Własna firma

Jak pozyskiwać klientów? Metody, pomysły i strategie

10 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 29 głosów

29 głosów

6 komentarzy
Jak pozyskiwać klientów? Metody, pomysły i strategie
Poszukiwanie klientów to kluczowy proces dla przedsiębiorców. Dowiedz się, jak pozyskiwać klientów poprzez aktywne działania, reklamę w sieci, polecenia i wiele więcej.

Jak szukać klientów?

Poszukiwanie pierwszych klientów może być wyzwaniem dla nowo otwartej firmy. Oto kilka pomysłów, które mogą Ci pomóc w tym procesie.

Po pierwsze: znajomi i media społecznościowe

Początkująca firma nie ma wielu możliwości, bo najczęściej jej budżet nie pozwala na efektywną reklamę. Z tego względu warto rozpocząć od zainteresowania działalnością firmy swoich znajomych i rodziny. W ten sposób przedsiębiorca może zdobyć pierwsze zlecenia, które pozwolą mu również na otrzymanie referencji.

Szczególne znaczenie w promocji nowego biznesu mają współcześnie media społecznościowe. O nowym klubie czy sklepie internetowym warto poinformować znajomych i poprosić, by i oni przekazali taką informacje swoim znajomym. Dzięki takiemu „szeptanemu” marketingowi firma może zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów.

Strona internetowa – rzecz niezbędna?

Zakład fryzjerski, zakład naprawy obuwia, sklep z zabawkami… Niezależnie od rodzaju prowadzonego biznesu warto dać się poznać potencjalnym klientom. Postawienie na stronę internetową jest świetnym rozwiązaniem, bo współcześnie większość osób informacji o usługach i produktach – również w najbliższej okolicy – poszukuje właśnie w sieci.

Strona internetowa nie musi być przy tym rozbudowana. To, w jakim kształcie znajdzie się ona w sieci powinno zależeć wyłącznie od zasięgu działania firmy. Sprzedaż internetowa – funkcjonująca obok tradycyjnych kanałów – pozwala zwiększyć zarobki. W przypadku punktów usługowych takie rozwiązanie się nie sprawdza, zatem w zupełności wystarczy im strona będąca wizytówką.

I na ulicy spotkasz klienta!

Trudno wyobrazić sobie, by przedsiębiorca mógł nie doceniać tłumów ludzi, którzy każdego dnia wychodzą z domów. Wiele osób wciąż jest poza zasięgiem reklamy prasowej, radiowej, telewizyjnej czy nawet internetowej. Skoro tak, warto pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu w postaci ulotek. Projekt graficzny, podobnie jak druk takich materiałów, to pewien koszt, ale powinien on szybko się zwrócić. Najważniejsze jednak by ulotki były wykonane przez profesjonalistę i przyciągały wzrok. Dzięki temu potencjalni klienci powinni zainteresować się ich treścią.

A może ogłoszenia lokalne?

Szukasz pracy?

Grafik

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

  • Śląskie
Dodana
Dodana

Asystent Projektanta drogowego

ROBIMART Sp. z o.o.

  • Pruszków
Dodana
Dodana

Inżynier ds. Inwestycji Budowlanych

Dijo Baking Sp. z o.o.

  • Wrocław
Dodana

Jeżeli firma działa wyłącznie lokalnie, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z lokalnych ogłoszeń. Takie pozwalają na przedstawienie oferty i – co ważne – nie są kosztowne. Jest to kolejny pomysł, jak niskim kosztem wypromować firmę i sprawić, że codziennie jej progi będą przekraczać kolejni klienci zainteresowani towarami lub usługami.

Poszukiwanie klientów jest zajęciem czasochłonnym. Ponieważ nie wszystkie sposoby muszą się sprawdzać w przypadku każdej z firm, najlepszym rozwiązaniem jest wypróbowanie przynajmniej kilku metod na to, by pozyskać nowych klientów.

Dlaczego pozyskiwanie klientów jest takie ważne dla firmy?

Prowadzenie firmy to sztuka, która udaje się tylko nielicznym. Potwierdzają to zresztą liczby – tylko 1/3  przedsiębiorstw jest w stanie utrzymać się na rynku co najmniej 5 lat. Powodów, dla którego przedsiębiorcy zamykają firmy jest wiele. Wskazać należy zarówno na skomplikowane i niesprzyjające prawo podatkowe, lecz także problem z pozyskiwaniem kontrahentów na usługi i towary. Trzeba pamiętać, że dziś sztuką jest namówienie klienta do współpracy.

