!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Windykacja - twarda czy miękka?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

6 komentarzy

Windykacja - twarda czy miękka?
Firmy zajmujące się windykacją najczęściej nie rozróżniają podejmowanych działań na miękkie i twarde, ale podział taki funkcjonuje w teorii. Kiedy zastosować windykację miękką, kiedy zaś postawić na twardą?

Firmy zajmujące się windykacją najczęściej nie rozróżniają podejmowanych działań na miękkie i twarde, ale podział taki funkcjonuje w teorii. Kiedy zastosować windykację miękką, kiedy zaś postawić na twardą?

Pod pojęciem „windykacja” należy rozumieć szereg czynności, mających doprowadzić do wyegzekwowania od dłużnika należności na rzecz wierzyciela. Zdecydowana większość działających na rynku firm windykacyjnych oferuje całą paletę usług z tego zakresu. Poza telefonicznym przypominaniem dłużnikowi o konieczności uregulowania zaległości, większość firm w branży proponuje wierzycielom również podjęcie czynności terenowych, polegających na osobistym spotkaniu windykatora z dłużnikiem pod adresem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej lub zamieszkania.


Windykacja miękka, windykacja twarda… skąd taki podział?

Wierzytelności mogą być przeterminowane o kilka dni, mogą również mieć już kilka lat. W zależności od tego, jak długo dłużnik zalega z płatnościami, firmy windykacyjne podejmują inne działania mające doprowadzić do tego, że ureguluje on swoje zobowiązanie. W przypadku podmiotów gospodarczych współpracujących ze sobą od dłuższego czasu to, jakie działania zostaną podjęte ma znaczenie dla tego, w jakich relacjach one pozostaną. Z tego właśnie względu rozróżnia się windykację miękką i twardą.

Na czym polega windykacja miękka? Wyróżnia się ona tym, że na dłużnika jest wywierana znacznie mniejsza presja. Ten rodzaj windykacji najczęściej ogranicza się do wysyłania wezwań do zapłaty lub telefonicznego przypominania o konieczności spłaty długu. W przypadku stałych kontrahentów lub klientów, z którymi przedsiębiorca zamierza dalej współpracować, zastosowanie windykacji miękkiej daje najlepsze efekty, bo pozwala skutecznie odzyskać pieniądze i jednocześnie nie oznacza zerwania dotychczasowej współpracy.

Zdarza się jednak, że działania podejmowane w ramach windykacji miękkiej nie są wystarczające. Wówczas, by nie okazało się, że dłużnik wyzbył się majątku, potrzebne są bardziej zdecydowane kroki. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z usług firmy windykacyjnej, to jej pracownicy przekażą sprawę do działu prawnego, który sformułuje przedsądowe wezwanie do zapłaty, a następnie skieruje sprawę do sądu i – jeżeli w dalszym ciągu dłużnik będzie uchylał się od uregulowania płatności – do kancelarii komorniczej.


Samodzielne windykowanie zobowiązania czy współpraca z firmą zewnętrzną?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą muszą pamiętać o tym, że nie zawsze będą w stanie samodzielnie przeprowadzić działania windykacyjne. Przeterminowane faktury są wpisane w ryzyko prowadzenia firmy, ale nie oznacza to, że jej właściciel jest bezsilny w sytuacji, gdy przez dłuższy czas nie odnotował wpłaty od swojego kontrahenta lub klienta.

Wielu przedsiębiorców mających problemy z odzyskaniem należności decyduje się na przekazanie sprawy do firmy windykacyjnej dopiero po upływie kilku tygodniu lub nawet miesięcy. To bardzo niekorzystne działanie, bo im dłużej sprawą nikt się nie zajmuje, tym trudniej odzyskać pieniądze  – czas działa tu na niekorzyść wierzyciela.

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy prowadzić działania windykacyjne samodzielnie, czy też lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm zewnętrznych. Dla nich istotne powinno być to, że profesjonalne firmy windykacyjne zatrudniają wykfalifikowanych specjalistów. Firmy windykacyjne zazwyczaj nie pobierają też wynagrodzenia za swoje usługi, jeżeli nie uda się im wyegzekwować należności. W praktyce, współpraca z firmami windykacyjnymi jest po prostu opłacalna.

To może Cię również zainteresować

Windykacja należności. Czy Ty z niej korzystasz?

Podziel się

6 komentarzy

Monika Fedzioryna

Monika Fedzioryna

Dobrze poznać czym się to różni i na co postawić. Jak widać można to dostosować w różnych sytuacjach.
Olmin

Olmin

Zależy gdzie ma być prowadzona i do kogo. Schematy nie zawsze muszą się sprawdzać w każdej sytuacji.
brat

brat

Wcześniej nie rozróżniałem czym to się różni bo traktowałem to jako jedno. Jak widać to da się rozróżnić i zastosowane jest w różnych sytuacjach. Takie top teraz bardziej przystępne.
Jan

Jan

Windykacja - twarda czy miękka? Informacje są ujęte w tym artykule.
Jakub

Jakub

Ciekawe te rozróżnienia. Dobrze, że można takie coś szybko znaleźć bo słyszy się potem zagadnienia i człowiek nie ma zielonego pojęcia czym to się różni i tak podobnie.
Komornik

Komornik

Lista usług obejmuje doradztwo prawne, przygotowywanie opinii prawnych i dokumentów proceduralnych, reprezentowanie klientów w sądach różnych instancji oraz w organach sądownictwa administracyjnego, windykację należności, a także sprawy związane z płatnościami ubezpieczeniowymi i odszkodowaniami .

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.