Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

PUE - co to jest i dlatego powinieneś założyć taki profil?

7 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
PUE - co to jest i dlatego powinieneś założyć taki profil?
Dowiedz się, jak założyć konto na PUE ZUS, korzyści z posiadania profilu PUE, i jak z niego korzystać. Przeczytaj, dlaczego warto mieć profil na PUE.

Załatwiaj formalności w ZUS-ie online

Każdego miesiąca styczność z ZUS-em mają przede wszystkim przedsiębiorcy, bo to właśnie oni są zobowiązani m.in. składać dokumenty rozliczeniowe i opłacać składki. Z drugiej strony w Polsce nie brakuje świadczeniobiorców, np. emerytów czy osób pobierających zasiłek chorobowy właśnie z ZUS. W praktyce osób mających styczność z pracownikami ZUS-u jest naprawdę wiele. Wszyscy oni są zobowiązani składać dokumenty i wnioski, aby móc uzyskać pożądane informacje.

ZUS już dawno zauważył, że wielu przedsiębiorców decyduje się zarejestrować firmę poza granicami kraju, aby uniknąć kosztów związanych z koniecznością opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotnym. Choć powstanie PUE ZUS z pewnością nie przyczynia się do zatrzymania przedsiębiorczych ludzi w Polsce, to jednak znacząco ułatwia prowadzenie biznesu tym, którzy zdecydowali się, że zarejestrują firmę w kraju.

Załóż profil na PUE ZUS dla łatwiejszego zarządzania Twoimi sprawami związanymi z ZUS, monitorowania Twojego ubezpieczenia i składek, oraz składania wniosków elektronicznie.

Sprawdź, co się dzieje na twoim koncie

Niezależnie od tego, czy mowa o przedsiębiorcach czy też osobach fizycznych, założenie konta na platformie PUE ZUS pozwala mieć stały dostęp do informacji o zgromadzonych składkach. Dodatkowo system został tak zbudowany, aby zainteresowani mogli również sprawdzić, czy i jakie świadczenia zostały im przyznane.

Szukasz pracy?

Praca Holandia - magazyn - od zaraz ! Bergen op Zoom

DSV Services Sp. z o.o.

  • Holandia
  • 9 000-12 000 zł / mc
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Dodatkowe możliwości otrzymują przedsiębiorcy. Uruchomienie aplikacji e-Płatnik spowodowało, że mogą oni bez wychodzenia z domu załatwić sprawy w ZUS-ie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą doskonale zdają sobie sprawę z tego, że takie ułatwienie jest bardzo dużym plusem – pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na wymianę korespondencji z urzędnikami.

Aby nie zapomnieć o składkach

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o odprowadzaniu obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ci, którzy zatrudniają pracowników, są zobowiązani również odprowadzać takie składki za nich. Aby wykonanie przelewów nie było kłopotliwe, twórcy systemu zdecydowali się wdrożyć następujące rozwiązanie –  możliwość dokonywania płatności bezpośrednio z konta.

Wysokość składek na ubezpieczenia zmienia się systematycznie. Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z usług biur rachunkowych muszą samodzielnie sprawdzać, czy i o ile wzrosły poszczególne składki. Posiadanie konta na PUE ZUS eliminuje taką konieczność. Wystarczy zalogować się, aby otrzymać informacje o obowiązujących stawkach. To duża oszczędność czasu i brak konieczności szukania takich danych na internetowej stronie ZUS-u.

Dlaczego konto na PUE ZUS jest ważne dla przedsiębiorców?

Dla przedsiębiorców, posiadanie konta na platformie PUE ZUS to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki możliwości składania elektronicznych wniosków i otrzymywania decyzji ZUS przez internet, przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić czas, który mogą przeznaczyć na rozwijanie swojego biznesu. Dodatkowo, funkcjonalność platformy PUE ZUS, taka jak automatyczne otrzymywanie informacji o zwolnieniach pracowników, znacznie ułatwia zarządzanie pracownikami. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien założyć konto na PUE ZUS.

Niektórzy przedsiębiorcy muszą posiadać konto na PUE

Do końca 2015 r. konto na PUE byli zobowiązani założyć przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający więcej niż 5 osób. Dlaczego? Gdyż od stycznia 2016 r. lekarze mogą wystawiać już elektroniczne zwolnienia lekarskie. Od stycznia 2018 r. obowiązywać będą już tylko takie. Z punktu widzenia pracodawców zatrudniających więcej niż 5 osób automatyczne otrzymanie informacji o tym, że dany pracownik korzysta ze zwolnienia, ułatwia zarządzaniem zakładem pracy.

