Pracodawca - prawa i obowiązki

Ocena ryzyka zawodowego - obowiązek pracodawcy

4 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

3 komentarze
Ocena ryzyka zawodowego - obowiązek pracodawcy
Poznaj metody oceny ryzyka zawodowego i dowiedz się, jak w praktyce ocenić poziom ryzyka na stanowisku pracy. Zrozum obowiązki pracodawcy w zarządzaniu ryzykiem.

Czym jest ryzyko zawodowe?

Najprościej mówiąc, to prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych niepożądanych zdarzeń, które są związane z wykonywaniem przez pracownika służbowych zadań i które jednocześnie mogą spowodować straty. Gdy mowa o ujemnych konsekwencjach, to trzeba wskazać, że wiążą się one najczęściej z wystąpieniem u osób zatrudnionych w zakładzie pracy niekorzystnych skutków zdrowotnych. Są one przy tym następstwem zagrożeń zawodowych lub niewłaściwego sposobu wykonywania zadań służbowych. Z tego też względu tak duży nacisk kładzie się na zapobieganie ewentualnym wypadkom, które mogą mieć miejsce na terenie zakładu pracy. Ocena ryzyka zawodowego powinna się przy tym odbywać na kilku płaszczyznach.

Ocena ryzyka zawodowego w BHP

Prawidłowa ocena ryzyka zawodowego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Zrozumienie, co to jest ryzyko zawodowe, pozwala na wykorzystanie odpowiednich środków profilaktycznych, zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków i chorób zawodowych. W praktyce, ocena ryzyka zawodowego obejmuje zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń na stanowisku pracy, ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia tych zagrożeń, a następnie ocenę wpływu tych zagrożeń na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Wyniki przeprowadzonej oceny powinny być dokładnie zapisane w dokumentach oceny ryzyka zawodowego, takich jak karty oceny ryzyka zawodowego.

Pamiętaj, że dokładna ocena ryzyka zawodowego i stosowanie środków profilaktycznych to klucz do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa Twoich pracowników.

Jak dokonać oceny ryzyka?

Szukasz pracy?

Mechanik mobilny wózków widłowych - Toyota Material Handling

Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o.

 • Wrocław
Dodana

Pracownik Pralni Chemicznej Panda Warszawa Praga Płd. / Hotel Marriott

LAUNDRY SERVICE Sp. z o.o.

 • Warszawa
 • 4 300-4 900 zł / mc
Dodana

Mechanik mobilny wózków widłowych - Toyota Material Handling

Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Instruktor Akrobatyki

Akademia Tańca Krok po Kroku

 • Cieszyn
Dodana
Aplikuj bez CV

Kierowca kat. C+E

Usługi transportowe Lucjan Sroka

 • Wólka Pełkińska
Dodana

Z punktu widzenia pracodawcy, który jest zobowiązany dokonać oceny ryzyka zawodowego, ważne jest, w jaki sposób może on to poprawnie zrobić. Podstawowa zasada odnosi się tu do sprawdzenia, co w miejscu pracy i w jakim stopniu może zaszkodzić pracownikom. Dzięki temu możliwe jest nie tylko wskazanie niebezpieczeństw, ale również stwierdzenie, czy zastosowane środki są wystarczające do ograniczenia zagrożeń, które mogą wystąpić w zakładzie pracy. Inaczej mówiąc, każdy podmiot zatrudniający jest zobowiązany:

 • rozpoznać zagrożenia, które występują na każdym ze stanowisk pracy,
 • sporządzić ocenę poszczególnych zagrożeń i wskazać na ewentualne konsekwencje, jakie mogą mieć miejsce (z naciskiem na te, które dotyczą zdrowia i życia pracowników),
 • ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia poszczególnych zdarzeń.

Ocena ryzyka w zakładzie pracy jest potrzebna z kilku względów. Wypadki i choroby zawodowe to nie tylko problem zdrowotny, ale również taki, który może być rozpatrywany na płaszczyźnie społecznej czy ekonomicznej. Z powyższego wynika zatem, że przeprowadzenie rzetelnej oceny ryzyka zawodowego leży również w gestii podmiotu zatrudniającego pracowników.

Zagrożenia na stanowiskach

Z punktu widzenia pracodawcy pierwszym punktem powinno być określenie zagrożeń, jakie mogą wystąpić na danym stanowisku pracy. Niezbędne jest przeanalizowanie tego, jak wygląda miejsce pracy - czy powierzchnia jest śliska, czy występują ostre krawędzie, czy pracownik wykonuje zadania na wysokości lub ma do czynienia z hałasem lub drganiami mechanicznymi. Pracodawca powinien też zwrócić uwagę na to, czy w zakładzie pracy jest właściwe oświetlenie. Te i inne wymienione elementy bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Biorąc je pod uwagę, możliwe jest też oszacowanie ryzyka. Podmiot zatrudniający powinien przy tym odnieść się do normy PN-N-18002. W zależności od prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku i możliwych następstw, ryzyko może być małe, średnie lub duże. O ile dwa pierwsze są dopuszczalne, o tyle duże wymaga podjęcia niezwłocznych działań.

