Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Indywidualny mikrorachunek podatkowy

25 października 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

12 komentarzy
Indywidualny mikrorachunek podatkowy
Indywidualny mikrorachunek podatkowy to nowy sposób na to, by przedsiębiorcy w łatwy sposób mogli regulować zobowiązania z tytułu podatku VAT, CIT czy PIT. Jakie zastosowanie ma wdrożenie mikrorachunku podatkowego? Jak wygląda sytuacja związana z rozliczeniem podatku oraz potencjalną zaległością podatkową?

Zobacz także - Podwójne opodatkowanie za granicą a podatek dochodowy - co musisz wiedzieć

Indywidualny mikrorachunek podatkowy - co to jest?

Wraz z początkiem roku 2020, a dokładnie już 1 stycznia 2020 roku, każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski, uzyskał od Ministerstwa Finansów dedykowany indywidualny rachunek podatkowy. Czym jednak jest ów indywidualny mikrorachunek podatkowy?

To nic innego jak osobisty numer konta, na który płatnik podatku jest zobowiązany do uiszczenia wszelkich płatności nie tylko z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych czy podatku od towarów i usług, ale również podatku dochodowego od osób fizycznych. Co istotne, każda osoba fizyczna, nawet ta, która nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej, również posiada dostęp do swojego własnego mikrorachunku podatkowego. 

Do czego służy indywidualny mikrorachunek podatkowy?

Jak wcześniej wspomniano, zastosowanie mikrorachunku podatkowego ogranicza się do płatności zobowiązań z tytułu podatków PIT, CIT, a także VAT. Innego typu podatki, począwszy od podatków akcyzowych, przez podatki od czynności cywilnoprawnych aż po podatki gruntowe należy regulować na takich samych zasadach jak wcześniej. 

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

W jaki sposób możemy uzyskać swój prywatny mikrorachunek podatkowy? To bardzo prosta operacja, która będzie od nas wymagała posiadania jedynie numeru PESEL. Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatny generator mikrorachunku podatkowego, w którym to musimy podać swój numer PESEL. Po chwili numer indywidualnego rachunku podatkowego zostanie wygenerowany. Jeśli jednak nie chcemy generować numeru własnego mikrorachunku w taki sposób, możemy udać się do najbliższego urzędu skarbowego, w którym pracownik wykona tę pracę za nas i poda nam szczegółowe informacje o numerze indywidualnego rachunku podatkowego. 

Jak sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy dla każdego płatnika jest zbudowany w pewien konkretny, uregulowany ustawą sposób. Struktura mikrorachunku składa się z sumy kontrolnej, numeru rozliczeniowego jednostki organizacyjnej banku, a także z identyfikatora podatkowego. To daje nam sumę 26 cyfr, na które składa się nasz mikrorachunek podatkowy. 

Na przestrzeni lat płatnik nie będzie miał możliwości podglądu historii wpłat podatkowych, co nie oznacza jednak, że informacje o mikrorachunku nie znajdują się w naszym dostępie. Wystarczy, że płatnik zaloguje się na profil w Portalu Podatkowym, i już po chwili wszelkie niezbędne informacje na temat mikrorachunku podatkowego zostaną ukazane. 

Mikrorachunek podatkowy, a rozliczenie podatku

Od 1 stycznia 2020 roku każdy płatnik podatku PIT, CIT czy VAT jest zobowiązany do uiszczenia podatku jedynie za pośrednictwem indywidualnego mikrorachunku podatkowego. Dodatkowo rachunek ten służy również regulowaniu zaległości podatkowych z tytułu tych podatków.

