Własna firma

Firma windykacyjna: jak założyć, oczekiwania, ograniczenia i sprzedaż długu

14 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

9 komentarzy
Firma windykacyjna: jak założyć, oczekiwania, ograniczenia i sprzedaż długu
Zastanawiasz się nad otwarciem firmy windykacyjnej? Dowiedz się, jak działa taka firma, jakie ma ograniczenia, czego oczekiwać od współpracy i kiedy warto sprzedać dług firmie windykacyjnej.

Jak założyć firmę windykacyjną?

Firmy windykacyjne zajmują się odzyskiwaniem należności zarówno od klientów indywidualnych, jak i podmiotów gospodarczych. Większość z nich oferuje pełen zakres usług, czyli nie tylko np. windykację telefoniczną, lecz także terenową. Część z działających na rynku firm współpracuje dodatkowo z kancelariami prawnymi, dzięki czemu – w przypadku bezskutecznej windykacji – może zaoferować klientom np. wystąpienie o nakaz zapłaty.

Ponieważ w ostatnich latach zadłużenie zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych wzrasta, część osób poszukujących pomysłu na intratny biznes zastanawia się nad otwarciem firmy windykacyjnej. Czy taki pomysł jest dobry? Tak, pod warunkiem jednak, że przyszły przedsiębiorca pozna mechanizm działania tego segmentu rynku.

Koszty związane z otwarciem firmy windykacyjnej

Otwarcie firmy windykacyjnej wiąże się z koniecznością jej wyposażenia. Poza biurkami i sprzętem elektronicznym nie należy zapomnieć o oprogramowaniu, pozwalającym na rejestrowanie i prowadzenie wpływających do firmy spraw. Współcześnie zdecydowana większość firm windykacyjnych rezygnuje z obiegu papierowych dokumentów, bo koszty wiążące się z tradycyjną obsługą dokumentacji są wysokie.

Poza kwestią wyposażenia biura, przedsiębiorca musi pamiętać o tym, że będzie zobowiązany odprowadzać składki do ZUS zarówno za siebie, jak i za ewentualnych pracowników. Jak pozostałe firmy działające na rynku, będzie również zobowiązany do uiszczania podatku.

Konkurencja na rynku jest silna

Osoby myślące o założeniu firmy windykacyjnej powinny też pamiętać o silnej konkurencji. Na rynku działają zarówno firmy windykacyjne o zasięgu lokalnym, jak i podejmujące się dochodzenia roszczeń od dłużników zamieszkujących w całym kraju. Nie posiadający wielu środków początkujący przedsiębiorca powinien zatem pomyśleć o tym, by zacząć od prowadzenia firmy działającej lokalnie i – wraz z jej rozwojem – poszerzać obszar działania.

Szukasz pracy?

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

  • Strumień
Dodana
Dodana

Spawacz TIG!!! BERLIN

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**24zł/h* WYRY

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Mikołów
  • 24-25 zł / h
Dodana

Skoro konkurencja w branży jest dość silna, warto pamiętać o skutecznej reklamie. Ogłoszenia nie zawsze będą wystarczające – należałoby pomyśleć o przygotowaniu oferty handlowej i rozesłaniu jej do podmiotów gospodarczych działających w najbliższej okolicy. One bowiem najczęściej szukają pomocy firm windykacyjnych.

Otwarcie firmy windykacyjnej to poważne przedsięwzięcie, które wymaga dogłębnego zrozumienia mechanizmu działania, ograniczeń i oczekiwań klientów. Pamiętaj również, że sprzedaż długu jest ostatecznością i zawsze warto skonsultować się z ekspertem przed podjęciem tej decyzji.

Firma windykacyjna, by otrzymywała kolejne zlecenia, musi być skuteczna. Jednym z największych i jednocześnie nieuniknionych kosztów prowadzenia tego rodzaju działalności jest konieczność zatrudnienia specjalistów. Dobrze, by były to osoby z doświadczeniem, które doskonale wiedzą, jak rozmawiać z dłużnikami i jakich argumentów używać, by zobowiązany poczuł się do uregulowania należności.

Właściciele firm windykacyjnych muszą też pamiętać, że nie prowadzą kancelarii komorniczej, zatem nie mogą wykonywać czynności zarezerwowanych wyłącznie dla komorników sądowych. W praktyce niezwykle istotne jest to, by zarówno właściciel firmy windykacyjnej, jak i jego pracownicy wiedzieli, jakie działania mogą podejmować, jakich zaś powinni unikać.

Na czym zarabia firma windykacyjna?

Odrębnym zagadnieniem jest zarobek firmy windykacyjnej. W dużej mierze zależy on od skuteczności danego podmiotu. Duże, działające na rynku od wielu lat firmy wprowadziły zasadę, według której pobierają wynagrodzenie w postaci procentu od wyegzekwowanej należności. Podmioty, które dopiero zaczynają, by być konkurencyjnymi, muszą zaoferować inną metodę rozliczania swoich usług lub wprowadzić taką samą zasadę. W drugim przypadku może się okazać, że firma zacznie zarabiać dopiero po kilku miesiącach prowadzenia działalności.

Ograniczenia firmy windykacyjnej

W zrozumieniu specyfiki działalności firmy windykacyjnej kluczowe jest zrozumienie jej ograniczeń. Firmy te nie mają takich samych uprawnień jak komornicy sądowi. Na przykład, przedstawiciele firmy windykacyjnej nie mogą wejść do mieszkania dłużnika bez jego zgody, nie mają również prawnej możliwości zatrzymania majątku dłużnika. Ich działania są ograniczone do prowadzenia rozmów i negocjacji z dłużnikami, zarówno na etapie odzyskiwania należności, jak i w kontekście ustalania planów spłat długów. Równie ważne jest, aby działania windykacyjne były prowadzone z pełnym poszanowaniem praw człowieka, co oznacza, że muszą być wolne od jakiejkolwiek formy nękania czy zastraszania.

