Pracodawca - prawa i obowiązki

Zatrudnianie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - co warto wiedzieć?

2 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

15 komentarzy
Zatrudnianie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - co warto wiedzieć?
Niepełnosprawność wcale nie wyklucza obywateli z rynku pracy. Wręcz przeciwnie, często jest przepustką do określonych stanowisk na korzystnych warunkach zatrudnienia. Sprawdź kto może uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności, kto je wydaje oraz jakie perspektywy na rynku pracy mają osoby z takim dokumentem.

Definicyjne ujęcie niepełnosprawności oznacza trwałe lub okresowe naruszenie sprawności organizmu, które może przybierać różne formy i stopnie nasilenia – od poważnych ograniczeń funkcji życiowych po mniejsze dysfunkcje. Orzeczenie o niepełnosprawności to formalny dokument potwierdzający stan ogólnej zdolności do wykonywania poszczególnych czynności. Jest podstawowym wyznacznikiem kwalifikowania osób z niepełnosprawnością do określonych praw i obowiązków życia społecznego, nadaje ulgi oraz przywileje.

Z jednej strony orzecznictwo o niepełnosprawności jest formą walki z alienacją osób niepełnosprawnych. Z drugiej strony niesie korzyści na przedsiębiorców, którzy osoby z orzeczeniem zatrudnią. Angaż osób niepełnosprawnych dla wielu firm staje się priorytetem, głównie za sprawą społecznej odpowiedzialności biznesu. Zwraca się uwagę na potrzebę inwestowania w pracowników niepełnosprawnych, którzy w optymalnych warunkach mają szansę na pełne wykorzystanie swojego potencjału. Warto więc poznać zasady, na jakich funkcjonują osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, zwłaszcza w kontekście zatrudnienia.

Video

Orzeczenie o niepełnosprawności

O orzeczenie może ubiegać się każda osoba, która ukończyła 16. rok życia. Ogół zdiagnozowanych niepełnosprawności i ułomności jest na tyle zróżnicowany, że wskazuje się także stopnie niepełnosprawności. Każdy z nich określa inny poziom ograniczeń w pełnieniu ról społecznych, w tym zawodowych, i jest głównym wyznacznikiem oceny możliwości jednostki.

Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe stopnie niepełnosprawności. W związku z tym proces orzekania przedstawia się następująco:

  • Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym – dotyczy osoby niepełnosprawnej, która nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji i pozostaje całkowicie zależna od opieki innych powyżej 12 miesięcy.
  • Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym – przysługuje osobie potrzebującej czasowej lub częściowej pomocy innych powyżej 12 miesięcy.
  • Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim – obejmuje osobę mająca problemy w codziennych czynnościach i potrzebującą specjalistycznych urządzeń do kompensaty własnych ograniczeń.

Stopień niepełnosprawności orzeka się na czas określony lub na stałe. Podstawą jest ocena możliwości zmiany stanu zdrowia, czyli prawdopodobieństwa nastąpienia poprawy bądź pogorszenia zdolności osoby niepełnosprawnej do wykonywania danych funkcji. Przypisane osoby niepełnosprawnej do jednej z trzech grup zależy od wnikliwego studium konkretnego przypadku niepełnosprawności i stanowi wynik indywidualnego postępowania orzekającego.

Szukasz pracy?

Monter Fotowoltaiki!!!

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Kierownik Wydziału Produkcji

Paged Meble Sp. z o.o.

  • Jasienica
Dodana

Programista CNC

OTTO Special Staffing

  • Holandia
Dodana

Kucharz z doświadczeniem

Firma Usługowa Dworek "Róża Poraja" Bernarda Serwatka

  • Wągrowiec
Dodana

Elektryk

OTTO Special Staffing

  • Holandia
Dodana

Kto wydaje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności nie jest procesem skomplikowanym, jednakże wymaga skompletowania odpowiedniej dokumentacji. Można je uzyskać na terenie całego kraju, zgodnie z przynależnością miejsca zamieszkania do określonego obszaru podziału administracyjnego. Należy pamiętać, że wniosek dotyczy nie tylko stwierdzenia samego statusu osoby niepełnosprawnej, ale także określenia stopnia owej niepełnosprawności i przypisania jej do konkretnej grupy dostępnych przywilejów.

Procedura wydania orzeczeń jest dwuinstancyjna. W pierwszej instancji orzeczenie wydają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Odwołanie od decyzji organu powiatowego umożliwia zgłoszenie się do drugiej instancji, czyli zespołów wojewódzkich.

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności a praca

Status osoby niepełnosprawnej nie wyklucza podjęcia pracy zarobkowej. Coraz częściej firmy decydują się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych i to na różnych stanowiskach – od niższych szczebli, po kadrę kierowniczą i zarządzającą. W Polsce głównym aktem prawnym regulującym funkcjonowanie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności jest Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej.

Jako że zatrudniona osoba niepełnosprawna traktowana jest jako pełnoprawny pracownik, jego stosunek pracy, tak jak w przypadku osób zdrowych, podlega zapisom Kodeksu pracy. Przewiduje on konkretne procedury skierowane dla pracowników niepełnosprawnych, takie jak prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, możliwość przerw rehabilitacyjnych czy zmniejszony wymiar czasu pracy ze standardowych 40 godzin tygodniowo do 35 godzin. Oprócz tego osoba niepełnosprawna nie może wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej.

Video

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej może oznaczać dla pracodawcy korzyści natury instytucjonalnej. Przykładowo, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje przedsiębiorcom dofinansowania wynagrodzeń dla pracowników z orzeczeniem. Dodatkowe profity stanowią zachętę dla przedsiębiorców i tym samym wpływają na organizację życia zawodowego z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.

Coraz częściej sfera aktywizacji zawodowej dotyczy właśnie przystosowania rynku pracy do przyjęcia osób o danym stopniu niepełnosprawności w ogólne struktury pracownicze. Jest to ogół projektów finansowanych z ramienia polityki społecznej państwa, realizowanych przez placówki takie jak urzędy miast i gmin, urzędy pracy czy ośrodki zarządzania zasobami ludzkimi i kapitałem ludzkim. Obecnie tworzenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz dostosowanie do nich stanowisk już istniejących stanowi efekt współpracy przedsiębiorców i urzędów dla obopólnej korzyści i szeroko pojmowanego rozwoju społeczno-gospodarczego.

Jeszcze kilka lat temu zatrudnienie osób z orzeczeniem niepełnosprawności było jednym z kluczowych problemów na rynku pracy. Obecnie firmy coraz chętniej podejmują takie działania i nawet osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą odnaleźć swoje miejsce w strukturach zatrudnienia. To dobry znak, który wskazuje, że coraz sprawniej w tej kwestii Polska zbliża się do Zachodu.

Każdy pracodawca musi pamiętać o tym, że jest zobowiązany do równego traktowania wszystkich pracowników.

 

Mowa tu zwłaszcza o takich kwestiach, jak:

  • nawiązywanie i rozwiązywanie stosunków pracy,

  • warunki pracy i przyznawanie awansów,

  • dostęp do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Oznacza to, że pracodawca nie może dyskryminować pracowników choćby z uwagi na ich niepełnosprawność. Równe traktowanie oznacza tu niedyskryminowanie pracownika niepełnosprawnego w jakikolwiek sposób ? zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Z punktu widzenia osób zatrudnionych ważne jest, że ewentualne naruszenie tej zasady jest równoznaczne z prawem dochodzenia przez pracownika odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. O ostatecznej wysokości odszkodowania orzeka zawsze sąd pracy.

Skierowanie na badania

Jeżeli pracodawca ma zamiar zawrzeć z pracownikiem niepełnosprawnym umowę o pracę, to jest on zobowiązany skierować taką osobę do lekarza medycyny pracy na badania lekarskie. Takie wykonywane są w celu uzyskania orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych przyszłego pracownika do pracy na określonym stanowisku. W skierowaniu na badania pracodawca musi określić nie tylko stanowisko i rodzaj pracy, ale również informacje o występowaniu na tym stanowisku czynników szkodliwych czy też warunków uciążliwych, które mogą wpływać bezpośrednio na zdrowie pracownika.

Dodatkowy wypoczynek

Znaczącą różnicą w odniesieniu do zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych jest dodatkowy wypoczynek. Otóż, pracownikowi, który został zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Taki urlop jest udzielany na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy. Warto przy tym zauważyć, że wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy. Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje:

  • 20 dni jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat,

  • 26 dni jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Oznacza to, że pracownikowi, który zaliczony został do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności przysługuje urlop wypoczynkowy w wysokości odpowiednio:

  • 30 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,

  • 36 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Zarówno pracodawca, jak i pracownik powinni pamiętać, że pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje osobie niepełnosprawnej w całości, czyli w wymiarze 10 dni roboczych. Co więcej, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2005 roku, sygn. akt II PK 339/04 pracownik o dodatkowy urlop nie musi występować do pracodawcy. Również ewentualne opóźnienie w doręczeniu przez pracownika niepełnosprawnego stosownego orzeczenia o niepełnosprawności nie ma wpływu na jego uprawnienia urlopowe.

Szczegółowe informacje dotyczące wymiaru urlopu wypoczynkowego dla osób niepełnosprawnych w artykule: Pracownik niepełnosprawny odpoczywa dłużej.

Płatne zwolnienia

Pracownik niepełnosprawny zatrudniony w oparciu o umowę o pracę ma również prawo do zwolenianie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w dwóch szczególnych sytuacjach. Mowa tu o:

  • 21 dniach roboczych, które przysługują pracownikowi niepełnosprawnemu z uwagi na uczestniczenie w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej jednak niż raz w roku,

  • dniach wolnych z uwagi na wykonywanie badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających czy w celu zakupu niezbędnego sprzętu ortopedycznego lub jego naprawy, ale tylko wówczas, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Pracodawca nie może przy tym oceniać, czy zabiegi lub badania lekarskie są niezbędne zatrudnianemu przez niego pracownikowi niepełnosprawnemu. Z uwagi zaś na brak szczegółowych wytycznych związanych z wykazaniem czy udokumentowaniem niemożności wykonywania zabiegów poza godzinami pracy, kwestia ta powinna być rozstrzygnięta pomiędzy zainteresowanymi stronami.

To może Cię również zainteresować

Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?

Najczęściej zadawane pytania

Czy osoba niepełnosprawna musi mówić o swojej niepełnosprawności?

Osoby niepełnosprawne nie mają obowiązku informowania swojego pracodawcy o swojej niepełnosprawności.

Czym charakteryzuje się praca osoby niepełnosprawnej?

W pracy osób niepełnosprawnych są drobne różnice, m.in. dzień pracy to 7, a nie 8 godzin.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

15 komentarzy

AGA

AGA

Bardzo ważne, że coraz więcej firm widzi umiejętności i potencjał osób niepełnosprawnych. Cieszę się, że przepisy prawa gwarantują nam pewne przywileje i mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę w takiej firmie, która będzie je respektować.
Ksenia

Ksenia

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przynosi korzyści nie tylko pracownikom, ale i firmie. Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą przynieść wiele korzyści i warto na nie postawić. W mojej firmie zdecydowanie widzimy potencjał w takich pracownikach.
Romek

Romek

Mam orzeczenie o niepełnosprawności i szukam pracy. Cieszę się, że coraz więcej firm jest otwarte na zatrudnienie osób takich jak ja. To daje mi nadzieję na to, że i ja znajdę pracę odpowiednią dla siebie.
aligator

aligator

Jestem z orzeczeniem o niepełnosprawności i pracuję już od kilku lat. Jestem zadowolony, że znalazłem pracę w takiej firmie, która zrozumiała moje potrzeby. To dobrze, że coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych.
Filip

Filip

Zatrudnianie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności jest korzystne dla osób niepełnosprawnych, ale również dla nas, pracodawców. Takie osoby mogą przynieść wiele korzyści dla firmy i w pełni wykorzystać swój potencjał.
Izia

Izia

Dobrze, że istnieją różne inicjatywy na rzecz zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że takie działania będą kontynuowane i jeszcze bardziej rozwijane, aby łatwiej było nam znaleźć pracę.
Robert Sowiński

Robert Sowiński

Zarówno proces uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, jak i szukanie pracy jako osoba niepełnosprawna może być trudne. Ale cieszę się, że coraz więcej firm widzi nasze umiejętności i chętnie nas zatrudnia. Mam nadzieję, że i ja wkrótce znajdę pracę odpowiednią do moich umiejętności i potrzeb.
Zetka

Zetka

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przynosi korzyści nie tylko dla samej osoby, ale i dla firmy. W mojej firmie zatrudniam kilka osób z orzeczeniem i są to bardzo solidni pracownicy, którzy dbają o swoje obowiązki. Dofinansowania z PFRON są miłym dodatkiem, ale przede wszystkim cenię sobie ich zaangażowanie i umiejętności.
smieszek

smieszek

Jestem pracownikiem z orzeczeniem o niepełnosprawności i przyznam, że moja firma chętnie przystosowała stanowisko do moich potrzeb. Mam krótszy czas pracy, ale jestem to zadowolony, że mogę pracować. To dobre, że coraz więcej firm widzi potencjał w nas, niepełnosprawnych pracownikach.
Sylwia

Sylwia

Cieszy mnie to, że coraz więcej firm widzi potencjał w osobach niepełnosprawnych i zatrudnia ich na różnych stanowiskach. Mam orzeczenie o niepełnosprawności i mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę w takiej firmie, która będzie miała dla mnie zrozumienie.
niepełnosprawny A

niepełnosprawny A

Ciekawy i przydatny artykuł. Świetnie wszystko jest w nim opisane.
pracodawca

pracodawca

Coraz częściej w zakładach pracy są zatrudniani osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Nawet bardzo dużo ogłoszeń jest tego typu. Bardzo dobrze, że tacy ludzie też mogą pracować. Powinni się oni zapoznać z regulaminem pracy, ze swoimi prawami i obowiązkami.
Jola

Jola

Z pewnością dzięki zatrudnianiu takich osób pracodawca ma pewne korzyści jak i obowiązki względem nich. W wielu sytuacjach jest to bardzo dobre rozwiązanie ich aktywizacji.
Zet

Zet

Dobrze, że są pewne ulgi dla tych pracowników ponieważ mają trudniej znaleźć pracę i w wielu zawodach w ogóle nie mogą nawet myśleć pracować. I tak to pewnie jest za mało.
Alek

Alek

Dalej dla wielu firm jest to opłacalne. Taki pracownik mniej kosztuje więc wszyscy są zadowoleni z tego tytułu a niepełnosprawność może być bardzo zrożnicowana.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.