!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Prowadzenie firmowych ksiąg rachunkowych. Jaki program do księgowania wybrać?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

7 komentarzy

Prowadzenie firmowych ksiąg rachunkowych. Jaki program do księgowania wybrać?
Z roku na rok przybywa na rynku biur rachunkowych. Oferują one kompleksowe usługi z zakresu prowadzenia ksiąg rachunkowych firmom. Często ich działalność jest bardzo szeroka, bo obok pełnej księgowości czy prowadzenia podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, pomagają również w tworzeniu wniosków kredytowych czy przeprowadzeniu procesu rekrutacyjnego.

Przedsiębiorca nie ma obowiązku korzystania z pomocy biur rachunkowych – może zdecydować się na samodzielne prowadzenie ksiąg. Rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy, wymaga również wybrania dobrego programu do księgowania. Znalezienie takiego nie jest łatwym zadaniem, bo na rynku można znaleźć wiele aplikacji. Różnią się one między sobą ceną i funkcjonalnością.


Wersja pudełkowa czy online?

W pierwszej kolejności przedsiębiorca powinien zdecydować, czy jest zainteresowany programem pudełkowym czy online. Dostęp do tych pierwszych klient otrzymuje po zakupieniu właśnie pudełka, w którym znajduje się płyta z programem. By rozpocząć korzystanie z niego, niezbędne jest jego zainstalowanie na komputerze.

Programy online są nowością, ale firm ich oferujących przybywa z roku na rok. Aplikacje online wyróżniają się tym, że nie trzeba ich instalować, by móc z nich korzystać. Z uwagi na fakt, że są one online, klient nie musi samodzielnie dokonywać aktualizacji danych, bo ta następuje natychmiastowo. Co więcej, dostęp do programu ma w każdym zakątku świata – by wystawić fakturę wystarczy dostęp do sieci.


Darmowe czy płatne?

Programy udostępniane osobom prowadzącym firmy nie zawsze są odpłatne. Z części dostępnych na rynku klient może skorzystać zupełnie za darmo. Częstą praktyką podmiotów tworzących oprogramowanie dla firm i biur rachunkowych jest bezpłatne udostępnianie zainteresowanym programu celem jego przetestowania. Rozwiązanie to pozwala przedsiębiorcy stwierdzić, czy będzie on zainteresowany dostępem do produktu po upływie okresu testowego.

Decydując się na darmowy program, trzeba jednak uważać. Zdecydowana większość nie jest na bieżąco aktualizowana, co może wpłynąć na fakt, że przedsiębiorca nie będzie prowadził księgowości firmy zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Również funkcjonalność takich programu pozostawia wiele do życzenia – najczęściej nie oferują one wszystkich modułów – klient ma dostęp do podstawowych, np. faktur, ale nie ma możliwości stworzenia choćby magazynu.


Coś dla małej i dużej firmy

Aktualnie programów opracowanych z myślą o firmach jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Klienci mogą wybierać wśród modułów podstawowych (np. faktury, aktywa, zamówienia), które są wystarczające dla niewielkich firm, jak i wśród bardziej rozbudowanych aplikacji, wyposażonych w możliwość skorzystania z opcji np. wierzytelności czy płace.


Online nie znaczy niebezpiecznie

Firmy produkujące oprogramowanie dla firm doskonale wiedzą, jak ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Z tego też względu stosują one zabezpieczenia na takim poziomie, jakie stosują np. banki (wykorzystują choćby szyfrowaną wersję protokołu HTTP). W praktyce zatem nie ma możliwości, by dostęp do danych zgromadzonych przez użytkownika miała osoba nieupoważniona. Warto o tym pamiętać, bo kwestia bezpieczeństwa to główny powód, dla którego z tej wersji programów najczęściej rezygnujemy i sięgamy po pudełkowe.

Podziel się

7 komentarzy

Krzysztof Ćwiek

Krzysztof Ćwiek

Artykuł dość ciekawie opisujący produkty na rynku - nie powiem muszę teraz osobiście zrealizować to krok po kroku.
Elżbieta

Elżbieta

Tutaj wiele będzie opinii. Ja opieram się zawsze na dogłębnym czytaniu opinii z wielu źródeł. Dlatego to jest takie ważne.
Eliza

Eliza

Ja jestem zdania, że księgowość i finanse to serce firmy. Tutaj nie może być mowa o żadnych błędach. Dlatego przy rozbudowanej firmie nie bawiłbym się nigdy w półśrodki.
księgowa Mania

księgowa Mania

Prowadzenie firmowych ksiąg rachunkowych. Jaki program do księgowania wybrać? Tego dokładnie nikt wam nie powie. Zróbcie rozeznanie i wybierzcie program sprawdzony.
Kaman

Kaman

Specjalista pod tym względem będzie najlepszym rozwiązaniem. Trzeba tylko się zastanowić czy ma to byc pracownik firmy czy korzysta się z usług firm outsourcingoiwych.
Malwina

Malwina

Formy współpracy są ustalane z uwzględnieniem indywidualnych i organizacyjnych preferencji klienta. Wysoki poziom zmienności schematów współpracy zapewnia dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa i niezawodności naszej firmy jako partnera biznesowego.
Elżbieta

Elżbieta

Bała bym się do księgowości wykorzystywać darmowych programów dostępnych na rynku. Tutaj można się łatwo pogubić, także jak ktoś zdecydował się na samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych to powinien jednak skorzystać ze sprawdzonego oprogramowania. Ja u siebie w firmie już od dłuższego czasu korzystam z Symfonii. Wychodzi to dużo taniej niż korzystać z pomocy biura rachunkowego. Może na początku lekki stres i pierwszy szok był, ale program jest tak intuicyjnie zaprojektowany, że nawet jak popełniałam logiczne błędy to jak dziecko za rękę poprowadził co i jak. Jeśli ktoś się decyduje samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy to zdecydowanie polecam.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.