!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

PUE - co to jest i dlatego powinieneś założyć taki profil?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze

PUE - co to jest i dlatego powinieneś założyć taki profil?
Przedsiębiorcy i osoby pracujące cyklicznie mają styczność z ZUE-em. A gdyby tak niektóre sprawy móc załatwić bez wychodzenia z domu? Właśnie do tego służy PUE ZUS.

Formalności w ZUS-ie, czyli…

Każdego miesiąca styczność z ZUS-em mają przede wszystkim przedsiębiorcy, bo to właśnie oni są zobowiązani m.in. składać dokumenty rozliczeniowe i opłacać składki. Z drugiej strony w Polsce nie brakuje świadczeniobiorców, np. emerytów czy osób pobierających zasiłek chorobowy właśnie z ZUS. W praktyce osób mających styczność z pracownikami ZUS-u jest naprawdę wiele. Wszyscy oni są zobowiązani składać dokumenty i wnioski, aby móc uzyskać pożądane informacje.


ZUS już dawno zauważył, że wielu przedsiębiorców decyduje się zarejestrować firmę poza granicami kraju, aby uniknąć kosztów związanych z koniecznością opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotnym. Choć powstanie PUE ZUS z pewnością nie przyczynia się do zatrzymania przedsiębiorczych ludzi w Polsce, to jednak znacząco ułatwia prowadzenie biznesu tym, którzy zdecydowali się, że zarejestrują firmę w kraju.


Sprawdź, co się dzieje na twoim koncie

Niezależnie od tego, czy mowa o przedsiębiorcach czy też osobach fizycznych, założenie konta na platformie PUE ZUS pozwala mieć stały dostęp do informacji o zgromadzonych składkach. Dodatkowo system został tak zbudowany, aby zainteresowani mogli również sprawdzić, czy i jakie świadczenia zostały im przyznane.

Dodatkowe możliwości otrzymują przedsiębiorcy. Uruchomienie aplikacji e-Płatnik spowodowało, że mogą oni bez wychodzenia z domu załatwić sprawy w ZUS-ie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą doskonale zdają sobie sprawę z tego, że takie ułatwienie jest bardzo dużym plusem – pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na wymianę korespondencji z urzędnikami.


Aby nie zapomnieć o składkach

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o odprowadzaniu obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ci, którzy zatrudniają pracowników, są zobowiązani również odprowadzać takie składki za nich. Aby wykonanie przelewów nie było kłopotliwe, twórcy systemu zdecydowali się wdrożyć następujące rozwiązanie –  możliwość dokonywania płatności bezpośrednio z konta.

Wysokość składek na ubezpieczenia zmienia się systematycznie. Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z usług biur rachunkowych muszą samodzielnie sprawdzać, czy i o ile wzrosły poszczególne składki. Posiadanie konta na PUE ZUS eliminuje taką konieczność. Wystarczy zalogować się, aby otrzymać informacje o obowiązujących stawkach. To duża oszczędność czasu i brak konieczności szukania takich danych na internetowej stronie ZUS-u.


Niektórzy przedsiębiorcy muszą posiadać konto na PUE

Do końca 2015 r. konto na PUE byli zobowiązani założyć przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający więcej niż 5 osób. Dlaczego? Gdyż od stycznia 2016 r. lekarze mogą wystawiać już elektroniczne zwolnienia lekarskie. Od stycznia 2018 r. obowiązywać będą już tylko takie. Z punktu widzenia pracodawców zatrudniających więcej niż 5 osób automatyczne otrzymanie informacji o tym, że dany pracownik korzysta ze zwolnienia, ułatwia zarządzaniem zakładem pracy.

Gdy mowa o elektronicznych zwolnieniach wystawianych przez lekarzy, to posiadanie przez przedsiębiorcę profilu na platformie PUE ZUS gwarantuje również, że będzie on mógł zgłosić swoje wątpliwości i podejrzenia, że dany pracownik niesłusznie korzysta ze zwolnienia lekarskiego inspektorom z ZUS-u. W takiej sytuacji niezwłocznie przeprowadzą oni kontrolę.

Podziel się

4 komentarze

Marian

Marian

PUE - co to jest i dlatego powinieneś założyć taki profil? Z tym pojęciem spotykam się pierwszy raz. Aby skorzystać z PUE, załóż konto. Aby podpisywać dokumenty do ZUS i odbierać odpowiedzi, załóż profil zaufany lub kup certyfikat ... Artykuł na pewno przydatny dla osób, których to dotyczy.
obywatel OP

obywatel OP

PUE - co to jest - chyba mało kto wie. Proponuję zapoznać się z tym artykułem.
Lompy

Lompy

Ja wpłacam kwotę i zawsze parę złotych nadwyżki mam na koncie. Na konto zusu łatwo teraz wejść i sprawdzić jak to się w danym kwartale wszystko rozkłada.
Peszko

Peszko

Teraz też jest łatwiej pod względem dedykowanego płacenia składek, że nie trzeba tego rozbijać na trzy. Własne dedykowane konto do takich wpłat łatwo z banku realizuje się.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.