!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Rotacja pracowników może zabić twoją firmę. Jak się chronić przed odejściem najlepszych?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 27 głosów

27 głosów

6 komentarzy

Rotacja pracowników może zabić twoją firmę. Jak się chronić przed odejściem najlepszych?
Gdy odchodzi jeden pracownik, organizujesz rekrutację. Co jednak, gdy taka historia powtarza się cyklicznie? Rotacja pracowników może sprawić, że twoja firma będzie sobie coraz gorzej radziła na rynku. Jak zapobiec odchodzeniu zatrudnionych?

Rotacja pracowników to po prostu odejście pracowników z firmy. W literaturze mówi się o rotacji dobrowolnej i przymusowej. Ta pierwsza ma miejsce wówczas, gdy zatrudnieni sami decydują się zrezygnować z pracy na rzecz aktualnego pracodawcy. Choć rotacja może być niekiedy korzysta dla pracodawcy, to najczęściej nie jest. Jeżeli zauważyłeś, że kolejni pracownicy składają wypowiedzenia, czas zacząć działać. Jak? Co możesz zrobić, aby zatrzymać pracowników w firmie?


Dlaczego pracownicy odchodzą?

Podstawową kwestią jest, abyś dotarł do powodów, dla których pracownicy decydują się odejść z twojej firmy. Powodów może być dużo, a przykładowe to:

 • Złe warunki zatrudnienia – taką odpowiedź możesz usłyszeć wówczas, gdy zatrudniasz w oparciu o umowy cywilnoprawne, które w żaden sposób nie chronią pracowników;
   
 • Kiepskie warunki płacowe – wynagrodzenie pracownika powinno być uzależnione od jego umiejętności, doświadczenia i wykształcenia. Jeżeli nie zagwarantowałeś pracownikowi należytego wynagrodzenia, to nie powinieneś się dziwić, że zdecydował się odejść, gdy znalazł atrakcyjniejszą ofertę pracy;
   
 • Zła atmosfera w pracy – jeżeli pracownicy nie mogą się między sobą porozumieć, to trudno oczekiwać, aby z chęcią przychodzili do pracy;
   
 • Brak wytycznych od przełożonego i celów, do których firma dąży – jako szef powinieneś poinformować swoich pracowników, czego od nich wymagasz;
   
 • Praca w firmie nie rozwija – nie wszystkim pracownikom zależy wyłącznie na wysokim wynagrodzeniu. Ci, którzy chcą zdobyć doświadczenie lub rozwijać się, mogą czuć się sfrustrowani, robiąc codziennie to samo.


Jak widzisz, powodów, dla których pracownicy decydują się odejść z firmy, jest naprawdę wiele. Pierwszy krok, który musisz wykonać,  to poznać przyczyny złożenia wypowiedzenia przez poszczególne osoby. Wiedząc, nad którym polem musisz popracować, będzie ci łatwiej zahamować ten proces.


Gdy firma się rozwija…

…naturalnym może być, że jako jej właściciel masz ograniczone środki np. na podwyżki. Właśnie z tego względu tak ważne jest, abyś docenił czynnik, jakim jest motywacja. Nie zawsze przyznanie podwładnym premii powoduje, że będą oni pracować wydajniej niż dotychczas. W ten sposób możesz, co prawda, podnieść poziom ich zaangażowania, ale na krótko. Jeżeli chcesz osiągnąć spektakularne efekty, lepiej doceniaj pracę podwładnych. Wyjdź z założenia, że pochwał nigdy nie jest za dużo.

Pamiętaj przy tym, aby cyklicznie rozmawiać ze swoimi podwładnymi. W ten sposób dowiesz się, czego im brakuje. Mając tę wiedzę, będziesz wiedział, jak zareagować.


Wizerunek firmy może ucierpieć

Pamiętaj, że rotacja pracowników negatywnie wpływa na wizerunek twojej firmy. Musisz wiedzieć, że dziś w internecie działa wiele serwisów, na których pracownicy przestrzegają się przed złożeniem aplikacji do niesolidnych firm lub tych, w których atmosfera czy warunki pracy są złe. Jeżeli takie wpisy zaczną pojawiać się o twojej firmie, to będziesz mieć poważny problem. Poza tym, że nie będziesz mógł znaleźć pracowników na stałe, to jeszcze ucierpią twoje kontakty z kontrahentami. Pamiętaj o tym i zareaguj, gdy zauważysz, że z firmy odchodzą kolejne osoby.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Podziel się

6 komentarzy

Kusy

Kusy

Niektóre branże mają wielką rotację jak magazyny, ale w wielu firmach to zupełnie nie jest dobre rozwiązanie.
Kowalik

Kowalik

W wielu firmach to naturalna kolej rzeczy ale faktycznie u specjalistów nie jest to takie proste zadanie.
Radek

Radek

Wiele firm ma sporą rotację i jest to normalne, szczególnie dotyczy to zawodów, gdzie potencjalnie wiele osób robić oś automatycznie. Dla wielu firm jest to normalna sytuacja.
zw. prac.

zw. prac.

Bardzo często pracownik zwalnia się z zakładu pracy. Pewnie znalazł inną, lepszą pracę. Jak zwalnia się większa ilość pracowników, to taka rotacja jest niekorzystna dla pracodawcy. Szybko znaleźć powód zwalniania się. Może złe zarobki, zła atmosfera a może jeszcze inna przyczyna.
Kornel Opika1

Kornel Opika1

Rozpoczęcia wymagające znacznego finansowania z góry mogą chcieć rozważyć inwestora. Wtedy można najlepszym zaproponować lepsze warunki zatrudnienia itp.
Kinga Bada

Kinga Bada

Ani jeden biznesmen nie zaczął od razu z globalną korporacją. Wszyscy zaczęli od czegoś małego, wielu nawet bez pieniędzy. Rotacja czasami jest normalnością w firmie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.