Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4139        SUBSKRYBUJE: 7518
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa kontraktowa, Praca w ciązy, Przepisy BHP, Zatrudnianie cudzoziemców, Umowa lojalnościowa, Rozmowa kwalifikacyjna ubiór, Kreator CV

Imprezy integracyjne - zabawa pod okiem szefa

Imprezy integracyjne - zabawa pod okiem szefa
W obecnych czasach wyjazdy integracyjne są coraz bardziej popularne. Z punktu widzenia specjalistów to droga do budowania zgranego zespołu, pracownicy mówią o stresie, zaś pracodawcy o zbędnych wydatkach. Kto ma rację?

Pomysł na szkolenia i imprezy integracyjne przyjął się i w naszym kraju. Zachodnie firmy zdecydowanie w dalszym ciągu wiodą prym w ich organizowaniu, ale są one coraz popularniejsze również u nas. Motywy ich przygotowywania są jednak różne. Większość krajowych firm po prostu nie chce odstawać od kontrahentów z pozostałej części Europy zwłaszcza, jeżeli zatrudnia wysokich specjalistów. Z drugiej strony, można wskazać, że takie imprezy rzeczywiście pozwalają na budowanie więzi pomiędzy pracownikami w firmie. Mimo trudnej sytuacji na rynku wiele przedsiębiorstw wcale nie skąpi pieniędzy. Czy to zatem wyłącznie moda, czy może jednak konkretne korzyści? Dlaczego pracodawcy decydują się na organizowanie takich wydarzeń?
 

Imprezy firmowe
 

Impreza integracyjna w praktyce może budzić kontrowersje. Zadanie pracowników sprowadza się do dobrej zabawy, ale gdzieś w tym wszystkim pojawia się również baczne oko szefa. Najczęściej bierze on udział w imprezie, choć rzadko się zdarza, aby rzeczywiście bawił się on tak samo dobrze jak jego podwładni. Gdy zaś obserwuje, to pracownicy, rzecz jasna, naturalni wcale nie są. Tworzone są zatem pozory i u części pracowników budzi to opór. Tak jednak wyglądają klasyczne imprezy integracyjne. Bo trzeba wiedzieć, że z roku na rok zmieniają się one coraz bardziej. Przykład? Popularne są aktualnie takie, których głównym celem jest działanie na rzecz lokalnej społeczności. Wówczas pracownicy pracują na rzecz szkół, sprzątają okolicę czy własnymi siłami remontują park. Firma zaś zyskuje na wizerunku.
 

Imprezy integracyjne - profity
 

Z punktu widzenia specjalistów korzyści z imprez integracyjnych są bardzo wyraźne i to zwłaszcza wtedy, gdy zespół jest nowy. W takim przypadku osoby dopiero przyjęte do pracy mają możliwość się poznać, zaś w firmie jest lepsza atmosfera. Co więcej, w takiej sytuacji impreza może być zorganizowana tuż obok szkolenia. To, które pracownicy byliby zobowiązani odbyć siedząc przy swoich biurkach, można zorganizować w bardziej sprzyjających warunkach. Duże pole ma przy tym sam zainteresowany pracownik ? może wyłącznie poprzestać na zabawie, może też skoncentrować się na budowaniu przydatnych znajomości.
 

Jak często organizować imprezę integracyjną?
 

To pytanie również często zadają sobie pracodawcy. Okazuje się, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi, wszystko zaś zależy wyłącznie od tego, jak atmosferę w pracy ocenia szef. Warto pamiętać, że im częściej jednak pracownicy odejdą od biurek, tym bardziej będą zmotywowani do pracy. Dzięki wyjazdom rzadziej dochodzi do konfliktów w zakładzie pracy, lepiej też funkcjonują poszczególne działy. To istotne zwłaszcza, gdy mowa o dużych, prężnie działających i rozwijających się firmach. Tu wyjazd integracyjny nie powinien być postrzegany jako wydatek, ale inwestycja, która zwróci się w postaci oddanych pracowników zadowolonych ze swojego życia zawodowego.
 

Wyjazdy integracyjne dla firm
 

Aktualnie na rynku działają firmy, które specjalizują się w organizowaniu imprez integracyjnych. Część takich może być ciekawa i nietypowa. Pracownicy, dla przykładu, muszą noc spędzić w... ręcznie wybudowanych szałasach w środku lasu. Choć to rozwiązania ekstremalne, to jednak pozwalają nie tylko się dobrze bawić, ale jednocześnie wspólnie pracować. Takie wyjazdy, gdy niezbędne jest zmierzenie się z trudnościami, zbliżają pracowników. Wiedzą oni, że mogą na siebie liczyć, orientują się też, kto jest w czym dobry. A trzeba pamiętać, że umiejętność pracy w grupie jest niezwykle ważna, jeżeli firma ma odnotowywać zysk i wciąż się rozwijać. 

Oceń ten wpis
Imprezy integracyjne - zabawa pod okiem szefa
Ocena: 3.5, liczba głosów: 28

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.