Imprezy integracyjne - zabawa pod okiem szefa

Imprezy integracyjne - zabawa pod okiem szefa
W obecnych czasach wyjazdy integracyjne są coraz bardziej popularne. Z punktu widzenia specjalistów to droga do budowania zgranego zespołu, pracownicy mówią o stresie, zaś pracodawcy o zbędnych wydatkach. Kto ma rację?

Pomysł na szkolenia i imprezy integracyjne przyjął się i w naszym kraju. Zachodnie firmy zdecydowanie w dalszym ciągu wiodą prym w ich organizowaniu, ale są one coraz popularniejsze również u nas. Motywy ich przygotowywania są jednak różne. Większość krajowych firm po prostu nie chce odstawać od kontrahentów z pozostałej części Europy zwłaszcza, jeżeli zatrudnia wysokich specjalistów. Z drugiej strony, można wskazać, że takie imprezy rzeczywiście pozwalają na budowanie więzi pomiędzy pracownikami w firmie. Mimo trudnej sytuacji na rynku wiele przedsiębiorstw wcale nie skąpi pieniędzy. Czy to zatem wyłącznie moda, czy może jednak konkretne korzyści? Dlaczego pracodawcy decydują się na organizowanie takich wydarzeń?
 

Imprezy firmowe
 

Impreza integracyjna w praktyce może budzić kontrowersje. Zadanie pracowników sprowadza się do dobrej zabawy, ale gdzieś w tym wszystkim pojawia się również baczne oko szefa. Najczęściej bierze on udział w imprezie, choć rzadko się zdarza, aby rzeczywiście bawił się on tak samo dobrze jak jego podwładni. Gdy zaś obserwuje, to pracownicy, rzecz jasna, naturalni wcale nie są. Tworzone są zatem pozory i u części pracowników budzi to opór. Tak jednak wyglądają klasyczne imprezy integracyjne. Bo trzeba wiedzieć, że z roku na rok zmieniają się one coraz bardziej. Przykład? Popularne są aktualnie takie, których głównym celem jest działanie na rzecz lokalnej społeczności. Wówczas pracownicy pracują na rzecz szkół, sprzątają okolicę czy własnymi siłami remontują park. Firma zaś zyskuje na wizerunku.
 

Imprezy integracyjne - profity
 

Z punktu widzenia specjalistów korzyści z imprez integracyjnych są bardzo wyraźne i to zwłaszcza wtedy, gdy zespół jest nowy. W takim przypadku osoby dopiero przyjęte do pracy mają możliwość się poznać, zaś w firmie jest lepsza atmosfera. Co więcej, w takiej sytuacji impreza może być zorganizowana tuż obok szkolenia. To, które pracownicy byliby zobowiązani odbyć siedząc przy swoich biurkach, można zorganizować w bardziej sprzyjających warunkach. Duże pole ma przy tym sam zainteresowany pracownik ? może wyłącznie poprzestać na zabawie, może też skoncentrować się na budowaniu przydatnych znajomości.
 

Jak często organizować imprezę integracyjną?
 

To pytanie również często zadają sobie pracodawcy. Okazuje się, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi, wszystko zaś zależy wyłącznie od tego, jak atmosferę w pracy ocenia szef. Warto pamiętać, że im częściej jednak pracownicy odejdą od biurek, tym bardziej będą zmotywowani do pracy. Dzięki wyjazdom rzadziej dochodzi do konfliktów w zakładzie pracy, lepiej też funkcjonują poszczególne działy. To istotne zwłaszcza, gdy mowa o dużych, prężnie działających i rozwijających się firmach. Tu wyjazd integracyjny nie powinien być postrzegany jako wydatek, ale inwestycja, która zwróci się w postaci oddanych pracowników zadowolonych ze swojego życia zawodowego.
 

Wyjazdy integracyjne dla firm
 

Aktualnie na rynku działają firmy, które specjalizują się w organizowaniu imprez integracyjnych. Część takich może być ciekawa i nietypowa. Pracownicy, dla przykładu, muszą noc spędzić w... ręcznie wybudowanych szałasach w środku lasu. Choć to rozwiązania ekstremalne, to jednak pozwalają nie tylko się dobrze bawić, ale jednocześnie wspólnie pracować. Takie wyjazdy, gdy niezbędne jest zmierzenie się z trudnościami, zbliżają pracowników. Wiedzą oni, że mogą na siebie liczyć, orientują się też, kto jest w czym dobry. A trzeba pamiętać, że umiejętność pracy w grupie jest niezwykle ważna, jeżeli firma ma odnotowywać zysk i wciąż się rozwijać. 

Oceń ten wpis
Imprezy integracyjne - zabawa pod okiem szefa
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Asia
2019-12-04, 10:18
Nie dla wszystkich to jest fajne. Ja odbębniam takie coś przy okazji sztucznych świąt. Już by lepiej ten fundusz jaki nakładają dawali na coś praktycznego lub koperty.
Reden
2019-05-13, 15:25
Dostosuj nagrodę dla osoby. Zacznij od osobistych preferencji danej osoby i nagradzaj ją w sposób, który uważa za wartościowy. Aby nie pozwolić, aby efekt uznania opierał się na spekulacji, musisz zapytać swoich pracowników, co najbardziej cenią.
Bibelot
2019-05-08, 15:38
Bez zmotywowanego miejsca pracy firmy mogłyby znaleźć się w bardzo ryzykownej sytuacji. Rozwiązaniem tej sytuacji oczywiście może być impreza integracyjna itp.
Migas
2019-05-02, 11:56
Technologia zmieniła sposób działania przedsiębiorstw, a także zmieniła sposób, w jaki pracujemy - lub sposób, w jaki możemy pracować. Jeśli pracownicy są w stanie (i spodziewali się) sprawdzić pocztę e-mail w swoich telefonach lub zakończyć projekty na swoich laptopach w domu, rozsądne jest, aby chcieli podobnej elastyczności ze strony pracodawców, jeśli chodzi o planowanie. Wyjazdy integracyjne z kolei w danym zespole także są dość korzystne.
Jawor
2019-04-18, 17:08
Pod motywacją rozumiem pojawienie się lub stworzenie wewnętrznych czynników, które skłaniają do wykonywania pracy. Motywacja jest wywoływana przez samoświadomość osoby i jest produktem aktywności umysłowej. Imprezy mogą być skuteczne.
Sally
2019-04-16, 11:33
Premia za odmianę można nazwać procentem. Ten rodzaj promocji jest często powszechny w dziedzinie handlu i usług. Gdy uzupełnianie portfela pracownika bezpośrednio zależy od ilości sprzedanych towarów, dokłada on więcej wysiłku. Imprezy czasami też są ok.
Wiola
2019-04-01, 13:55
Integracja jest zawsze dobra. Wiele firm posiada takie środki ale nie wszystkie. U nas to się sprawwdziło, ale większość znajomych twierdzi, że nie mieli nigdy takich wyjazdów.
Olimp
2019-03-30, 17:21
Jeżeli firma posiada środki na wyjazd integracyjny to ok. Dobrze tylko zrealizować jakieś atrakcje poza piciem alkoholu, by wszyscy czuli się dobrze. Nie każdy potrafi się tak bawić.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.