Oczekiwania współpracy z firmą windykacyjną

Jako potencjalny klient firmy windykacyjnej, powinno się oczekiwać profesjonalizmu, skuteczności i transparentności. Zawierając umowę z firmą windykacyjną, warto zwrócić uwagę na wszystkie jej szczegóły, takie jak koszty usług, strategia odzyskiwania należności i co najważniejsze - metody działania. Przezorność w tych kwestiach jest kluczowa dla budowania zaufania. Pamiętaj, że skuteczna firma windykacyjna to taka, która nie tylko efektywnie odzyskuje długi, ale też szanuje dobre relacje z klientami oraz dłużnikami.

Sprzedaż długu firmie windykacyjnej

Sprzedaż długu firmie windykacyjnej to jedno z rozwiązań, które przedsiębiorcy mogą rozważać, kiedy napotykają na trudności z odzyskiwaniem należności. Ta opcja oznacza przekazanie praw do długu firmie windykacyjnej, która podejmuje się działań zmierzających do odzyskania pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż długu to zazwyczaj ostateczność i nie zawsze jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Przed podjęciem takiej decyzji, zawsze warto skonsultować się z ekspertem w dziedzinie finansów lub prawa.

To może Cię również zainteresować

Windykacja Należności: Jak efektywnie odzyskać długi

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są ograniczenia firmy windykacyjnej?

Firmy windykacyjne nie mają takich samych uprawnień jak komornicy sądowi. Nie mogą na przykład wejść do mieszkania dłużnika bez jego zgody ani zatrzymać majątku dłużnika.

Czego mogę oczekiwać od współpracy z firmą windykacyjną?

Od firmy windykacyjnej powinieneś oczekiwać profesjonalizmu, skuteczności i transparentności. Ważne są również szczegółowe umowy, które uwzględniają koszty usług, strategię odzyskiwania należności oraz metody działania.

Czy warto sprzedać dług firmie windykacyjnej?

Sprzedaż długu to jedno z rozwiązań dla przedsiębiorców borykających się z problemem niespłaconych długów. Jest to jednak decyzja, którą należy podjąć po konsultacji z ekspertem, ponieważ nie zawsze jest to najkorzystniejsze rozwiązanie.

Czy otwarcie firmy windykacyjnej to dobry pomysł?

Otwarcie firmy windykacyjnej może być dobrym pomysłem, jeśli zrozumiesz mechanizm działania tego segmentu rynku, jesteś świadomy ograniczeń i potrafisz spełnić oczekiwania swoich klientów.

Czy firmy windykacyjne muszą przestrzegać praw człowieka?

Tak, firmy windykacyjne muszą przestrzegać praw człowieka. Działania windykacyjne powinny być wolne od jakiejkolwiek formy nękania czy zastraszania.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Pisze teksty na wiele tematów od kilku lat, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko co związane z prowadzeniem firmy.

9 komentarzy

Marek

Marek

Zgadzam się, prowadzenie firmy windykacyjnej jest opłacalne, szczególnie dzisiaj, choć wytmaga odpowiedniejwiedzy i umiejętności prawniczych. 127 ml. zł! to wartość zobowiązań obsługiwanych przez branżę zarządzania wierzytelnościami (dane na koniec czerwieca 2020) Dla osób już pracujących i planujących zdobyć dodatkowe kwalifikacje, dobrym rozwiązaniem będą studia podyplomowe na WSKZ z prawa egzekucji sądowej i windykacji należności. Sam ukończyłem ten kierunek.
https://deptor.pl

https://deptor.pl

Dobra kancelaria windykacyjna to skuteczne działania.
Tomasz Bury

Tomasz Bury

Tyle takich podmiotów działa na rynku, ale z drugiej strony liczy się skuteczność.
Antoni

Antoni

Każdy może prowadzić działalność jaką chce i dlatego nieważne co to za branżą. Wszędzie są pewne korzyści oraz zasady jakie trzeba spełnić.
Janusz B

Janusz B

Trzeba się dobrze znać na temacie, ja sam miałem problem z dłużnikiem i w żaden sposób nie mogłem sam sobie z nim poradzić, a przeczytałem wiele artykułów na temat windykacji samodzielnej. Kosztowało mnie to zdecydowanie za duzo stresów. Gdyby miało mnie to spotkać drugi raz, od razu poleciałbym do sprawdzonej windykacji. Ciężko niestety jest znaleźć dobra firmę windykacyjną, jest ich bardzo duzo na rynku. Dlatego jeśli ktoś potrzebuje to zostawiam namiar na swoją Debt Collection email tel . Serdecznie polecam
Ustasz

Ustasz

Ja nie chciałbym w czymś takim pracować. Owszem wykupywanie długów za 20% wartości i zarabianie na dłużnikach jest kuszące ale jest to też w pewien sposób niemoralne.
Pyszka

Pyszka

Firma windykacyjna. Czy założenie takiej jest opłacalne? Myślę, że tak, bo takich firm jest bardzo dużo i mało która plajtuje.
Matek

Matek

Agencje windykacyjne specjalizują się w rodzajach długów. Na przykład agencja może zbierać zaległe należności wielkie, dobra prozwizja jest ciekawym dla agencji zarobkiem.
Garwul

Garwul

Takie działania są szybkie, skuteczne i uzasadnione, a wynik będzie widoczny w postaci zwiększonego salda na rachunku bieżącym. Dobrze jest orientować się w temacie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka