A czy Ty stawiasz na benefity?

A czy Ty stawiasz na benefity?
Z raportu przygotowanego przez serwis Pracuj.pl wynika, że niemal połowa pracowników w Polsce nie może liczyć na świadczenia pozapłacowe. Zatrudnieni, którzy mają dostęp do takich świadczeń najczęściej skorzystać mogą z prywatnej opieki medycznej lub ubezpieczeń na życie. Czy pracodawcom nie opłaca się inwestować w benefity?

W naszym kraju wciąż pokutuje przeświadczenie, że pracodawca może docenić swojego podwładnego m.in. przez awans czy wypłacenie premii. Wciąż niewielu pracowników jest zainteresowanych świadczeniami pozapłacowymi, które ? jak warto zauważyć ? mogą być nie tylko przydatne, ale również bardzo praktyczne. Z raportu ?Podwyżka bez tabu: benefity po polsku? przygotowanego przez pracowników portalu Pracuj.pl wynika, że podmioty zatrudniające, które decydują się na taką formę docenienia swoich pracowników najczęściej oferują im możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej (28%) czy też wręczają karty na siłownie (16%). Wciąż poza zasięgiem większości pracowników znajduje się możliwość korzystania z samochodu służbowego czy otrzymanie karty pre-paid.

Czego oczekuje pracownik?

Wiele powiedziano już na temat motywacji pracowników. Specjaliści, którzy zajmują się tym tematem wskazują, że nie zawsze tylko i wyłącznie dodatkowe pieniądze muszą motywować zatrudnionych do wydajniejszej pracy. Ich potrzeby zmieniają się dość często, zaś mądry pracodawca powinien nieustannie ze swoimi pracownikami rozmawiać, aby znaleźć tzw. ?złoty środek?. Jest to przede wszystkim istotne, gdy mowa o kluczowych dla firmy pracownikach, którzy zajmują wysokie stanowisko lub posiadają szczególne umiejętności czy kwalifikacje. Z omawianego raportu wynika przy tym, że najwięcej zatrudnionych cieszyłoby się, gdyby ich szef zdecydował się na opłacanie im lunchu lub dawał karty na paliwo.

Możliwości firm kontra oczekiwania pracowników

Nie każdą firmę stać na to, aby pracownicy otrzymywali szereg benefitów. Warto jednak wskazać, że te są niekiedy tańsze niż wręczanie np. premii. W związku z powyższym, zainteresowani pracodawcy powinni rozważyć możliwość zmiany swoich dotychczasowych zachowań.

Wśród najpopularniejszych świadczeń pozapłacowych, jak wskazano powyżej, wymienić należy możliwość korzystania z usług prywatnych placówek medycznych. Część pracodawców pokrywa wszelkie koszty, część zaś dofinansowuje wizyty pracowników. Taka forma świadczeń jest uznawana przez zatrudnionych za mile widzianą (42% respondentów wskazała, że jest ona dla nich niezwykle istotna), co ma związek głównie ze stanem państwowej służby zdrowia w naszym kraju. Również oferowane ubezpieczenia na życie dla pracownika i jego rodziny są odpowiedzią na zapotrzebowanie wśród osób zatrudnionych.

Przedszkole, kurs dla dziecka?

Warto zauważyć, że omawiany raport pokazuje również zmiany w postrzeganiu przez pracowników świadczeń pozapłacowych, które przyznają pracodawcy. Coraz większy nacisk kładzie się na to, aby niekoniecznie były one przeznaczone wyłącznie dla osoby zatrudnionej. Popularnością cieszą się takie świadczenia, które przeznaczone są bezpośrednio dla rodziny pracowników. Darmowe przedszkole, zorganizowanie w siedzibie firmy bezpłatnej opieki dla dzieci czy opłacenie kursów językowych lub zajęć pozaszkolnych cieszy się wśród pracowników dużym zainteresowaniem. To bez wątpienia związane jest z faktem, że współcześni rodzice muszą właściwe zadbać o życiowy start swojej pociechy, jeżeli chcą, aby w przyszłości mogła ona zdobyć dobrze płatną i interesującą pracę.

Emerytura? Wciąż niewielu o niej myśli

Z badania wynika, że tylko niecałe 3% pracowników przyznaje, że firma umożliwia im korzystanie z programu emerytalnego. Jednocześnie takie pozapłacowe świadczenie nie znalazło się na liście tych najbardziej pożądanych. Wniosek jest z tego prosty ? wciąż niewiele osób zatrudnionych myśli o przyszłości, w tym o wysokości swojej emerytury czy renty.

Oceń ten wpis
A czy Ty stawiasz na benefity?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Edward
2019-12-04, 10:40
Szkolenia ciekawe są fajne, a nie że jakiś wymóg bezsensowny. Motywuje także oczywiście dodatkowa kasa jak i bony pracownicze jednak nigdy nie wiadomo co się sprawdzi.
Bolo
2019-05-13, 15:35
Ponieważ niewłaściwa komunikacja nie tylko prowadzi do nieporozumień między członkami zespołu; Staje się bardzo trudne, gdy projekt jest prowadzony na sztywno.
Iskra
2019-05-08, 15:50
Pozytywne miejsce pracy to podstawowy element, który doprowadzi Twoją firmę na szczyt. Rozumiemy, że zachęcanie pracowników do pracy w miejscu pracy może być czasochłonne i trudne.
Ulka
2019-05-02, 12:02
Zwiększ motywację i morale w miejscu pracy, rozumiejąc, że jako menedżer pracowników jesteś ich paszportem na dzień boomu lub upadku. Benefity są zawsze w modzie.
Colina
2019-04-18, 17:30
Szkolenie pracowników kosztem firmy rozwiązuje kilka problemów na raz. Jest to okazja do poprawy profesjonalizmu zespołu, a jednocześnie przyspieszenia postępów firmy.
Marta
2019-04-16, 11:14
Motywacja będzie skuteczna, pozwalając pracownikowi czuć się ważnym i niezbędnym. Taka zachęta wywołuje szacunek i dobrą zazdrość wśród kolegów. To jest prawda!
Pajdo Batalion
2019-04-01, 14:04
W Texidzie jest inaczej niż w Mokate. Zresztą w całym województwie śląskim zależy gdzie się pracuje to panują inne zasady. Premia to zawsze jest dobra sprawa i korzystna i cieszy.
Bojdis skoczów
2019-03-30, 16:56
Nie każdego stać na odkładanie pieniędzy niestety. Fakt, że powinno się o tym pamiętać. Realnie jednak nie każdy potrafi się tego podjąć z różnych względów. Dobrze jednak wiedzieć co można zrobić.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.