PUE - co to jest i dlatego powinieneś założyć taki profil?

PUE - co to jest i dlatego powinieneś założyć taki profil?
Przedsiębiorcy i osoby pracujące cyklicznie mają styczność z ZUE-em. A gdyby tak niektóre sprawy móc załatwić bez wychodzenia z domu? Właśnie do tego służy PUE ZUS.

Formalności w ZUS-ie, czyli…

Każdego miesiąca styczność z ZUS-em mają przede wszystkim przedsiębiorcy, bo to właśnie oni są zobowiązani m.in. składać dokumenty rozliczeniowe i opłacać składki. Z drugiej strony w Polsce nie brakuje świadczeniobiorców, np. emerytów czy osób pobierających zasiłek chorobowy właśnie z ZUS. W praktyce osób mających styczność z pracownikami ZUS-u jest naprawdę wiele. Wszyscy oni są zobowiązani składać dokumenty i wnioski, aby móc uzyskać pożądane informacje.


ZUS już dawno zauważył, że wielu przedsiębiorców decyduje się zarejestrować firmę poza granicami kraju, aby uniknąć kosztów związanych z koniecznością opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotnym. Choć powstanie PUE ZUS z pewnością nie przyczynia się do zatrzymania przedsiębiorczych ludzi w Polsce, to jednak znacząco ułatwia prowadzenie biznesu tym, którzy zdecydowali się, że zarejestrują firmę w kraju.


Sprawdź, co się dzieje na twoim koncie

Niezależnie od tego, czy mowa o przedsiębiorcach czy też osobach fizycznych, założenie konta na platformie PUE ZUS pozwala mieć stały dostęp do informacji o zgromadzonych składkach. Dodatkowo system został tak zbudowany, aby zainteresowani mogli również sprawdzić, czy i jakie świadczenia zostały im przyznane.

Dodatkowe możliwości otrzymują przedsiębiorcy. Uruchomienie aplikacji e-Płatnik spowodowało, że mogą oni bez wychodzenia z domu załatwić sprawy w ZUS-ie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą doskonale zdają sobie sprawę z tego, że takie ułatwienie jest bardzo dużym plusem – pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na wymianę korespondencji z urzędnikami.


Aby nie zapomnieć o składkach

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o odprowadzaniu obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ci, którzy zatrudniają pracowników, są zobowiązani również odprowadzać takie składki za nich. Aby wykonanie przelewów nie było kłopotliwe, twórcy systemu zdecydowali się wdrożyć następujące rozwiązanie –  możliwość dokonywania płatności bezpośrednio z konta.

Wysokość składek na ubezpieczenia zmienia się systematycznie. Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z usług biur rachunkowych muszą samodzielnie sprawdzać, czy i o ile wzrosły poszczególne składki. Posiadanie konta na PUE ZUS eliminuje taką konieczność. Wystarczy zalogować się, aby otrzymać informacje o obowiązujących stawkach. To duża oszczędność czasu i brak konieczności szukania takich danych na internetowej stronie ZUS-u.


Niektórzy przedsiębiorcy muszą posiadać konto na PUE

Do końca 2015 r. konto na PUE byli zobowiązani założyć przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający więcej niż 5 osób. Dlaczego? Gdyż od stycznia 2016 r. lekarze mogą wystawiać już elektroniczne zwolnienia lekarskie. Od stycznia 2018 r. obowiązywać będą już tylko takie. Z punktu widzenia pracodawców zatrudniających więcej niż 5 osób automatyczne otrzymanie informacji o tym, że dany pracownik korzysta ze zwolnienia, ułatwia zarządzaniem zakładem pracy.

Gdy mowa o elektronicznych zwolnieniach wystawianych przez lekarzy, to posiadanie przez przedsiębiorcę profilu na platformie PUE ZUS gwarantuje również, że będzie on mógł zgłosić swoje wątpliwości i podejrzenia, że dany pracownik niesłusznie korzysta ze zwolnienia lekarskiego inspektorom z ZUS-u. W takiej sytuacji niezwłocznie przeprowadzą oni kontrolę.

Oceń ten wpis
PUE - co to jest i dlatego powinieneś założyć taki profil?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Marian
2019-12-05, 16:32
PUE - co to jest i dlatego powinieneś założyć taki profil? Z tym pojęciem spotykam się pierwszy raz. Aby skorzystać z PUE, załóż konto. Aby podpisywać dokumenty do ZUS i odbierać odpowiedzi, załóż profil zaufany lub kup certyfikat ... Artykuł na pewno przydatny dla osób, których to dotyczy.
obywatel OP
2019-05-26, 17:58
PUE - co to jest - chyba mało kto wie. Proponuję zapoznać się z tym artykułem.
Lompy
2019-05-07, 13:12
Ja wpłacam kwotę i zawsze parę złotych nadwyżki mam na koncie. Na konto zusu łatwo teraz wejść i sprawdzić jak to się w danym kwartale wszystko rozkłada.
Peszko
2019-04-09, 15:34
Teraz też jest łatwiej pod względem dedykowanego płacenia składek, że nie trzeba tego rozbijać na trzy. Własne dedykowane konto do takich wpłat łatwo z banku realizuje się.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.