Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 3988        SUBSKRYBUJE: 7545
Tematy, które interesują czytelników:  Co wpisać do CV, Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Znajomość języków obcych, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy

Zbieg egzekucji administracyjno-sądowej

Zbieg egzekucji administracyjno-sądowej
W praktyce kadrowej może zdarzyć się taka sytuacja, w której do zajętego przez komornika sądowego wynagrodzenia skierowana zostaje również egzekucja administracyjna. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca?

Kodeks pracy bardzo dokładnie wskazuje, na jakiej podstawie prawnej i w jakich granicach podmiot zatrudniający może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia swojego podwładnego. W praktyce może okazać się, że poza komornikiem sądowym do wynagrodzenia skierowana zostaje także egzekucja administracyjna. W takim wypadku pracodawca jest zobowiązany przestrzegać ściśle określonej procedury. Przede wszystkim potrącenia, których dokonuje, nie powinien wysyłać na wskazane w zajęciach konta, ale przekazywać do depozytu i to do momentu, aż otrzyma informacje o tym, który z organów został wyznaczony przez sąd do dalszego, łącznego prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi.

 

Decyduje sąd

Zbieg egzekucji został dokładnie uregulowany w Kodeksie postępowania cywilnego. Z punktu widzenia zainteresowanych ważnym jest, że najczęściej występują dwa rodzaje zbiegów egzekucji ? sądowy i administracyjno-sądowy. W pierwszym przypadku komornicy sądowi rozstrzygają go między sobą, w drugim konieczne jest wydanie postanowienia przez sąd, w którym to wyznacza on do dalszego prowadzenia postępowania przeciwko dłużnikowi komornika lub organ administracyjny. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 lutego 2003 roku: ?W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego o wyznaczeniu organu egzekucyjnego do łącznego dalszego prowadzenia egzekucji rozstrzyga sąd rejonowy, w którego okręgu znajduje się siedziba komornika lub administracyjnego organu egzekucyjnego, który pierwszy wszczął egzekucję? (OSNC 2003/11/147).

 

Zajęcie wynagrodzenia

Zgodnie z art. 881 Kodeksu postępowania cywilnego: ?Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie?. Pracodawca, który otrzyma pismo zatytułowane jako ?zajęcie wynagrodzenia? jest zobowiązany poinformować między innymi o tym, w jakiej wysokości będą dokonywane potrącenia lub wskazać przyczyny niemożności dokonywania potrąceń (na przykład dłużnik zarabia kwotę w wysokości najniższej krajowej, która jest wolna od zajęcia).

Wówczas, gdy następuje zbieg, pracodawca jest zobowiązany poinformować o nim podmioty, które dokonały zajęcia wynagrodzenia. Potrąceń, jak podkreślono powyżej, pracodawca powinien dokonywać w dalszym ciągu, ale ich z przekazywaniem podmiot zatrudniający powinien wstrzymać się do uzyskania stosownej informacji, na jakie konto zgromadzone środki należy przelać.

 

14 dni na rozstrzygnięcie zbiegu

Zgodnie z przepisami sąd rejonowy, który rozstrzyga o zbiegu egzekucji, ma 14 dni na to, aby wydać postanowienie. Przy podejmowaniu decyzji pod uwagę bierze on między innymi stan każdego postępowania. Warto zauważyć, że od momentu przekazania akt do sądu do czasu wydania postanowienia i poinformowania pracodawcy o jego wyniku upływa pewien okres. Z punktu widzenia pracodawcy może to być pewne utrudnienie, gdyż w tym czasie ? jak wskazano powyżej ? jest on zobowiązany do dokonywania potrąceń. Środki te powinny być przekazywane do depozytu. Nie chodzi tu jednak o depozyt sądowy, tylko taki, który utworzy sam pracodawca.

To Cię powinno też zainteresować: Fundusz socjalny - ustawa, zapomoga, świadczenia.

 

Problem z odsetkami

Najczęściej od egzekwowanych przez komorników czy organy administracyjne zobowiązań naliczane są odsetki za zwłokę. Warto zauważyć, że skierowanie sprawy do sądu, wydanie postanowienia i poinformowanie zainteresowanych stron w praktyce może trwać nawet dwa miesiące. Z tego też względu pracodawcy często zaspokajają świadczenia według hierarchii Kodeku pracy (pierwszeństwo zawsze mają świadczenia alimentacyjne). Nie jest to niewłaściwe działanie, choć ryzykowne zwłaszcza wtedy, gdy potrącana kwota nie zaspokaja wszystkich należności, zaś sprawy o świadczenia alimentacyjne prowadzone są przez różnych komorników. Z tego też względu znacząca część specjalistów podkreśla, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zaczekać na rozstrzygnięcie sądu. 

Oceń ten wpis
Zbieg egzekucji administracyjno-sądowej
Ocena: 3.5, liczba głosów: 14

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.