Skuteczna metoda

Ocena ryzyka zawodowego jest praktykowana od lat. Takie podejście do bezpieczeństwa w zakładzie pracy jest stosowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zaś przydatność tej metody potwierdzają długoletnie doświadczenia tych państw, które je stosują. Określając ryzyko zawodowe, możliwe jest wdrożenie działań zapobiegawczych i to zaczynając od tych zagrożeń, których prawdopodobieństwo wystąpienia jest największe. Każdy pracodawca powinien pamiętać, że w pierwszej kolejności usuwane powinny być te zagrożenia, które mogą zostać wyeliminowane całkowicie. Taki wymóg wynika również z zapisów poczynionych w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 226 pracodawca:

 • ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko,
 • informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Z punktu widzenia pracodawców istotne jest, że oceny ryzyka zawodowego mogą dokonać samodzielnie. W sytuacji, gdy pojawiają się wątpliwości, możliwe jest zasięgnięcie opinii specjalistów - zgłosić można się do Państwowej Inspekcji Pracy, której pracownicy (inspektorzy) chętnie służą radą.

Element Opis Przykłady Metoda oceny
Ryzyko zawodowe Prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaniem zadań służbowych. Wypadki w miejscu pracy, choroby zawodowe, niewłaściwe wykonywanie zadań służbowych. Ankieta, obserwacja, badanie, norma PN-N-18002
Ocena ryzyka Proces rozpoznawania, oceny i zarządzania ryzykiem zawodowym.  Rozpoznanie zagrożeń, ocena prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzeń, identyfikacja konsekwencji. Analiza ryzyka, matryca ryzyka
Środki profilaktyczne Działania mające na celu zmniejszenie ryzyka zawodowego.  Poprawa warunków pracy, szkolenia BHP, dostarczenie sprzętu ochronnego. Planowanie działań profilaktycznych, monitoring, kontrola efektywności
Obowiązki pracodawcy Zobowiązania pracodawcy w odniesieniu do oceny i zarządzania ryzykiem zawodowym. Ocena i dokumentowanie ryzyka, stosowanie środków profilaktycznych, informowanie pracowników o ryzyku i ochronie. Kodeks pracy, normy BHP, wymagania prawa pracy

Kluczowy obowiązek pracodawcy

Ocena ryzyka zawodowego to nie tylko narzędzie do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy, ale także jeden z kluczowych obowiązków pracodawcy. Zarządzanie ryzykiem zawodowym zgodnie z normami oceny ryzyka zawodowego i przestrzeganie ogólnych obowiązków pracodawców w tym zakresie, takich jak informowanie pracowników o ryzyku zawodowym związanym z ich pracą i zasadach ochrony przed zagrożeniami, jest fundamentalne. Pracodawcy muszą nie tylko identyfikować i oceniać ryzyko zawodowe, ale również podjąć odpowiednie środki profilaktyczne zmniejszające to ryzyko, a także monitorować skuteczność tych działań. Pamiętaj, eliminowanie ryzyka to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim moralny. Bezpieczeństwo pracowników powinno zawsze być na pierwszym miejscu.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są obowiązki pracodawcy w ocenie ryzyka zawodowego?

Pracodawca ma obowiązek zidentyfikować i ocenić zagrożenia występujące na stanowisku pracy, sporządzić ocenę ryzyka, zastosować środki profilaktyczne i informować pracowników o ryzyku.

Czym jest ocena ryzyka zawodowego w BHP?

Ocena ryzyka zawodowego to proces identyfikacji zagrożeń w miejscu pracy, oceny ich prawdopodobieństwa i wpływu, a następnie wprowadzania środków zapobiegawczych.

Jakie dokumenty są potrzebne do oceny ryzyka zawodowego?

Do oceny ryzyka zawodowego potrzebne są dokumenty takie jak: instrukcje BHP, karty oceny ryzyka zawodowego, protokoły szkoleń BHP, informacje o warunkach pracy i dane o wypadkach.

Jakie są metody oceny ryzyka zawodowego?

Metody oceny ryzyka zawodowego obejmują analizę miejsca pracy, ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia i skutków zagrożeń oraz planowanie działań zapobiegawczych.

Czy ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowa?

Tak, zgodnie z polskim prawem, ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowa dla każdego pracodawcy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

3 komentarze

Iga

Iga

Ocena ryzyka zawodowego w firmie. Nie znam się na tym. Po przeczytaniu tego artykułu nareszcie wiem, o co w tym temacie chodzi.
Ola

Ola

Ocena ryzyka musi być zawsze dostosowana do rzeczywistych zagrożeń. Jak dokonać oceny ryzyka, jest to opisane w tym artykule.
Panna

Panna

Zawsze dobrze jest to znać w swojej firmie. Funkcjonowanie firmy to przecież wspólna sprawa tych co na tym zarabiają, prcowników, szefów i całej gamy powiązanych spraw.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka