Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Przeniesienie firmy za granicę, czyli jak przedsiębiorcy uciekają od ZUS

31 stycznia 2024

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Przeniesienie firmy za granicę, czyli jak przedsiębiorcy uciekają od ZUS
Przedsiębiorcy przenoszą firmy za granicę, aby uniknąć wysokich składek ZUS. Poznaj popularne kierunki, konsekwencje i przepisy prawne regulujące ten trend.

Osoby prowadzące firmy są zobowiązane do płacenia coraz większych  składek. Różnicę widać ewidentnie, gdy porówna się wysokość kwoty, od jakiej liczone są składki na ubezpieczenie. W 1999 r. składki były wyliczane od kwoty 749,35 zł, z kolei aktualnie wynosi ona 4694,40 zł. To jednak tylko składki na ubezpieczenie społeczne, a przedsiębiorcy zobowiązani są do odprowadzania również składek na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy. Wysokie składki i brak pewności, czy ZUS za kilkanaście lat będzie w ogóle funkcjonował w takim kształcie, jak dzisiaj sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojej firmy za granicę. 

ZUS wysyła alarmujące listy do przedsiębiorców

W ostatnich latach wiele firm otrzymało listy od ZUS, które zaskoczyły i zaniepokoiły wielu przedsiębiorców. Szereg zawiadomień dotyczył niewłaściwego rozliczania składek, co często wiązało się z dodatkowymi obciążeniami finansowymi. To sprawiło, że polscy przedsiębiorcy zaczęli szukać alternatywnych rozwiązań, aby uniknąć wysokich kosztów związanych z odprowadzaniem składek. Jednym z nich jest przeniesienie firmy za granicę, co niesie za sobą szereg korzyści, ale też wyzwań.

Dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych — ulga czy pułapka dla polskich przedsiębiorców?

Pomysł zniesienia obowiązkowej składki ZUS dla samozatrudnionych, wraca jak bumerang. Pomysł ten pojawiał się już wiele razy, w różnych formach. Obecnie kilka ugrupowań politycznych ma w swoich programach propozycje dotyczące wprowadzenia dobrowolnych składek ZUS dla przedsiębiorców, czy tzw. "urlopu dla przedsiębiorców" - czyli jednego miesiąca wolnego od składek ZUS.

Czy któryś z tych pomysłów rzeczywiście uda się wdrożyć w Polsce — czas pokaże. Na ten moment wysokie koszty składek oraz niepewność co do przyszłości systemu, sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zawieszenie działalności i poszukiwanie alternatywnych form zatrudnienia, takich jak umowy cywilnoprawne — umowa o dzieło czy umowa-zlecenie.

Zawieszenie działalności gospodarczej alternatywą dla wysokich składek

Zawieszenie działalności gospodarczej staje się coraz bardziej atrakcyjnym wyborem dla polskich przedsiębiorców, zwłaszcza w obliczu rosnących składek ZUS. Pozwala to na znaczne oszczędności finansowe, które mogą być przekierowane na inne obszary biznesu lub osobiste inwestycje. Jednak wybór ten nie jest pozbawiony ryzyka. Przed podjęciem takiej decyzji, przedsiębiorcy muszą dokładnie rozważyć konsekwencje, jakie niesie za sobą decyzja o zawieszeniu prowadzenia firmy w Polsce. To nie tylko kwestia utraty możliwości prowadzenia biznesu, ale także konsekwencje podatkowe i prawne, jakie mogą wyniknąć z tego wyboru.

Dodatkowo, zawieszenie działalności gospodarczej może wiązać się z koniecznością wstrzymania wszelkich działań biznesowych, co może oznaczać utratę klientów lub zahamowanie rozwoju firmy. Niezależnie od tego, czy decyzja o zawieszeniu działalności jest podyktowana chęcią uniknięcia wysokich składek ZUS, czy innymi przyczynami, przedsiębiorcy powinni konsultować swoje decyzje z doradcami finansowymi i prawnymi, aby zminimalizować potencjalne ryzyko.

Przenoszenie działalności za granicę — coraz popularniejszy trend wśród polskich przedsiębiorców

Według ekspertów zajmujących się tematem przedsiębiorczości i rynku pracy — zjawisko ucieczki przedsiębiorców z Polski będzie trwało. Wszystko dlatego, że część krajów Wspólnoty Europejskiej oferuje lepsze warunki niż nasz kraj. Warto przy tym dodać, że już teraz na rynku funkcjonują specjalne firmy, oferujące pomoc w przeniesieniu działalności lub znalezieniu zatrudnienia na terenie np. Czech czy Słowacji.

Zjawisko migracji przedsiębiorców – przynajmniej na razie – jest jeszcze niewielkie. Wszystko dlatego, że wiele osób prowadzących firmy nie jest świadomych takiej możliwości. Pewne jest jednak, że w najbliższych latach coraz więcej osób będzie zainteresowanych przeniesieniem firmy lub znalezieniem zatrudnienia za granicą, by nie być zobowiązanym do opłacania składek w Polsce.

Słowacja — najpopularniejszy kraj do przeniesienia polskiej firmy

Gdzie najczęściej zatrudnienia szukają przedsiębiorcy? Gdzie najchętniej przenoszą swoje firmy? Do niedawna najpopularniejszym kierunkiem była Wielka Brytania. W ostatnich latach coraz więcej przedsiębiorców decyduje się również na Słowację. Nie bez znaczenia jest bliskość tego kraju, jego strategiczne położenie i… niższe składki, jakie przedsiębiorcy są zobowiązani odprowadzać. Nie dotyczy to jednak wszystkich opłat, zdecydowanie nie jest to raj podatkowy.

