Własna firma

Windykacja zagraniczna – jak skutecznie odzyskać należności?

8 listopada 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 23 głosy

23 głosy

6 komentarzy
Windykacja zagraniczna – jak skutecznie odzyskać należności?
Windykacja należności od zagranicznych kontrahentów może być skomplikowana, jednak dzięki współpracy z doświadczonymi agencjami nie jest niemożliwa. Klucz do sukcesu to szybka reakcja, właściwy wybór windykatora oraz znajomość międzynarodowego prawa i procedur.

Wiele firm nawiązuje współprace z zagranicznymi podmiotami. Jeśli wszystko układa się pomyślnie, świetnie. Jednak prawdopodobnie nie czytałbyś tego artykułu, gdyby tak było. Problem pojawia się wówczas, gdy kontrahent nie reguluje wystawionych faktur na bieżąco. Co robić w takiej sytuacji?

Główną trudnością w skutecznym dochodzeniu międzynarodowych roszczeń jest brak znajomości prawa. By nie okazało się, że przedsiębiorca podejmuje kroki nie mające podstaw w przepisach, należy nawiązać współpracę z biurem windykacyjnym, którego pracownicy mają wystarczającą wiedzę.

Kontrahent nie opłacił faktury? Musisz działać szybko!

W przypadku kłopotów z odzyskaniem należności od zagranicznego kontrahenta, najważniejsze jest sprawne działanie. Dzięki natychmiastowej reakcji, możesz odzyskać pieniądze zanim okaże się, że klient przestał już funkcjonować na rynku. Dochodzenie należności przed sądem może być nieuniknione, ale lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług jednej z firm windykacyjnych w pierwszej kolejności.

Na polskim rynku działają agencje oferujące nie tylko egzekwowanie roszczeń od podmiotów działających na terenie kraju, lecz także od firm działających poza jego granicami. Nie wszystkie jednak oferują taki sam zakres usług – najczęściej specjalizują się one w odzyskiwaniu należności od kontrahentów mających swoją siedzibę w określonym państwie, np. na Ukrainie czy we Francji.

Video

Wybierz windykatora, który zna prawo kraju kontrahenta

Gdy dłużnikiem jest firma zagraniczna, większość spraw o zapłatę jest znacznie bardziej skomplikowana niż odzyskiwanie należności od firm działających na terenie kraju. Znajomość aspektów prawnych jest kluczowa dla pomyślnego zamknięcia kwestii długu.

Firmy, kierując swoje usługi do przedsiębiorców mających problem z odzyskaniem pieniędzy od zagranicznych kontrahentów doskonale zdają sobie sprawę z zawiłości i czasochłonności takich spraw. Wiedząc, że klient będzie oczekiwał informacji na bieżąco, najczęściej decydują się na przypisanie do prowadzonych spraw dedykowanych opiekunów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji windykacyjnej?

Istotne jest, by wybrany podmiot posiadał oddziały w krajach, w których będzie przeprowadzał czynności windykacyjne lub przynajmniej współpracował z zagranicznymi kancelariami prawnymi, które w razie potrzeby będą w stanie skutecznie reprezentować klientów przed sądem.

Ponieważ prowadzenie działań windykacyjnych wiąże się z koniecznością tłumaczenia szeregu dokumentów, dobrze, by i w tym aspekcie wybrana firma windykacyjna wspomagała swojego klienta. Przedsiębiorca, który wybierze agencję dbającą o wszystkie te niuanse może być pewien, że dokonał dobrej decyzji, a jego sprawa będzie prowadzona przez specjalistów.

Czy możesz sprzedać dług, jeśli dłużnikiem jest zagraniczny podmiot?

Giełdy długów mają się świetnie, dlatego naturalnym jest pytanie o możliwość sprzedaży należności i w takiej sytuacji. Tak, możesz sprzedać dług, nawet jeśli dłużnikiem jest firma zagraniczna. Proces ten nazywa się cesją wierzytelności i jest powszechnie stosowany w międzynarodowym obrocie gospodarczym. Jednak sprzedaż długu międzynarodowego może być bardziej skomplikowana z powodu różnic w prawodawstwie poszczególnych krajów, różnic w umowach międzynarodowych oraz potencjalnych barier językowych i kulturowych.

Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży międzynarodowego długu:

Prawo właściwe: musisz ustalić, które prawo będzie miało zastosowanie do umowy cesji – prawo kraju, w którym jesteś zarejestrowany, prawo kraju dłużnika, czy prawo innej jurysdykcji. To może wpłynąć na sposób, w jaki umowa jest strukturyzowana i egzekwowana.

