Zanim do drzwi twojej firmy zapuka kontrola z urzędu skarbowego - co musisz wiedzieć?

Zanim do drzwi twojej firmy zapuka kontrola z urzędu skarbowego - co musisz wiedzieć?
Szacuje się, że w Polsce działa ponad 40 000 biur rachunkowych. Dlaczego tak dużo? Polskie prawo jest zawiłe, a przepisy zmieniają się bardzo często. W efekcie przedsiębiorca nie jest w stanie podołać prowadzeniu księgowości – musi skorzystać z pomocy specjalistów zatrudnionych właśnie w biurach rachunkowych.

Jeżeli o prowadzenie księgowości twojej firmy dba profesjonalne biuro rachunkowe, to zasadniczo nie powinieneś się obawiać kontroli z urzędu skarbowego. Wszelkie informacje o tym, jak wygląda taka kontrola i co sprawdzają urzędnicy, możesz pozyskać od swojego księgowego. Jeżeli o księgi rachunkowe swojej firmy dbasz samodzielnie, dobrze, abyś miał świadomość, jak wygląda i przebiega kontrola.


Najpierw otrzymasz zawiadomienie

Musisz wiedzieć, że inspektorzy zatrudnienie w urzędach skarbowych nie zjawiają się w firmie bez zapowiedzi. Przed wizytą kontrolą otrzymasz stosowne zawiadomienie, a urzędnicy pojawią się najwcześniej w siedzibie firmy po upływie 7 dni, licząc od momentu doręczenia korespondencji.

Powyższe rozwiązanie jest dla ciebie o tyle korzystne, że masz całkiem sporo czasu, aby przygotować się do kontroli. Szczególnie ważne jest uporządkowanie dokumentacji. To właśnie ta będzie najbardziej interesowała inspektorów – warto ją przejrzeć i, w razie konieczności, uzupełnić.


Porządkowanie dokumentacji i… błędy – co dalej?

Przed wizytą urzędników warto uporządkować dokumentację. Polega to jednak nie tylko na fizycznym poukładaniu dokumentów w segregatorach, ale również ponownym przeliczeniu wysokości odprowadzonych już podatku. Co w sytuacji, gdy dokonując takich prac, odkryjesz nieprawidłowości? Czy możesz je skorygować?

Specjaliści radzą, aby wszystkie wykryte nieprawidłowości jak najszybciej usunąć, sporządzając przy tym odpowiednie dokumenty na tę okoliczność. Powinny się one znaleźć w dokumentacji firmy tak, aby dostęp do nich miały osoby kontrolujące firmę.

Jeżeli wykryjesz obszerne błędy, które popełniłeś np. w wyniku nieuwagi, to zasadniczo możesz nie sporządzać żadnych poprawek. Pamiętaj, że każda kontrola kończy się przygotowaniem przez urzędników dokumentu, w którym zawierają oni swoje wnioski. Możesz zatem poczekać na taki, pokontrolny protokół. Mając do niego wgląd, będziesz wiedział co i jak skorygować. Potraktuj pokontrolne zalecenia także jako wskazówkę na przyszłość.


Czy musisz być obecny podczas kontroli?

Zasadniczo nie musisz być obecny podczas kontroli przeprowadzanej w firmie przez inspektorów urzędu skarbowego. W praktyce przedsiębiorcy chcą być obecni, aby móc szybko reagować lub pomóc urzędnikom w odnalezieniu się w dokumentacji.

Być może kontrola wypadnie w takim momencie, gdy fizycznie nie będziesz mógł pojawić się w firmie, np. będziesz przebywać w szpitalu. Co w takiej sytuacji? Powinieneś wiedzieć, że kontrola może odbyć się bez twojej obecności w firmie, masz też prawo wyznaczyć swojego reprezentanta. Skorzystanie z takiego rozwiązanie jest dla ciebie – jako przedsiębiorcy – bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy może on złożyć np. zastrzeżenia do protokołu przygotowanego po kontroli.

Jak widzisz, kontrola urzędników wcale nie musi być stresująca – jako przedsiębiorca otrzymujesz sporo czasu, aby się do niej właściwie przygotować.

Oceń ten wpis
Zanim do drzwi twojej firmy zapuka kontrola z urzędu skarbowego - co musisz wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

dzał. gosp. Olka
2019-12-05, 15:50
Zanim do drzwi twojej firmy zapuka kontrola z urzędu skarbowego - co musisz wiedzieć? Ja bym ich nie puścił. Nie puszczam nikogo, kogo nie znam. Prowadzę działalność jednoosobową gospodarczą , dokumenty mam ok- wszystko ok. Teraz po przeczytaniu artykułu wiem, że musi być najpierw zawiadomienie...
Iga
2019-05-26, 14:09
Zanim do drzwi twojej firmy zapuka kontrola z urzędu skarbowego - co musisz wiedzieć? Najpierw powinien dostać zawiadomienie. A niech sobie kontrolują moją dokumentację. kto jest uczciwy, nie boi się kontroli z US.
Florek
2019-05-07, 13:03
No i dlatego to jest dobry artykuł jak się zachować o trzeba mieć przygotowane, co mogą sprawdzać, czego mogą żądać i jak to wszystko wygląda w rzeczywistości.
Synaj
2019-04-09, 15:49
Trzeba się do tego przyzwyczaić, w końcu sprawdzają czy wszystko jest w porządku. Jeżeli prowadzi wszystko księgowa to raczej poukłądane się ma wszystko dobrze w papierach.
admin
2019-04-06, 14:37
Niestety kontrole są częste. Ja pracuję w domu i już miałem taką kontrole ze skarbówki. To wszystko jest ważne by mieć poukładane, gdyż problemów może być tu co niemiara.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.