Słowacja jest też chętnie wybierana z uwagi na język. Polski i słowacki są do siebie bardzo podobne, a dzięki temu załatwienie formalności jest stosunkowo łatwe – przedsiębiorca nie potrzebuje pomocy tłumacza. Jeżeli dodać do tego możliwość załatwienia wszystkich formalności w jeden dzień, wybór tego kraju nie dziwi.

Aby uniknąć wysokich składek ZUS, polscy przedsiębiorcy coraz częściej przenoszą swoje firmy za granicę. Zrozumienie przepisów i wybranie odpowiedniego miejsca to klucz do sukcesu.

Unia Europejska wspiera przedsiębiorców przenoszących swoją działalność

Jeszcze do niedawna prowadzenie firmy poza granicami Polski w celu uniknięcia konieczności odprowadzania składek do ZUS było ryzykowne. Sytuacja zmieniła się po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Zgodnie z przepisami unijnymi (dokładniej art.1 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego) osoba zatrudniona jako pracownik w dowolnym kraju należącym do Wspólnoty może prowadzić firmę w Polsce i to bez konieczności odprowadzania składek do ZUS.

Choć wyżej wymienione rozporządzenie jest jasne, przez dłuższy czas ZUS – przeprowadzając kontrole w firmach – podważa legalność takiego rozwiązywania kwestii odprowadzania przez przedsiębiorców składek. Z punktu widzenia wszystkich zainteresowanych istotny był zatem wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 czerwca 2013 r. (sygn. II UK 333/12), na podstawie którego ZUS został zobowiązany do uznawania ubezpieczenia w innym kraju przy jednoczesnym zwolnieniu z płacenia składek w Polsce. Wskazany wyrok Sądu pozwala przedsiębiorcom na skuteczną obronę przed kwestionowaniem przez ZUS faktu nieodprowadzania przez przedsiębiorcę składek w kraju.

Koszt przeniesienia firmy za granicę

Przed zdecydowaniem się na przeniesienie działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania za granicę, należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość opodatkowania i składek na ubezpieczenia społeczne, ale także wiele innych czynników. Istotne są sprawy związane z rejestracją działalności lub osoby fizycznej oraz warunki prowadzenia określonego rodzaju działalności.

Polscy podatnicy mogą napotkać trudności w dopełnieniu wymaganych formalności bez wsparcia lokalnego doradcy prawno-podatkowego, który zna specyfikę danego kraju. Należy również pamiętać o barierze językowej i różnicach w funkcjonowaniu systemów prawnych i podatkowych. Dlatego warto skorzystać z tego rodzaju pomocy, aby zmniejszyć ryzyko.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się z poniższego filmu:

Video

Podsumowanie

Polski system podatkowy w ostatnich latach przeszedł niemałą rewolucję, którą zdecydowanie rozpoczął Polski Ład i jego kolejne odsłony. Obecny (nowy) rząd będzie chciał wprowadzić w życie swoją wizję systemu podatkowego i ewentualnych ulg. Wszystko zatem przed nami. Zobaczymy, czy zmiany okażą się korzystne dla polskich przedsiębiorców czy wręcz przeciwnie.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego listy od ZUS wystraszyły polskich przedsiębiorców?

Wysokie składki ZUS często stanowią duże obciążenie dla przedsiębiorców, co skłania ich do poszukiwania alternatyw.

Czy właściciele firm masowo uciekają od ZUS?

Z roku na rok zauważalny jest wzrost liczby firm przenoszących swoją działalność za granicę w celu uniknięcia składek ZUS.

Dlaczego dobrowolne składki ZUS są niekorzystne dla przedsiębiorców?

Dobrowolne składki ZUS są często wysokie i mogą stanowić duże obciążenie dla budżetu firmy.

Czy przeniesienie firmy za granicę to dobre rozwiązanie?

Przeniesienie firmy za granicę może być korzystne ze względu na niższe składki na ubezpieczenia społeczne, jednak warto pamiętać o innych aspektach związanych z prowadzeniem działaności za granicą.

Czy zawieszenie działalności gospodarczej to alternatywa dla wysokich składek ZUS?

Zawieszenie działalności gospodarczej to jedna z metod uniknięcia płacenia składek ZUS, jednak wiąże się to z szeregiem konsekwencji, takich jak brak możliwości prowadzenia działalności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Bolesląw

Bolesląw

Coraz więcej przedsiębiorców ucieka przez...ZUS. To prawda niestety. Przeczytajcie ten ciekawy artykuł. Warto!!!
prawnik

prawnik

Coraz więcej przedsiębiorców ucieka przez...ZUS. Po prostu przenoszą firmę poza granice naszego kraju.
Fronda

Fronda

W Polsce tragiczne to jest i nikogo nie dziwi rozwiązanie bardziej korzystne z punktu osobistego. Chyba każdy nie chce być jeleniem i myśli gdzie jest taniej i lepiej.
Sanchez

Sanchez

Bardzo ciekawa sytuacja, nie pomyślałem że tak można. No ale jak w Polsce drożej to trzeba za granicę jak jest opcja. Już także opieka medyczna w takich Czechach jest bardziej opłacalna.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.