Firma windykacyjna. Czy założenie takiej jest opłacalne?

Firma windykacyjna. Czy założenie takiej jest opłacalne?
Z roku na rok do kancelarii komorniczych trafia coraz więcej wniosków o wszczęcie egzekucji. Zadłużenie zarówno firm, jak i osób fizycznych systematycznie wzrasta. Czy wobec tych faktów założenie firmy windykacyjnej jest dobrym pomysłem na własny biznes?

Jak założyć firmę windykacyjną?

Firmy windykacyjne zajmują się odzyskiwaniem należności zarówno od klientów indywidualnych, jak i podmiotów gospodarczych. Większość z nich oferuje pełen zakres usług, czyli nie tylko np. windykację telefoniczną, lecz także terenową. Część z działających na rynku firm współpracuje dodatkowo z kancelariami prawnym, dzięki czemu – w przypadku bezskutecznej windykacji – może zaoferować klientom np. wystąpienie o nakaz zapłaty.

Ponieważ w ostatnich latach zadłużenie zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych wzrasta, część osób poszukujących pomysłu na intratny biznes zastanawia się nad otwarciem firmy windykacyjnej. Czy taki pomysł jest dobry? Tak, pod warunkiem jednak, że przyszły przedsiębiorca pozna mechanizm działania tego segmentu rynku.

Koszty związane z otwarciem firmy windykacyjnej

Otwarcie firmy windykacyjnej wiąże się z koniecznością jej wyposażenia. Poza biurkami i sprzętem elektronicznym nie należy zapomnieć o oprogramowaniu, pozwalającym na rejestrowanie i prowadzenie wpływających do firmy spraw. Współcześnie zdecydowana większość firm windykacyjnych rezygnuje z obiegu papierowych dokumentów, bo koszty wiążące się z tradycyjną obsługą dokumentacji są wysokie.

Poza kwestią wyposażenia biura, przedsiębiorca musi pamiętać o tym, że będzie zobowiązany odprowadzać składki do ZUS zarówno za siebie, jak i za ewentualnych pracowników. Jak pozostałe firmy działające na rynku, będzie również zobowiązany do uiszczania podatku.


Konkurencja na rynku jest silna

Osoby myślące o założeniu firmy windykacyjnej powinny też pamiętać o silnej konkurencji. Na rynku działają zarówno firmy windykacyjne o zasięgu lokalnym, jak i podejmujące się dochodzenia roszczeń od dłużników zamieszkujących w całym kraju. Nie posiadający wielu środków początkujący przedsiębiorca powinien zatem pomyśleć o tym, by zacząć od prowadzenia firmy działającej lokalnie i – wraz z jej rozwojem – poszerzać obszar działania.

To Cię powinno też zainteresować: Windykacja należności. Czy Ty z niej korzystasz?

Skoro konkurencja w branży jest dość silna, warto pamiętać o skutecznej reklamie. Ogłoszenia nie zawsze będą wystarczające – należałoby pomyśleć o przygotowaniu oferty handlowej i rozesłaniu jej do podmiotów gospodarczych działających w najbliższej okolicy. One bowiem najczęściej szukają pomocy firm windykacyjnych.


Skuteczność jest ważna

Firma windykacyjna, by otrzymywała kolejne zlecenia, musi być skuteczna. Jednym z największych i jednocześnie nieuniknionych kosztów prowadzenia tego rodzaju działalności jest konieczność zatrudnienia specjalistów. Dobrze, by były to osoby z doświadczeniem, które doskonale wiedzą, jak rozmawiać z dłużnikami i jakich argumentów używać, by zobowiązany poczuł się do uregulowania należności.

Właściciele firm windykacyjnych muszą też pamiętać, że nie prowadzą kancelarii komorniczej, zatem nie mogą wykonywać czynności zarezerwowanych wyłącznie dla komorników sądowych. W praktyce niezwykle istotne jest to, by zarówno właściciel firmy windykacyjnej, jak i jego pracownicy wiedzieli, jakie działania mogą podejmować, jakich zaś powinni unikać.

Na czym zarabia firma windykacyjna?

Odrębnym zagadnieniem jest zarobek firmy windykacyjnej. W dużej mierze zależy on od skuteczności danego podmiotu. Duże, działające na rynku od wielu lat firmy wprowadziły zasadę, według której pobierają wynagrodzenie w postaci procentu od wyegzekwowanej należności. Podmioty, które dopiero zaczynają, by być konkurencyjnymi muszą zaoferować inną metodę rozliczania swoich usług lub wprowadzić taką samą zasadę. W drugim przypadku może się okazać, że firma zacznie zarabiać dopiero po kilku miesiącach prowadzenia działalności.

Oceń ten wpis
Firma windykacyjna. Czy założenie takiej jest opłacalne?
Ocena: 4.1, liczba głosów: 7

Opinie

Janusz B
2020-05-18, 20:40
Trzeba się dobrze znać na temacie, ja sam miałem problem z dłużnikiem i w żaden sposób nie mogłem sam sobie z nim poradzić, a przeczytałem wiele artykułów na temat windykacji samodzielnej. Kosztowało mnie to zdecydowanie za duzo stresów. Gdyby miało mnie to spotkać drugi raz, od razu poleciałbym do sprawdzonej windykacji. Ciężko niestety jest znaleźć dobra firmę windykacyjną, jest ich bardzo duzo na rynku. Dlatego jeśli ktoś potrzebuje to zostawiam namiar na swoją Debt Collection email biuro@debtcollection.ovh tel 797 266 156. Serdecznie polecam
Ustasz
2019-12-06, 15:50
Ja nie chciałbym w czymś takim pracować. Owszem wykupywanie długów za 20% wartości i zarabianie na dłużnikach jest kuszące ale jest to też w pewien sposób niemoralne.
Pyszka
2019-05-25, 12:36
Firma windykacyjna. Czy założenie takiej jest opłacalne? Myślę, że tak, bo takich firm jest bardzo dużo i mało która plajtuje.
Matek
2019-05-03, 13:13
Agencje windykacyjne specjalizują się w rodzajach długów. Na przykład agencja może zbierać zaległe należności wielkie, dobra prozwizja jest ciekawym dla agencji zarobkiem.
Garwul
2019-04-18, 19:39
Takie działania są szybkie, skuteczne i uzasadnione, a wynik będzie widoczny w postaci zwiększonego salda na rachunku bieżącym. Dobrze jest orientować się w temacie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.