Współcześni klienci są bardzo ostrożni. Zdążyli się uodpornić na reklamy, doskonale wiedzą, czego oczekują. I właśnie to sprawia, że wielu przedsiębiorców ma problem z pozyskiwaniem zleceń na swoje usługi. Choć nie ma jednej recepty na sukces, warto pamiętać, że istnieje kilka sprawdzonych sposobów na pozyskiwanie kontrahentów i tym samym budowanie bazy klientów.

Dobry handlowiec wart tysiące

Każda firma rozpoczynająca dopiero działalność na rynku musi pamiętać o tym, by zatrudnić dobrego handlowca. Takiego wcale nie łatwo znaleźć, co więcej za swoją pracę zażyczy sobie całkiem sporych pieniędzy. A jednak zatrudnienie go należy rozważać w kategorii inwestycji – dobry handlowiec, który doskonale opanował sztukę rozmawiania z klientami będzie wiedział, w jaki sposób pozyskać klientów dla swojego pracodawcy.

Gdzie szukać dobrego handlowca? Jeżeli firmę nie stać na eksperymenty na płaszczyźnie personalnej, to najlepiej zdać się na profesjonalistów, czyli zgłosić zapotrzebowanie do agencji pośredniczącej w zatrudnianiu. Dla takich podmiotów pracują osoby posiadające gruntowną wiedzę z zakresu HR, które doskonale wiedzą, gdzie szukać specjalistów. W praktyce zatem zatrudnienie handlowca może być pierwszym krokiem do sukcesu, jaki odniesie w przyszłości firma.

Pozyskiwanie kontrahentów nie tylko ceną

Początkujący przedsiębiorca najczęściej koncentruje się na cenie, bo uważa ją za najistotniejszy element swojej oferty. Tymczasem, z punktu widzenia klienta, nie zawsze ona decyduje o zakupie. Warto pomyśleć, co jeszcze – poza dobrą ceną – można zaproponować potencjalnym kontrahentom. Jest to szczególnie ważne, bo systematyczne obniżanie ceny, by zainteresować konsumentów może skończyć się bankructwem przedsiębiorcy. Właśnie z tego względu znacznie lepiej oferować np. wyższą jakość.

By sprawdzić, co można ulepszyć lub dodatkowo zaoferować klientom, warto dokładnie przyjrzeć się ofercie konkurencji. Zdarza się, że na przykładzie tej można wskazać słabe punkty konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Przykładem jest brak pomocy posprzedażowej. Taka zaś pozwala na budowanie dobrych relacji z klientem, który może być pewny, że nie zostanie bez pomocy tuż po zakupie.

Nagradzać za polecanie

Wielu właścicieli firm decyduje się na wdrożenie programów lojalnościowych. Takie koncentrują się na nagradzaniu stałych klientów. W przypadku firm ukierunkowanych na sprzedaż detaliczną, jest to jedno z najlepszych rozwiązań. Przedsiębiorcy oferujący usługi lub ci, którzy swoją ofertę handlową kierują do innych właścicieli firm, powinni raczej pomyśleć o nagradzaniu tych, którzy polecą ich firmę kolejnym podmiotom.

Nagradzanie za polecanie usług lub towarów może polegać zarówno na odnotowywaniu na koncie klienta punktów, które następnie może on wymienić na ciekawe nagrody, jak i wręczeniu mu atrakcyjnego, stałego rabatu. Możliwości jest wiele, konieczne jest jednak dokładne przeanalizowanie, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

Gdzie szukać potencjalnych kontrahentów?

Poszukiwanie klientów to niezwykle istotny proces dla każdego przedsiębiorcy. W celu zwiększenia liczby potencjalnych klientów i rozwoju firmy, konieczne jest aktywne pozyskiwanie klientów. Ale gdzie szukać potencjalnych kontrahentów? Oto kilka skutecznych metod, które warto rozważyć.

Pozyskiwanie klientów B2B

Jeśli Twoja firma działa w segmencie B2B, warto skoncentrować się na pozyskiwaniu klientów z tej branży. Jednym z najefektywniejszych sposobów jest uczestnictwo w branżowych targach i konferencjach. Takie wydarzenia gromadzą przedstawicieli różnych firm z danej branży, dając możliwość nawiązania kontaktów biznesowych i prezentacji swojej oferty.