W przypadku sytuacji niestandardowych, związanych z potrzebą rozliczenia podatku<strong>, Ministerstwo Finansów&nbsp;wraz z Krajową Informacją&nbsp;Skarbową udostępniły szereg rozwiązań, które&nbsp;rozwiewają te najpopularniejsze problemy</strong>. Jakie to problemy? Między innymi:
amet enim.
  • Konieczność wykonania przelewu z zagranicznego banku - w tym przypadku płatnik musi uzupełnić numer rachunku od kod SWIFT NBPLPLPW.
  • Zaliczka na podatek dochodowy pracownika powinien być regulowany na mikrorachunku podatkowym pracodawcy.
  • Zwroty nadpłaty podatku są przelewane na tradycyjny numer bankowy klienta.
  • W przypadku firmy prowadzonej przez wspólników, zobowiązania z tytułu podatku VAT wpłacane są na mikrorachunek spółki, podczas gdy zaliczki na PIT powinny być regulowane z użyciem własnych mikrorachunków. 

Mikrorachunek, a zaległość podatkowa

Istnieje prawdopodobieństwo, że płatnik podatku zanotuje na swoim mikrorachunku opóźnienia z tytułu zaległości podatkowej. Jak w takiej sytuacji jest rozliczany wpływ na mikrorachunek w sytuacji, gdy przed płatnikiem, oprócz zaległych zobowiązań podatkowych istnieją również te najaktualniejsze?

Podczas wykonywania przelewu, płatnik ma możliwość zdefiniowania, jaki typ podatku ma być przedmiotem uregulowania. W sytuacji, gdy ten typ podatku również ma zaległości, płatność zostanie zaliczona na poczet tej zaległości, która ma najwcześniejszy termin wymagalności. Jeśli jednak pod wskazanym typem podatku nie widnieją żadne zaległości, a jedynie aktualne zobowiązanie, właśnie ono będzie opłacone.

Co jednak gdy płatnik nie zdefiniował typu podatku, jaki ma być pokryty daną wpłatą? W takiej sytuacji przelew zalicza się na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności bez względu na to, jaki typ podatku ma zaległą wymagalność płatności. 

Indywidualny mikrorachunek podatkowy – wpłata podatku na inną osobę

Z pewnych względów bezpośredni zainteresowany - płatnik podatku może nie mieć możliwości uregulowania zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego. Czy w takim scenariuszu istnieje możliwość, by ktoś inny dokonał płatności na poczet podatku PIT, CIT lub VAT w naszym imieniu? Oczywiście, że tak, warto jednak zapoznać się z istotnymi warunkami takiego zastępstwa. 

Nieograniczoną możliwość wpłaty podatku na rachunek ma najbliższa rodzina, a więc małżonka, mąż, rodzeństwo, zstępni oraz wstępni. Jeśli podatek zabezpieczony jest zastawem skarbowym, taką płatność na mikrorachunek może wykonać również właściciel przedmiotu zastawu skarbowego.

Jeśli jednak chcemy, by podatek został uregulowany przez osobę trzecią, wartość wpłaty nie może przekraczać kwoty 1000 złotych.

Podsumowanie:
  • Od 1 stycznia 2020 każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski ma swój dedykowany indywidualny mikrorachunek podatkowy, który służy do uiszczenia płatności z tytułu podatków PIT, CIT oraz VAT.
  • Mikrorachunek podatkowy składa się z sumy kontrolnej, numeru rozliczeniowego jednostki organizacyjnej banku oraz identyfikatora podatkowego i liczy 26 cyfr.
  • Mimo braku możliwości podglądu historii wpłat podatkowych, płatnik może uzyskać informacje o mikrorachunku podatkowym, logując się na swój profil w Portalu Podatkowym.
  • Osoba trzecia może wpłacić podatek na rachunek mikrorachunku podatkowego, jeśli wartość wpłaty nie przekroczy 1000 złotych, a płatność może być dokonana przez małżonka, męża, rodzeństwo, zstępnych oraz wstępnych lub właściciela przedmiotu zastawu skarbowego w przypadku, gdy podatek jest zabezpieczony zastawem skarbowym.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest mikrorachunek?

