!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Godzinna przerwa dla pracownika?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze

Godzinna przerwa dla pracownika?
W jaki sposób podnieść efektywność pracowników? Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem może być ustalenie odpowiednio długich przerw. Godzinna przerwa gwarantuje, że zatrudnieni odpoczną i wykonywać będą powierzone im zadania w sposób wydajny.

Wyobraź sobie, że wykonane projekty lądują na Twoim biurku na kilka dni przed wyznaczonym deadlinem. Twoi pracownicy nie tylko wykonują zadania przed wyznaczonym czasem, lecz także nie ma konieczności wprowadzania większych zmian. Przyjemna wizja, prawda? Aby była realna, warto zadbać o przerwy swoich podwładnych. Na Zachodzie Europy godzinna przerwa na lunch jest czymś naturalnym i powszechnie stosowanym. W naszym kraju wciąż niewielu pracodawców pamięta, aby zagwarantować i egzekwować od podwładnych wykorzystanie przerwy na odpoczynek. Szkoda, gdyż w ten sposób z łatwością można podnieść efektywność zatrudnionych.

Co w Kodeksie pracy?

Jeżeli zatrudniasz w oparciu o umowę o pracę, wiążące są dla Ciebie ? jako pracodawcy ? zapisy znajdujące się w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 134 każdy zatrudniony, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi przynajmniej 6 godzin (niezależnie od zajmowanego stanowiska czy obowiązków), ma prawo do 15 minutowej przerwy. Ta wliczana jest do czasu pracy. Jako pracodawca możesz też wprowadzić dłuższą przerwę, choć ta nie może trwać dłużej niż 60 minut. Ważne jest przede wszystkim to, aby stosowny zapis o jej zastosowaniu znalazł się w regulaminie pracy, umowie o pracę (wymagana jest zgoda pracownika) czy układzie zbiorowym ? w zależności od tego, czy zakład jest objęty układem zbiorowym lub regulaminem.

Obniżenie efektywności i wykroczenie

Pracodawcy, którzy zapominają o pracowniczej przerwie nie tylko ryzykują obniżeniem jakości pracy wykonywanej przez zatrudnionych, lecz także popełniają wykroczenie. Odpoczynek bowiem przysługuje pracownikom na podstawie zapisów znajdujących się w Kodeksie pracy. Często jednak zdarza się, że i sami zatrudnieni o tym zapominają. Wykorzystywanie przerwy na załatwianie prywatnych spraw lub wykonywanie obowiązków służbowych sprawia, że w efekcie dochodzi do naruszenia przepisów przez pracownika. Ciekawym rozwiązaniem takiego problemu (który sprawnie funkcjonuje w firmach na Zachodzie Europy) jest wspomniana godzinna przerwa na lunch. Wówczas zatrudnieni muszą przerwać swoje obowiązki. Taka przerwa ma jednak konsekwencje w postaci konieczności świadczenia pracy niemal do wieczora.

Czy to już nadgodziny?

Spędzanie przerwy przy biurku lub pełnienie w tym czasie obowiązków służbowych rodzi jeszcze inne pytanie ? czy w takim przypadku pracownik nie świadczy pracy w nadgodzinach? Zgodnie z Kodeksem pracy osobie zatrudnionej ? która wykonuje pracę w czasie wolnym ? przysługuje możliwość wcześniejszego opuszczenia zakładu pracy lub świadczenie pieniężne. To kolejny powód, dla którego pracodawcy powinni pamiętać o przestrzeganiu prawa pracy i egzekwowaniu wykorzystywania przez swoich podwładnych przerw. W przeciwnym wypadku może okazać się, że pracownik będzie domagał się rekompensaty.

Niektórzy mają prawo do dłuższej przerwy

Od wyżej wskazanej zasady mówiącej, że pracownikom przysługuje 15 minut przerwy (jeżeli ich dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin) istnieją też wyjątki. Na dłuższy odpoczynek w godzinach pracy liczyć mogą pracownicy młodociani i niepełnosprawni. Karmiące piersią pracownice mogą wykorzystać dodatkową przerwę opuszczając zakład pracy wcześniej. Do dodatkowej przerwy upoważnieni są także ci zatrudnieni, którzy wykonują pracę przy komputerze. Oni mogą skorzystać z 5 minutowej przerwy po każdej godzinie pracy.

To może Cię również zainteresować

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Podziel się

4 komentarze

Dudek

Dudek

Wiem, że w modelach włoskim czy amerykańskim takie przerwy są stosowane.
arturro

arturro

Ciekawe jak to działa w firmach. Jeżeli kosztem czasu pracy to chyba poza jakimiś vipami nikt zbytnio nie będzie się cieszył chyba, że się jylę?
Pinia

Pinia

Godzinna przerwa dla pracownika? Mam pytanko, a czy taka jet już wprowadzona w jakimś zakładzie pracy??? U nas przerwa jest 15-to minutowa, u męża też, znajomych też.
Adolf

Adolf

Kiedy ciężko pracujesz, ważne jest, aby zrobić kilka przerw w ciągu dnia. Ale bądźmy szczerzy: czy 10 minut przewijania przez Facebook naprawdę przerwie?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.