Inną metodą jest aktywne poszukiwanie klientów bezpośrednio. Możesz skompletować listę potencjalnych firm, które mogą być zainteresowane Twoimi produktami lub usługami, i skontaktować się z nimi bezpośrednio. To wymaga systematycznego badania rynku, analizy potrzeb potencjalnych klientów i dostosowania oferty do ich oczekiwań.

Pozyskiwanie klientów zagranicznych

Jeśli Twoim celem jest rozszerzenie działalności na rynki zagraniczne, istnieje kilka strategii, które mogą Ci pomóc w pozyskiwaniu klientów spoza kraju.

Pierwszym krokiem jest zbadanie rynku zagranicznego i zidentyfikowanie potencjalnych klientów. Możesz skorzystać z usług agencji lub konsultantów specjalizujących się w eksportowaniu towarów lub usług na dany rynek. Dzięki temu będziesz mieć wgląd w lokalne preferencje i zwyczaje konsumenckie, co pomoże Ci dostosować ofertę do potrzeb potencjalnych klientów.

Kolejnym krokiem jest nawiązanie kontaktów biznesowych. Możesz uczestniczyć w międzynarodowych targach i wystawach, gdzie spotkasz przedstawicieli zagranicznych firm zainteresowanych współpracą. Możesz również rozważyć nawiązanie współpracy z lokalnymi partnerami lub dystrybutorami, którzy mają już dostęp do rynku i posiadają odpowiednie kontakty.

Gdzie szukać potencjalnych kontrahentów? Pozyskiwanie klientów B2B Pozyskiwanie klientów zagranicznych Jak szukać klientów?
Uczestnictwo w branżowych targach i konferencjach Badanie rynku zagranicznego i identyfikacja potencjalnych klientów Uczestnictwo w międzynarodowych targach i nawiązywanie kontaktów biznesowych Stworzenie profesjonalnego portfolio i wykorzystanie rekomendacji
Aktywne poszukiwanie klientów bezpośrednio Współpraca z agencjami eksportowymi i konsultantami Nawiązanie współpracy z lokalnymi partnerami lub dystrybutorami Stworzenie profesjonalnej strony internetowej i reklama w sieci

To może Cię również zainteresować

Kontrahent - jak sprawdzić czy jest rzetelny?

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie szukać potencjalnych kontrahentów?

Potencjalnych kontrahentów można szukać poprzez uczestnictwo w branżowych targach i konferencjach, a także aktywne poszukiwanie klientów bezpośrednio.

Jak pozyskiwać klientów B2B?

W pozyskiwaniu klientów B2B warto skorzystać z agencji eksportowych i konsultantów, a także nawiązać współpracę z lokalnymi partnerami lub dystrybutorami.

Gdzie szukać klientów zagranicznych?

Klientów zagranicznych można pozyskiwać poprzez uczestnictwo w międzynarodowych targach, badanie rynku zagranicznego i nawiązywanie kontaktów biznesowych.

Gdzie szukać pierwszych klientów?

Pierwszych klientów można szukać poprzez stworzenie profesjonalnego portfolio, wykorzystanie rekomendacji i reklamę w sieci.

Jak szukać klientów?

Klientów można szukać poprzez aktywne działania, uczestnictwo w targach, reklamę w sieci, wykorzystanie rekomendacji oraz stworzenie profesjonalnej strony internetowej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

6 komentarzy

Magda Kubica

Magda Kubica

Fajne są takie porady, które pokazują ścieżkę działań by osiągnąć efekt zamierzony. W tym zakresie to taki typ artykułu.
Grander

Grander

Muszę spróbować tych wskazówek. Dobrych i ciekawych rozwiązań nigdy za wiele. A nóż się uda coś zdziałać.
Ochmar

Ochmar

Podczas fazy realizowania biznesu musisz dopracować najważniejsze szczegóły. Finanse i zaplanowanie wydatków jest tutaj najbardziej znaczącą rzeczą.
Sonia

Sonia

Gdzie szukać potencjalnych kontrahentów Może ten artykuł Wam pomoże?
Sylwia

Sylwia

Bardzo ważne jest ich dobrze sprawdzić. Dzisiaj jednak wiele opcji jest dostępnych w sieci i łatwo sprawdzić dokładnie każdego kontrahenta co jest bardzo korzystne.
Alaska

Alaska

Istota idei jest taka: jeśli możesz szyć, dziać lub haftować, nadszedł czas, aby przekształcić swoje hobby w narzędzie zarabiania. Sprzedając swoje arcydzieła, możesz zarobić dobre pieniądze. W każdej niszy znajdzie się kontrahentów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka