Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Kiedy ma miejsce kontrola z urzędu skarbowego? Poznaj 3 najczęstsze powody

9 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 22 głosy

22 głosy

9 komentarzy
Kiedy ma miejsce kontrola z urzędu skarbowego? Poznaj 3 najczęstsze powody
Będąc przedsiębiorcą, musisz liczyć się z tym, że twoja działalność zostanie szczegółowo skontrolowana przez urzędników. Zatrudniając, możesz spodziewać się kontroli np. z Państwowej Inspekcji Pracy, która sprawdzi, czy skierowałeś pracowników na badania i odbyli oni m.in. szkolenie BHP.

A kiedy czeka cię kontrola z urzędu skarbowego? Urząd Skarbowy może przeprowadzić kontrolę w dowolnym momencie, więc może się to przydarzyć w każdej chwili. Najczęściej kontrole zdarzają się w niedługim czasie, po uruchomieniu firmy, czy działalności gospodarczej. To jednak nie jest jedyny popularny termin. Poznaj 3 najczęstsze powody, które decydują o tym, że dana firma jest typowana do kontroli.

Video

Występujesz o zwrot VAT-u? Możesz spodziewać się kontroli

Jednym z najczęstszych powodów, dla których firmy są kontrolowane, jest wystąpienie przez ich właścicieli do urzędu skarbowego o zwrot VAT-u. Prawo do zwrotu VAT-u przedsiębiorca ma wówczas, gdy kwota VAT-u z faktur potwierdzających zakupy jest wyższa niż kwota VAT-u widniejąca na wystawionych dokumentach.

Wystąpiłeś o zwrot VAT-u i teraz obawiasz się, że na dniach odwiedzą cię inspektorzy z urzędu skarbowego? Musisz wiedzieć, że nie musi tak być. Po pierwsze urzędnicy w pierwszej kolejności sprawdzą, jak kształtował się twój dochód w ostatnich miesiącach, jak zaś wydatki. Jeżeli dotychczas koszty nie były wysokie i nagle poszybowały w górę, to bardzo prawdopodobne, że urząd zainteresuje się tym faktem.

Szczególnie uważać powinni początkujący przedsiębiorcy. Wyposażenie firmy czy zakup sprzętów lub urządzeń to bardzo wysokie koszty i właśnie nimi mogą zainteresować się urzędnicy. Warto przy tym dodać, że wiele zależy od branży, w jakiej firma działa i oceny potrzeby nabytych towarów.

Szukasz pracy?

Programista CNC

OTTO Special Staffing

  • Holandia
Dodana

Kucharz z doświadczeniem

Firma Usługowa Dworek "Róża Poraja" Bernarda Serwatka

  • Wągrowiec
Dodana

Elektryk

OTTO Special Staffing

  • Holandia
Dodana

Mechanik maszyn, pracownik utrzymania ruchu 6-14/14-22, pon-pt

APS Marcin Walasek Spółka komandytowo-akcyjna

  • Tarnowskie Góry
  • 4 000-15 000 zł / mc
Dodana

Konserwator maszyn i urządzeń

OTTO Special Staffing

  • Holandia
Dodana

A jak uzyskać zwrot VAT-u? Tego można dowiedzieć się z poniższego filmu:

Video

Firma generuje straty - skarbówka to skontroluje

Jako osoba, która założyła firmę, z pewnością chcesz zarabiać. Musisz zatem zdawać sobie sytuację z faktu, że urząd skarbowy zainteresuje się przedsiębiorcą, który od kilku czy nawet kilkunastu miesięcy wykazuje jedynie straty. Wówczas, gdy firma nie przynosi zysków, jej prowadzenie staje pod znakiem zapytania – czy jest zatem sens jej dalszego prowadzenia? Strata generowana przez firmę nie zwalnia z obowiązku opłacania wszystkich ustawowych składek. Może warto w takiej sytuacji przemyśleć zawieszenie działalności, a czas ten wykorzystać do opracowania nowej koncepcji prowadzenia firmy?

Pracowników urzędu skarbowego raczej nie zainteresuje sytuacja firmy, które wykazała stratę po raz pierwszy lub drugi, bo każda może mieć gorszy miesiąc. Firmy, które dopiero weszły na rynek, często generują stratę nawet przez dłuższy okres, np. przez rok czy dwa. To jest jak najbardziej zrozumiała sytuacja, ponieważ rozkręcenie biznesu, zakup koniecznych materiałów czy maszyn jest bardzo kosztowne. Gdy jednak taka sytuacja zdarza się nagminnie, inspektorzy wezmą jej księgowość pod lupę.

Video

Małe dochody i bardzo duże wydatki

Gdy firma prosperuje już na rynku od kilku lub nawet kilkunastu miesięcy i osiąga niewielkie dochody, generując jednocześnie bardzo duże wydatki, pojawia się pytanie, skąd przedsiębiorca ma pieniądze na zakup towarów lub usług. Warto pamiętać, że urząd skarbowy ma informacje o wszystkich naszych dochodach – również tych, które są generowane poza prowadzoną działalność (np. z umowy o pracę). Zatem osoby równocześnie zatrudnione na etacie i prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, która generuje duże wydatki, nie powinny się obawiać, że urzędników zainteresują ich wysokie koszty.

Jeżeli jednak przedsiębiorca nie będzie w stanie udowodnić, że był w stanie zakupić np. mieszkanie czy samochód, to urzędnicy szczegółowo przyjrzą się składanym przez niego deklaracjom podatkowym. To może być również podstawą do przeprowadzenia gruntownej kontroli w przedsiębiorstwie prowadzonym przez danego podatnika.

Czy kontroli należy się bać? Prowadząc księgowość zgodnie ze sztuką i regulując zobowiązania według fiskusa, nie powinieneś obawiać się kontroli. Taką – prędzej czy później – przejdzie każda firma.

Jeżeli o prowadzenie księgowości twojej firmy dba profesjonalne biuro rachunkowe, to zasadniczo nie powinieneś się obawiać kontroli z urzędu skarbowego. Wszelkie informacje o tym, jak wygląda taka kontrola i co sprawdzają urzędnicy, możesz pozyskać od swojego księgowego. Jeżeli o księgi rachunkowe swojej firmy dbasz samodzielnie, dobrze, abyś miał świadomość, jak wygląda i przebiega kontrola.

Najpierw otrzymasz zawiadomienie

Musisz wiedzieć, że inspektorzy zatrudnienie w urzędach skarbowych nie zjawiają się w firmie bez zapowiedzi. Przed wizytą kontrolą otrzymasz stosowne zawiadomienie, a urzędnicy pojawią się najwcześniej w siedzibie firmy po upływie 7 dni, licząc od momentu doręczenia korespondencji.

Powyższe rozwiązanie jest dla ciebie o tyle korzystne, że masz całkiem sporo czasu, aby przygotować się do kontroli. Szczególnie ważne jest uporządkowanie dokumentacji. To właśnie ta będzie najbardziej interesowała inspektorów – warto ją przejrzeć i, w razie konieczności, uzupełnić.

Porządkowanie dokumentacji i… błędy – co dalej?

Przed wizytą urzędników warto uporządkować dokumentację. Polega to jednak nie tylko na fizycznym poukładaniu dokumentów w segregatorach, ale również ponownym przeliczeniu wysokości odprowadzonych już podatku. Co w sytuacji, gdy dokonując takich prac, odkryjesz nieprawidłowości? Czy możesz je skorygować?

Specjaliści radzą, aby wszystkie wykryte nieprawidłowości jak najszybciej usunąć, sporządzając przy tym odpowiednie dokumenty na tę okoliczność. Powinny się one znaleźć w dokumentacji firmy tak, aby dostęp do nich miały osoby kontrolujące firmę.

Jeżeli wykryjesz obszerne błędy, które popełniłeś np. w wyniku nieuwagi, to zasadniczo możesz nie sporządzać żadnych poprawek. Pamiętaj, że każda kontrola kończy się przygotowaniem przez urzędników dokumentu, w którym zawierają oni swoje wnioski. Możesz zatem poczekać na taki, pokontrolny protokół. Mając do niego wgląd, będziesz wiedział co i jak skorygować. Potraktuj pokontrolne zalecenia także jako wskazówkę na przyszłość.

Czy musisz być obecny podczas kontroli?

Zasadniczo nie musisz być obecny podczas kontroli przeprowadzanej w firmie przez inspektorów urzędu skarbowego. W praktyce przedsiębiorcy chcą być obecni, aby móc szybko reagować lub pomóc urzędnikom w odnalezieniu się w dokumentacji.

Być może kontrola wypadnie w takim momencie, gdy fizycznie nie będziesz mógł pojawić się w firmie, np. będziesz przebywać w szpitalu. Co w takiej sytuacji? Powinieneś wiedzieć, że kontrola może odbyć się bez twojej obecności w firmie, masz też prawo wyznaczyć swojego reprezentanta. Skorzystanie z takiego rozwiązanie jest dla ciebie – jako przedsiębiorcy – bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy może on złożyć np. zastrzeżenia do protokołu przygotowanego po kontroli.

Jak widzisz, kontrola urzędników wcale nie musi być stresująca – jako przedsiębiorca otrzymujesz sporo czasu, aby się do niej właściwie przygotować.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy urząd skarbowy może przeprowadzić kontrolę?

Urząd skarbowy może skontrolować przedsiębiorcę w dowolnym wybranym przez siebie momencie.

Kiedy można spodziewać się kontroli skarbowej?

Niepokój urzędu skarbowego może wzbudzić przedłużające się generowanie starty, bądź ponoszenie wysokich kosztów przy niskich dochodach. Wówczas można spodziewać się kontroli ze skarbówki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

Ustasz

Ustasz

To naprawdę niezwykle trudne, aby uniknąć kontroli skarbowej. Chyba najlepiej jest działać uczciwie i nie robić nic podejrzanego.
Jarosław

Jarosław

Jako osoba zatrudniona w firmie, trochę mnie to przeraża. Mam jednak nadzieję, że mojemu szefowi udało się zrobić wszystko zgodnie z przepisami i nie będzie żadnych kłopotów.
Nina

Nina

To przerażające, jak wiele rzeczy trzeba brać pod uwagę, aby prowadzić firmę. Nie wiem, czy to kiedykolwiek będzie mój przypadek, ale mam większy szacunek dla przedsiębiorców.
Tobiasz Kroczek

Tobiasz Kroczek

Nie zazdroszczę osobom, które muszą prowadzić firmę, ale mam nadzieję, że artykuł przynajmniej pomoże im uniknąć niepotrzebnych kłopotów.
Wiga

Wiga

Warto mieć świadomość, że każda firma może zostać skontrolowana, więc ważne jest, aby od samego początku prowadzić księgowość zgodnie ze sztuką.
Joasia

Joasia

Kiedy ma miejsce kontrola z urzędu skarbowego? Poznaj 3 najczęstsze powody - ciekawy i przydatny artykuł.
Bogusia

Bogusia

Zgadzam się z wypowiedziami. Kontrole powinny być. Łapać i karać nieuczciwych. Jak to może być, że "x" ma małe dochody, a wydatki ma bardzo duże.
Młynarz

Młynarz

Kontrole były i będą. Dobrze jednak rozeznać się jak reagować na taką kontrole i co ewentualnie grozi za co. Dobrze wiedzieć jakie są obowiązki ale także jakie są prawa.
Murza

Murza

Czasami to jest niestety zwykła rzecz, że ktoś nie radzi sobie ana rynku. Kontrola taka może spowodować jeszcze jakieś negatywne skutki. Z drugiej strony kombinatorzy maja mniej szans.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.