!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Zbieg egzekucji administracyjno-sądowej

31 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

4 komentarze

Zbieg egzekucji administracyjno-sądowej
W praktyce kadrowej może zdarzyć się taka sytuacja, w której do zajętego przez komornika sądowego wynagrodzenia skierowana zostaje również egzekucja administracyjna. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca?

Zbieg egzekucji sądowych - co to znaczy?

Kodeks pracy bardzo dokładnie wskazuje, na jakiej podstawie prawnej i w jakich granicach podmiot zatrudniający może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia swojego podwładnego. W praktyce może okazać się, że poza komornikiem sądowym do wynagrodzenia skierowana zostaje także egzekucja administracyjna. W takim wypadku pracodawca jest zobowiązany przestrzegać ściśle określonej procedury. Przede wszystkim potrącenia, których dokonuje, nie powinien wysyłać na wskazane w zajęciach konta, ale przekazywać do depozytu i to do momentu, aż otrzyma informacje o tym, który z organów został wyznaczony przez sąd do dalszego, łącznego prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi.

Video

Zbieg egzekucji sądowych - omówienie

Każdy przedsiębiorca może spotkać się z taką sytuacją, że otrzyma pismo informujące o zajęciu wynagrodzenia, które zostało wysłane przez komornika. Pismo to dotyczy konkretnego pracownika i należy na nie odpowiedzieć. Czasami jednak może zdarzyć się także tak, że pojawia się tzw. zbieg egzekucji.

Co to jest zbieg egzekucji?

  • Oznacza to dokładnie tyle, że pensja pracownika już wcześniej została zajęta przez innego komornika, a teraz znów chce ją zająć kolejny komornik.
  • Jeśli jest to zbieg egzekucji sądowej, to w takim przypadku obydwaj komornicy będą ustalać między sobą, do którego z nich będą w pierwszej kolejności wpływały środki z zajęcia wynagrodzenia i czy któryś z nich przejmie sprawę drugiego komornika. W roli pracodawcy jest tutaj jak najdokładniejsze odpisanie na pismo drugiego komornika i poinformowanie go o wysokości pensji pracownika oraz o tym, w jakiej wysokości i przez jakiego komornika ma już zajęte wynagrodzenie. Do czasu otrzymania odpowiedzi zwrotnej od komornika pracodawca nie będzie mógł wypłacić pracownikowi całej. Musi oddzielić od wypłaty część pieniędzy, którą przekazałby na spłatę zadłużenia i przetrzymać ją do momentu otrzymania odpowiedzi od komornika, na jakie konto ma ją przelać.
  • Pracodawca powinien też wiedzieć, że występują różne rodzaje egzekucji. Może pojawić się też taka sytuacja, w której pojawia się zbieg egzekucji administracyjnej. W takim przypadku to sąd będzie wyznaczał organ do dalszej egzekucji.

Pracodawca musi pamiętać, że na odebrane pismo od komornika ma tylko kilka dni na odpowiedź. Musi udzielić jej precyzyjnie, podając wszystkie znane mu informacje i dane. Natomiast samo rozstrzygnięcie zbiegu egzekucji nie powinno trwać dłużej niż 14 dni, więc w tym czasie pracodawca już powinien wiedzieć, co ma zrobić z zachowanymi środkami z wypłaty, które mają przejść na spłatę długu jego pracownika.

Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej - decyduje sąd

Zbieg egzekucji został dokładnie uregulowany w Kodeksie postępowania cywilnego. Z punktu widzenia zainteresowanych ważne jest, że najczęściej występują dwa rodzaje zbiegów egzekucji: sądowy i administracyjno-sądowy. W pierwszym przypadku komornicy sądowi rozstrzygają go między sobą, w drugim konieczne jest wydanie postanowienia przez sąd, w którym to wyznacza on do dalszego prowadzenia postępowania przeciwko dłużnikowi komornika lub organ administracyjny. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 lutego 2003 roku: W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego o wyznaczeniu organu egzekucyjnego do łącznego dalszego prowadzenia egzekucji rozstrzyga sąd rejonowy, w którego okręgu znajduje się siedziba komornika lub administracyjnego organu egzekucyjnego, który pierwszy wszczął egzekucję? (OSNC 2003/11/147).

Zajęcie wynagrodzenia w przypadku zbiegu egzekucji administracyjno-sądowej

Zgodnie z art. 881 Kodeksu postępowania cywilnego:
Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie.

Pracodawca, który otrzyma pismo zatytułowane jako "zajęcie wynagrodzenia" jest zobowiązany poinformować między innymi o tym, w jakiej wysokości będą dokonywane potrącenia lub wskazać przyczyny niemożności dokonywania potrąceń (na przykład dłużnik zarabia kwotę w wysokości najniższej krajowej, która jest wolna od zajęcia).

Wówczas, gdy następuje zbieg, pracodawca jest zobowiązany poinformować o nim podmioty, które dokonały zajęcia wynagrodzenia. Potrąceń, jak podkreślono powyżej, pracodawca powinien dokonywać w dalszym ciągu, ale ich z przekazywaniem podmiot zatrudniający powinien wstrzymać się do uzyskania stosownej informacji, na jakie konto zgromadzone środki należy przelać.

14 dni na rozstrzygnięcie zbiegu egzekucji

Zgodnie z przepisami sąd rejonowy, który rozstrzyga o zbiegu egzekucji, ma 14 dni na to, aby wydać postanowienie. Przy podejmowaniu decyzji pod uwagę bierze on między innymi stan każdego postępowania. Warto zauważyć, że od momentu przekazania akt do sądu do czasu wydania postanowienia i poinformowania pracodawcy o jego wyniku upływa pewien okres. Z punktu widzenia pracodawcy może to być pewne utrudnienie, gdyż w tym czasie, jak wskazano powyżej, jest on zobowiązany do dokonywania potrąceń. Środki te powinny być przekazywane do depozytu. Nie chodzi tu jednak o depozyt sądowy, tylko taki, który utworzy sam pracodawca.

Problem z odsetkami

Najczęściej od egzekwowanych przez komorników czy organy administracyjne zobowiązań naliczane są odsetki za zwłokę. Warto zauważyć, że skierowanie sprawy do sądu, wydanie postanowienia i poinformowanie zainteresowanych stron w praktyce może trwać nawet dwa miesiące. Z tego też względu pracodawcy często zaspokajają świadczenia według hierarchii Kodeku pracy (pierwszeństwo zawsze mają świadczenia alimentacyjne). Nie jest to niewłaściwe działanie, choć ryzykowne zwłaszcza wtedy, gdy potrącana kwota nie zaspokaja wszystkich należności, zaś sprawy o świadczenia alimentacyjne prowadzone są przez różnych komorników. Z tego też względu znacząca część specjalistów podkreśla, że optymalnym rozwiązaniem jest zaczekać na rozstrzygnięcie sądu. 

Każdemu pracodawcy może zdarzyć się otrzymanie listu od komornika w sprawie swojego pracownika. Należy wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji, żeby działać zgodnie z przepisami.

To może Cię również zainteresować

Fundusz socjalny - ustawa, zapomoga, świadczenia

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest egzekucja komornicza?

Egzekucja komornicza jest zajęciem rachunku bankowego lub innych rzeczy dłużnika.

Czym jest zbieg egzekucji komorniczych?

Zbieg egzekucji komorniczych ma miejsce wówczas, gdy dwóch lub więcej komorników ma roszczenia wobec tej samej rzeczy danego dłużnika.

Podziel się

4 komentarze

elżbieta

elżbieta

Nieznane dla mnie zagadnienie i dlatego zawsze cieszę się, że mogę coś nowego się dowiedzieć. W końcu w praktyce potem więcej się wie i można to wykorzystać.
Gruza

Gruza

Zbieg egzekucji administracyjno-sądowej - nie dam komentarza- ale artykuł ok- przydatne informacje dla zainteresowanych...
Ranola

Ranola

Ja się na tym nie znam, ale z pewnością wielu pracodawców potrafi to z korzyścią zaimplementować w swojej działalności, gdy sytuacja tego będzie wymagała?
Małgorzata O.

Małgorzata O.

Trzeba to wszystko dobrze zrozumieć bo nie każdy zna się dobrze na wszystkich przepisach tego rodzaju. Takie artykuły pomagają szerzej poznać całość tematyki.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.