Własna firma

Usługi w chmurze obliczeniowej a Twój biznes - czym jest chmura obliczeniowa?

1 czerwca 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

2 komentarze
Usługi w chmurze obliczeniowej a Twój biznes - czym jest chmura obliczeniowa?
Usługi w chmurze obliczeniowej to coraz powszechniejsza funkcjonalność stosowana przez wiele firm zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Specjaliści wskazują, że w przyszłości każde przedsiębiorstwo chcące osiągnąć sukces, będzie musiało zainwestować w chmurę obliczeniową. Inwestycja w cloud computing jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ przynosi to firmie szereg korzyści - zmniejsza koszty prowadzenia działalności oraz zwiększa poziom bezpieczeństwa danych.

Chmura obliczeniowa - definicja i warstwy cloud computing

Czym jest i do czego służy chmura? Chmura obliczeniowa (z angielskiego cloud computing) to usługa, której istotą jest zdalne udostępnienie mocy obliczeniowej urządzeń IT. Jest ona oferowana przez podmioty zewnętrzne. Jej wyróżnikiem jest dostępność na żądanie w dowolnym momencie oraz skalowalność w zależności od potrzeb w danym przedsiębiorstwie.

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm - zarówno w Polsce jak i na świecie podejmuje decyzję o inwestycji w cloud computing. Usługi w chmurze to cała masa korzyści, ponieważ mogą one zastąpić własne centrum danych. Zakup chmury obliczeniowej nie wiąże się z budową własnej infrastruktury data center. W takim przypadku firma korzysta z infrastruktury przygotowanej przez dostawcę usługi.

To powinno Cię również zainteresować: Nowoczesne technologie w życiu zawodowym - poznaj narzędzia do pracy zdalnej

Wszystkie parametry, takie jak moc procesorów, ilość pamięci RAM i inne, mogą być modyfikowane w zależności od zapotrzebowania przedsiębiorstwa. Jedynym ograniczeniem jest wyłącznie wielkość puli, która jest dostępna u usługodawcy świadczącego dla nas usługi z zakresu cloud computingu.

Video

Klienci, którzy decydują się na skorzystanie z usługi chmurowej, mają dostęp do wszystkich danych w jednym miejscu a także zyskują całodobową opiekę techniczną od dostawcy. Nie ma konieczności instalowania oprogramowania na własnych komputerach i ich aktualizowania, gdyż do ich użytkowania wystarczy zwyczajny sprzęt posiadający połączenie internetowe. Ogromną zaletą chmury informatycznej jest także redukcję kosztów, ogromne możliwości w zakresie pracy zdalnej oraz wzrost wydajności pracy.

Chmury publiczne, prywatne i hybrydowe

Chmury obliczeniowe możemy podzielić na publiczne, prywatne oraz hybrydowe. Te pierwsze wyróżnia dostępność dla każdego użytkownika mającego dostęp do internetu. W takiej chmurze możliwa jest praca sporych grup ludzi, które mogą znajdować się w bardzo różnych częściach świata. W takim typie chmury obliczeniowej możliwe jest udostępnianie własnych rozwiązań każdemu, kto będzie wykazywał chęć do zapoznania się z nimi.

To powinno Cię również zainteresować: Ile zarabia programista?

Szukasz pracy?

Konserwator Maszyn

POZ BRUK sp. z o.o. sp. j.

  • Rokietnica
Dodana

Doradca techniczno-handlowy

Abakon Hb spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

  • Bielsko-Biała
Dodana

Ślusarz / Mechanik układów hydraulicznych

Balticpersonal GmbH

  • Niemcy
  • 10 000-14 000 PLN / mies.
Dodana
Dodana

Pracownik Antykorozyjny, Lakiernik Przemysłowy, Piaskarz

Balticpersonal GmbH

  • Niemcy
  • 10 000-13 000 PLN / mies.
Dodana

Konfiguracja oraz zasoby infrastruktury nie są widoczny dla odbiorcy końcowego. W większości przypadków użytkownicy nie mają też dostępu do informacji o lokalizacji usługi. Nie jest to jednak istotne, ponieważ o jakości chmury obliczeniowej decyduje przede wszystkim dostępność oraz funkcjonalność. Bardzo wiele stron internetowych jest opartych na modelu publicznej chmury obliczeniowej. Zalicza się do nich m.in. witryny Microsoftu, Google oraz Amazona.

Usługi cloud native

Chmury prywatne cechuje ograniczony dostęp, przez co mogą z nich korzystać wyłącznie jasno określeni użytkownicy. Ten typ chmury bardzo często jest stosowany podczas pierwszego etapu prac w chmurze. Dane są udostępniane tylko wtajemniczonym użytkownikom, którzy są wprowadzani do projektu. Dzięki temu firma ma pewność, że poufne informacje nie trafią w niepowołane ręce. Jeżeli firmie zależy na pełnym bezpieczeństwie swoich danych, inwestycja w chmurę prywatną będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Chmura prywatna umożliwia wprowadzenie w firmie wewnętrznego procesu rozliczania z wykorzystywanych zasobów oraz zwiększenie efektywności pod względem logistycznym, magazynowym, finansowym czy księgowym.

To powinno Cię również zainteresować: Oferty pracy dla programistów w miastach

W chmurze hybrydowej stosuje się połączenie funkcjonalności zastosowanych w chmurach prywatnych i publicznych. Z takiego rozwiązania korzysta wielu przedsiębiorców, którym zależy na krótkotrwałym pokryciu nadwyżek zapotrzebowania na moc przetwarzania w cyklach operacyjnych. Implementacja takiej chmury umożliwia także elastyczne dokupowanie mocy obliczeniowych na zdalnym serwerze zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak wykorzystać chmurę obliczeniową

Typy i rodzaje chmur obliczeniowych: SaaS, IaaS, FaaS, PaaS

Chmury obliczeniowe można też sklasyfikować pod względem pakietu przekazanego klientowi. Usługi chmurowe można dzielić na wiele rodzajów. Oto tabela w której wyjaśniamy, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje usług w chmurze: SaaS, IaaS, FaaS oraz PaaS.

SaaS

IaaS

FaaS

PaaS

Z ang. Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa. Jest to najpopularniejszy rodzaj chmury obliczeniowej. Polega ona na przekazaniu przez dostawcę gotowej aplikacji bądź funkcjonalności systemu bez konieczności wprowadzania zmian w ich wnętrzu przez użytkownika. Usługi typu SaaS są najczęściej dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Przykładem chmury SaaS jest internetowa poczta e-mail, gdzie użytkownik poprzez przeglądarkę wysyła wiadomości tekstowe.

Z ang. Infractructure as Service, infrastruktura jako usługa. Najniższy dostępny poziom funkcjonalności. Infrastruktura to wirtualne serwery, sieci oraz magazyny danych. Jest to chmurowa serwerownia. Użytkownik otrzymuje wirtualny sprzęt, którym może zarządzać oraz konfiguruje i uruchamia niezbędne aplikacje.

Z ang. Function as a Service. Jest to rozwiązanie należące do gatunku serverless computing. W tym przypadku klient otrzymuje od dostawcy platformę, która pozwala tworzyć, uruchamiać oraz zarządzać funkcjami aplikacji bez konieczności dbania o infrastrukturę, ponieważ tym zajmuje się usługodawca.

Z ang. Platform as a Service, czyli platforma jako usługa. Dzięki niej zyskujemy możliwość tworzenia, testowania, publikacji i zarządzania aplikacjami bez konieczności dbania o infrastrukturę i bezpieczeństwo. PaaS to świetne środowisko pracy dla programistów oraz firm IT.

Rodzaje chmur obliczeniowych

 

Dysk w chmurze. Jakie naprawdę daje możliwości i komu?

Dysk w chmurze zapewnia całą masę korzyści nie tylko firmom IT, ale także zwykłym użytkownikom internetu. Warto wiedzieć, że chmury informatyczne są obecnie wykorzystywane przez większość internautów, m.in. do wysyłania maili czy przechowywania domowych fotografii.

To powinno Cię również zainteresować: Oferty pracy dla programistów w Rzeszowie

Dla firm chcących odnieść sukces inwestycja w cloud computing jest z kolei sposobem na przejście na wyższy poziom technologiczny, usprawnienie procesów zachodzących w firmie oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i wydajności.

Video

Elektroniczne usługi w chmurze obliczeniowej a przyszłość

W chwili obecnej cloud computing jest stosowany przez coraz większą liczbę firm na całym świecie. Tę popularną usługę wyróżnia szeroka dostępność. Naukowcy i specjaliści z branży IT podkreślają, że w najbliższych latach możemy spodziewać się dalszego dynamicznego rozwoju chmur obliczeniowych oraz oferowanych w nich usług.

To powinno Cię również zainteresować: Oferty pracy dla programistów w Łodzi

Chmury obliczeniowe gwarantują bezpieczeństwo, szybkość przepływu informacji oraz wygodę. Ponadto, dzięki ich szerokiej dostępności możliwe jest, że już wkrótce dojdzie do likwidacji lub znacznego zmniejszenia znaczenia fizycznych dysków twardych w komputerach i laptopach. Specjaliści od cloud computingu cały czas podejmują działania mające na celu usprawnienie funkcjonowania chmur obliczeniowych w taki sposób, aby jak najpełniej odpowiadały one rosnącym potrzebom i oczekiwaniom ich użytkowników - zarówno indywidualnych osób prywatnych jak i wielkich firm technologicznych.

Dlaczego  warto przenieśc usługi do chmury?

Na czym polega przetwarzanie w chmurze i jakie ma zalety?

Przetwarzanie w chmurze to obliczenia oparte na sieci internetowej, która zapewnia udostępniane zasoby obliczeniowe oraz przetwarza dane na żądanie użytkownika. Ten rodzaj przetwarzania charakteryzuje się tym, że użytkownicy i przedsiębiorstwa mogą odczytywać dane zapisane na centralnym rejestrze w dowolnym miejscu na świecie na dowolnym urządzeniu. Za pomocą cloud compitingu można dzielić się zasobami w efektywny sposób. Omawiane rozwiązanie jest coraz częściej stosowane także dlatego, iż jest ono rewelacyjne przy realizowaniu pracy w formie zdalnej co w dzisiejszych czasach ma szczególne znaczenie.

To powinno Cię również zainteresować: Oferty pracy dla programistów w Warszawie

Przetwarzanie w chmurze ma także inną, niezwykle istotną zaletę. Mianowicie: pozwala ono na uniknięcie bardzo wysokich kosztów przygotowania infrastruktury w postaci zakupu serwerów oraz wielu innych kosztownych elementów. Dzięki temu organizacja może skupić się na prowadzeniu podstawowej działalności, a całą resztą zajmuje się wyspecjalizowany podmiot, który oferuje usługi z zakresu cloud computingu.

Mając dostęp do chmury obliczeniowej wszystkie aplikacje uruchamiają się oraz działają szybciej, a zarządzanie wszystkimi procesami w firmie jest zdecydowanie wydajniejsze. Zespoły IT mogą także o wiele szybciej reagować na zmieniające się zasoby oraz zachowania konsumentów. Utrzymanie aplikacji w chmurze jest wyjątkowo łatwe, gdyż nie trzeba instalować ich na każdym urządzeniu użytkownika oraz można z nich korzystać w dowolnym miejscu na świecie.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa to sposób organizacji pracy przedsiębiorstwa. Polega on na tym, że firma otrzymuje od dostawcy szereg usług w zamian za uiszczenie opłaty licencyjnej. Klient otrzymujący dostęp do chmury obliczeniowej może korzystać ze swoich danych z dowolnego urządzenia w jakimkolwiek miejscu na świecie. Aby korzystać z chmury obliczeniowej, nie trzeba instalować specjalistycznego oprogramowania na swoich urządzeniach - wystarczy mieć połączenie z internetem.

Jakie możliwości daje chmura obliczeniowa?

Niewątpliwe korzyści z korzystania z chmury obliczeniowej dotyczą zarówno przeciętnych internautów jak i wszelkiego rodzaju firm. W przypadku firm inwestycja w cloud computing jest sposobem na przejście na wyższy poziom technologiczny, usprawnienie procesów zachodzących w firmie oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i wydajności, zaś przeciętni internauci w ramach cloud computingu mogą przechowywać swoje zdjęcia na dyskach typu One Drive.

Jakie są korzyści związane z wykupieniem dostępu do chmury obliczeniowej w firmie?

Inwestycja w cloud computing w firmie to ogromna liczba korzyści. Dzięki chmurze wszystkie aplikacje uruchamiają się szybciej, wprowadzanie wszystkich informacji jest szybsze, a specjaliści od IT mogą łatwiej dostosowywać tworzone aplikacje do potrzeb i oczekiwań użytkowników. Utrzymanie aplikacji w chmurze jest wyjątkowo łatwe, gdyż nie trzeba instalować ich na każdym urządzeniu użytkownika oraz można z nich korzystać w dowolnym miejscu na świecie.

2 komentarze

paulina

paulina

O tym nie słyszałem, dlatego tym bardziej zaciekawiła mnie tematyka.
Asia

Asia

Bez tego nic dzisiaj. Ogranicz niepotrzebne funkcje, które osłabiają Twoją ofertę i kosztują Cię pieniądze. Usługi takie są praktyczne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka