Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 27195        SUBSKRYBUJE: 7155
Tematy, które interesują czytelników:  Praca na czarno, Call center, Odprawa pracownicza, Czas pracy możliwości, Biuro rachunkowe, Zdjęcie do CV, Rozliczenie PIT, CV wzór

Godzinna przerwa dla pracownika?

Godzinna przerwa dla pracownika?
W jaki sposób podnieść efektywność pracowników? Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem może być ustalenie odpowiednio długich przerw. Godzinna przerwa gwarantuje, że zatrudnieni odpoczną i wykonywać będą powierzone im zadania w sposób wydajny.

Wyobraź sobie, że wykonane projekty lądują na Twoim biurku na kilka dni przed wyznaczonym deadlinem. Twoi pracownicy nie tylko wykonują zadania przed wyznaczonym czasem, lecz także nie ma konieczności wprowadzania większych zmian. Przyjemna wizja, prawda? Aby była realna, warto zadbać o przerwy swoich podwładnych. Na Zachodzie Europy godzinna przerwa na lunch jest czymś naturalnym i powszechnie stosowanym. W naszym kraju wciąż niewielu pracodawców pamięta, aby zagwarantować i egzekwować od podwładnych wykorzystanie przerwy na odpoczynek. Szkoda, gdyż w ten sposób z łatwością można podnieść efektywność zatrudnionych.

Co w Kodeksie pracy?

Jeżeli zatrudniasz w oparciu o umowę o pracę, wiążące są dla Ciebie ? jako pracodawcy ? zapisy znajdujące się w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 134 każdy zatrudniony, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi przynajmniej 6 godzin (niezależnie od zajmowanego stanowiska czy obowiązków), ma prawo do 15 minutowej przerwy. Ta wliczana jest do czasu pracy. Jako pracodawca możesz też wprowadzić dłuższą przerwę, choć ta nie może trwać dłużej niż 60 minut. Ważne jest przede wszystkim to, aby stosowny zapis o jej zastosowaniu znalazł się w regulaminie pracy, umowie o pracę (wymagana jest zgoda pracownika) czy układzie zbiorowym ? w zależności od tego, czy zakład jest objęty układem zbiorowym lub regulaminem.

Obniżenie efektywności i wykroczenie

Pracodawcy, którzy zapominają o pracowniczej przerwie nie tylko ryzykują obniżeniem jakości pracy wykonywanej przez zatrudnionych, lecz także popełniają wykroczenie. Odpoczynek bowiem przysługuje pracownikom na podstawie zapisów znajdujących się w Kodeksie pracy. Często jednak zdarza się, że i sami zatrudnieni o tym zapominają. Wykorzystywanie przerwy na załatwianie prywatnych spraw lub wykonywanie obowiązków służbowych sprawia, że w efekcie dochodzi do naruszenia przepisów przez pracownika. Ciekawym rozwiązaniem takiego problemu (który sprawnie funkcjonuje w firmach na Zachodzie Europy) jest wspomniana godzinna przerwa na lunch. Wówczas zatrudnieni muszą przerwać swoje obowiązki. Taka przerwa ma jednak konsekwencje w postaci konieczności świadczenia pracy niemal do wieczora.

To Cię powinno też zainteresować: Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Czy to już nadgodziny?

Spędzanie przerwy przy biurku lub pełnienie w tym czasie obowiązków służbowych rodzi jeszcze inne pytanie ? czy w takim przypadku pracownik nie świadczy pracy w nadgodzinach? Zgodnie z Kodeksem pracy osobie zatrudnionej ? która wykonuje pracę w czasie wolnym ? przysługuje możliwość wcześniejszego opuszczenia zakładu pracy lub świadczenie pieniężne. To kolejny powód, dla którego pracodawcy powinni pamiętać o przestrzeganiu prawa pracy i egzekwowaniu wykorzystywania przez swoich podwładnych przerw. W przeciwnym wypadku może okazać się, że pracownik będzie domagał się rekompensaty.

Niektórzy mają prawo do dłuższej przerwy

Od wyżej wskazanej zasady mówiącej, że pracownikom przysługuje 15 minut przerwy (jeżeli ich dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin) istnieją też wyjątki. Na dłuższy odpoczynek w godzinach pracy liczyć mogą pracownicy młodociani i niepełnosprawni. Karmiące piersią pracownice mogą wykorzystać dodatkową przerwę opuszczając zakład pracy wcześniej. Do dodatkowej przerwy upoważnieni są także ci zatrudnieni, którzy wykonują pracę przy komputerze. Oni mogą skorzystać z 5 minutowej przerwy po każdej godzinie pracy.

Oceń ten wpis
Godzinna przerwa dla pracownika?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 16

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.