacania składek w Polsce.

 

Oceń ten wpis
Coraz więcej przedsiębiorców ucieka przez...ZUS
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Bolesląw
2019-12-05, 20:09
Coraz więcej przedsiębiorców ucieka przez...ZUS. To prawda niestety. Przeczytajcie ten ciekawy artykuł. Warto!!!
prawnik
2019-05-26, 18:34
Coraz więcej przedsiębiorców ucieka przez...ZUS. Po prostu przenoszą firmę poza granice naszego kraju.
Fronda
2019-05-07, 13:22
W Polsce tragiczne to jest i nikogo nie dziwi rozwiązanie bardziej korzystne z punktu osobistego. Chyba każdy nie chce być jeleniem i myśli gdzie jest taniej i lepiej.
Sanchez
2019-04-09, 15:17
Bardzo ciekawa sytuacja, nie pomyślałem że tak można. No ale jak w Polsce drożej to trzeba za granicę jak jest opcja. Już także opieka medyczna w takich Czechach jest bardziej opłacalna.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.