!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Firma windykacyjna. Czy założenie takiej jest opłacalne?

28 maja 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

9 komentarzy

Firma windykacyjna. Czy założenie takiej jest opłacalne?
Z roku na rok do kancelarii komorniczych trafia coraz więcej wniosków o wszczęcie egzekucji. Zadłużenie zarówno firm, jak i osób fizycznych systematycznie wzrasta. Czy wobec tych faktów założenie firmy windykacyjnej jest dobrym pomysłem na własny biznes?

Spis treści

Jak założyć firmę windykacyjną?

Firmy windykacyjne zajmują się odzyskiwaniem należności zarówno od klientów indywidualnych, jak i podmiotów gospodarczych. Większość z nich oferuje pełen zakres usług, czyli nie tylko np. windykację telefoniczną, lecz także terenową. Część z działających na rynku firm współpracuje dodatkowo z kancelariami prawnym, dzięki czemu – w przypadku bezskutecznej windykacji – może zaoferować klientom np. wystąpienie o nakaz zapłaty.

Ponieważ w ostatnich latach zadłużenie zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych wzrasta, część osób poszukujących pomysłu na intratny biznes zastanawia się nad otwarciem firmy windykacyjnej. Czy taki pomysł jest dobry? Tak, pod warunkiem jednak, że przyszły przedsiębiorca pozna mechanizm działania tego segmentu rynku.

Koszty związane z otwarciem firmy windykacyjnej

Otwarcie firmy windykacyjnej wiąże się z koniecznością jej wyposażenia. Poza biurkami i sprzętem elektronicznym nie należy zapomnieć o oprogramowaniu, pozwalającym na rejestrowanie i prowadzenie wpływających do firmy spraw. Współcześnie zdecydowana większość firm windykacyjnych rezygnuje z obiegu papierowych dokumentów, bo koszty wiążące się z tradycyjną obsługą dokumentacji są wysokie.

Poza kwestią wyposażenia biura, przedsiębiorca musi pamiętać o tym, że będzie zobowiązany odprowadzać składki do ZUS zarówno za siebie, jak i za ewentualnych pracowników. Jak pozostałe firmy działające na rynku, będzie również zobowiązany do uiszczania podatku.


Konkurencja na rynku jest silna

Osoby myślące o założeniu firmy windykacyjnej powinny też pamiętać o silnej konkurencji. Na rynku działają zarówno firmy windykacyjne o zasięgu lokalnym, jak i podejmujące się dochodzenia roszczeń od dłużników zamieszkujących w całym kraju. Nie posiadający wielu środków początkujący przedsiębiorca powinien zatem pomyśleć o tym, by zacząć od prowadzenia firmy działającej lokalnie i – wraz z jej rozwojem – poszerzać obszar działania.

Skoro konkurencja w branży jest dość silna, warto pamiętać o skutecznej reklamie. Ogłoszenia nie zawsze będą wystarczające – należałoby pomyśleć o przygotowaniu oferty handlowej i rozesłaniu jej do podmiotów gospodarczych działających w najbliższej okolicy. One bowiem najczęściej szukają pomocy firm windykacyjnych.


Skuteczność jest ważna

Firma windykacyjna, by otrzymywała kolejne zlecenia, musi być skuteczna. Jednym z największych i jednocześnie nieuniknionych kosztów prowadzenia tego rodzaju działalności jest konieczność zatrudnienia specjalistów. Dobrze, by były to osoby z doświadczeniem, które doskonale wiedzą, jak rozmawiać z dłużnikami i jakich argumentów używać, by zobowiązany poczuł się do uregulowania należności.

Właściciele firm windykacyjnych muszą też pamiętać, że nie prowadzą kancelarii komorniczej, zatem nie mogą wykonywać czynności zarezerwowanych wyłącznie dla komorników sądowych. W praktyce niezwykle istotne jest to, by zarówno właściciel firmy windykacyjnej, jak i jego pracownicy wiedzieli, jakie działania mogą podejmować, jakich zaś powinni unikać.

Na czym zarabia firma windykacyjna?

Odrębnym zagadnieniem jest zarobek firmy windykacyjnej. W dużej mierze zależy on od skuteczności danego podmiotu. Duże, działające na rynku od wielu lat firmy wprowadziły zasadę, według której pobierają wynagrodzenie w postaci procentu od wyegzekwowanej należności. Podmioty, które dopiero zaczynają, by być konkurencyjnymi muszą zaoferować inną metodę rozliczania swoich usług lub wprowadzić taką samą zasadę. W drugim przypadku może się okazać, że firma zacznie zarabiać dopiero po kilku miesiącach prowadzenia działalności.

To może Cię również zainteresować

Windykacja należności. Czy Ty z niej korzystasz?

Podziel się

9 komentarzy

Marek

Marek

Zgadzam się, prowadzenie firmy windykacyjnej jest opłacalne, szczególnie dzisiaj, choć wytmaga odpowiedniejwiedzy i umiejętności prawniczych. 127 ml. zł! to wartość zobowiązań obsługiwanych przez branżę zarządzania wierzytelnościami (dane na koniec czerwieca 2020) Dla osób już pracujących i planujących zdobyć dodatkowe kwalifikacje, dobrym rozwiązaniem będą studia podyplomowe na WSKZ z prawa egzekucji sądowej i windykacji należności. Sam ukończyłem ten kierunek.
https://deptor.pl

https://deptor.pl

Dobra kancelaria windykacyjna to skuteczne działania.
Tomasz Bury

Tomasz Bury

Tyle takich podmiotów działa na rynku, ale z drugiej strony liczy się skuteczność.
Antoni

Antoni

Każdy może prowadzić działalność jaką chce i dlatego nieważne co to za branżą. Wszędzie są pewne korzyści oraz zasady jakie trzeba spełnić.
Janusz B

Janusz B

Trzeba się dobrze znać na temacie, ja sam miałem problem z dłużnikiem i w żaden sposób nie mogłem sam sobie z nim poradzić, a przeczytałem wiele artykułów na temat windykacji samodzielnej. Kosztowało mnie to zdecydowanie za duzo stresów. Gdyby miało mnie to spotkać drugi raz, od razu poleciałbym do sprawdzonej windykacji. Ciężko niestety jest znaleźć dobra firmę windykacyjną, jest ich bardzo duzo na rynku. Dlatego jeśli ktoś potrzebuje to zostawiam namiar na swoją Debt Collection email tel . Serdecznie polecam
Ustasz

Ustasz

Ja nie chciałbym w czymś takim pracować. Owszem wykupywanie długów za 20% wartości i zarabianie na dłużnikach jest kuszące ale jest to też w pewien sposób niemoralne.
Pyszka

Pyszka

Firma windykacyjna. Czy założenie takiej jest opłacalne? Myślę, że tak, bo takich firm jest bardzo dużo i mało która plajtuje.
Matek

Matek

Agencje windykacyjne specjalizują się w rodzajach długów. Na przykład agencja może zbierać zaległe należności wielkie, dobra prozwizja jest ciekawym dla agencji zarobkiem.
Garwul

Garwul

Takie działania są szybkie, skuteczne i uzasadnione, a wynik będzie widoczny w postaci zwiększonego salda na rachunku bieżącym. Dobrze jest orientować się w temacie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.