Jak sprzedać posiadane wierzytelności?

Jak sprzedać posiadane wierzytelności?
Firma posiadająca wierzytelności nie zawsze musi decydować się na samodzielne ich dochodzenie. Jeżeli przedsiębiorca uważa, że egzekwowanie należności będzie np. zbyt kosztowne, może zdecydować się na ich sprzedaż.

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może spotkać się z różnymi rodzajami kontrahentów i klientów. Współpraca z częścią z nich może nie układać się poprawnie, z uwagi na niedotrzymywanie przez drugą stronę terminów płatności. Gdy przeterminowana wierzytelność staje się faktem, jej właściciel ma kilka możliwości – może dochodzić swoich roszczeń, może też zaniechać takich starań lub zdecydować się na jej sprzedaż. Ostatnie rozwiązanie pozwala odzyskać przynajmniej część pieniędzy i to bez konieczności kierowania sprawy do firmy windykacyjnej czy na drogę sądową.


Jak sprzedać wierzytelność?

Sprzedaż wierzytelności (czyli długu) osobie trzeciej została uregulowana w polskim prawie – to tzw. umowa przelewu wierzytelności. By wierzyciel dokonał takiej transakcji, nie potrzebuje zgody dłużnika, choć może go o tym zawiadomić. W ustawach na próżno też szukać informacji o tym, że strony zainteresowane dokonaniem taką transakcją muszą uwzględnić jakąś szczególną jej formę – wystarczy umowa w formie pisemnej.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy sprzedaż wierzytelności może być opłacalnym rozwiązaniem – zwłaszcza, gdy mowa o wierzytelnościach, które są już dawno po terminie. W takiej sytuacji wyegzekwowanie należności może być niemożliwe – może się np. okazać, że dłużna firma nie prowadzi już działalności, a osoba fizyczna nie przebywa na terenie kraju.


O czym pamiętać?

Jak już wspomniano, sprzedaż wierzytelności nie wymaga specjalnej formy, nie wymaga również zawiadomienia dłużnika. Od powyższej zasady jest jednak jeden wyjątek. Mowa o sytuacji, w której w umowie z kontrahentem znalazł się zapis mówiący o tym, że wierzyciel nie będzie mógł zbyć wierzytelności. Wówczas przedsiębiorca, który zdecyduje się na sprzedaż długu, złamie postanowienia wiążącej go umowy.

Pytanie, które mogą zadawać sobie wierzyciele, odnosi się do tego, komu i gdzie można zbyć wierzytelności. W internecie prężnie działają giełdy wierzytelności. Właśnie tam swoje kroki powinien skierować każdy przedsiębiorca, borykający się z przeterminowanymi płatnościami.


Jaką cenę możesz uzyskać?

Wierzyciele posiadający wierzytelności na sprzedaż muszą pamiętać również o ich cenie. To, jaką uzyskają, zależy od wielu czynników. Zasadą jest, że cena będzie niższa niż kwota wierzytelności. Pozostaje jednak kwestia tego, o ile. To zaś zależy m.in. od tego, czy wierzyciel dochodził swoich roszczeń na drodze postępowania egzekucyjnego. Jeżeli tak, to cena może być niższa nawet o 50–70%. Jest to spowodowane tym, że egzekucja najprawdopodobniej była bezskuteczna (co oznacza, że komornik sądowy nie znalazł majątku dłużnika, z którego można byłoby zaspokoić wierzyciela).

Najwyższe propozycje cenowe otrzymają wierzyciele, którzy dotychczas nie dochodzili swoich praw na drodze sądowej i nie przekazali wierzytelności do firmy windykacyjnej. Dobre oferty cenowe mogą otrzymać również ci wierzyciele, którzy wskażą majątek dłużnika. Przed wystawieniem wierzytelności na sprzedaż, warto zatem zorientować się, czy np. spółka dłużna wciąż działa na rynku. Jeżeli tak i posiada ona np. nieruchomości, to cena za wierzytelność będzie tylko nieznacznie niższa od widniejącej na zaległej fakturze.

Oceń ten wpis
Jak sprzedać posiadane wierzytelności?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Pekin
2019-12-11, 13:52
Dobre rady jak przyjdzie co do czego to z tego skorzystam. Wcześniej tematu nie znałem ale fajnie takie porady wcześniej liznąć i dowiedzieć się wszystkiego a potem rozwinąć temat.
Nina Post
2019-05-21, 14:57
Dobry artykuł. Wprawdzie nie mam do sprzedania nic, ale może kiedyś będę miała???
Zakula
2019-05-07, 18:05
Lubię właśnie gotowe przykłady z życia pokazujące jak w danej sytuacji zrealizować się w praktyce. W ten sposób można to doskonale zrealizować i osiągnąć zamierzony efekt.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.