Warunki umowy: umowa pierwotna między wierzycielem a dłużnikiem może zawierać klauzule dotyczące przenoszenia wierzytelności, które mogą wymagać zgody dłużnika lub zakazywać cesji.

Zgoda dłużnika: w niektórych krajach może być wymagana zgoda dłużnika na sprzedaż długu. Kontrahent musi być zwykle powiadomiony o cesji wierzytelności, aby płatność została dokonana na rzecz nowego wierzyciela.

Dokumentacja: wymagana będzie odpowiednia dokumentacja, w tym umowa cesji wierzytelności i możliwe dodatkowe dokumenty, które muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami.

Ryzyko walutowe: należy wziąć pod uwagę ryzyko kursowe, jeśli dług jest denominowany w innej walucie niż Twoja waluta krajowa. 

W związku z powyższym, zalecamy skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w międzynarodowych transakcjach finansowych, aby zapewnić, że wszystkie aspekty prawne są odpowiednio zabezpieczone.

Windykacja zagraniczna – ile to może kosztować?

Ostatnim aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest koszt windykacji zagranicznej. Każde działanie, niezależnie od tego, czy jest to egzekucja krajowa, czy międzynarodowa, wiąże się z pewnymi kosztami.

W omawianym przypadku koszty mogą być wyższe, jednak profesjonalne firmy windykacyjne często pracują na zasadzie „no win, no fee", co oznacza, że nie pobierają opłat, jeżeli nie odzyskają należności dla swojego klienta. To sprawia, że skuteczna windykacja za granicą jest możliwa bez znaczącego obciążenia finansowego dla przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Skuteczna windykacja międzynarodowa wymaga nie tylko szybkiego działania i dokładnej znajomości przepisów prawa właściwego dla dłużnika, ale także wyboru kompetentnego partnera windykacyjnego, który jest przygotowany na wyzwania transgraniczne. Wybierając agencję z odpowiednią wiedzą i zasobami, przedsiębiorcy mogą znacząco zwiększyć szanse na odzyskanie należności bez nadmiernego ryzyka finansowego i zawiłości prawnych. W skrajnych przypadkach mogą również rozważyć sprzedaż wierzytelności jako alternatywne rozwiązanie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy skuteczna windykacja za granicą jest możliwa?

Tak, skuteczna windykacja za granicą jest możliwa dzięki profesjonalnym firmom windykacyjnym.

Jakie wyzwania stoją przed windykacją międzynarodową?

Windykacja międzynarodowa wymaga znajomości prawa, języka i kultury biznesowej danego kraju.

Czy każda firma może prowadzić windykację za granicą?

Nie, windykacja za granicą wymaga specjalistycznego podejścia i odpowiednich zasobów, które posiada tylko część firm windykacyjnych.

Czy windykacja za granicą jest kosztowna?

Koszty windykacji zagranicznej mogą być wyższe, ale wiele firm windykacyjnych pracuje na zasadzie 'no win, no fee'.

Jakie korzyści przynosi zlecenie windykacji zagranicznej profesjonalnej firmie?

Zlecenie windykacji zagranicznej firmie specjalizującej się w tym obszarze znacznie zwiększa szanse na odzyskanie należności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

6 komentarzy

Paweł Gamrot

Paweł Gamrot

Niestety ludzie mają różnie biznesy poukładane i pozytywne jest to, że można znaleźć tutaj rozwiązanie w każdej sytuacji.
Jamna

Jamna

Dobrze, że takie sytuacje opisujecie gdyż mam firmę w Czechach i jakby to w pewnym sensie podobna linia.
astor

astor

Dobrze znać ścieżkę w jaką stronę uderzać by wszystko zostało zrealizowane w odpowiedni sposób i przyniosło skutek. Zależy to od kraju w jakim taką należność chce się odzyskać.
firma win..

firma win..

Zdarza się, że kontrahenci są zadłużeni, nie zwracają firmie pieniędzy. Są firmy windykacyjne, które zajmą się odzyskaniem należności od krajowego lub zagranicznego kontrahenta.
Bortliczek

Bortliczek

Jeśli po raz pierwszy skontaktował się z tobą komornik lub obawiasz się, że kolekcjoner skontaktuje się z tobą wkrótce, ponieważ straciłeś rachunki, prawdopodobnie masz wiele pytań i jest to zrozumiałe nerwowe z powodu tego procesu.
Szkot

Szkot

Z pewnością wiele jest poradników w miejscowym kraju jak realizować takie sprawy gdy np. trzeba obcokrajowca ścigać o należności. Takie artykuły sa bardzo przydatne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.