Czy rotacja jest również Twoim problemem?

Czy rotacja jest również Twoim problemem?
Stały pracownik to cenny pracownik ? zna swoje obowiązki, jest samodzielny i nie trzeba go nieustannie kontrolować. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wówczas, gdy firma nieustannie musi przeprowadzać rekrutacje, ponieważ kolejni pracownicy składają wymówienia. Gdzie leży problem?

Rotacja w pewien sposób dotyczy każdej firmy. Na miejsce odchodzących pracowników należy przyjąć kolejnych. To zaś wiąże się z koniecznością przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego. Warto jednak wiedzieć, że tak zwana rotacja wczesna (czyli taka która występuje w pierwszych miesiącach od zatrudnienia pracowników w danej firmie) dotyczy najczęściej pracowników z szerokiej branży Contact Center. Choć wskazać można szereg przyczyn takiego zjawiska, specjaliści wymieniają kilka najbardziej istotnych. Czy ewentualne wprowadzenie zmian może spowodować poprawę sytuacji? Trzeba pamiętać, że zbyt duża rotacja jest wyjątkowo niekorzystna dla firmy ? nie tylko konieczne jest ciągłe organizowanie szkoleń dla nowych pracowników, ale również pojawiają się koszty, które ponieść musi właściciel przedsiębiorstwa.

Cykliczne ankiety to dobry pomysł

Dlaczego pracownicy decydują się na odejście z pracy? Czy powodem jest zawsze znalezienie lepiej płatnej posady? Niekoniecznie. Warto zauważyć, że najczęściej chodzi o satysfakcję. Pracownik, który jest zadowolony ze swojej pracy nie będzie chciał jej zmienić. Jeżeli jednak nie jest, to poszukuje innego zajęcia. Z tego też względu dobrym rozwiązaniem, na które wskazują specjaliści jest cykliczne przeprowadzanie ankiet. Powinny w nich znaleźć się pytania o zadowolenie z pracy i zarobków. Co więcej, fachowcy proponują przeprowadzanie dwóch ankiet ? wśród pracowników, którzy zostali niedawno zatrudnieni i tych, którzy świadczą pracę już przez dłuższy czas. Jeżeli z przeprowadzonych badań jasno wynika, że pracownicy nie są zmotywowani, warto zastanowić się nad powodami.

Czasowi mniej zmotywowani?

Bez wątpienia na to, czy pracownik chce zostać w danej firmie czy woli szukać innej pracy wpływ może mieć zabezpieczenie jego interesów. Większość współczesnych przedsiębiorstw chce zatrudniać elastycznie, gdyż to pozwala na optymalizowanie kosztów. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy pracownik chce być wynagradzany wyłącznie w oparciu o prowizję bez podstawy. Do wykonywania takiej pracy potrzeba osób silnie zmotywowanych, które potrafią sobie wyznaczyć cele. Gdy pracownik otrzymuje pracę w oparciu o umowę czasową lub zlecenie, może od razu podjąć decyzję, że to zbyt mało i szukać bardziej stabilnego zatrudnienia. Problemem z czasowymi umowami lub tzw. ?śmieciówkami? jest często podkreślany przy omawianiu zjawiska zbyt dużej rotacji pracowników w firmie.

To Cię powinno też zainteresować: Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Brak szkolenia, sprzeczne informacje

Rotacja i konieczność przeprowadzania kolejnych rekrutacji generuje koszty. Część pracodawców chce je ograniczyć i decyduje się na wprowadzenie mało profesjonalnych szkoleń. Dotyczy to takiej sytuacji, w której bardziej doświadczeni pracownicy szkolą tych mniej doświadczonych w godzinach swojej pracy. To przekłada się nie tylko na stworzeni wizerunku mało poważnej firmy, ale również prowadzi do tego, że nowy pracownik może czuć się zdezorientowany. Jeżeli każdego dnia szkolą go inne osoby, to bardzo prawdopodobne, że pojawią się rozbieżne informacje. To zaś może spowodować, że nowy pracownik będzie czuł się nieprzygotowany do wykonywania obowiązków i złoży swoją rezygnację jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Ci, którzy dotrwają do pierwszego dnia faktycznej pracy mogą być przerażeni otrzymanymi od przełożonych ocenami. Branża Contact Center jest wymagająca, ocenie zaś poddany jest m.in. ton głosu pracownika czy jego skuteczność, choć niekoniecznie zdobył on doświadczenie.

Firma zmienia swoje oblicze

Budowanie zespołu oddanych pracowników to długofalowy proces. Poznanie przyczyn rotacji jest jednak pierwszym krokiem do tego, aby wyeliminować te czynniki, które nie sprzyjają rozwinięciu firmy. Z całą pewnością inwestowanie w osoby zatrudnione ma sens i pozwala ? co warto podkreślić ? zaoszczędzić na kosztach prowadzenia szkoleń i konieczności przeorganizowywania pracy. Każda firma może zmienić swoje oblicze i pokazać się jako ciekawy pracodawca. Aby tego dokonać, konieczne jest jednak konsekwentne wprowadzanie zmian.

Oceń ten wpis
Czy rotacja jest również Twoim problemem?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Bukowski
2019-12-11, 16:51
Najlepiej jest wtedy, kiedy pracownicy pracują w firmie dłużej i praca im odpowiada pod każdym względem. Rotacja pracowników źle wpływa na kondycje firmy i jest to poważny problem. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, by ją ograniczyć? Ciekawy ten artykuł.
Kazimierz
2019-05-20, 20:53
Rotacja dotyczy każdego zakładu pracy. Na miejsce zwolnionych pracowników pracodawca przyjmuje innych. Zależy mu na tym, aby przyjąć najlepszych pracowników. Czasami drogą rozmów kwalifikacyjnych, wybiera tych najlepszych. Często pracodawcy zlecają agencji pracy te zadania. Jeśli pracownicy sami się zwalniają, to pracodawca powinien znać przyczyny zwolnień. Jak znajdzie przyczyny i je wyeliminuje, nie będzie musiał na ich miejsce poszukiwać innych.
Masza
2019-05-08, 13:19
W perspektywicznych organizacjach pracownik otrzymuje częste informacje zwrotne od menedżera, nagrody i uznanie oraz rozsądny pakiet świadczeń. To zatrzymuje rotację.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.