Skąd wziąć pomysł na firmę, która przyniesie zysk?

Skąd wziąć pomysł na firmę, która przyniesie zysk?
O tym, że założenie firmy nie jest trudne, przekonuje się ok. 25 tys. przedsiębiorców, bo właśnie tyle podmiotów gospodarczy przybywa na rynku każdego roku. Z drugiej strony tyle samo właścicieli firm zawiesza lub zamyka działalność. Pomysł na biznes i sposób jego prowadzenia są zatem kluczem do tego, by firma utrzymała się na rynku dłużej niż rok.

Założenie firmy nie jest skomplikowane, bo polski ustawodawca już dawno temu uprościł przepisy w tym zakresie. Dziś firmę można założyć bez wychodzenia z domu – wystarczy dokładnie zapoznać się z procedurą opisaną na stronie www.ceidg.gov.pl
 

Dobry pomysł, czyli jaki?

Pomysł na firmę jest o tyle istotne, że od niego zależy, czy firma rzeczywiście utrzyma się na rynku. Start nie jest skomplikowany, a zainteresowanie nowymi podmiotami spore, dlatego też początkowo przedsiębiorca może być pewien, że uda mu się utrzymać na rynku. Upływ czasu weryfikuje jednak oczekiwania właściciela firmy.

Ponieważ o pomysł na firmę wcale nie tak łatwo, na wielu forach internetowych i grupach dyskusyjnych można znaleźć pytanie: „skąd wziąć pomysł na firmę?”. Odpowiedź wcale nie jest oczywista, bo nawet najlepszy pomysł nie pomoże, jeżeli przedsiębiorca nie ma doświadczenia i nie zna dobrze konkretnej branży czy lokalnego rynku. 


Grupy dyskusyjne. Sprawdź, co jest na topie

Poszukując pomysłu na biznes, warto sprawdzić, o czym aktualnie myślą ci, którzy również są zainteresowani pracą na własny rachunek. Grupy dyskusyjne poświęcone zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej to kopalnia wiedzy. Zainteresowani wymieniają się pomysłami i dyskutują o intratności poszczególnych z nich.

Grupy dyskusyjne są o tyle ciekawym rozwiązaniem, że można na nich znaleźć pomysł na firmę z każdej branży. Co więcej, większość internautów wymienia się również doświadczeniem w zakresie starań o dofinansowanie czy kredyt na start w takiej wysokości, która z powodzeniem pozwala na zakup wszystkich niezbędnych urządzeń czy akcesoriów.


Sprawdź, czego brakuje na lokalnym rynku

Inną możliwością jest dostosowanie się do potrzeb lokalnego rynku. Jeżeli w najbliższej okolicy brakuje sklepów obuwniczych, nie ma siłowni czy przedszkola, to warto pomyśleć o tym kierunku rozwoju. Wówczas przedsiębiorca może mieć pewność, że nie zabraknie mu klientów i tym samym będzie w stanie utrzymać się na rynku.

W dużych miastach ciekawym rozwiązaniem może być założenie firmy na wzór tych, które zdobywają coraz większą popularność w innych krajach. Przykładem może być „Rage Room”, czyli firma oferująca mieszkańcom Toronto możliwość zdemolowania pomieszczenia (więcej: „Demolka sposobem na wyciszenie. Nowy pomysł na biznes”). Postawienie na taki, nietypowy biznes, może być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.


Kapitał również ma znaczenie

Szukając pomysłu na biznes, warto pod uwagę wziąć również posiadany kapitał. Jeżeli jest on stosunkowo niewielki, to może być on ograniczeniem. Wówczas lepiej skoncentrować się na poszukiwaniu pomysłu wśród branż, w których założenie firmy nie wymaga wielkich pieniędzy. Chcąc zapoznać się z innymi kreatywnymi pomysłami na firmę, warto zajrzeć też do artykułu: „Skąd wziąć pomysł na swój biznes?”.

Kwestię braku funduszy na start może załatwić np. postaranie się o pożyczkę gotówkową lub kredyt. Dobrym pomysłem może być też sięgnięcie po środki oferowane przez Unię Europejską czy podmioty wspierające przedsiębiorczość.

Oceń ten wpis
Skąd wziąć pomysł na firmę, która przyniesie zysk?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

linda
2019-12-11, 10:52
To pytanie rzeka i każdy by chciał mieć unikatowy pomysł by być prekursorem jego na rynku i zyskać coś gdzie nie ma konkurencji. Fajnie by wtedy było.
Adam
2019-05-25, 13:53
Skąd wziąć pomysł na firmę, która przyniesie zysk? Nie jest to proste, bo każdy kto zakłada firmę pragnie, aby ona przynosiła zysk. warto sprawdzić czego brakuje na lokalnym rynku i to co brakuje, może taki profil formy warto założyć.
ksu
2019-05-03, 13:44
Trzeba skorzystać z pomysłów innych lub np. zainteresować się nisza w danym sektorze i tam gdzie jest mniejsza konkurencja wprowadzić sowje oryginalne pomysły.
Conan
2019-04-18, 20:12
To odwieczny problem, ale po pomyśle ważna jest księgowość. Obecnie na rynku jest wiele firm, które świadczą usługi, jak mówią, „na kolanach”. W rezultacie cała firma może ucierpieć z powodu złej jakości księgowości prowadzonej przez firmę księgową.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.