Indywidualny mikrorachunek podatkowy to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwi każdemu podatnikowi PIT, CIT i VAT regulować zobowiązania z tytułu podatku. Każdy rachunek jest generowany przez Ministerstwo Finansów dla każdego płatnika osobno. Sam płatnik nie ma możliwości weryfikacji historii wpłat, choć wszelkie istotne informacje znajdują się w Portalu Podatkowym.

Co przewiduje mikrorachunek?

Indywidualny mikrorachunek podatkowy to obowiązkowy sposób płatności podatku VAT, PIT i CIT już od 1 stycznia 2020 roku. Za pośrednictwem indywidualnego mikrorachunku nie możemy regulować płatności z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Indywidualny mikrorachunek podatkowy przewiduje ponadto możliwość regulowania płatności przez osoby trzecie, jak i regulowania wszelkich zaległości tytułem podatku.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Piotr

Piotr

Nie jestem pewna, czy ten indywidualny mikrorachunek podatkowy ma dla mnie zastosowanie. Ale może się kiedyś przyda. Artykuł jest całkiem ciekawy, chociaż trochę trudny do zrozumienia.
Pania

Pania

To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców. W końcu będziemy mieli kontrolę nad swoimi płatnościami podatkowymi i unikniemy niepotrzebnych zaległości. Cieszy mnie to.
BlanX

BlanX

Cieszę się, że powstał taki generator mikrorachunku podatkowego. To ułatwi mi sprawę w przyszłości, kiedy zdecyduję się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Olimpia

Olimpia

W końcu łatwiej będzie mi kontrolować moje zobowiązania podatkowe. Dzięki temu indywidualnemu mikrorachunkowi podatkowemu będę miał wszystko w jednym miejscu i będę mógł szybciej uregulować płatności.
Oliwia

Oliwia

Nie jestem pewna, czy jestem zainteresowana tym indywidualnym mikrorachunkiem podatkowym. Ale całkiem ciekawy artykuł, muszę przyznać.
Alina

Alina

To dobrze, że istnieje możliwość zastępstwa przy płaceniu podatków. W końcu nie zawsze płatnik ma taką możliwość. Ale najważniejsze, że wprowadzono indywidualny mikrorachunek podatkowy.
Jaga

Jaga

Szczerze mówiąc, nie bardzo wiem, o co w tym wszystkim chodzi. Ale może to dlatego, że się na tym nie znam. Liczę, że ktoś mi to wytłumaczy w prosty sposób.
22blok22numer

22blok22numer

Bardzo dobry artykuł, który w przystępny sposób tłumaczy, czym jest indywidualny mikrorachunek podatkowy. W końcu łatwiej będzie mi kontrolować swoje płatności podatkowe i uniknąć zaległości.
Nastula

Nastula

Z jednej strony fajnie, że każda osoba fizyczna ma dostęp do swojego własnego mikrorachunku podatkowego. Z drugiej strony, jako osoba bezrobotna, nie uiszczam zbyt wielu podatków, więc chyba nie będę korzystać z tej opcji.
Oligarcha

Oligarcha

Jestem zadowolony z wprowadzenia indywidualnego mikrorachunku podatkowego. To ułatwi mi przekazywanie wpłat na czas i kontrolowanie zobowiązań podatkowych pracowników. Uważam, że to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców.
Zeus

Zeus

Jako osoba poszukująca pracy, zastanawiam się, czy ten indywidualny mikrorachunek podatkowy jest dla mnie potrzebny. Chyba raczej nie, skoro nie prowadzę działalności gospodarczej. Ale kto wie, może kiedyś mi się przyda.
brat

brat

Bardzo się cieszę, że wprowadzono ten indywidualny mikrorachunek podatkowy. W końcu łatwiej będzie kontrolować swoje zobowiązania podatkowe. Przesyłanie wpłat na konkretny rachunek to zdecydowanie lepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.