Gdy mowa o elektronicznych zwolnieniach wystawianych przez lekarzy, to posiadanie przez przedsiębiorcę profilu na platformie PUE ZUS gwarantuje również, że będzie on mógł zgłosić swoje wątpliwości i podejrzenia, że dany pracownik niesłusznie korzysta ze zwolnienia lekarskiego inspektorom z ZUS-u. W takiej sytuacji niezwłocznie przeprowadzą oni kontrolę.

Jak założyć konto na PUE ZUS?

Zakładanie konta na PUE ZUS jest proste i intuicyjne, dostępne dla każdego pracownika czy przedsiębiorcy. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę internetową ZUS i kliknąć w zakładkę "Zarejestruj się". Następnie, trzeba podać podstawowe dane personalne, adres e-mail, a także wybrać hasło do swojego konta. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego i potwierdzeniu swojego adresu e-mail, Twoje konto na platformie PUE ZUS będzie gotowe do użycia.

Dlaczego warto założyć profil PUE?

Posiadanie profilu na PUE ZUS to nie tylko wygoda, ale także szereg korzyści. Przede wszystkim, umożliwia to bieżący dostęp do swoich dokumentów związanych z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, a także do historii składek. Profil PUE ZUS daje również możliwość elektronicznego składania wniosków i otrzymywania decyzji ZUS, co jest znacznie szybsze i wygodniejsze niż tradycyjna forma obsługi dokumentów. Warto mieć profil na PUE, zwłaszcza dla pracowników, którym zależy na bieżącym monitoringu swojego ubezpieczenia i świadczeń.

Jak korzystać z PUE?

Korzystanie z platformy PUE ZUS jest bardzo proste, nawet dla osób, które nie są zbyt biegłe w obsłudze komputera. Po zalogowaniu się na swoje konto, użytkownik ma dostęp do szeregu usług elektronicznych ZUS. Można na przykład sprawdzić stan swojego konta, wysłać wniosek o świadczenie, sprawdzić historię składek, czy też zgłosić zwolnienie lekarskie. Z punktu widzenia pracownika, PUE ZUS to prawdziwe ułatwienie w codziennym zarządzaniu swoimi sprawami związanymi z ZUS.

najważniejsze informacje Opis
Jak Założyć konto na PUE ZUS Wejdź na stronę ZUS, kliknij w zakładkę "Zarejestruj się", podaj dane personalne, adres e-mail i hasło.
Korzyści z profilu PUE Logując się na swoje konto, masz dostęp do swoich dokumentów ubezpieczeniowych, historii składek, i możesz składać wnioski elektronicznie.
 Monitorowanie swojego ubezpieczenia Dzięki profilowi PUE, możesz na bieżąco monitorować swoje ubezpieczenie i świadczenia.
 Zarządzanie swoimi sprawami związanymi z ZUS PUE ZUS umożliwia pracownikom i przedsiębiorcom zarządzanie swoimi sprawami związanymi z ZUS w łatwy i wygodny sposób.

 

Najczęściej zadawane pytania

Jak założyć konto na PUE ZUS?

Wejdź na stronę ZUS, kliknij w zakładkę 'Zarejestruj się', podaj dane personalne, adres e-mail i hasło.

Dlaczego warto założyć profil PUE?

Profil PUE ZUS umożliwia bieżący dostęp do swoich dokumentów ubezpieczeniowych, historii składek i pozwala składać wnioski elektronicznie.

Jak korzystać z PUE?

Po zalogowaniu się na swoje konto, masz dostęp do swoich dokumentów ubezpieczeniowych, historii składek, możesz składać wnioski i zgłaszać zwolnienia lekarskie.

Dlaczego konto na PUE ZUS jest ważne dla przedsiębiorców?

Posiadanie konta na PUE ZUS to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy dla przedsiębiorców.

Czy pracownicy też powinni założyć konto na PUE ZUS?

Tak, pracownicy również mogą skorzystać z wielu korzyści płynących z posiadania konta na PUE ZUS, takich jak monitorowanie swojego ubezpieczenia i składek.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

4 komentarze

Marian

Marian

PUE - co to jest i dlatego powinieneś założyć taki profil? Z tym pojęciem spotykam się pierwszy raz. Aby skorzystać z PUE, załóż konto. Aby podpisywać dokumenty do ZUS i odbierać odpowiedzi, załóż profil zaufany lub kup certyfikat ... Artykuł na pewno przydatny dla osób, których to dotyczy.
obywatel OP

obywatel OP

PUE - co to jest - chyba mało kto wie. Proponuję zapoznać się z tym artykułem.
Lompy

Lompy

Ja wpłacam kwotę i zawsze parę złotych nadwyżki mam na koncie. Na konto zusu łatwo teraz wejść i sprawdzić jak to się w danym kwartale wszystko rozkłada.
Peszko

Peszko

Teraz też jest łatwiej pod względem dedykowanego płacenia składek, że nie trzeba tego rozbijać na trzy. Własne dedykowane konto do takich wpłat łatwo z banku realizuje się.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka